Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εχεις δικιο Νικο.....ειναι δοκιμασμενα και θα σας το εξηγησω....επειδη εχω σφαξει αρκετα 00buck winchester μαυρα & federal flitecontrol......επιχαλκομενα.....οι διαστασεις τους δεν ειναι 8.45mm (οπως ειναι π.χ. τα remington τα μολυβενια) αλλα κυμαινονται απο 8 εως 8.1mm....και με αυτες τις διαστασεις εχουν πεσει αρκετα γουρουνια!
Η μικρή διάμετρος έχει κάποια [ίσως μικρά] πλεονεκτήματα έναντι της μεγάλης: στη διεισδυτικότητα στο στόχο και στην αντίσταση του αέρα.
Σε εκείνο που υστερεί καθοριστικά είναι η ορμή (Μάζα Χ Ταχύτητα).
Οπότε, με την ίδια ορμή, προτιμότερη είναι η μικρή διάμετρος.
Ίσως λοιπόν, το μυστικό 12βολο 10/0 του κυρ Νίκου, να είναι το ιδανικό γουρουνοφύσιγγο με δράμια. ;)
 
για στη παρεα τα λαμπρο palla τα μονοβολα τα εχη δουλεψη κανενασ φιλοσ να μασ πει μια γνωμη

Mετρημενο στα 70 μετρα με 15 εκατοστα αποκλιση απο το κεντρο του στοχου και V1,5-445m/s
Θα ελεγα.....ενα καλο εμπορικο μονοβολο...στα 32 γραμμαρια.

εικόνα_Viber_2020-10-05_19-39-10.jpg

Αυτα ειναι 70 μετρα.

Να πω....οτι δεν ξερω τι κανουν στο κυνηγι...
 
Last edited:
για στη παρεα τα λαμπρο palla τα μονοβολα τα εχη δουλεψη κανενασ φιλοσ να μασ πει μια γνωμη
Άλλα θα σου πάνε κεντρο και άλλα στο γάμο του καραγκιόζη.. Εξου και η τιμή... Καθόλου σταθερά.. Τα τίμησα με προδωσαν.. Χίλιες φορές τα baschieri στην ίδια τιμή.
 
Τουλάχιστον είναι φθηνά (για παγάνα).
Μάλλον ήταν φτηνά ... Τώρα άκουσα τσίμπισαν 2-3 ευρώ ...

Οκ μένουν στα μετόπισθεν ...
Όσα Winchester εχω δοκιμάσει εξ Ιταλίας (όχι δράμια) δεν μου άρεσαν και την ίδια γνώμη είχε και ο πατέρας μου. Θεωρώ πως οι Ιταλοι τους χαλάνε τη φήμη γιατί πολλοί δεν το παίρνουν καν χαμπάρι ότι γράφουν made in Italy.
Ρε μπας και το κάνουν επίτηδες;:rolleyes:
 
Τουλάχιστον είναι φθηνά (για παγάνα).
Μάλλον ήταν φτηνά ... Τώρα άκουσα τσίμπισαν 2-3 ευρώ ...

Οκ μένουν στα μετόπισθεν ...
Εγω θα ελεγα το εξης......ειναι δραμια με Ιταλικα υλικα....επιχαλκομενα δραμια.....δεν ειναι για πεταμα....απλα για λογικες αποστασεις....εφοσον τσεκαρεις πως δουλευουν με το οπλο σου....! Κατα την αποψη μου ειναι τσιμπημενη η τιμη τους.....γιατι με 2€ ακομα παιρνεις το 12βολο της B&P με επιχαλκομενα και Τεκνα μεσα.....
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top