Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Όλοι οι πάλιουρες και σκληροπυρηνικοί γουρουνοκυνηγοί (εγώ δεν ανήκω σε αυτούς) δεν αλλάζουν φυσίγγι για κανέναν λόγο !!!

Λόγος πρώτος. Δεν εμπιστεύονται οτιδήποτε ξένο και μη δοκιμασμένο από τους ίδιους.

Λόγος δεύτερος. Δεν δοκιμάζουν άλλο φυσίγγι για να μην χάσουν θήραμα.

Δε πα να τους λες ότι θες ... τον χαβά τους αυτοί αχαχα

Συμπέρασμα ... Καλύτερο είναι ένα μέτριο και σταθερό φυσίγγι που το ξέρεις, παρά ένα σούπερ ντούπερ που μπορεί να σε προδώσει.

Οι Ιταλοί να κοιτάξουν να σταθεροποιήσουν πρώτα τα φυσίγγια τους και να μην βγάζουν 50 τύπους για κάθε θήραμα ... Έλεος ...
Εγώ απλά το ανέβασα, να το δουν κάποιοι οι οποίοι μπορεί να ενδιαφέρονται. Θυμάμαι κάποιοι είχαν την απορία εάν θα έρθουν Ελλάδα.

000BK με επινικελωμενες μπίλιες, δεν θυμάμαι να έχει κανένα από αυτά που δουλεύουν οι περισσότεροι εδώ μέσα. Σίγουρα αδιάφορα δεν περνούν.

Μπορεί κάποιος να τα δοκιμάσει, και να του αρέσουν περισσότερο. Και είναι και πιο φθηνά από τα αμερικάνικα, και μπορεί να του βγει και σε καλό.

Τώρα από θέμα σταθερότητας δεν γνωρίζω. Άλλοι το γνωρίζουν καλύτερα, και θα το δουν στην πράξη.

Να αλλάξω την γνώμη κάποιου, ούτε καν που το έχω σκοπό (ειδικά εγώ).
 
Εγώ απλά το ανέβασα, να το δουν κάποιοι οι οποίοι μπορεί να ενδιαφέρονται. Θυμάμαι κάποιοι είχαν την απορία εάν θα έρθουν Ελλάδα.

000BK με επινικελωμενες μπίλιες, δεν θυμάμαι να έχει κανένα από αυτά που δουλεύουν οι περισσότεροι εδώ μέσα. Σίγουρα αδιάφορα δεν παίρνουν.

Μπορεί κάποιος να τα δοκιμάσει, και να του αρέσουν περισσότερο. Και είναι και πιο φθηνά από τα αμερικάνικα, και μπορεί να του βγει και σε καλό.

Τώρα από θέμα σταθερότητας δεν γνωρίζω. Άλλοι το γνωρίζουν καλύτερα, και θα το δουν στην πράξη.

Να αλλάξω την γνώμη κάποιου, ούτε καν που το έχω σκοπό (ειδικά εγώ).
Βρε καλά έκανες και το ανέβασες.
Δεν αναφερόμουν σε εσένα ... Απλά με αφορμή το ποστ σου έγραψα ...

Αν δεν είχα φορτώσει πράμα θα τα έπαιρνα και εγώ !!!
Μακάρι να είναι καλά ... Κάποιος θα τα δοκιμάσει σίγουρα ...
 
Θα τα δοκίμαζα και εγώ. Μπορεί να τα αγόραζα, και θα πηγαίναμε στο βουνό με φίλο και την καραμπίνα του.

Αλλά ούτε χρονογράφος δεν υπάρχει, ούτε βαλλιστικά gel κτλπ. Μόνο καμιά πόρτα αυτοκινήτου παλιά από μάντρα, έτσι για την πλάκα (δύσκολα βέβαια να μετακινηθεί με αμάξι). Δοκιμές σοβαρές δεν μπορώ να κάνω.
 
Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο! Τρέμει ο μπάρμπα Μήτσος από το Πάρκινσον το ρεμινγκτον δεν το βγάζει από την θαλαμη!!
Όντως έχω έναν θείο που έχει Πάρκινσον (σοβαρή κατάσταση), και δεν πάει φυσικά για κυνήγι εδώ και χρόνια. Στους γιους του κάθε φορά λέει "δεν παίρνετε φυσίγγια Remington ρεεεε".

Πήγαν και πήραν κάποια Remington φυσίγγια χωρίς να τα χρησιμοποιουν, έτσι απλά να τα βλέπει και να μην μιλάει.
 
Φιλε εμεις όντως έχουμε έναν ηλικιωμένο σε αρχικό στάδιο Πάρκινσον που κυνηγάει γουρουνι από τότε που ξεκίνησε η πρώτη παρέα στην πελοποννήσο. Βέβαια τώρα κάθεται μόνο σε εύκολα καρτερια κ για κόντρες, (οταν σηκώνει το όπλο να ντουφεκισει δεν τρέμουν τα χέρια του καθόλου απορίας άξιο) και φυσικά μόνο ρεμινγκτον
Καλό είναι να σταματήσει σιγά σιγά. Δεν μπορεί πλέον να κρατάει όπλο από δω και πέρα (χωρίς να ξέρω την περίπτωση του). Απλά γιατί ποτέ δεν ξέρεις. Μπορεί να αρχίζουν να τρέμουν τα χέρια του από ένα σημείο και μετά και στην στόχευση,και να μην το πάρει κανείς χαμπάρι.

Ο δικός μας σε πολύ προχωρημένο στάδιο. Διπλωμένος περπατάει, και ούτε να μιλήσει καλά πλέον δεν μπορεί.
 
Κύριοι υπάρχει κάποιο θέμα σχετικό με τα γιλεκα προστασίας για τους σκυλους μας (πλεονεκτήματα μειονέκτημα τα μοντέλα κτλ) ; συγνώμη για την ερώτηση που κάνω σε άσχετο θέμα

Έφτιαξα ένα

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Γιλέκα-προστασίας-για-τους-σκύλους-μας.4043/

ωραία ιδέα ...
 
Ο καλκαντζακος έχει διαθέσιμο το b&p thrill shock.

Θυμάμαι που κάποια παιδιά εδώ μέσα λέγανε ότι είναι πολύ καλά, αλλά είχαν εξαντληθεί και δεν τα βρίσκανε.

View attachment 44999
Όχι για εσένα ...

Δεν υπάρχουν καλά και κακά μονόβολα.

Υπάρχουν βαριά ή ελαφρά, γρήγορα ή λιγότερο γρήγορα και ευθύβολα ή μη ευθύβολα με μια κάνη.

Κάποιος πρέπει να ξεκινήσει από το τελευταίο, το πιο σημαντικό, μετά να βελτιώσει την σκόπευσή του και θα έχει φτάσει στο 95%.
Όταν φτάσει εκεί θα δει και τα 2 πρώτα.
 
Όχι για εσένα ...

Δεν υπάρχουν καλά και κακά μονόβολα.

Υπάρχουν βαριά ή ελαφρά, γρήγορα ή λιγότερο γρήγορα και ευθύβολα ή μη ευθύβολα με μια κάνη.

Κάποιος πρέπει να ξεκινήσει από το τελευταίο, το πιο σημαντικό, μετά να βελτιώσει την σκόπευσή του και θα έχει φτάσει στο 95%.
Όταν φτάσει εκεί θα δει και τα 2 πρώτα.
Σίγουρα. Το μονοβολο είναι μονοβολο. Όλα είναι δυνατά και κάνουν πάνω κάτω την ίδια δουλειά στο κομμάτι της διάτρησης. Εάν πετύχεις τον στόχο σου ξέρεις ότι θα του κάνεις την ζημιά που πρέπει.

Από κει και πέρα, το κομμάτι της ευθυβολιας και της σκόπευσης έχει να κάνει με αυτόν που κρατάει το όπλο και την κάννη του. Θα το βρει μόνος του αυτό.
 
Ρε παιδιά, ξέρετε γιατί αυτά τα αμερικανικά Hornady δεν τα φέρνουν Ελλάδα?

Στην Αμερική είναι αρκετά δημοφιλή, και τα θεωρούν πολύ καλά. Μπορεί να πουλάνε και περισσότερο από κάτι Remington, Winchester.

Βγάζουν και κάποια με ταχύτητες μεγάλες στα 1600fps.

hornady-12ga-00-buckshot-superformance.jpghor86240.jpg
 
Ρε παιδιά, ξέρετε γιατί αυτά τα αμερικανικά Hornady δεν τα φέρνουν Ελλάδα?

Στην Αμερική είναι αρκετά δημοφιλή, και τα θεωρούν πολύ καλά. Μπορεί να πουλάνε και περισσότερο από κάτι Remington, Winchester.

Βγάζουν και κάποια με ταχύτητες μεγάλες στα 1600fps.

View attachment 45013View attachment 45014να ήταν μόνο αυτά‼️πολλά καλά φυσιγγια δεν βρέθηκε κανείς να τα φέρει....αλλά δεν με απασχολεί αυτό με απασχολεί το ότι ενώ οι ιδιογομωτες αφήνουν τα μυθια‼️οι βιοτέχνες δεν‼️
 
Το μονόβολο παιδιά είναι ολόκληρη ιστορία. Θέλει δοκιμή όχι μόνο ποιο ταιριάζει στην κάννη σου αλλά και με ποιο τσοκ πάει καλύτερα. Εγώ γνωρίζω ότι στις δικές μου Browning 2000 πάνε καρφί τα μονόβολα τύπου foster, ενώ στη Remington με τεσσαρι τσοκ πάνε τα brenneke. Στη Browning fusion δεν μπήκα ποτέ στη διαδικασία να δω ποιο μονόβολο πάει. Απλά βρίσκεις ποιο πάει το όπλο σου καλύτερα, παίρνεις μια ποσότητα από αυτά τα μονόβολα και τελειώνει εκεί το θέμα μονόβολο ( για εμένα).
 
βρίσκεις ποιο πάει το όπλο σου καλύτερα, παίρνεις μια ποσότητα από αυτά τα μονόβολα και τελειώνει εκεί το θέμα μονόβολο ( για εμένα).
Και πως το κάνεις αυτό αντικειμενικά Κώστα; Δηλαδή πως κρίνεις με αντικειμενικότητα ότι το τάδε πάει καλύτερα στο δικό σου όπλο και αυτό το τσοκ; Ρωτάω διότι 5 ίδια μονόβολα να ρίξω με το ίδιο όπλο και το ίδιο τσοκ θα βλέπω πέντε διαφορετικά αποτελέσματα.
 
Και πως το κάνεις αυτό αντικειμενικά Κώστα; Δηλαδή πως κρίνεις με αντικειμενικότητα ότι το τάδε πάει καλύτερα στο δικό σου όπλο και αυτό το τσοκ; Ρωτάω διότι 5 ίδια μονόβολα να ρίξω με το ίδιο όπλο και το ίδιο τσοκ θα βλέπω πέντε διαφορετικά αποτελέσματα.
Πολύ ωραία ερώτηση Θαλή. Λοιπόν, θα σου πω τι κάνω εγώ γιατί δεν είμαι ειδικός για να δίνω συμβουλές. Παίρνω φόστερ από τρεις εταιρίες που μου εμπνέουν εμπιστοσύνη ( Remington, Winchester, federal). Στόχος χάρτινος της πρακτικής σκοποβολής ( 12 ευρώ τα πενήντα κομμάτια από όσο θυμάμαι) δύο ξύλινα πασαλακια και καρφωτικο. Βάζω το χαρτόνι στα πενήντα μέτρα ( μετρημένα) και ρίχνω πέντε φυσίγγια αργά με ηρεμία σωστές αναπνοές από τραπέζι, το όπλο πάνω σε τσουβαλακι και δεν κρατάω καθόλου την πάπια. Οποίο από τα τρία κάνει καλύτερη συγκέντρωση αυτό αγοράζω. Αυτό για το όπλο που κυνηγούσα τότε ( Browning 2000, σταθερό τσοκ 2* 71 πόντους) Με τη Remington ακολούθησα την ίδια διαδικασία όμως δεν έριξα κανένα Φόστερ γιατί εδώ ήθελα να βρω ποιο τσοκ στο όπλο μου ρίχνει καλύτερα το brenneke συγκεκριμένα. Με το τσοκ 3* άστρα στο όπλο μου η τοποθέτηση της βολίδας ήταν πάνω στο χαρτί μεν αλλά τυχαία. Με το τεσσαρι υπήρξε μαζεμένο γκρούπ. Οπότε κατέληξα στο τεσσαρι. Σωστά ή λάθος αυτό έκανα και έτσι αποφάσισα τι ταιριάζει στο όπλο που κυνηγάω.
 
Πολύ ωραία ερώτηση Θαλή. Λοιπόν, θα σου πω τι κάνω εγώ γιατί δεν είμαι ειδικός για να δίνω συμβουλές. Παίρνω φόστερ από τρεις εταιρίες που μου εμπνέουν εμπιστοσύνη ( Remington, Winchester, federal). Στόχος χάρτινος της πρακτικής σκοποβολής ( 12 ευρώ τα πενήντα κομμάτια από όσο θυμάμαι) δύο ξύλινα πασαλακια και καρφωτικο. Βάζω το χαρτόνι στα πενήντα μέτρα ( μετρημένα) και ρίχνω πέντε φυσίγγια αργά με ηρεμία σωστές αναπνοές από τραπέζι, το όπλο πάνω σε τσουβαλακι και δεν κρατάω καθόλου την πάπια. Οποίο από τα τρία κάνει καλύτερη συγκέντρωση αυτό αγοράζω. Αυτό για το όπλο που κυνηγούσα τότε ( Browning 2000, σταθερό τσοκ 2* 71 πόντους) Με τη Remington ακολούθησα την ίδια διαδικασία όμως δεν έριξα κανένα Φόστερ γιατί εδώ ήθελα να βρω ποιο τσοκ στο όπλο μου ρίχνει καλύτερα το brenneke συγκεκριμένα. Με το τσοκ 3* άστρα στο όπλο μου η τοποθέτηση της βολίδας ήταν πάνω στο χαρτί μεν αλλά τυχαία. Με το τεσσαρι υπήρξε μαζεμένο γκρούπ. Οπότε κατέληξα στο τεσσαρι. Σωστά ή λάθος αυτό έκανα και έτσι αποφάσισα τι ταιριάζει στο όπλο που κυνηγάω.
Πολύ λογικά όλα. Ευχαριστώ για την απάντηση!
 
Είχα μία απορία για την διάμετρο ενός μονοβολου, και το πως μπορεί να συνδεθεί με τον αυλό της κάννης.

Πόση διάμετρο περίπου έχει ένα μονοβολο? Όλα έχουν μικρότερη διάμετρο από τον μικρότερο αυλό (18.3-18.4)? Πως μπορεί να ξέρει κάποιος ότι το μονοβολο που θα επιλέξει, δεν θα έχει μεγαλύτερη διάμετρος από τον αυλό?

Παίζει ρόλο η διάμετρος του μονοβολου με το βάρος του σε γραμμάρια?

Οι εταιρείες δεν γράφουν πάνω στο κουτί την διάμετρο του βλήματος.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top