Διόφθαλμη Σκόπευση, πόσο σημαντική είναι;

Ακριβώς πας σε σκοπευτήριο και αρχίζεις να ρίχνεις φυσίγγια χωρίς να σε ενδιαφέρει εάν κάποιος εξυπνάκιας πει κάτι για το...σκορ... για εσένα θα το κάνεις.....εάν υπάρχει και κάποιος να σε καθοδηγεί ακόμα καλύτερα....αλλά ...κούτες...και όλα γίνονται.
 
Καμία μέθοδος που μπορεί να βοηθήσει να αλλάξουμε σκόπευση από μονόφθαλμη σε διόφθαλμη; Για κάποιον που σκοπεύει με το ένα μάτι πολλά χρόνια είναι δύσκολο να αλλάξει σε διόφθαλμη θαρρώ.
Αν δεν έχεις εμπιστοσύνη στο κοντάκι σου,δύσκολο.Οταν οι επωμίσεις σου είναι ΣΤΑΘΕΡΕΣκαι ΙΔΙΕΣ ευκολο πολύ.Για να το πετύχεις αυτό πρέπει οι ξηρές επωμίσεις να είναι ΣΩΣΤΕΣ και πολλές για να δείς αποτέλεσμα.
Π.χ,Κλείνεις μάτια, επωμίζεις,ανοιγεις και είσαι εκεί που πρέπει, συνέχεια όμως,είσαι σε πολύ καλό δρόμο.
Από εκεί και πέρα ΓΟΥΡΛΏΝΕΙΣ και τα δύο μάτια , ΕΣΤΙΑΖΕΙΣ πχ σε κάτι μικρό στον τοιχο ,λάμπα κοκ, επωμίζεις χωρίς να κοιτάς ΚΑΘΟΛΟΥ το οπλο και είσαι σε πολύ καλό δρόμο.Και ξανά και ξανά και ξανά.....
 
Καμία μέθοδος που μπορεί να βοηθήσει να αλλάξουμε σκόπευση από μονόφθαλμη σε διόφθαλμη; Για κάποιον που σκοπεύει με το ένα μάτι πολλά χρόνια είναι δύσκολο να αλλάξει σε διόφθαλμη θαρρώ.
Το προβλημα δεν ειναι να ανοιξουμε τα δυο ματια , ειναι να αγνοησουμε τελειως τις κανες κ να εστιασουμε αποκλειστικα στον στοχο , διαβαζεται ευκολα αλλα γινεται τρομερα δυσκολα , το σκητ κανει τρομερα καλο σε αυτο
 
Ο πατέρας μου είναι 88 χρονών . Ξεκίνησε να κυνηγάει στα 12 και σταμάτησε φέτος .

Τον ρώταγα .
- ρε πατέρα με τι τεχνική ρίχνεις ?
- Τι τεχνική και μπούρδες μου λες , σηκώνω το όπλο και ρίχνω.
- κλείνεις το μάτι ?
- καλά , μέχρι να κλείσεις το μάτι και να σημαδέψεις η μπεκάτσα έχει φτάσει στο απέναντι βουνό ,
- και πόσο μπροστά βάζεις ?
- τι πόσο μπροστά , όσο χρειάζεται βάζω.

έκανα πολύ καιρό και έκαψα πολλά ( αλλά πάρα πολλά λέμε ) φυσίγγια , για να καταλάβω τι εννοούσε.

είναι σαν να ρώταγα τον Σπανούλη πως βάζει τα τρίποντα ?
πιστεύω κάτι αντίστοιχο θα μου έλεγε

- τι εννοείς πως σουτάρω , σηκώνομαι και το βάζω .

ο νοών νοείτω .............
 
Ο πατέρας μου είναι 88 χρονών . Ξεκίνησε να κυνηγάει στα 12 και σταμάτησε φέτος .

Τον ρώταγα .
- ρε πατέρα με τι τεχνική ρίχνεις ?
- Τι τεχνική και μπούρδες μου λες , σηκώνω το όπλο και ρίχνω.
- κλείνεις το μάτι ?
- καλά , μέχρι να κλείσεις το μάτι και να σημαδέψεις η μπεκάτσα έχει φτάσει στο απέναντι βουνό ,
- και πόσο μπροστά βάζεις ?
- τι πόσο μπροστά , όσο χρειάζεται βάζω.

έκανα πολύ καιρό και έκαψα πολλά ( αλλά πάρα πολλά λέμε ) φυσίγγια , για να καταλάβω τι εννοούσε.

είναι σαν να ρώταγα τον Σπανούλη πως βάζει τα τρίποντα ?
πιστεύω κάτι αντίστοιχο θα μου έλεγε

- τι εννοείς πως σουτάρω , σηκώνομαι και το βάζω .

ο νοών νοείτω .............
Ετσι ακριβως , αγνοει εικονα προσκοπευσης κ κανες στοχαστρα κ παταει εστιασμενος στο πουλι , φυσικο ταλεντο ο νταντυ
 
Καμία μέθοδος που μπορεί να βοηθήσει να αλλάξουμε σκόπευση από μονόφθαλμη σε διόφθαλμη; Για κάποιον που σκοπεύει με το ένα μάτι πολλά χρόνια είναι δύσκολο να αλλάξει σε διόφθαλμη θαρρώ.
Μια απόφαση είναι φίλε μου δεν ξανακλεινεις μάτι ποτέ ,δεν ξανακοιτας στόχαστρο και κάννες ,και κοιτάς μόνον τον στόχο .Βασικό πολύ δείξε εμπιστοσύνη στον εγκέφαλό σου και το ένστικτο σου.Να ξέρεις ότι η αποτυχίες θα οφείλονται γιατί δεν κάνεις κάτι από τα παραπάνω .
 
Ετσι ακριβως , αγνοει εικονα προσκοπευσης κ κανες στοχαστρα κ παταει εστιασμενος στο πουλι , φυσικο ταλεντο ο νταντυ

και άμα έβλεπες τον ντάντυ να ντουφεκάει θα έμενες παγωτό.

θυμάμαι μία φορά είμασταν για μπεκάτσα , εγώ θα ήμουν 18- 17 , κάτι τέτοιο. Το κυνήγι είχε τελειώσει , τα όπλα κρεμασμένα στον ώμο τα σκυλιά με κρεμασμένη γλώσσα να περπατάνε δίπλα μας και εμείς χαλαρά καμμιά 50 αριά μέτρα από το αυτοκίνητο.

και ξαφνικά ακούμε εκείνο το ΦΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ από αριστερά μας.

γυρνάω προσπαθώντας να ξεκρεμάσω το όπλο και βλέπω μιά σκιά να χάνεται στο πυκνό και εκεί που σκέφτομαι " το κέρατό μου την χάσαμε " ακούω ΜΠΑΑΑΑΜ.

γυρνάω και βλέπω τον πατέρα να χαμηλώνει το ντουφέκι να με κοιτάει και να λέει ,

- ευτυχώς την πρόλαβα.

εγώ 18 αυτός γύρω στα 50 , αυτός πρόλαβε , ξεκρέμασε , σήκωσε , έριξε , την πέτυχε και εγώ ίσα ίσα είχα προλάβει να κρατήσω το όπλο στα δύο μου χέρια.

και μην πει κανείς σας ότι είμαι άχρηστος .......... χεχεχε μιά χαρά ρίχνω........ .hunter..hunter..hunter.
 
Μια απόφαση είναι φίλε μου δεν ξανακλεινεις μάτι ποτέ ,δεν ξανακοιτας στόχαστρο και κάννες ,και κοιτάς μόνον τον στόχο .Βασικό πολύ δείξε εμπιστοσύνη στον εγκέφαλό σου και το ένστικτο σου.Να ξέρεις ότι η αποτυχίες θα οφείλονται γιατί δεν κάνεις κάτι από τα παραπάνω .
ακριβώς έτσι , πολύ σωστά ,
και να μην ξεχνάμε την ΣΤΑΘΕΡΑ ΙΔΙΑ επώμιση και το ΣΩΣΤΟ επάνω μας κοντάκι.
 
ακριβώς έτσι , πολύ σωστά ,
και να μην ξεχνάμε την ΣΤΑΘΕΡΑ ΙΔΙΑ επώμιση και το ΣΩΣΤΟ επάνω μας κοντάκι.
Μέχρι κάποια μέτρα και με κοντάκι που δεν είναι πάνω σου,σπας σκοτώνεις καλά!εχω δει παιδιά με ότι να ναι κοντακια στο σκοπευτήριο που καναν άνετα 20 δίσκους στο κομπακ!δεν λέω ότι είναι σωστο αλλά το έχω δει με τα μάτια μου!
 
και άμα έβλεπες τον ντάντυ να ντουφεκάει θα έμενες παγωτό.

θυμάμαι μία φορά είμασταν για μπεκάτσα , εγώ θα ήμουν 18- 17 , κάτι τέτοιο. Το κυνήγι είχε τελειώσει , τα όπλα κρεμασμένα στον ώμο τα σκυλιά με κρεμασμένη γλώσσα να περπατάνε δίπλα μας και εμείς χαλαρά καμμιά 50 αριά μέτρα από το αυτοκίνητο.

και ξαφνικά ακούμε εκείνο το ΦΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ από αριστερά μας.

γυρνάω προσπαθώντας να ξεκρεμάσω το όπλο και βλέπω μιά σκιά να χάνεται στο πυκνό και εκεί που σκέφτομαι " το κέρατό μου την χάσαμε " ακούω ΜΠΑΑΑΑΜ.

γυρνάω και βλέπω τον πατέρα να χαμηλώνει το ντουφέκι να με κοιτάει και να λέει ,

- ευτυχώς την πρόλαβα.

εγώ 18 αυτός γύρω στα 50 , αυτός πρόλαβε , ξεκρέμασε , σήκωσε , έριξε , την πέτυχε και εγώ ίσα ίσα είχα προλάβει να κρατήσω το όπλο στα δύο μου χέρια.

και μην πει κανείς σας ότι είμαι άχρηστος .......... χεχεχε μιά χαρά ρίχνω........ .hunter..hunter..hunter.
Κ ο δικος μου ο νταντυ τα ιδια , θυμαμαι πιτσιρικας να κανει τριπλετες σε μπεκανοτα οπως τα λεμε εδω , ασε τα παπια κ τις μπαλιζες
 
Μέχρι κάποια μέτρα και με κοντάκι που δεν είναι πάνω σου,σπας σκοτώνεις καλά!εχω δει παιδιά με ότι να ναι κοντακια στο σκοπευτήριο που καναν άνετα 20 δίσκους στο κομπακ!δεν λέω ότι είναι σωστο αλλά το έχω δει με τα μάτια μου!

Ηλία , αυτό που θέλω να πω είναι ότι για να ρίξεις χωρίς να κοιτάς κάννες και σκόπευτρα και να εμπιστέυεσαι το ένστικτο , πρέπει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ να έχεις τουλάχιστον ανεκτό κοντάκι στα μέτρα σου.
Αλλιώς αλλού θα "νομίζεις" ότι έριξες και αλλού θα ρίχνεις.

Όσο για τα παιδιά με το λάθος κοντάκι , εννοείται ότι ένας καλός σκοπευτής και ανάποδο κοντάκι ( αριστερό π.χ. ενώ είναι δεξιός ) να του δώσεις θα κάνει νούμερο.( Σημαδευτά όμως ).Και το 20 που ανέφερες , πίστεψέ με , δεν είναι νούμερο .

Απλά δεν θα κάνει αυτό που θα μπορούσε να κάνει.
 
Υπαρχει μια ασκηση που αλλαζει σταδιακα την κυριαρχια στα ματια ,μαλλον δυναμωνει το πιο αδυναμο , οποιος θελει να την μαθει να στειλει πμ , δεν μπορω να γραψω δημοσια κατι που μου το εχει καποιος πολυ γνωστος κ επωνυμος
 
Ηλία , αυτό που θέλω να πω είναι ότι για να ρίξεις χωρίς να κοιτάς κάννες και σκόπευτρα και να εμπιστέυεσαι το ένστικτο , πρέπει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ να έχεις τουλάχιστον ανεκτό κοντάκι στα μέτρα σου.
Αλλιώς αλλού θα "νομίζεις" ότι έριξες και αλλού θα ρίχνεις.

Όσο για τα παιδιά με το λάθος κοντάκι , εννοείται ότι ένας καλός σκοπευτής και ανάποδο κοντάκι ( αριστερό π.χ. ενώ είναι δεξιός ) να του δώσεις θα κάνει νούμερο.( Σημαδευτά όμως ).Και το 20 που ανέφερες , πίστεψέ με , δεν είναι νούμερο .

Απλά δεν θα κάνει αυτό που θα μπορούσε να κάνει.
Φυσικά και δεν είναι αλλά ένας μέτριος κυνηγος θα χρειαστεί ένα 4μηνο για να το φτάσει αυτό!οπως και να έχει φυσικά και συμφωνώ μαζί σου απλά είναι κάτι που έχω παρατηρήσει και ήθελα να μοιραστώ!
 
Ηλία , αυτό που θέλω να πω είναι ότι για να ρίξεις χωρίς να κοιτάς κάννες και σκόπευτρα και να εμπιστέυεσαι το ένστικτο , πρέπει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ να έχεις τουλάχιστον ανεκτό κοντάκι στα μέτρα σου.
Αλλιώς αλλού θα "νομίζεις" ότι έριξες και αλλού θα ρίχνεις.

Όσο για τα παιδιά με το λάθος κοντάκι , εννοείται ότι ένας καλός σκοπευτής και ανάποδο κοντάκι ( αριστερό π.χ. ενώ είναι δεξιός ) να του δώσεις θα κάνει νούμερο.( Σημαδευτά όμως ).Και το 20 που ανέφερες , πίστεψέ με , δεν είναι νούμερο .

Απλά δεν θα κάνει αυτό που θα μπορούσε να κάνει.

Φυσικά και δεν είναι αλλά ένας μέτριος κυνηγος θα χρειαστεί ένα 4μηνο για να το φτάσει αυτό!οπως και να έχει φυσικά και συμφωνώ μαζί σου απλά είναι κάτι που έχω παρατηρήσει και ήθελα να μοιραστώ!
Θα χρειαστει ενα τετραμηνο για να φτασει τι; και δεν ειναι νουμερο το 20;για τι επιπεδο μιλαμε;
 
Θα χρειαστει ενα τετραμηνο για να φτασει τι; και δεν ειναι νουμερο το 20;για τι επιπεδο μιλαμε;
Ένας άνθρωπος που κυνηγαει με διοφθαλμη κάποια χρόνια αν ασχοληθεί σοβαρά δηλαδη δυο φορές την βδομαδα με το σκοπευτήριο και προπονήσεις στο σπίτι θα φτάσει μετά από ένα 4μηνο βαριά 5μηνο στις προπονήσεις του μα σπάει 20 δίσκους!
 
Ένας άνθρωπος που κυνηγαει με διοφθαλμη κάποια χρόνια αν ασχοληθεί σοβαρά δηλαδη δυο φορές την βδομαδα με το σκοπευτήριο και προπονήσεις στο σπίτι θα φτάσει μετά από ένα 4μηνο βαριά 5μηνο στις προπονήσεις του μα σπάει 20 δίσκους!
Οκ.μιλας για καποιον που κυνηγα χρονια με διοφθαλμη και το χει παρει ζεστα με δυο επισκεψεις την εβδομαδα στο σκοπευτηριο. Ειχα καταλαβει λαθος πως μιλαγες για κυνηγο που αλλαζει απο μονοφθαλμη σε διοφθαλμη.
 
Οκ.μιλας για καποιον που κυνηγα χρονια με διοφθαλμη και το χει παρει ζεστα με δυο επισκεψεις την εβδομαδα στο σκοπευτηριο. Ειχα καταλαβει λαθος πως μιλαγες για κυνηγο που αλλαζει απο μονοφθαλμη σε διοφθαλμη.
Κάτι έγραψα λάθος εγώ,όχι φυσικά!οταν αλλαξα από μονόφθαλμη σε διοφθαλμη κανένα μήνα δυσκολευόμουν,έριχνα χειροτερα από πριν,με τον καιρό και με τα μέτρα του όπλου εστρωσε η κατάσταση!
 
Back
Top