Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μάλιστα….. υπάρχει και το άλλο σενάριο…..να παρω 2 ή 3 από το καθένα αφού πουλάει και χύμα.

Ή αγοράζω sauvestre μονοβολα αλλα είναι ακριβά και αυτά και πρεπει να τα παραγγείλω από το Ίντερνετ γιατί δεν νομίζω να έχουν εδώ τέτοια.
Θα σου πω την αποψη μου......τα μονοβολα τα κυνηγετικα ολα κανουν ζημια......τα sauvestre δεν αξιζουν τα λεφτα τους για τον σκοπο που τα θελουμε εμεις.....δοκιμασε μονοβολο b&p και lambro...εχουν διαφορετικα βληματα....οποιο καθισει καλυτερα κρατησε το.....
 
Μάλιστα….. υπάρχει και το άλλο σενάριο…..να παρω 2 ή 3 από το καθένα αφού πουλάει και χύμα.

Ή αγοράζω sauvestre μονοβολα αλλα είναι ακριβά και αυτά και πρεπει να τα παραγγείλω από το Ίντερνετ γιατί δεν νομίζω να έχουν εδώ τέτοια.
Βλέπω σπίτια κοντά.
Προσοχή που ρίχνεις.
Ας είσαι της δουλειάς το ξέρεις ήδη.
 
Θα σου πω την αποψη μου......τα μονοβολα τα κυνηγετικα ολα κανουν ζημια......τα sauvestre δεν αξιζουν τα λεφτα τους για τον σκοπο που τα θελουμε εμεις.....δοκιμασε μονοβολο b&p και lambro...εχουν διαφορετικα βληματα....οποιο καθισει καλυτερα κρατησε το.....
Οκ ευχαριστώ! Μπορει να καταλήξω και σε μονοβολα, αυτά που λες.
Βλέπω σπίτια κοντά.
Προσοχή που ρίχνεις.
Ας είσαι της δουλειάς το ξέρεις ήδη.
Καλα κανείς και το λες αυτό γιατί τα σφαιρίδια ταξιδευουν πολύ μακριά και σκοτώνουν! Στο συγκεκριμένο μέρος ένα σπίτι είναι μονο του αυτό που φαίνεται στη φωτό και είναι σχετικά μακριά αλλά δεν λέει κάτι αυτό γιατί η περιοχη είναι αγροτική και έχει ανθρώπους όποτε μάλλον θα παρω κανένα μονοβολο (όχι ότι δεν έχω) για να ξέρω πάντα που θα καταλήγει το σφαιριδιο μου.
 
Λευτερη μου εαν καταλαβα καλα....μου λες οτι κανενα δραμι ( βολι ) 10/0 - 11/0 - 12/0 δεν του τρυπαει το
κρανιο ???
Μιλαμε για 30 μετρα και ταχυτητες V1,5-450 m/s...φιλε!!!
Απο που το βγαζεις αυτο συμπερασμα....Ασφαλως θα εχεις κανει δοκιμες διατρησης ???
Μηπως λες για εμπορικα φυσιγγια ???

ΥΓ. Εαν δεν του τρυπαει το κρανιο...με 450μ/δ το 11/0 βολι....τοτε θα δω τι θα κανω φιλε...
Ισως το παω στο V1,5-480-490 m/s.....Eαν τα καταφερω,,,,,,,:)
Σημαδεύεις αποκλειστικά καρωτίδα σε απόσταση 3.7 cm απο την ρίζα του αυτιού .....sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Οκ ευχαριστώ! Μπορει να καταλήξω και σε μονοβολα, αυτά που λες.

Καλα κανείς και το λες αυτό γιατί τα σφαιρίδια ταξιδευουν πολύ μακριά και σκοτώνουν! Στο συγκεκριμένο μέρος ένα σπίτι είναι μονο του αυτό που φαίνεται στη φωτό και είναι σχετικά μακριά αλλά δεν λέει κάτι αυτό γιατί η περιοχη είναι αγροτική και έχει ανθρώπους όποτε μάλλον θα παρω κανένα μονοβολο (όχι ότι δεν έχω) για να ξέρω πάντα που θα καταλήγει το σφαιριδιο μου.
Σου τα λεω....γιατι ευτυχως ή δυστυχως εχω πληρωσει πολλα λεφτα σε φυσιγγια για δοκιμες.....και διαφορα τεστ διατρησης κλπ κλπ
 
Μονοβολα lambro τα palla 32gr λες έτσι? Τα πήρα πέρυσι αλλά δεν έριξα κανένα
Θα παρω και τα B&P και οποια μ αρέσουν περισσότερο τα κρατάω.
Βεβαια με τρώει ο κωλος μου και θα παρω και κανα 2 Winchester να τα ριξω να έχω μια άποψη.
 
Αφού δεν βγάλαμε άκρη με το κούτελο να ρωτήσω εγώ κάτι.

Έχει κάνει κανένας δοκιμές με λαμαρίνα ;
Στα 35μ πόσα mm λαμαρίνα τρυπάνε τα 00 ή τα 000.
Για να έχουμε κάτι σχετικά τυποποιημένο.

Ή πάκους Α4
 
Δοκίμασα πέρσι σε καινούργια ίδια περιοδικά.πολλα μαζί έβαζα.win double x 00,hog hammer rem 000 kai nsi 000.
Στα 35 μετρα καλύτερη διάτρηση το win και διατηρημένα πιο καλά τα σφαιρίδια (τσαλαπατημενα αλλά όχι χσλκομανια).
Δεύτερο το Ρεμί με πολύ μικρή διαφορά από το Nsi(σχεδόν ίδια σε διάτρηση αλλά τα Nsi φάνηκε να είναι ελάχιστα πιο μαλακά γιατί στραπατσαριστικαν πιο πολύ).
Εννοείται όλα με ίδιο όπλο κ τσοκαρισμα.

50 ευρώ εκαψα εκείνη τη μέρα στα τενεκεδια,στα χαρτιά κ στα βιβλία...
 
Εγω ειχα κανει το εξης τεστ.....με beretta A300 ('75) σταθερο full, καννη 76cm, 18.5 αυλο...στα 40μ μετρημενα....σε ξυλα (οχι ατοφια....σαν μdf αν το λεω σωστα) 4 τεμαχια των 3cm εκαστο (1.20×1.20cm)....φυσιγγια rem 10βολο 3", win 10βολο 3", win 12βολο 3" και b&p 12βολο.....το rem 10βολο τρυπησε τα 2 και σταματησε στο 3ο, το win 10βολο τρυπησε τα 3 σταματησε στο 4ο, τα win 12βολα τρυπησαν και τα 4, τα b&p σταματησαν στο 3ο.....ανορθοδοξη δοκιμη αλλα αυτη εχω....
 
Εγω ειχα κανει το εξης τεστ.....με beretta A300 ('75) σταθερο full, καννη 76cm, 18.5 αυλο...στα 40μ μετρημενα....σε ξυλα (οχι ατοφια....σαν μdf αν το λεω σωστα) 4 τεμαχια των 3cm εκαστο (1.20×1.20cm)....φυσιγγια rem 10βολο 3", win 10βολο 3", win 12βολο 3" και b&p 12βολο.....το rem 10βολο τρυπησε τα 2 και σταματησε στο 3ο, το win 10βολο τρυπησε τα 3 σταματησε στο 4ο, τα win 12βολα τρυπησαν και τα 4, τα b&p σταματησαν στο 3ο.....ανορθοδοξη δοκιμη αλλα αυτη εχω....
Καθόλου ανορθόδοξη Αλέξανδρε .Έχεις ξεκάθαρη εικόνα (κι'εμείς) ποιό είναι το ποιό δυνατό .
 
Καθόλου ανορθόδοξη Αλέξανδρε .Έχεις ξεκάθαρη εικόνα (κι'εμείς) ποιό είναι το ποιό δυνατό .
Ναι οντως....γιαυτο εχω πει για το win 12βολο 3"...οτι ειναι το απολυτο εμπορικο....εχω χτυπησει και γουρουνια μεγαλα με αυτο και υπο αντιξοες συνθηκες ....
 
Ναι οντως....γιαυτο εχω πει για το win 12βολο 3"...οτι ειναι το απολυτο εμπορικο....εχω χτυπησει και γουρουνια μεγαλα με αυτο και υπο αντιξοες συνθηκες ....
Με το προγραμματάκι μου βγάζω διάτρηση σε 20% βαλλιστικό τζελ.

Πες μου αν ξέρεις αρχική ταχύτητα και διάμετρο μπίλιας. Αν δεν ξέρεις αρχική κοίτα το κουτί.

Θα συγκρίνω την διάτρηση του 12p Rem με ότι έχω εγώ ή όποιος άλλος θέλει μπορεί να γράψει αρχική ταχύτητα και διάμετρο μπίλιας και να υπολογίσω διάτρηση.

Το πρόγραμμα είναι αρκετά τσεκαρισμένο. Δεν θα γράψω μαλακίες όπως με τα 93 brinell :)

Τώρα για το πείραμα είναι καλό αν τα mdf ήταν σε καλή κατάσταση.
Αν σε κάποιο σημείο δηλαδή υπήρχε σαπίλα και έτυχε ένα βόλι να χτυπήσει εκεί κατευθείαν αυτό έχει κέρδος 1 mdf.
Οπότε η ερώτηση κλειδί είναι πόσα βόλια από το Rem διαπέρασαν τα 4 mdf;
1,2 ή πχ 6.
Αν πέρασαν 2,3 νομίζω ότι πρέπει τα Rem να τα κοιτάξουμε με ενδιαφέρον.
 
Βασιλη μου , μπορεις να υπολογισης διαμετρο βολιδας 8,5 χιλιοστα και ταχυτητα V1,5- 444m/s
για μενα ???:oops:
Όλα στα 36m

Rem 3" 000 10βολο
Διάμετρο βολίδας 9,14 χιλιοστά και ταχύτητα V0- 373m/s - Διάτρηση σε 20% βαλλιστικό τζελ = 300mm

Winchester 3" 000 10βολο (αμερικάνικο)
Διάμετρο βολίδας 9,14 χιλιοστά και ταχύτητα V0- 373m/s - Διάτρηση σε 20% βαλλιστικό τζελ = 300mm

Federal 3" 00 12βολο (αμερικάνικο flight control)
Διάμετρο βολίδας 8,38 χιλιοστά και ταχύτητα V0- 403m/s - Διάτρηση σε 20% βαλλιστικό τζελ = 281mm

Winchester 2 3/4" 00 8βολο (ιταλικό)
Διάμετρο βολίδας 8,38 χιλιοστά και ταχύτητα V0- 415m/s - Διάτρηση σε 20% βαλλιστικό τζελ = 288mm

Νικο-φύσιγγα
Διάμετρο βολίδας 8,5 χιλιοστά και ταχύτητα V1,5- 444m/s - Διάτρηση σε 20% βαλλιστικό τζελ = 316mm


Δεν μας ενδιαφέρουν οι απόλυτες τιμές μιας και δεν τουφεκάμε βαλλιστικό τζελ αλλά οι διαφορές.

Όσο αυξάνεται η μάζα αυξάνεται η διάτρηση.
Όσο αυξάνεται η ταχύτητα πρόσκρουσης, αυξάνεται η διάτρηση.
Όσο αυξάνεται η διάμετρος μειώνεται η διάτρηση.
Όσο αυξάνεται η σκληρότητα αυξάνεται η διάτρηση (δεν λαμβάνεται υπόψη στις παραπάνω τιμές).

Στα δικά μου την ταχύτητα που έγραφαν πάνω στο κουτί την έβαλα σαν V0.
 
Last edited:
Όλα στα 36m

Rem 3" 000 10βολο
Διάμετρο βολίδας 9,14 χιλιοστά και ταχύτητα V0- 373m/s - Διάτρηση σε 20% βαλλιστικό τζελ = 300mm

Winchester 3" 000 10βολο (αμερικάνικο)
Διάμετρο βολίδας 9,14 χιλιοστά και ταχύτητα V0- 373m/s - Διάτρηση σε 20% βαλλιστικό τζελ = 300mm

Federal 3" 00 12βολο (αμερικάνικο flight control)
Διάμετρο βολίδας 8,38 χιλιοστά και ταχύτητα V0- 403m/s - Διάτρηση σε 20% βαλλιστικό τζελ = 281mm

Winchester 2 3/4" 00 8βολο (ιταλικό)
Διάμετρο βολίδας 8,38 χιλιοστά και ταχύτητα V0- 415m/s - Διάτρηση σε 20% βαλλιστικό τζελ = 288mm

Νικο-φύσιγγα
Διάμετρο βολίδας 8,5 χιλιοστά και ταχύτητα V1,5- 444m/s - Διάτρηση σε 20% βαλλιστικό τζελ = 316mm


Δεν μας ενδιαφέρουν οι απόλυτες τιμές μιας και δεν τουφεκάμε βαλλιστικό τζελ αλλά οι διαφορές.

Όσο αυξάνεται η μάζα αυξάνεται η διάτρηση.
Όσο αυξάνεται η ταχύτητα πρόσκρουσης, αυξάνεται η διάτρηση.
Όσο αυξάνεται η διάμετρος μειώνεται η διάτρηση.
Όσο αυξάνεται η σκληρότητα αυξάνεται η διάτρηση (δεν λαμβάνεται υπόψη στις παραπάνω τιμές).

Στα δικά μου την ταχύτητα που έγραφαν πάνω στο κουτί την έβαλα σαν V0.
Για υπολογισε και 9,1 βολιδα με 430 μ/δ
 
Με το προγραμματάκι μου βγάζω διάτρηση σε 20% βαλλιστικό τζελ.

Πες μου αν ξέρεις αρχική ταχύτητα και διάμετρο μπίλιας. Αν δεν ξέρεις αρχική κοίτα το κουτί.

Θα συγκρίνω την διάτρηση του 12p Rem με ότι έχω εγώ ή όποιος άλλος θέλει μπορεί να γράψει αρχική ταχύτητα και διάμετρο μπίλιας και να υπολογίσω διάτρηση.

Το πρόγραμμα είναι αρκετά τσεκαρισμένο. Δεν θα γράψω μαλακίες όπως με τα 93 brinell :)

Τώρα για το πείραμα είναι καλό αν τα mdf ήταν σε καλή κατάσταση.
Αν σε κάποιο σημείο δηλαδή υπήρχε σαπίλα και έτυχε ένα βόλι να χτυπήσει εκεί κατευθείαν αυτό έχει κέρδος 1 mdf.
Οπότε η ερώτηση κλειδί είναι πόσα βόλια από το Rem διαπέρασαν τα 4 mdf;
1,2 ή πχ 6.
Αν πέρασαν 2,3 νομίζω ότι πρέπει τα Rem να τα κοιτάξουμε με ενδιαφέρον.
Δεν θυμαμαι ουτε εχω σημειωσει τετοιες λεπτομερειες....θυμαμαι οτι τα remi ειχαν ανοιγμα 40cm....ta mdf ηταν σε αριστη κατασταση
 
Και μετά έκανα την αυτοψία μόνος μου στο κεφάλι το εγδαρα για να δω τι έγινε και βλέπω οι μπίλιες μεν στο κεφάλι αλλά το γρατσούνισαν στα πλάγια και δεν μπήκε καμία μέσα...
Αυτό έπαθε και ο παραπάνω που λες με το μονοβολο
Καταμούτσουνα εκτός από σκληρό είναι και σαν σουβλί το πήρε πλάγια το μονοβολο και δεν του έκανε την ζημιά που έπρεπε για να πέσει
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top