Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Συγνώμη κιόλας βρε παιδιά έχετε τουφεκισει γουρούνια στα 30 μέτρα με δραμια μπροστά στο κρανίο και δεν έπεσε?? Εμένα 5 γουρούνια πως έπεσαν και τα 2 ήταν 60ρια καθαρο κρέας και μια χαρά τρύπησε το 10 Βόλο μαγκουμ της Remington και μιλάω για το εμπορικό τώρα γτ αν πω για ιδιογομωση πάμε αλλού μετά σε καλύτερα αποτελέσματα....Όπως μου έλεγε ένας τουφεκισα το γουρούνι με μονοβολο καταμουτσουνα και δεν μπήκε το μονοβολο εξωστρακιστηκε καραφλιασα μόλις μου το είπε
 
Συγνώμη κιόλας βρε παιδιά έχετε τουφεκισει γουρούνια στα 30 μέτρα με δραμια μπροστά στο κρανίο και δεν έπεσε?? Εμένα 5 γουρούνια πως έπεσαν και τα 2 ήταν 60ρια καθαρο κρέας και μια χαρά τρύπησε το 10 Βόλο μαγκουμ της Remington και μιλάω για το εμπορικό τώρα γτ αν πω για ιδιογομωση πάμε αλλού μετά σε καλύτερα αποτελέσματα....Όπως μου έλεγε ένας τουφεκισα το γουρούνι με μονοβολο καταμουτσουνα και δεν μπήκε το μονοβολο εξωστρακιστηκε καραφλιασα μόλις μου το είπε
Παναγιώτη μιλάμε αν θα τρυπήσει το κρανίο στο δόξα πατρί.
Έχω ακούσει ότι το γουρούνι μπορεί να σηκώσει με την μύτη του το πενταπλάσιο βάρος από το ίδιο.
Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια.
Φίλος πέρσι τουφέκισε ένα στα 20-30μ και το πήρε κατάμουτρα.
Το γουρούνι έπεσε και μετά σηκώθηκε και έκανε μια απόσταση 5km.
Το χτυπήσαμε στην στάμπα.
Δεν είχε άλλες δυνάμεις.
Δεν κάναμε αυτοψία αλλά την τουφεκιά την είχε φάει στην μούρη.
30αρι 40άρι γουρούνι.
Δεν ξέρω με τι φυσίγγι έριξε.
Το πιο πιθανό είναι με ιταλικό 8βολο Winchester.
Επίσης μην ξεχνάμε την κλίση του κρανίου.
Δεν λέω ότι δεν το τρυπάνε, λέω ότι δεν ξέρω.
Έχω δει και ακούσει πολλά απίστευτα με γουρούνια.
Με μονόβολο πολύ δύσκολο εώς αδύνατο το βλέπω.
 
Συγνώμη κιόλας βρε παιδιά έχετε τουφεκισει γουρούνια στα 30 μέτρα με δραμια μπροστά στο κρανίο και δεν έπεσε?? Εμένα 5 γουρούνια πως έπεσαν και τα 2 ήταν 60ρια καθαρο κρέας και μια χαρά τρύπησε το 10 Βόλο μαγκουμ της Remington και μιλάω για το εμπορικό τώρα γτ αν πω για ιδιογομωση πάμε αλλού μετά σε καλύτερα αποτελέσματα....Όπως μου έλεγε ένας τουφεκισα το γουρούνι με μονοβολο καταμουτσουνα και δεν μπήκε το μονοβολο εξωστρακιστηκε καραφλιασα μόλις μου το είπε
Συμφωνω με τον Παναγιωτη......απλα τι πιστευω οτι γινεται..... το κεφαλι οντως ειναι πολυ σκληρο κοκκαλο.....στα μεγαλα καπρια 100+ και σε μεγαλες αποστασεις δεν θα σπασει το κρανιο.....απλα οταν το γουρουνι σου ερχεται με το κεφαλι ειναι "μικρος" σαν στοχος και πιο δυσκολο στο σημαδι....γιαυτο λενε οι παλιοι....αφηστε το να "διπλαρωσει"....
 
Συγνώμη κιόλας βρε παιδιά έχετε τουφεκισει γουρούνια στα 30 μέτρα με δραμια μπροστά στο κρανίο και δεν έπεσε?? Εμένα 5 γουρούνια πως έπεσαν και τα 2 ήταν 60ρια καθαρο κρέας και μια χαρά τρύπησε το 10 Βόλο μαγκουμ της Remington και μιλάω για το εμπορικό τώρα γτ αν πω για ιδιογομωση πάμε αλλού μετά σε καλύτερα αποτελέσματα....Όπως μου έλεγε ένας τουφεκισα το γουρούνι με μονοβολο καταμουτσουνα και δεν μπήκε το μονοβολο εξωστρακιστηκε καραφλιασα μόλις μου το είπε

Καλημερα Παναγο!!!!
Να σου πω τι πιστευω εγω.....χωρις να το κυνηγαω το γουρουνι....αλλα βγαζοντας συμπερασματα
απο δοκιμες διατρησης σε βολια.
Αν την φαει στο Δοξα Πατρι.....με 11/0 βολι και με 450μ/δ.....ειτε Νικελ ειτε μολυβδινο....το γουρουνι δεν πιστευω
οτι θα γλυτωσει....Ισως το μολυβδινο να του κανει και μεγαλυτερη ζημια...Τον μεγαλυτερο ρολο ...παιζει
πως θα την ''φαει''....Για 30 μετρα λεω....ΟΧΙ στα 40 -50 μετρα.

ΟΚ. Συζητηση κανουμε παιδες....να εχουμε κατι να λεμε....( εστω και παπαριές δικες μου ) μεχρι να ερθει
η πολυποθητη εναρξη.....και να ''πνιγουμε'' απο τα τρυγονια!!!!:p

Θα κατεβω στην πολη....θα ψαξω να βρω τα winchester που προτινε ο φιλος paolo....και θα κανω
συγκριτικες δοκιμες....Εαν τα βρω.....θα σφαξω ενα.....για παρουσιαση.

Υγεια να εχουμε....και ολα θα τα κανουμε!!!!:)

ΥΓ. Παναγο....ηρθε ενα ''πουλακι''....και μου ειπε......οτι ενα αρκετα μεγαλο γουρουνι στα 25 μετρα το
ξετρυπησες σαν σουβλακι.....και το βρηκες 200 μετρα ποιο κατω.....Το δευτερο στα 35 μετρα ξεραθηκε
εκει που την εφαγε....και αυτο 60ρι καθαρο!!! Ολα τα μαθαινω φιλε!!!:D
Ολα αυτα περυσι....Σου εχω πει....το 8βολο 11/0 που φτιαχνεις εχει δωσει σε ολες τις μετρησεις , V1,5-430m/s
με +5 βαθμους.....κανε το ''κουμαντο'' σου φιλε!!!!

ΥΓ.2. Μακαρι να βρω αυτα τα φυσιγγια....να τα δοκιμασω....Θα ριξω και ενα μονοβολο 32 γραμ. και
ο Θεος βοηθος....παιδες!!!!:)
 
Καλημερα Παναγο!!!!
Να σου πω τι πιστευω εγω.....χωρις να το κυνηγαω το γουρουνι....αλλα βγαζοντας συμπερασματα
απο δοκιμες διατρησης σε βολια.
Αν την φαει στο Δοξα Πατρι.....με 11/0 βολι και με 450μ/δ.....ειτε Νικελ ειτε μολυβδινο....το γουρουνι δεν πιστευω
οτι θα γλυτωσει....Ισως το μολυβδινο να του κανει και μεγαλυτερη ζημια...Τον μεγαλυτερο ρολο ...παιζει
πως θα την ''φαει''....Για 30 μετρα λεω....ΟΧΙ στα 40 -50 μετρα.

ΟΚ. Συζητηση κανουμε παιδες....να εχουμε κατι να λεμε....( εστω και παπαριές δικες μου ) μεχρι να ερθει
η πολυποθητη εναρξη.....και να ''πνιγουμε'' απο τα τρυγονια!!!!:p

Θα κατεβω στην πολη....θα ψαξω να βρω τα winchester που προτινε ο φιλος paolo....και θα κανω
συγκριτικες δοκιμες....Εαν τα βρω.....θα σφαξω ενα.....για παρουσιαση.

Υγεια να εχουμε....και ολα θα τα κανουμε!!!!:)

ΥΓ. Παναγο....ηρθε ενα ''πουλακι''....και μου ειπε......οτι ενα αρκετα μεγαλο γουρουνι στα 25 μετρα το
ξετρυπησες σαν σουβλακι.....και το βρηκες 200 μετρα ποιο κατω.....Το δευτερο στα 35 μετρα ξεραθηκε
εκει που την εφαγε....και αυτο 60ρι καθαρο!!! Ολα τα μαθαινω φιλε!!!:D
Ολα αυτα περυσι....Σου εχω πει....το 8βολο 11/0 που φτιαχνεις εχει δωσει σε ολες τις μετρησεις , V1,5-430m/s
με +5 βαθμους.....κανε το ''κουμαντο'' σου φιλε!!!!

ΥΓ.2. Μακαρι να βρω αυτα τα φυσιγγια....να τα δοκιμασω....Θα ριξω και ενα μονοβολο 32 γραμ. και
ο Θεος βοηθος....παιδες!!!!:)
Εδω ειναι σφαγμενο...τα δραμια του δεν μπορω να πω οτι ειναι πολυ στρογγυλα....αλλα αποδιδουν εξαιρετα
Post in thread 'Δράμια - Μονόβολα' https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Δράμια-Μονόβολα.336/post-376342
 
Παναγιώτη μιλάμε αν θα τρυπήσει το κρανίο στο δόξα πατρί.
Έχω ακούσει ότι το γουρούνι μπορεί να σηκώσει με την μύτη του το πενταπλάσιο βάρος από το ίδιο.
Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια.
Φίλος πέρσι τουφέκισε ένα στα 20-30μ και το πήρε κατάμουτρα.
Το γουρούνι έπεσε και μετά σηκώθηκε και έκανε μια απόσταση 5km.
Το χτυπήσαμε στην στάμπα.
Δεν είχε άλλες δυνάμεις.
Δεν κάναμε αυτοψία αλλά την τουφεκιά την είχε φάει στην μούρη.
30αρι 40άρι γουρούνι.
Δεν ξέρω με τι φυσίγγι έριξε.
Το πιο πιθανό είναι με ιταλικό 8βολο Winchester.
Επίσης μην ξεχνάμε την κλίση του κρανίου.
Δεν λέω ότι δεν το τρυπάνε, λέω ότι δεν ξέρω.
Έχω δει και ακούσει πολλά απίστευτα με γουρούνια.
Με μονόβολο πολύ δύσκολο εώς αδύνατο το βλέπω.
Την τουφεκια μπορεί να την είχε μιπως τις μπίλιες τις είχε φάει ξοφαλτσα και ζαλίστηκε..Το λέω γτ μου έχει τύχει να ρίξω σε γουρούνι 15 κιλα κατάμουτρα έπεσε και μου συκωνετε και του ρίχνω και άλλο..Και μετά έκανα την αυτοψία μόνος μου στο κεφάλι το εγδαρα για να δω τι έγινε και βλέπω οι μπίλιες μεν στο κεφάλι αλλά το γρατσούνισαν στα πλάγια και δεν μπήκε καμία μέσα...Και το κορυφαίο που έχω δει τουφεκισε ο άλλος 80ρι γουρούνι καθαρο κρέας και του κόβει το κεφάλι ο ανθρωπος για να φύγει το αίμα φεύγει πάει στο αμάξι και μας περίμενε να πάμε να το τραβήξουμε πάμε εκεί πουθενά γουρούνι ψάξε από δω ψάξε από κει και το βρίσκουμε 80 μέτρα ποιο κάτω το γουρούνι φίλε μου συκωθικε και πάει 80 μέτρα κατηφόρα....Αυτά τα ζώα δεν έχουν μπεσα έχουν τόσο δύναμη που δεν το πιστεύεις
 
Καλημερα Παναγο!!!!
Να σου πω τι πιστευω εγω.....χωρις να το κυνηγαω το γουρουνι....αλλα βγαζοντας συμπερασματα
απο δοκιμες διατρησης σε βολια.
Αν την φαει στο Δοξα Πατρι.....με 11/0 βολι και με 450μ/δ.....ειτε Νικελ ειτε μολυβδινο....το γουρουνι δεν πιστευω
οτι θα γλυτωσει....Ισως το μολυβδινο να του κανει και μεγαλυτερη ζημια...Τον μεγαλυτερο ρολο ...παιζει
πως θα την ''φαει''....Για 30 μετρα λεω....ΟΧΙ στα 40 -50 μετρα.

ΟΚ. Συζητηση κανουμε παιδες....να εχουμε κατι να λεμε....( εστω και παπαριές δικες μου ) μεχρι να ερθει
η πολυποθητη εναρξη.....και να ''πνιγουμε'' απο τα τρυγονια!!!!:p

Θα κατεβω στην πολη....θα ψαξω να βρω τα winchester που προτινε ο φιλος paolo....και θα κανω
συγκριτικες δοκιμες....Εαν τα βρω.....θα σφαξω ενα.....για παρουσιαση.

Υγεια να εχουμε....και ολα θα τα κανουμε!!!!:)

ΥΓ. Παναγο....ηρθε ενα ''πουλακι''....και μου ειπε......οτι ενα αρκετα μεγαλο γουρουνι στα 25 μετρα το
ξετρυπησες σαν σουβλακι.....και το βρηκες 200 μετρα ποιο κατω.....Το δευτερο στα 35 μετρα ξεραθηκε
εκει που την εφαγε....και αυτο 60ρι καθαρο!!! Ολα τα μαθαινω φιλε!!!:D
Ολα αυτα περυσι....Σου εχω πει....το 8βολο 11/0 που φτιαχνεις εχει δωσει σε ολες τις μετρησεις , V1,5-430m/s
με +5 βαθμους.....κανε το ''κουμαντο'' σου φιλε!!!!

ΥΓ.2. Μακαρι να βρω αυτα τα φυσιγγια....να τα δοκιμασω....Θα ριξω και ενα μονοβολο 32 γραμ. και
ο Θεος βοηθος....παιδες!!!!:)
Το 8βολο αυτό δεν ξαναβγαίνει από το όπλο το δικό μου έγινε ΕΡΩΤΑΣ
 
Την τουφεκια μπορεί να την είχε μιπως τις μπίλιες τις είχε φάει ξοφαλτσα και ζαλίστηκε..Το λέω γτ μου έχει τύχει να ρίξω σε γουρούνι 15 κιλα κατάμουτρα έπεσε και μου συκωνετε και του ρίχνω και άλλο..Και μετά έκανα την αυτοψία μόνος μου στο κεφάλι το εγδαρα για να δω τι έγινε και βλέπω οι μπίλιες μεν στο κεφάλι αλλά το γρατσούνισαν στα πλάγια και δεν μπήκε καμία μέσα...Και το κορυφαίο που έχω δει τουφεκισε ο άλλος 80ρι γουρούνι καθαρο κρέας και του κόβει το κεφάλι ο ανθρωπος για να φύγει το αίμα φεύγει πάει στο αμάξι και μας περίμενε να πάμε να το τραβήξουμε πάμε εκεί πουθενά γουρούνι ψάξε από δω ψάξε από κει και το βρίσκουμε 80 μέτρα ποιο κάτω το γουρούνι φίλε μου συκωθικε και πάει 80 μέτρα κατηφόρα....Αυτά τα ζώα δεν έχουν μπεσα έχουν τόσο δύναμη που δεν το πιστεύεις
Δεν ξέρω για το πρώτο.
Είμαστε όλοι μεθυσμένοι όταν γδέρνουμε αχαχαχαχαχαχα
Σε λίγο με αυτά που λέω θα νομίζετε ότι είμαστε αλκοολικοί ... Καμία σχέση ...

Το τελευταίο είνα απίστευτο αλλά έχω δει και έχω ακούσει πολλά παλαβά.
Πως σου φαίνεται αυτό;;; Γουρούνι πεσμένο με τους άλλους να τραβάνε φωτογραφίες να παίρνει τα πάνω του και να σκοτώνει το καλύτερο σκυλί ...
 
Αν το πάρει βόλι μέσα εκεί πέφτει.Ειναι στενό όμως το σημείο.σε σφαγεια μεγάλωσα.... παλιά πριν το ρεύμα τα ρίχναμε με Τσεκούρι.
Ότι πέφτει ... πέφτει ... Το θέμα είναι αν θα ξανασηκωθεί :)

Η ερώτηση ήταν αν τα 10/0, 11/0 τρυπάνε αυτό το σημείο στα 30μ και τι ταχύτητες, βασικά πρέπει να έχουν.
Τώρα οι σκληρότητες είναι δύσκολο να μετρηθούν.
 
Ότι πέφτει ... πέφτει ... Το θέμα είναι αν θα ξανασηκωθεί :)

Η ερώτηση ήταν αν τα 10/0, 11/0 τρυπάνε αυτό το σημείο στα 30μ και τι ταχύτητες, βασικά πρέπει να έχουν.
Τώρα οι σκληρότητες είναι δύσκολο να μετρηθούν.
Εγώ πιστεύω ότι τα 11 θα το τρυπήσουν κ θα το κρατήσουν... Ότι κ να πούμε κάθε περίπτωση διαφέρει...στο θήραμα αυτό ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος.. ίδιος εάν είναι κανένα θηρίο
 
Παλικαρια τωρα γυρισα....και εκανα μια τρυπα στο νερο. Φιλε paolo , ta winchester δεν τα βρηκα....
βρηκα κατι Φεντεραλ 10βολα....πηρα τηλεφωνο εναν καλο φιλο....μου ειπε καμια σχεση το ενα με το αλλο.
Σκεφτηκα να τα παρω...να εχω ενα μετρο συγκρισης....ανοιγω το κουτι ( συσκευασια των 5 φυσιγγιων )
βγαζω το πρωτο.....το αστερι ειχε λακουβα σαν κρατηρας υφαιστειου ηταν....δεν εφτανε αυτο...απο την
τρυπα που ειχε στην μεση.....επεφτε το πλαστικο μπαφερ στα χερια μου....Αι σιχτιρ ειπα... εσεις και τα φυσιγγια που φτιαχνετε και τα παρατησα.

Τωρα που το σκεφτομαι....κανω και μαλακιες....δλδ αυτα που κοροιδευω απο εμπορικα βιντεο....δοκιμες στα 20 μετρα με βολια....:D
Σε 15 ημερες ανοιγει η αδεια,,,,Θα εχω τον χωρο και την αποσταση που θελω....και θα κανω ΣΩΣΤΑ τις
δοκιμες....Μεχρι τοτε θα εχουν ερθει και τα γουιτζεστερ....τα παραγγειλα.
Μεχρι τοτε λιγη υπομονη....:)
 
Είχα πάρει κάτι γκοριλα οβερμαξ και είχαν κρατήρα μεγάλο με τρύπα και έφευγαν τα σκάγια.πως μεταφράζεται αυτό στην απόδοση του φυσιγγίου?σορυ για το οφτοπικ

Και βεβαια επιρεαζεται η αποδοση του φυσιγγιου απο την λακουβα στο αστερι.
Οσοι κανουν ιδιογομωση....γνωριζουν λακουβα = λαθος σεταπ - ογκομετρια - υψος ρελιασματος...λαθος
πιεσεις...κτλ κτλ.

Αποτελεσμα ( για μενα ) φυσιγγιο ''μπουρδελέ''....δεν το βαζω στην θαλαμη μου....
 
Απ’ότι διαβάζω τα Winchester τα μαύρα (12βολα) τα εχετε σε εκτίμηση και μιας και συνάντησα και ένα γουρουνάκι πριν κάτι μέρες καθώς έκανα ποδήλατο (6:30 περίπου το πρωί) λέω να πάρω ένα κουτάκι. Ποια να παρω όμως; Τα 10βολα ή τα 12βολα; Εγώ λέω τα 10βόλα που έχουν λίγο πιο χοντρές μπίλιες. Τι λέτε;
Screenshot_20210729-112710_Gallery.jpg

Εδω έκανε το μπανάκι του όπως φαίνεται…..το είχα πλησιασει στα 30 μέτρα χωρις να με έχει καταλάβει, δηλαδή ούτε εγω το είχα, ξαφνικά το ειδα και μέχρι να βγάλω κινητο είχε απομακρυνθεί λίγο.
20210729_064140-jpg.30345

Τελικα 10βολο ή 12βολο?.think.
 

Attachments

  • 20210729_064140.jpg
    20210729_064140.jpg
    620,7 KB · Προβολές: 115
Απ’ότι διαβάζω τα Winchester τα μαύρα (12βολα) τα εχετε σε εκτίμηση και μιας και συνάντησα και ένα γουρουνάκι πριν κάτι μέρες καθώς έκανα ποδήλατο (6:30 περίπου το πρωί) λέω να πάρω ένα κουτάκι. Ποια να παρω όμως; Τα 10βολα ή τα 12βολα; Εγώ λέω τα 10βόλα που έχουν λίγο πιο χοντρές μπίλιες. Τι λέτε;
View attachment 30342

Εδω έκανε το μπανάκι του όπως φαίνεται…..το είχα πλησιασει στα 30 μέτρα χωρις να με έχει καταλάβει, δηλαδή ούτε εγω το είχα, ξαφνικά το ειδα και μέχρι να βγάλω κινητο είχε απομακρυνθεί λίγο.
20210729_064140-jpg.30345

Τελικα 10βολο ή 12βολο?.think.
Και τα 2 καλα ειναι.....το 12βολο ειναι πολυ πιο αποδοτικο σε δυσκολες συνθηκες....και πιο δυνατο...αλλα οτι κ να λεμε...να το δοκιμασεις με το οπλο σου
 
Μάλιστα….. υπάρχει και το άλλο σενάριο…..να παρω 2 ή 3 από το καθένα αφού πουλάει και χύμα.

Ή αγοράζω sauvestre μονοβολα αλλα είναι ακριβά και αυτά και πρεπει να τα παραγγείλω από το Ίντερνετ γιατί δεν νομίζω να έχουν εδώ τέτοια.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top