Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εγω θα ελεγα το εξης......ειναι δραμια με Ιταλικα υλικα....επιχαλκομενα δραμια.....δεν ειναι για πεταμα....απλα για λογικες αποστασεις....εφοσον τσεκαρεις πως δουλευουν με το οπλο σου....! Κατα την αποψη μου ειναι τσιμπημενη η τιμη τους.....γιατι με 2€ ακομα παιρνεις το 12βολο της B&P με επιχαλκομενα και Τεκνα μεσα.....
Οι μπίλιες μου φάνηκαν καλές.
Όλες στο ίδιο ακριβώς μέγεθος και σχετικά σφαιρικές.
Αύριο αν έχω χρόνο θα μετρήσω σκληρότητα με μηχάνημα.

Δεν τα ρίχνω "στον αέρα". Πλάκα έκανα.
 
Οι μπίλιες μου φάνηκαν καλές.
Όλες στο ίδιο ακριβώς μέγεθος και σχετικά σφαιρικές.
Αύριο αν έχω χρόνο θα μετρήσω σκληρότητα με μηχάνημα.

Δεν τα ρίχνω "στον αέρα". Πλάκα έκανα.
Κοιταξε....εμεις οι ιδιογομωτες καλως ή κακως φτιαχνουμε φυσιγγια....με σκαγια και δραμια στα μετρα μας και κλασεις ανωτερα απο τα εμπορικα.....δεν σημαινει ομως οτι τα εμπορικα ειναι παντελως αχρηστα....απλα εχουν τα ορια τους.....!
 
32άρα πρέπει νάναι πλήν όμως δεν την γνωρίζω

Υ.Γ Ίσως PSB3
Συμφωνώ, κι εμένα σ' αυτήν πήγε το μυαλό μου εξ αρχής. Το χρώμα (πράσινο) σε συνδυασμό με τη δόση (1,60-1,65) θεωρώ ότι περιορίζουν πολύ τις πιθανότητες να πρόκειται για κάποια άλλη ...
 
για στη παρεα τα λαμπρο palla τα μονοβολα τα εχη δουλεψη κανενασ φιλοσ να μασ πει μια γνωμη
Την πρωτη κ τελευταια φορα που πηγα για γουρουνια βαρεσα ενα 60κιλο σταματημενο στα 40 μετρα με lambro palla διάφανο με benelli 67cm 3τσοκ κ αυλο 18.5. Με την πρωτη τουφεκια το πετυχα ακριβως στο κεντρο του σωματος του κ αρχισε να τρεχει.
Του εριξα τις αλλες 2 κ δεν το πετυχα γιατι εβαζα πολυ προσκοπευση επηρεασμενος απο τα φυσιγγια με σκαγια.
Γεμιζω ξανα κ σημαδευω στο κεφαλι, ηταν γυρω στα 60 μετρα κ το πετυχα στο λαιμο.
Το πρωτο μονοβολο στα 40 μετρα δεν το περασε κ το βρηκαμε στα εντερα του ζωου. Τα υπολοιπα 6 του κουτιου τα εριξα σε στοχους σε διαφορες αποστασεις κ σε ολα βρηκα στοχο, επισης εκαναν κ μεγαλη ζημια.
Πιστευω το θεμα ειναι σε ποιο σημειο του σωματος θα το πετυχεις
 
Eγω νομιζω οτι μεχρι τα 30 - 35 μετρα το γουρουνι δεν γλυτωνει....
Βλεπω ενα ισορροπημενο στησιμο με Ζ2Μ18 βυσμα .....που βγαζει καλες συγκεντρωσεις...μπορει να μας
''ξινιζει'' το 1,60 της πυριτιδας....αλλα οπως εγραψε και ο Στελιος το 688 σωνει την κατασταση.
Μην ξεχναμε 30 γραμμαρια σπρωχνει....
Αλλωστε αυτο 415 σε ταχυτητα δεν το θεωρω ''λιγο'' για τα μετρα που εγραψα.
Ακομα και στο V0 να ειναι μετρημενο εχει 400 μ/δ που και παλι τα θεωρω αρκετα.
Τα βολια του ειναι ποιοτικα....δεν βλεπω τον λογο να μην σκοτωνει σε νορμαλ αποστασεις και καιρικες
συνθηκες.
Ισως να μην το εριχνα στους μειον 10 βαθμους.....αλλα πιστευω οτι με νορμαλ καιρο θα σκοτωνει.

Ολα αυτα βεβαια ειναι ...υποθεσεις...Βασιλη μου ριξε ενα στα 35 μετρα βρε φιλε....και θα σου τα ''πει'' ΟΛΑ.
 
Αλεξ...αλλο V1,5-370-380m/s.....Και αλλο V1,5-410m/s....Και εαν τα βολια 4/0 ειναι επινικελωμενα...
πλησιαζουν αρκετα την σκληροτητα που εχει η ρεμικτον στα βολια της....
Επισεις δεν ξερω εαν η ρεμικτον μετραει στο V,0 ή V,1 - 1,5. αλλα γενικα τα φυσιγγια της ειναι αργα.
Απο δοκιμες διατρησης που εχω κανει....το επινικελωμενο βολι 4/0 στα 35 μετρα 3,5 ΠΟΝΤΟΥΣ βιβλιο το
ξετρυπησε για πλακα.... με αρχικη ταχυτητα 410μ/δ.
Γι' αυτο ρωταω...εαν μπορει να γονατισει το γουρουνι....Ειτε καλως....ειτε κακως...δεν εχω σαν ''προτυπο''
τα αμερικανικα φυσιγγια ...( για μενα λεω ) που κανω ιδιογομωση.
Δεν ξερω να πω με βεβαιοτητα....αλλα πιστευω τα πολλα βολια που θα παρει επανω του...και το σοκ
που θα παθει θα το γονατισουν!!!
Αλεξ εσυ μπορεις να το δοκιμασεις αυτο που λεω...Βαλε πρωτο ενα τετοιο φυσιγγιο....και πισω κατι
''σιγουρο'' ....και θα μαθουμε φιλε....εαν ετρεχες να βρεις δεντρο.........!!!! :D:)
Στο σκοπευτήριο με έναν πολύ γνωστό για τα βίντεο στο YouTube..... ρίξαμε δύο γεμιστήρες πιστολιού, 9mm και 0,40 s&w σε ένα πακέτο Α4.....30 σφαίρες και δεν το διαπέρασε καμία.....στα 7-10 μέτρα....
 
Στο σκοπευτήριο με έναν πολύ γνωστό για τα βίντεο στο YouTube..... ρίξαμε δύο γεμιστήρες πιστολιού, 9mm και 0,40 s&w σε ένα πακέτο Α4.....30 σφαίρες και δεν το διαπέρασε καμία.....στα 7-10 μέτρα....

Βασιλη . Δεν ξερω απο πιστολια 9mm....Αυτο που ξερω ειναι οτι γραφω ειναι τεκμηριωμενο.....απο δοκιμες μου.
Το πακετο Α4 Εχει 5 ποντους παχος....και ποιοτητες χαρτιου σε σκληροτητα....

Κοιτα τι διατρηση εχει το βολι 4/0 στα 50 μετρα με V1,5-400m/s..... και κοιτα και την διαφορά διατρησης
μολυβδινου με επινικελωμενο σε σκαγια με την ιδια διαμετρο.....και σε τι κατασταση βρισκονται τα
σκαγια μετα την προσκρουση στον στοχο.

εικόνα_Viber_2021-08-03_10-31-20-260.jpgεικόνα_Viber_2021-08-03_10-33-37-232.jpgεικόνα_Viber_2021-08-03_10-33-46-018.jpg

Διαφορές διατρησης μολυβδινων.....και επινικελωμενων.

εικόνα_Viber_2021-07-23_18-22-51-794.jpgεικόνα_Viber_2021-07-23_18-23-06-009.jpg
 
Κάποιο μόνοβολο δοκιμασμένο σε α302 σε σταθερό τσοκαρισμα φουλ?? Έχει να προτείνει κάποιος κάτι;
B&P μονοβολο....το εριχνα με beretta a300 (1975) σταθερο φουλ.....εχει απιστευτη ακριβεια.....το εχω δοκιμασει και με browning auto5 σταθερο φουλ με επισης καλα αποτελεσματα!
 
Μιλούσα με το παιδί που τεμαχίζει τα γουρούνια.
Μου είπε ότι όταν χτυπάει η ταλιάρα τις μπίλιες αυτές δεν μπορεί να τις κόψει.

Αλλά το μέτρησα και με σκληρόμετρο ... 93 brinell.
Πάντα το ιταλικό winchester ... 8 βολο

IMG_20210803_114828.jpg
 
Last edited:
Μιλούσα με το παιδί που τεμαχίζει τα γουρούνια.
Μου είπε ότι όταν χτυπάει η ταλιάρα τις μπίλιες αυτές δεν μπορεί να τις κόψει.

Αλλά το μέτρησα και με σκληρόμετρο ... 93 brinell

View attachment 30269
Βασιλη αυτο το μηχανημα μετραει σκληροτητα?
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top