Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Φάτσα στο κεφάλι ποτε με δραμια είναι σα να ντουφεκας ένα βράχο.

Διονυση δεν αμφισβητω τα οσα λες....Ασφαλως θα αναφερεσαι σε 8-10 βολα εμπορικα...

Πιστευω οτι ενα φυσιγγιο ιδιογομωσης 8-10-12 σε 10 - 11/0 με αρχικες V1,5-450m/s το γουρουνι θα την
''δει'' ασχημα στα 30 μετρα....ακομα και στο Δοξα Πατρι να του ριξεις....αρκει να σημαδεψεις....
Μην ''μπερδευουμε'' τα 380μ/δ της ρεμικτον....με τα 450μ/δ της ιδιογομωσης....και ειδικοτερα με
επινικελωμενα σκαγια....

ΥΓ. Ψαχνω να βρω μια δοκιμη διατρησης που εχω με επινικελωνα 11/0 βολια....εαν την βρω θα την
ανεβασω και να μου πειτε την γνωμη σας.
 
Άλλα θα σου πάνε κεντρο και άλλα στο γάμο του καραγκιόζη.. Εξου και η τιμή... Καθόλου σταθερά.. Τα τίμησα με προδωσαν.. Χίλιες φορές τα baschieri στην ίδια τιμή.
Τα baschieri παντως,στο δικο μου οπλο(es 100)εξαιρετικα ευθυβολα.Ανωτερα και απο τα remington...
 
Με 5αρι και 3αρι μαμισια εγιναν οι δοκιμες,στα 35 και στα 50 μετρα.Εξαιρετικα ευθυβολο!Μηπως το εχει δοκιμασει καποιος αλλος συναδελφος να μας πει τι γνωμη του;
Τρία που είχα ρίξει παλιά στα 40 μέτρα (es 100 - 60cm - 3αρι τσοκ) μου κάνανε καλό γκρουπάρισμα. Θέλω όμως να τα δοκιμάσω με πιο στενό τσοκ για να τα συνδυάζω με δράμια.
 
Βαζω δοκιμες με το b&p slug....1η και τελευταια φωτο με baikal mp153 s.magnum 3*, 2η φωτο Browning Auto5 full σταθερο, 3η με beretta a300 σταθερο full
 

Attachments

  • 20200801_003451.jpg
    20200801_003451.jpg
    336,8 KB · Προβολές: 35
  • 20180707_193839.jpg
    20180707_193839.jpg
    545,3 KB · Προβολές: 35
  • 20190421_205256.jpg
    20190421_205256.jpg
    636 KB · Προβολές: 34
  • 20190427_115321.jpg
    20190427_115321.jpg
    660,7 KB · Προβολές: 34
Last edited:
Φάτσα στο κεφάλι ποτε με δραμια είναι σα να ντουφεκας ένα βράχο.

Διονυση δεν αμφισβητω τα οσα λες....Ασφαλως θα αναφερεσαι σε 8-10 βολα εμπορικα...

Πιστευω οτι ενα φυσιγγιο ιδιογομωσης 8-10-12 σε 10 - 11/0 με αρχικες V1,5-450m/s το γουρουνι θα την
''δει'' ασχημα στα 30 μετρα....ακομα και στο Δοξα Πατρι να του ριξεις....αρκει να σημαδεψεις....
Μην ''μπερδευουμε'' τα 380μ/δ της ρεμικτον....με τα 450μ/δ της ιδιογομωσης....και ειδικοτερα με
επινικελωμενα σκαγια....

ΥΓ. Ψαχνω να βρω μια δοκιμη διατρησης που εχω με επινικελωνα 11/0 βολια....εαν την βρω θα την
ανεβασω και να μου πειτε την γνωμη σας.
Πάντα για εμπορικά μιλάμε.. Κ παντα γενικά.. Παρόλα αυτα το θεωρώ απίθανο.. Ειδικά στα 30 μέτρα..
 
Πάντα για εμπορικά μιλάμε.. Κ παντα γενικά.. Παρόλα αυτα το θεωρώ απίθανο.. Ειδικά στα 30 μέτρα..

ΟΚ.....Συζητηση κανουμε.... :) Τι διατρηση πιστευεις οτι πρεπει να εχει ενα βολι 11/0 για του ανοιξει το
κρανιο στα 30 μετρα ???
 
Τι διατρηση πιστευεις οτι πρεπει να εχει ενα βολι 11/0 για του ανοιξει το
κρανιο στα 30 μετρα ???
Τίποτα λιγότερο από την ελάχιστη εκείνη απαιτητή διάτρηση που χρειάζεται ένα βόλι 11/0 ώστε να ανοίξει το κρανίο στα 30 μέτρα. :p
 
Τίποτα λιγότερο από την ελάχιστη εκείνη απαιτητή διάτρηση που χρειάζεται ένα βόλι 11/0 ώστε να ανοίξει το κρανίο στα 30 μέτρα. :p

Εχεις δικιο Γιαννη!!! Στα 20 μετρα ...εαν την φαει στο Δοξα Πατρι....Οχι κρανιο θα του σπασει...μεχρι
τα αντερα του θα φτασουν τα βολια....με V1,5- 433m/s...10/0 βολια ΝΙΚΕΛ.
Για τα 30 μετρα....θα σου πω αυριο φιλε!!! :)
 
ΟΚ.....Συζητηση κανουμε.... :) Τι διατρηση πιστευεις οτι πρεπει να εχει ενα βολι 11/0 για του ανοιξει το κρανιο στα 30 μετρα ???
Νίκο το άνοιγμα του κρανίου δεν λέει απολύτως τίποτα ειδικά στα μεγάλα.
Αν το υποτιθέμενο μοναδικό βόλι δεν μπεί στον εγκέφαλο, το γουρούνι θα πέσει κάτω και μετά θα σηκωθεί και θα φύγει :)

Για αυτό μιλάω για σημείο πρόσκρουσης.

Ίσως να νομίζεις ότι υπερβάλλω, αλλά σε διαβεβαιώνω ότι δεν υπερβάλλω.
Με τρυπημένη καρδιά, έπεσε μετά από 200μ !!!

Ζωτικό όργανο ή κεντρικό νευρικό σύστημα για να ξεραθεί ... και πάλι παίζεται :)
Καλά κάνεις όμως και ψάχνεις γιατί αν δεν το τρυπήσεις δεν πρόκειται να βρεις τίποτα από τα 2.
Έχω ψάξει αλλά δεν έχω βρεί στοιχεία.
Ίσως γιατί η διάτρηση μεταβάλλεται πολύ ανάλογα με το σημείο.
 
Νίκο το άνοιγμα του κρανίου δεν λέει απολύτως τίποτα ειδικά στα μεγάλα.
Αν το υποτιθέμενο μοναδικό βόλι δεν μπεί στον εγκέφαλο, το γουρούνι θα πέσει κάτω και μετά θα σηκωθεί και θα φύγει :)

Για αυτό μιλάω για σημείο πρόσκρουσης.

Ίσως να νομίζεις ότι υπερβάλλω, αλλά σε διαβεβαιώνω ότι δεν υπερβάλλω.
Με τρυπημένη καρδιά, έπεσε μετά από 200μ !!!

Ζωτικό όργανο ή κεντρικό νευρικό σύστημα για να ξεραθεί ... και πάλι παίζεται :)
Καλά κάνεις όμως και ψάχνεις γιατί αν δεν το τρυπήσεις δεν πρόκειται να βρεις τίποτα από τα 2.
Έχω ψάξει αλλά δεν έχω βρεί στοιχεία.
Ίσως γιατί η διάτρηση μεταβάλλεται πολύ ανάλογα με το σημείο.

Βασιλη μου.....εγω μπροστα σου ειμαι αρχαριος και εντελως ασχετος με το κυνηγι του γουρουνιου.
Σεβομαι οτι λες....οχι γιατι ειμαι ασχετος....αλλα εσυ ξερεις πολυ καλυτερα.....γιατι το κυνηγας και εχεις
εμπειριες.
Αυτο που ψαχνω εγω....ειναι η διατρηση που εχουν τα βολια συμφωνα παντα με την ταχυτητα για ξερετε
και εσεις....
Καμια δοκιμη δεν παει ''χαμενη''.....παντα υπαρχει αποτελεσμα ειτε θετικο ...ειτε αρνητικο.
Σημερα μαλακιστηκα....εριξα στα 20 μετρα....και αντι να βαλω μαδερι....εβαλα 30 χιλιοστα βιβλια.
Ε' τα εκανε σωβρακο....και ησυχασα....τα περασε σαν χαρτοπετσετα....Αυριο ομως εχει μαδερι για να
εχουμε σωστη εικονα φιλε.
Το θεμα ειναι να ξερουμε....τι κανει το φυσιγγιο....συγκυριες παντα θα υπαρχουν....παγωνια...το ''τέρας''
πως σημαδεψες....που το βρηκε....
Ολα αυτα μου λεει και ο φιλος μου ο Αλεξ ( Berben )....Aυτον συμβουλευομαι....και απο αυτα που μου λεει
καταλαβαινω....οτι γουρουνι δεν σηκωνει ''αστεια'' και ημιμετρα....
Γι'αυτο και ''ψαχνω'' να βγαλω οσο το δυνατον καλυτερο φυσιγγιο φιλε.....ΟΧΙ μονο για μενα....αλλα για
ΟΛΟΥΣ μας!!!! :)
 
ΟΚ.....Συζητηση κανουμε.... :) Τι διατρηση πιστευεις οτι πρεπει να εχει ενα βολι 11/0 για του ανοιξει το
κρανιο στα 30 μετρα ???
Νίκο,
Δεν νομίζω ότι υπάρχει δράμι αυτής της διαμέτρου (ανεξαρτήτως υλικού κατασκευής) που θα κάνει κάτι τέτοιο σε μεσαίου μεγέθους αγριόχοιρο, από αυτή την απόσταση.
Εκτός, φυσικά, αν το βρει στο μάτι..pray to God.
 
Βασιλη μου.....εγω μπροστα σου ειμαι αρχαριος και εντελως ασχετος με το κυνηγι του γουρουνιου.
Σεβομαι οτι λες....οχι γιατι ειμαι ασχετος....αλλα εσυ ξερεις πολυ καλυτερα.....γιατι το κυνηγας και εχεις
εμπειριες.
Αυτο που ψαχνω εγω....ειναι η διατρηση που εχουν τα βολια συμφωνα παντα με την ταχυτητα για ξερετε
και εσεις....
Καμια δοκιμη δεν παει ''χαμενη''.....παντα υπαρχει αποτελεσμα ειτε θετικο ...ειτε αρνητικο.
Σημερα μαλακιστηκα....εριξα στα 20 μετρα....και αντι να βαλω μαδερι....εβαλα 30 χιλιοστα βιβλια.
Ε' τα εκανε σωβρακο....και ησυχασα....τα περασε σαν χαρτοπετσετα....Αυριο ομως εχει μαδερι για να
εχουμε σωστη εικονα φιλε.
Το θεμα ειναι να ξερουμε....τι κανει το φυσιγγιο....συγκυριες παντα θα υπαρχουν....παγωνια...το ''τέρας''
πως σημαδεψες....που το βρηκε....
Ολα αυτα μου λεει και ο φιλος μου ο Αλεξ ( Berben )....Aυτον συμβουλευομαι....και απο αυτα που μου λεει
καταλαβαινω....οτι γουρουνι δεν σηκωνει ''αστεια'' και ημιμετρα....
Γι'αυτο και ''ψαχνω'' να βγαλω οσο το δυνατον καλυτερο φυσιγγιο φιλε.....ΟΧΙ μονο για μενα....αλλα για
ΟΛΟΥΣ μας!!!! :)
Πάρε Winchester doublex 12βολα.με κριτήριο την διάτρηση που θα κάνει αυτό σε συγκεκριμένο υλικό που θα επιλέξεις ρίξε και κρινε όλα τα άλλα που θές να δοκιμάσεις.δεν τα διαφημίζω απλά αυτά σκοτώνουν γουρουνια.... οποία γουρουνοπαρεα να ρωτήσεις καλά λόγια θα σου πουν.μονο που είναι ακριβά....κ αυτό θα στο πουν....
Υπάρχουν κ άλλα γερά όπως τα ΑΤ αλλά έχουν ιδιαιτερότητες.τα win είναι στάνταρ επιλογή παρά πολλών γουρουναδων.
 
Last edited:
Πάρε Winchester doublex 12βολα.με κριτήριο την διάτρηση που θα κάνει αυτό σε συγκεκριμένο υλικό που θα επιλέξεις ρίξε και κρινε όλα τα άλλα που θές να δοκιμάσεις.δεν τα διαφημίζω απλά αυτά σκοτώνουν γουρουνια.... οποία γουρουνοπαρεα να ρωτήσεις καλά λόγια θα σου πουν.μονο που είναι ακριβά....κ αυτό θα στο πουν....
Υπάρχουν κ άλλα γερά όπως τα ΑΤ αλλά έχουν ιδιαιτερότητες.τα win είναι στάνταρ επιλογή παρά πολλών γουρουναδων.


ΟΚ.....Σε ευχαριστω πολυ!!!!! :)
 
Νίκο,
Δεν νομίζω ότι υπάρχει δράμι αυτής της διαμέτρου (ανεξαρτήτως υλικού κατασκευής) που θα κάνει κάτι τέτοιο σε μεσαίου μεγέθους αγριόχοιρο, από αυτή την απόσταση.
Εκτός, φυσικά, αν το βρει στο μάτι..pray to God.

Λευτερη μου εαν καταλαβα καλα....μου λες οτι κανενα δραμι ( βολι ) 10/0 - 11/0 - 12/0 δεν του τρυπαει το
κρανιο ???
Μιλαμε για 30 μετρα και ταχυτητες V1,5-450 m/s...φιλε!!!
Απο που το βγαζεις αυτο συμπερασμα....Ασφαλως θα εχεις κανει δοκιμες διατρησης ???
Μηπως λες για εμπορικα φυσιγγια ???

ΥΓ. Εαν δεν του τρυπαει το κρανιο...με 450μ/δ το 11/0 βολι....τοτε θα δω τι θα κανω φιλε...
Ισως το παω στο V1,5-480-490 m/s.....Eαν τα καταφερω,,,,,,,:)
 
Αν πω στην παρέα ότι θέλω ένα κεφάλι για δοκιμές διάτρησης καταρχήν θα νομίσουν ότι έχω πιεί πολύ τσίπουρο και παραμιλάω, μετά θα σκάσουν στα γέλια, μετά θα με αρχίσουν στο δούλεμα και στο τέλος θα μου βγάλουν κανένα παρατσούκλι.
Όχι μάγκες, ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ... :)
 
Αν πω στην παρέα ότι θέλω ένα κεφάλι για δοκιμές διάτρησης καταρχήν θα νομίσουν ότι έχω πιεί πολύ τσίπουρο και παραμιλάω, μετά θα σκάσουν στα γέλια, μετά θα με αρχίσουν στο δούλεμα και στο τέλος θα μου βγάλουν κανένα παρατσούκλι.
Όχι μάγκες, ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ... :)
Αυτά μόνο;;;
Μη σε αρχίσουν στα κατακέφαλα δν λες;;; .big smile.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top