Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Υπάρχει περίπτωση να πήγαν δυο μαζί. Βέβαια, λίγο δύσκολο σε 9βολο αλλά σε 8βολο (Hog hammer) το έχω συναντήσει πολλές φορές. Συσσωμάτωση κανονική!
Αυτο το ειχα διαβασει σε ενα Αμερικανικο αρθρο....δεν θυμαμαι ποιος το εγραφε....αλλα ελεγε οτι σε δοκιμες που εκανε με buckshots (ειχε καμερα για την αργη κινηση) παρατηρησε οτι παρα πολλες φορες υπηρχαν περιπτωσεις οπου η μια μπαλα πηγαινε ακριβως πισω απο την αλλα και εμπαιναν στην ιδια τρυπα!
 
Αυτο το ειχα διαβασει σε ενα Αμερικανικο αρθρο....δεν θυμαμαι ποιος το εγραφε....αλλα ελεγε οτι σε δοκιμες που εκανε με buckshots (ειχε καμερα για την αργη κινηση) παρατηρησε οτι παρα πολλες φορες υπηρχαν περιπτωσεις οπου η μια μπαλα πηγαινε ακριβως πισω απο την αλλα και εμπαιναν στην ιδια τρυπα!

Συμβαινει και στις δικες μας δοκιμες αυτο .....Το εχεις δει και εσυ στις δοκιμες σου Αλεξ !!!

εικόνα_Viber_2020-10-17_08-47-02.jpg
 
καλημερα σε όλους,
παιδια θελω να μου προτεινετε καποιο μονοβολο απλό (οχι magnum) με χαμηλες πιέσεις για σκοπευτικη ερασιτεχνικη χρηση. κατι οχι ακριβο
Τα λαμπρο τα πρακτικαλ τα εχεις δει ; Ολες οι εταιριες εχουν μονοβολα για πρακτικη σκοποβολη δες πιο σε συμφαιρει και διαλεξε 2-3 ,μετα κανε τεστ πιο πηγαινει καλητερα το τουφεκι σου και μενεις σε αυτο
 
Τα λαμπρο τα πρακτικαλ τα εχεις δει ; Ολες οι εταιριες εχουν μονοβολα για πρακτικη σκοποβολη δες πιο σε συμφαιρει και διαλεξε 2-3 ,μετα κανε τεστ πιο πηγαινει καλητερα το τουφεκι σου και μενεις σε αυτο
ωραια σ'ευχαριστω !
 
Αυτο το ειχα διαβασει σε ενα Αμερικανικο αρθρο....δεν θυμαμαι ποιος το εγραφε....αλλα ελεγε οτι σε δοκιμες που εκανε με buckshots (ειχε καμερα για την αργη κινηση) παρατηρησε οτι παρα πολλες φορες υπηρχαν περιπτωσεις οπου η μια μπαλα πηγαινε ακριβως πισω απο την αλλα και εμπαιναν στην ιδια τρυπα!
Δεν ξέρω αν η συσσωμάτωση λαμβάνει χώρα στη θαλάμη ή στο στόχο, αλλά, μιλάμε για δύο μπάλες... "ένα σώμα μια ψυχή".
 

Attachments

  • IMG_20220130_001537.jpg
    IMG_20220130_001537.jpg
    115,9 KB · Προβολές: 37
καλημερα σε όλους,
παιδια θελω να μου προτεινετε καποιο μονοβολο απλό (οχι magnum) με χαμηλες πιέσεις για σκοπευτικη ερασιτεχνικη χρηση. κατι οχι ακριβο
Μονόβολα με αυτά τα χαρακτηριστικά εγώ είχα πάρει από τον Κένταυρο στη Νίκαια.
Πάρε ένα τηλέφωνο και ρώτα τον αν έχει ακόμα και τα χαρακτηριστικά τους. 21 0431 9704
 
Μια ερώτηση από καθαρή......περιέργεια μια κ δεν τα ακουω να συζητιούνται....

Τα μονοβολα που κατά την προσκρουση τους πανω στο θηραμα διασπώνται σε μικρότερα τεμαχια, όπως πχ είναι τα Diana palla gold, Saga balla expansiva, δίνουν καλυτερη φονικοτητα από ένα κανονικό μονόβολο όπως λεγεται?

Αν όχι, υπάρχουν περιπτωσεις που μπορουν να φανουν χρήσιμα?
Μια χαρά διασπώνται και τα "κανονικά":
IMG_20211231_022426.jpg

και σου ραγίζουν την καρδιά ;):
IMG_20211023_122954.jpg
 
Συμβαινει και στις δικες μας δοκιμες αυτο .....Το εχεις δει και εσυ στις δοκιμες σου Αλεξ !!!

View attachment 41062
Μάλλον και στις πραγματικές επίσης ...
Το γουρούνι στα ~100m (~90 οριζόντια, ~35ο κλίση) όταν ξεκίνησα να ρίχνω.
1 nobel, 2 hoghammer, 6 μονόβολα
Αυτό στο ερωτηματικό δεν έχουμε καταλάβει ακόμα τι χτύπημα ήταν ... παλιό χτύπημα ???
Έπεσε μετά από ~400 μέτρα.

Το μόνο γουρούνι που μου έφαγε τόσα φυσίγγια :)

Screenshot_2021-11-16-11-37-49-991_com.google.android.apps.photos~4.jpg

Screenshot_2021-11-14-15-43-41-925_com.google.earth~5.jpg
 
Μάλλον και στις πραγματικές επίσης ...
Το γουρούνι στα ~100m (~90 οριζόντια, ~35ο κλίση) όταν ξεκίνησα να ρίχνω.
1 nobel, 2 hoghammer, 6 μονόβολα
Αυτό στο ερωτηματικό δεν έχουμε καταλάβει ακόμα τι χτύπημα ήταν ... παλιό χτύπημα ???
Έπεσε μετά από ~400 μέτρα.

Το μόνο γουρούνι που μου έφαγε τόσα φυσίγγια :)

View attachment 41139

View attachment 41140
Πάρε τόξο‼️
 
Χαιρετω παιδες! Θεωρω οτι οι αποψεις σας συνιστουν τεραστια βοηθεια. Θελω να μου πειτε την αποψη σας για τρια οπλα που εχω σε σχεση με το ποια δραμια θεωρειτε ως την καλυτερη επιλογη. Το πρωτο και πιο δυνατο ειναι η benelli centro με mobile τσοκ μαγκνουμ. Το δευτερο ειναι σοβιετικης ενωσης baikal * και *** 70 χιλιοστα αυλους 18.5 στις 900 ή 1050 πιεσεις. Δεν γραφει. Και το τελευταιο και πιο αδυναμο ειναι ενα ισπανικο **** και ** πλαγιοκαννο στις 900 πιεσεις. Μπορειτε να μου προτεινετε ενα κουτι δραμια για καθενα απο τα παραπανω οπλα ουτως ωστε να καλυψω ενα μεσο ορο αγριογουρονου με βαρος, 30 κιλα καθαρο κρεας?
 
Χαιρετω παιδες! Θεωρω οτι οι αποψεις σας συνιστουν τεραστια βοηθεια. Θελω να μου πειτε την αποψη σας για τρια οπλα που εχω σε σχεση με το ποια δραμια θεωρειτε ως την καλυτερη επιλογη. Το πρωτο και πιο δυνατο ειναι η benelli centro με mobile τσοκ μαγκνουμ. Το δευτερο ειναι σοβιετικης ενωσης baikal * και *** 70 χιλιοστα αυλους 18.5 στις 900 ή 1050 πιεσεις. Δεν γραφει. Και το τελευταιο και πιο αδυναμο ειναι ενα ισπανικο **** και ** πλαγιοκαννο στις 900 πιεσεις. Μπορειτε να μου προτεινετε ενα κουτι δραμια για καθενα απο τα παραπανω οπλα ουτως ωστε να καλυψω ενα μεσο ορο αγριογουρονου με βαρος, 30 κιλα καθαρο κρεας?
στην centro nsi 10 bolo buffer magnum και στα δικανα nsi 8 bolo buffer απλο.εγω και η παρεα με αυτα ειμαστε ευχαριστημενοι.
 
Χαιρετω παιδες! Θεωρω οτι οι αποψεις σας συνιστουν τεραστια βοηθεια. Θελω να μου πειτε την αποψη σας για τρια οπλα που εχω σε σχεση με το ποια δραμια θεωρειτε ως την καλυτερη επιλογη. Το πρωτο και πιο δυνατο ειναι η benelli centro με mobile τσοκ μαγκνουμ. Το δευτερο ειναι σοβιετικης ενωσης baikal * και *** 70 χιλιοστα αυλους 18.5 στις 900 ή 1050 πιεσεις. Δεν γραφει. Και το τελευταιο και πιο αδυναμο ειναι ενα ισπανικο **** και ** πλαγιοκαννο στις 900 πιεσεις. Μπορειτε να μου προτεινετε ενα κουτι δραμια για καθενα απο τα παραπανω οπλα ουτως ωστε να καλυψω ενα μεσο ορο αγριογουρονου με βαρος, 30 κιλα καθαρο κρεας?
Συνάδελφε περνά από τη σχετική ενότητα να μας συστηθείς και να σε γνωρίσουμε καλυτερα.
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/to-know-us-better-Γνωριμία.17/page-595#post-691256
 
Τα gorilla shoots τα γνωρίζει κανείς? Βλέπω ότι τα buckshot τους είναι υπερβολικά ακριβά, ειδικά για ελληνικά. Εντάξει, τα αμερικανικά Winchester, Remington, Federal, λογικό είναι να είναι και πιο ακριβά.

Αλλά τα ελληνικά gorilla shoots γιατί τόσο ακριβά? Έχουν από 15.5€ εώς 17€ το πακέτο με 5τμχ. Δηλαδή 3.10-3.40 το φυσιγγι. Μέσα στο σάιτ τους λένε ότι χρησιμοποιούν τα καλύτερα υλικά στον κόσμο, μιλάνε ακόμα και για το καλύτερο φυσιγγι στον κόσμο. Λένε ότι δίνει την καλύτερη συγκέντρωση σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Και ανεβάζουν φωτό με δοκιμές τους σε φουλ τσοκ στα 36 μέτρα, και δεν φαίνεται να δίνει τίποτα το ιδιαίτερο σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Υπερβολικές τιμές, υπερβολικές υποσχέσεις, αλλά από ουσία τι? Τόσο καλά είναι και είναι πανάκριβα?gorilla-buckshot-target-lock-gx-premium-magnum-10bolo.jpg
 
Δεν τα έχω δοκιμάσει, ούτε κάποιος από την παρέα αλλά νομίζω ότι και άλλοι Ελληνες είναι ακριβότεροι από τα γνωστών οίκων του εξωτερικού φυσιγγια. Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι τελικά μήπως είναι πολλές οι υποσχέσεις των δικών μας κατασκευάστων και υπερβολικές τιμες.
Δεν ισχύει το ίδιο με kirgia, lambro. Είναι πολύ φθηνότερα (γύρω στο 1€ το φυσιγγι κάνει).
 
Τα gorilla shoots τα γνωρίζει κανείς? Βλέπω ότι τα buckshot τους είναι υπερβολικά ακριβά, ειδικά για ελληνικά. Εντάξει, τα αμερικανικά Winchester, Remington, Federal, λογικό είναι να είναι και πιο ακριβά.

Αλλά τα ελληνικά gorilla shoots γιατί τόσο ακριβά? Έχουν από 15.5€ εώς 17€ το πακέτο με 5τμχ. Δηλαδή 3.10-3.40 το φυσιγγι. Μέσα στο σάιτ τους λένε ότι χρησιμοποιούν τα καλύτερα υλικά στον κόσμο, μιλάνε ακόμα και για το καλύτερο φυσιγγι στον κόσμο. Λένε ότι δίνει την καλύτερη συγκέντρωση σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Και ανεβάζουν φωτό με δοκιμές τους σε φουλ τσοκ στα 36 μέτρα, και δεν φαίνεται να δίνει τίποτα το ιδιαίτερο σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Υπερβολικές τιμές, υπερβολικές υποσχέσεις, αλλά από ουσία τι? Τόσο καλά είναι και είναι πανάκριβα?View attachment 43709
εγω φιλεμου γιαννη εδω και λιγα χρονια τα gorillaτα δουλεψα στην μπεκατσα και λιγο φασα,, για μπεκατοφυσιγκα με καληβουνε λιγο βεβαια στην τιμητους τσιμπημενα αλλααα καλαααα,,,τωρα εση για τα συγκεκρημενα εγωραζης ενα κουτακι και δωκιμαζηςςςς,,,βεβαια ο καλητερως στοχος ειναι ο ζωνταςςςς,,πχ πεθερα κτλ .sarcastic.
 
εγω φιλεμου γιαννη εδω και λιγα χρονια τα gorillaτα δουλεψα στην μπεκατσα και λιγο φασα,, για μπεκατοφυσιγκα με καληβουνε λιγο βεβαια στην τιμητους τσιμπημενα αλλααα καλαααα,,,τωρα εση για τα συγκεκρημενα εγωραζης ενα κουτακι και δωκιμαζηςςςς,,,βεβαια ο καλητερως στοχος ειναι ο ζωνταςςςς,,πχ πεθερα κτλ .sarcastic.
Πεθερά δεν έχω. Κλέφτες και εγκληματίες δεν ξέρω αν και πότε θα μπουν στο σπίτι.... άρα σε κανά γείτονα ίσως.
 
Τα gorilla shoots τα γνωρίζει κανείς? Βλέπω ότι τα buckshot τους είναι υπερβολικά ακριβά, ειδικά για ελληνικά. Εντάξει, τα αμερικανικά Winchester, Remington, Federal, λογικό είναι να είναι και πιο ακριβά.

Αλλά τα ελληνικά gorilla shoots γιατί τόσο ακριβά? Έχουν από 15.5€ εώς 17€ το πακέτο με 5τμχ. Δηλαδή 3.10-3.40 το φυσιγγι. Μέσα στο σάιτ τους λένε ότι χρησιμοποιούν τα καλύτερα υλικά στον κόσμο, μιλάνε ακόμα και για το καλύτερο φυσιγγι στον κόσμο. Λένε ότι δίνει την καλύτερη συγκέντρωση σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Και ανεβάζουν φωτό με δοκιμές τους σε φουλ τσοκ στα 36 μέτρα, και δεν φαίνεται να δίνει τίποτα το ιδιαίτερο σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Υπερβολικές τιμές, υπερβολικές υποσχέσεις, αλλά από ουσία τι? Τόσο καλά είναι και είναι πανάκριβα?View attachment 43709
Διαφημιζει "ειδικο " βυσμα γιαυτο ειναι τοσο ακριβος ο παγουρας , και εχει ενα απλο sg magnum μεσα !!!
 
Τα gorilla shoots τα γνωρίζει κανείς? Βλέπω ότι τα buckshot τους είναι υπερβολικά ακριβά, ειδικά για ελληνικά. Εντάξει, τα αμερικανικά Winchester, Remington, Federal, λογικό είναι να είναι και πιο ακριβά.

Αλλά τα ελληνικά gorilla shoots γιατί τόσο ακριβά? Έχουν από 15.5€ εώς 17€ το πακέτο με 5τμχ. Δηλαδή 3.10-3.40 το φυσιγγι. Μέσα στο σάιτ τους λένε ότι χρησιμοποιούν τα καλύτερα υλικά στον κόσμο, μιλάνε ακόμα και για το καλύτερο φυσιγγι στον κόσμο. Λένε ότι δίνει την καλύτερη συγκέντρωση σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Και ανεβάζουν φωτό με δοκιμές τους σε φουλ τσοκ στα 36 μέτρα, και δεν φαίνεται να δίνει τίποτα το ιδιαίτερο σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Υπερβολικές τιμές, υπερβολικές υποσχέσεις, αλλά από ουσία τι? Τόσο καλά είναι και είναι πανάκριβα?View attachment 43709
Τα εχω δοκιμασει σε χαρτι....μια 5αδα ειχα παρει...τα magnum χωρις buffer.....τρομερη ανακρουση και ατσαλη συγκεντρωση....δεν μου καθισε με κανενα οπλο μου και η ανακρουση ηταν αποκρουστικη.....δεν τα ξαναδοκιμασα! Η τιμη τους ειναι υπερβολικη! Τα Αμερικανικα εχουν και φορους και μεταφορικα κλπ κλπ......αυτο οπως ειπαν τα παιδια εχει gualandi sg magnum και ενα χαρτακι επανω! Δλδ η nsi ποσο να τα παει τα δικα της? Μολις ειδα ο Καλκαντζακος το winchester 12βολο magnum το εχει 17€....που θεωρειται το κορυφαιο....μην τρελαθουμε
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top