Διόφθαλμη Σκόπευση, πόσο σημαντική είναι;

Εάν πάρω το mark όπως πρέπει συνήθως ναι τους παίρνω ,η πλάκα είναι ότι χάνω το mark στο μονο και τον ντουμπλε τον περνω στον 5-6 συνήθως την πατάω με αυτόν τον τρόπο ,όσο για τους ντουμπλεδες στο κεντρο η θα πάρω τον εναν ντουμπλε από τους δύο η θα πάρω το ένα δισκάκι και από.τους δύο ντουμπλεδες ,και τους δύο ντουμπλεδες τα έχω καταφέρει 4-5 φορές ,οπότε όπως καταλαβαίνεις ειμαι μέσο όρο γύρω στο 20 ,στην αρχή με δυσκόλευε και ο 2 βατηρας το pull αλλά τώρα το έχω βρει .το θέμα είναι ότι το 20 θελει πολύ.δουλεια για να γίνει 21 22 ,καλά 25αρι ούτε καν
 
Εάν πάρω το mark όπως πρέπει συνήθως ναι τους παίρνω ,η πλάκα είναι ότι χάνω το mark στο μονο και τον ντουμπλε τον περνω στον 5-6 συνήθως την πατάω με αυτόν τον τρόπο ,όσο για τους ντουμπλεδες στο κεντρο η θα πάρω τον εναν ντουμπλε από τους δύο η θα πάρω το ένα δισκάκι και από.τους δύο ντουμπλεδες ,και τους δύο ντουμπλεδες τα έχω καταφέρει 4-5 φορές ,οπότε όπως καταλαβαίνεις ειμαι μέσο όρο γύρω στο 20 ,στην αρχή με δυσκόλευε και ο 2 βατηρας το pull αλλά τώρα το έχω βρει .το θέμα είναι ότι το 20 θελει πολύ.δουλεια για να γίνει 21 22 ,καλά 25αρι ούτε καν
Δεν είχα δει το μυνημα. Στα μονα πιάτα το πάμε σημαδευτουρα πολλές φορές κ φυσικά ζερο. Στον ντουμπλε αναγκαστικά υπαρχει ο σωστός χρόνος. Στον 2 το πουλ τι αλλάξες; θέλει επανω του αυτό το πιάτο
 
Εγώ έχω καταλήξει ότι εάν το όπλο είναι οκ επάνω σου το όλο ζήτημα είναι ο χρόνος επωμισης ,εάν είσαι χαλαρός και συγκεντρωμένος και το πρωτο πιάτο το πάρεις στον σωστό χρόνο το δεύτερο είναι εύκολο ,το πρώτο είναι η όλη μαγκιά,η ακαριαία αλλά συγχρονος και σωστή ομαλή επωμιση στην σκιά του δίσκου διότι σκιά είναι στα πρώτα μέτρα από τον πύργο είναι αυτή που θα δώσει της επιτυχίες στο skeet .
 
Εγώ έχω καταλήξει ότι εάν το όπλο είναι οκ επάνω σου το όλο ζήτημα είναι ο χρόνος επωμισης ,εάν είσαι χαλαρός και συγκεντρωμένος και το πρωτο πιάτο το πάρεις στον σωστό χρόνο το δεύτερο είναι εύκολο ,το πρώτο είναι η όλη μαγκιά,η ακαριαία αλλά συγχρονος και σωστή ομαλή επωμιση στην σκιά του δίσκου διότι σκιά είναι στα πρώτα μέτρα από τον πύργο είναι αυτή που θα δώσει της επιτυχίες στο skeet .
Μεχρι τα 6 μετρα απο τους πυργους μια σκια μονο βλεπουμε οπως εγραψες , μετα καθαριζει ο δισκος
 
Μεχρι τα 6 μετρα απο τους πυργους μια σκια μονο βλεπουμε οπως εγραψες , μετα καθαριζει ο δισκος
Αυτή η σκιά και στα ποσα μέτρα η όραση του καθενός ξεκαθαρίζει τον δίσκο ίσως τελικά να κάνει και την διαφορά .
 
Αυτή η σκιά και στα ποσα μέτρα η όραση του καθενός ξεκαθαρίζει τον δίσκο ίσως τελικά να κάνει και την διαφορά .
Κάνει σίγουρα την διαφορά αλλά μπορεί να βελτιωθεί κάνοντας μερικές επισκέψεις σε έναν καλό Οπτομέτρη.
 
Τι έγραψες τώρα ρε φίλε ,υπάρχει τέτοιο πράγμα ; Πραγματικά δεν είχα ιδέα ,γνωρίζεις κάτι για την όλη διαδικασία ; Μου κάνει εντύπωση που υπάρχει τέτοιο κέντρο ,όπως μου κάνει εντύπωση που δεν έχω ακούσει για αυτό τόσο καιρό μέσα στα σκοπευτήρια από κανέναν .Είναι και Ερυθραία που είναι δίπλα μου και στην Ερυθραία μένει και ο Περατικος που μαζί του έκανα κάποια μαθήματα .
 
Στο θέμα σωστή επωμιση ο διάλογος μας πέταξε στην διοφθαλμη οπότε και συνεχίζω τον διάλογο εδώ ,αναφέρθηκε ότι λίγο πριν το πάτημα το μάτι κλείνει ,το μάτι κλείνει για έναν και μόνον λόγο για να εντοπίσει ρίγα στόχαστρο και να ευθυγραμμιστεί με τον στόχο ,ειδικά όμως στην διοφθαλμη εάν γίνει αυτό η αποτυχία είναι πολύ κοντά και ειδικά στα αθλήματα του skeet και του τραπ που οι δίσκοι είναι πολύ γρήγορη και στα πολύ δύσκολα τερέν στο sporting το ίδιο θα γίνει ,όταν ξεκινάς με διοφθαλμη και λίγο πριν το πάτημα κλείσεις το μάτι ο χρόνος που χάνεις για την επιβεβαίωση του ορθού είναι αυτός που τελικά θα σε κάνεις να μείνεις πίσω από το πιάτο .
 
ωπιος μπωρεση και δουλεψη την σκοπευση αυτη παντα κερδισμενως θα ειναι .shake hands. εγω πρωσοπικα εαν και την εμαθα σχετκα αργα,,στα σκοπευτηρια παρα σαν κυνηγος,,,τωρα κατεβαζω και διαστιμοπλιωωω.very funny..very funny..my man.
 
Καμία μέθοδος που μπορεί να βοηθήσει να αλλάξουμε σκόπευση από μονόφθαλμη σε διόφθαλμη; Για κάποιον που σκοπεύει με το ένα μάτι πολλά χρόνια είναι δύσκολο να αλλάξει σε διόφθαλμη θαρρώ.
Μια είναι η μέθοδος δεν κλείνεις μάτι,δεν υπάρχει άλλη,εφόσον το κοντάκι είναι πάνω σου,η κάνη κοιτάει εκεί που κοιτάει το μάτι σου,απλά πράγματα με το κλείσιμο του ματιού χανεις πολλές από τις πληροφορίες που πρέπει να επεξεργαστεί ο εγκέφαλος για να δώσει σωστή εντολή!
 
Μια είναι η μέθοδος δεν κλείνεις μάτι,δεν υπάρχει άλλη,εφόσον το κοντάκι είναι πάνω σου,η κάνη κοιτάει εκεί που κοιτάει το μάτι σου,απλά πράγματα με το κλείσιμο του ματιού χανεις πολλές από τις πληροφορίες που πρέπει να επεξεργαστεί ο εγκέφαλος για να δώσει σωστή εντολή!
Ναι βρε δεν λέω το αντίθετο απλά αν είναι να σκέφτομαι να κρατήσω τα μάτια μου ανοιχτά την ώρα που τουφεκάω τότε χαιρέτα μου τον πλάτανο. Το θέμα είναι να γίνεται αυθόρμητα.
 
Ναι βρε δεν λέω το αντίθετο απλά αν είναι να σκέφτομαι να κρατήσω τα μάτια μου ανοιχτά την ώρα που τουφεκάω τότε χαιρέτα μου τον πλάτανο. Το θέμα είναι να γίνεται αυθόρμητα.
Βρες ένα δάσκαλο στη Σλοβακία, θα έχουν σκοπευτήριο στη Μπρατισλάβα, δε μπορεί
Κι όταν γυρίσεις Ελλάδα δε θα σε φτάνουμε
 
Back
Top