Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Τα εχω δοκιμασει σε χαρτι....μια 5αδα ειχα παρει...τα magnum χωρις buffer.....τρομερη ανακρουση και ατσαλη συγκεντρωση....δεν μου καθισε με κανενα οπλο μου και η ανακρουση ηταν αποκαρουστικη.....δεν τα ξαναδοκιμασα! Η τιμη τους ειναι υπερβολικη! Τα Αμερικανικα εχουν και φορους και μεταφορικα κλπ κλπ......αυτο οπως ειπαν τα παιδια εχει gualandi sg magnum και ενα χαρτακι επανω! Δλδ η nsi ποσο να τα παει τα δικα της? Μολις ειδα ο Καλκαντζακος το winchester 12βολο magnum το εχει 17€....που θεωρειται το κορυφαιο....μην τρελαθουμε
Αυτα εχουν συγκεντρωτηρα Αλεξ? Ειχα παρει ενα κουτι 12βολα και ενα 9βολα, πολυ καλα και τα δυο αλλα πανακριβα
 
Τα εχω δοκιμασει σε χαρτι....μια 5αδα ειχα παρει...τα magnum χωρις buffer.....τρομερη ανακρουση και ατσαλη συγκεντρωση....δεν μου καθισε με κανενα οπλο μου και η ανακρουση ηταν αποκρουστικη.....δεν τα ξαναδοκιμασα! Η τιμη τους ειναι υπερβολικη! Τα Αμερικανικα εχουν και φορους και μεταφορικα κλπ κλπ......αυτο οπως ειπαν τα παιδια εχει gualandi sg magnum και ενα χαρτακι επανω! Δλδ η nsi ποσο να τα παει τα δικα της? Μολις ειδα ο Καλκαντζακος το winchester 12βολο magnum το εχει 17€....που θεωρειται το κορυφαιο....μην τρελαθουμε
Και το Winchester 10βολο 000BK 16€.

Τα Remington hogg hammer 8βολα 000BK 13.5€.

Τα αμερικανικά είναι λογικό να είναι πιο τσιμπημενα στην χώρα μας λόγο του καπέλου που τρώνε όπως είπες. Όμως στην χώρα τους δεν κάνουν τόσο. Γύρω στα 7-9€ μπορεί να τα βρεις.

Τα gorilla όμως είναι ελληνικά. Άμα ήταν αμερικάνικα, πόσο θα μας έρχονταν εδώ, 30€?
 
Παιδιά τα lambro τα 9βολα big game έχουν εξαντληθεί, ενώ πχ τα 9βολα B&P PALLETTONI υπάρχουν και είναι και πολύ φθηνά. Είναι τόσο κακά τα δεύτερα; Τα έχει δοκιμάσει κάποιος;
Οχι δεν ειναι κακα...καλο φυσιγγι ειναι για τις φυσιολογικες αποστασεις! Καλο θα ηταν να τα δοκιμασεις με το οπλο σου! Εμενα με την Beretta A300 ('75) και σταθερο φουλ καλα πηγαιναν μεχρι τα 35μ και γουρουνια ειχα χτυπησει!
 
Καινούργια είναι στην ελληνική αγορά, εάν δεν κάνω λάθος.

Θυμάμαι που λέγανε εδώ μέσα κάποια παιδιά, για κάποια καινούργια 000BK της B&P, που δεν ξέρανε εάν θα έρθουν στην Ελλάδα. Δεν ξέρω εάν είναι αυτά.

B&P 10βολο 000BK (9,1 χιλ) επινικελωμενα. Τα έχει φέρει το OutdoorAction.

20220315112831_baschieri_pellagri_big_game_pallettoni_10vola_45gr_10tmch.jpeg
 
Καινούργια είναι στην ελληνική αγορά, εάν δεν κάνω λάθος.

Θυμάμαι που λέγανε εδώ μέσα κάποια παιδιά, για κάποια καινούργια 000BK της B&P, που δεν ξέρανε εάν θα έρθουν στην Ελλάδα. Δεν ξέρω εάν είναι αυτά.

B&P 10βολο 000BK (9,1 χιλ) επινικελωμενα. Τα έχει φέρει το OutdoorAction.

View attachment 44789
Πόσο τα έχει;
Ειχα μιλήσει με την μετπλαστ οκτωβρη μηνα και μου πανε από Φεβρουαριο και ότι ειχαν φερει και περισυ αλλά δεν θυμότανε να μου πει σε ποια μαγαζια είχε δώσει.....
 
Καινούργια είναι στην ελληνική αγορά, εάν δεν κάνω λάθος.

Θυμάμαι που λέγανε εδώ μέσα κάποια παιδιά, για κάποια καινούργια 000BK της B&P, που δεν ξέρανε εάν θα έρθουν στην Ελλάδα. Δεν ξέρω εάν είναι αυτά.

B&P 10βολο 000BK (9,1 χιλ) επινικελωμενα. Τα έχει φέρει το OutdoorAction.

View attachment 44789
Όλοι οι πάλιουρες και σκληροπυρηνικοί γουρουνοκυνηγοί (εγώ δεν ανήκω σε αυτούς) δεν αλλάζουν φυσίγγι για κανέναν λόγο !!!

Λόγος πρώτος. Δεν εμπιστεύονται οτιδήποτε ξένο και μη δοκιμασμένο από τους ίδιους.

Λόγος δεύτερος. Δεν δοκιμάζουν άλλο φυσίγγι για να μην χάσουν θήραμα.

Δε πα να τους λες ότι θες ... τον χαβά τους αυτοί αχαχα

Συμπέρασμα ... Καλύτερο είναι ένα μέτριο και σταθερό φυσίγγι που το ξέρεις, παρά ένα σούπερ ντούπερ που μπορεί να σε προδώσει.

Οι Ιταλοί να κοιτάξουν να σταθεροποιήσουν πρώτα τα φυσίγγια τους και να μην βγάζουν 50 τύπους για κάθε θήραμα ... Έλεος ...
 
Όλοι οι πάλιουρες και σκληροπυρηνικοί γουρουνοκυνηγοί (εγώ δεν ανήκω σε αυτούς) δεν αλλάζουν φυσίγγι για κανέναν λόγο !!!

Λόγος πρώτος. Δεν εμπιστεύονται οτιδήποτε ξένο και μη δοκιμασμένο από τους ίδιους.

Λόγος δεύτερος. Δεν δοκιμάζουν άλλο φυσίγγι για να μην χάσουν θήραμα.

Δε πα να τους λες ότι θες ... τον χαβά τους αυτοί αχαχα

Συμπέρασμα ... Καλύτερο είναι ένα μέτριο και σταθερό φυσίγγι που το ξέρεις, παρά ένα σούπερ ντούπερ που μπορεί να σε προδώσει.

Οι Ιταλοί να κοιτάξουν να σταθεροποιήσουν πρώτα τα φυσίγγια τους και να μην βγάζουν 50 τύπους για κάθε θήραμα ... Έλεος ...
ναι μέχρι να σε πουλήσει το ακριβοπληρωμένο αμερικάνικο που εμπιστευεσαι χρόνια τωρα......
.no.
 
ναι μέχρι να σε πουλήσει το ακριβοπληρωμένο αμερικάνικο που εμπιστευεσαι χρόνια τωρα......
.no.
Άντε να τους πείσεις.
2 τέτοιες παρέες ξέρω στην περιοχή.
Σου μιλάω για άτομα που κυνηγάνε μόνο γουρούνια 40 χρόνια τώρα.

Οι περισσότεροι χρησιμοποιούν Rottweil brenneke σε μονόβολα και Winchester σε μπίλιες.

Φυσικά αυτό δεν σημαίνει τίποτα ...
Ούτε απαραίτητα ότι τα φυσίγγια αυτά είναι τα καλύτερα που υπάρχουν.

Αυτά ξέρουν, αυτά εμπιστεύονται όπως λέει και η διαφήμηση ;)
Οι πιο νέοι κάνουν διστακτικά κάποιες δοκιμές.
 
Πόσο τα έχει;
Ειχα μιλήσει με την μετπλαστ οκτωβρη μηνα και μου πανε από Φεβρουαριο και ότι ειχαν φερει και περισυ αλλά δεν θυμότανε να μου πει σε ποια μαγαζια είχε δώσει.....
Γύρω στα 15€ το πακέτο με τα 10τμχ.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top