Διόφθαλμη Σκόπευση, πόσο σημαντική είναι;

Ο πατέρας μου είναι 88 χρονών . Ξεκίνησε να κυνηγάει στα 12 και σταμάτησε φέτος .

Τον ρώταγα .
- ρε πατέρα με τι τεχνική ρίχνεις ?
- Τι τεχνική και μπούρδες μου λες , σηκώνω το όπλο και ρίχνω.
- κλείνεις το μάτι ?
- καλά , μέχρι να κλείσεις το μάτι και να σημαδέψεις η μπεκάτσα έχει φτάσει στο απέναντι βουνό ,
- και πόσο μπροστά βάζεις ?
- τι πόσο μπροστά , όσο χρειάζεται βάζω.

έκανα πολύ καιρό και έκαψα πολλά ( αλλά πάρα πολλά λέμε ) φυσίγγια , για να καταλάβω τι εννοούσε.

είναι σαν να ρώταγα τον Σπανούλη πως βάζει τα τρίποντα ?
πιστεύω κάτι αντίστοιχο θα μου έλεγε

- τι εννοείς πως σουτάρω , σηκώνομαι και το βάζω .

ο νοών νοείτω .............
Χαχαχα κάτι τέτοιες απαντήσεις Μ δίνει ένας θείος μου......"ρε θείε πως το κάνεις;;;".....όπως ο κάθε άνθρωπος ρε, πόσο μπροστά βάζεις ρε θείε???? Ε που να ξέρω Μ λέει...όσο χρειάζεται!!!!
 
Ηλία , αυτό που θέλω να πω είναι ότι για να ρίξεις χωρίς να κοιτάς κάννες και σκόπευτρα και να εμπιστέυεσαι το ένστικτο , πρέπει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ να έχεις τουλάχιστον ανεκτό κοντάκι στα μέτρα σου.
Αλλιώς αλλού θα "νομίζεις" ότι έριξες και αλλού θα ρίχνεις.

Όσο για τα παιδιά με το λάθος κοντάκι , εννοείται ότι ένας καλός σκοπευτής και ανάποδο κοντάκι ( αριστερό π.χ. ενώ είναι δεξιός ) να του δώσεις θα κάνει νούμερο.( Σημαδευτά όμως ).Και το 20 που ανέφερες , πίστεψέ με , δεν είναι νούμερο .

Απλά δεν θα κάνει αυτό που θα μπορούσε να κάνει.
Για κάποιον που το σκοπευτήριο το έχει δει αθλητικά και ασχολείται ναι το 20 δεν είναι νούμερο ,για έναν μέσο κυνηγό που πάει πού και πού σκοπευτήριο το 20 είναι πολύ καλό νούμερο ακόμα και σε σχετικά εύκολο τερέν ,νομίζω ότι αυτό εννοεί ο Ηλίας .
 
Θα χρειαστει ενα τετραμηνο για να φτασει τι; και δεν ειναι νουμερο το 20;για τι επιπεδο μιλαμε;

αν κάποιος που ξέρει , και μπορεί να μεταδώσει ( π.χ. δάσκαλος κανονικός και όχι φούμαρα ) πάρει έναν άσχετο και τον προπονήσει ένα μήνα άντε δύο μήνες , το 20 είναι εφικτό μην πω φυσιολογικό.
 
Και από εκεί και πέρα θέλεις ψυχολόγο.. .sarcastic.

κοίτα , είναι θέμα επιλογής
α. πας σε ψυχολόγο (αθλητικό ) για να σπας πιό πολλά από 20.
β. πας όχι μόνο σε ψυχολόγο αλλά σε όλους τους γιατρούς......

διαλέγεις και παίρνεις ............................ .yel. .yel. .yel.
 
Έλα υπερβολές γιατροί, ψυχολόγοι κλπ.. Ο Καλύτερος ψυχολόγος είναι ο εαυτός μας..

Εγώ θα πω πως πρέπει κάθε πιάτο να το βλέπουμε διαφορετικό από κάθε βατήρα.. Πολλές φορές χρησιμοποιώ και διαφορετική τεχνική για να

σπάσει ένα πιάτο ευκολότερα .. Δλδ.. Από τον 1ο βατήρα μπορεί να θέλει σκούπα, από τον 2-3 βατήρα να θέλει να το ακουμπήσεις το πιάτο και

να πας μαζί του για ένα διάστημα και μετά να το προσπεράσεις και να πατήσεις.. Και απο τον 5ο βατήρα λόγω απόστασης αν θεωρήσουμε οτι το

πιάτο είναι αριστερά αριστερά μπορεί να χρειαστεί να ξεκινήσεις την κίνηση σου κατευθείαν μπροστά από το πιάτο.. Με λίγα λόγια πρέπει να

δούμε και να δουλέψουμε τι κάνει το πιάτο από κάθε βατήρα.. Γιατί μπορεί να είναι το ίδιο πιάτο αλλά από κάθε βατήρα θέλει διαφορετική

διαχείριση.
 
χεχεχε ............ ατό είναι άλλο τέμα ...............χεχεχε.

εμείς Gery λέμε ότι αντί κάποιος να πάει ψυχίατρο πάει και σπάει πιατάκια και είναι οκ.
τώρα βέβαια που μας έχουν απαγορεύσει να σπάμε πιατάκια , μάλλον θα πάμε όλοι ψυχίατρο.

............. ρε λες να είναι συνομωσία των ψυχιάτρων για να πάμε όλοι μετά την καραντίνα ????????

........... ρε λες ???????? .yel. .yel. .yel. .yel. .yel.
 
Έλα υπερβολές γιατροί, ψυχολόγοι κλπ.. Ο Καλύτερος ψυχολόγος είναι ο εαυτός μας..

Εγώ θα πω πως πρέπει κάθε πιάτο να το βλέπουμε διαφορετικό από κάθε βατήρα.. Πολλές φορές χρησιμοποιώ και διαφορετική τεχνική για να

σπάσει ένα πιάτο ευκολότερα .. Δλδ.. Από τον 1ο βατήρα μπορεί να θέλει σκούπα, από τον 2-3 βατήρα να θέλει να το ακουμπήσεις το πιάτο και

να πας μαζί του για ένα διάστημα και μετά να το προσπεράσεις και να πατήσεις.. Και απο τον 5ο βατήρα λόγω απόστασης αν θεωρήσουμε οτι το

πιάτο είναι αριστερά αριστερά μπορεί να χρειαστεί να ξεκινήσεις την κίνηση σου κατευθείαν μπροστά από το πιάτο.. Με λίγα λόγια πρέπει να

δούμε και να δουλέψουμε τι κάνει το πιάτο από κάθε βατήρα.. Γιατί μπορεί να είναι το ίδιο πιάτο αλλά από κάθε βατήρα θέλει διαφορετική

διαχείριση.
Αυτό που λες το πραγματοποιείς συνειδητα ;
 
Αυτό που λες το πραγματοποιείς συνειδητα ;
Ναι Λευτέρη...ο τζερυ έχει ριξει ένα καράβι φυσίγγια αγωνιστικά...έχει άλλη εμπειρία στα τερέν....όλοι οι σοβαροί αθλητές διαβάζουν για να σπάσουν όσο πιο σίγουρα μπορούν τους δίσκους...για αυτό βλέπεις στις προπονήσεις να σπάνε 15 δίσκους και στον αγώνα 23-24
 
Ναι Λευτέρη...ο τζερυ έχει ριξει ένα καράβι φυσίγγια αγωνιστικά...έχει άλλη εμπειρία στα τερέν....όλοι οι σοβαροί αθλητές διαβάζουν για να σπάσουν όσο πιο σίγουρα μπορούν τους δίσκους...για αυτό βλέπεις στις προπονήσεις να σπάνε 15 δίσκους και στον αγώνα 23-24
Ο αθλητης δοκιμαζει στην προπονηση κ κανει σκορ μονο στον αγωνα φιλε , πολυ σωστα το εγραψες , κ βεβαια εχεις ακουσει τον εκανα σκονη τον ταδε εκανε 19 κ εγω 20 , κ στον αγωνα εκανα 12 κ αυτος 24 , πως γινεται αυτο ρε φιλε ;;;;
 
Α
Έλα υπερβολές γιατροί, ψυχολόγοι κλπ.. Ο Καλύτερος ψυχολόγος είναι ο εαυτός μας..

Εγώ θα πω πως πρέπει κάθε πιάτο να το βλέπουμε διαφορετικό από κάθε βατήρα.. Πολλές φορές χρησιμοποιώ και διαφορετική τεχνική για να

σπάσει ένα πιάτο ευκολότερα .. Δλδ.. Από τον 1ο βατήρα μπορεί να θέλει σκούπα, από τον 2-3 βατήρα να θέλει να το ακουμπήσεις το πιάτο και

να πας μαζί του για ένα διάστημα και μετά να το προσπεράσεις και να πατήσεις.. Και απο τον 5ο βατήρα λόγω απόστασης αν θεωρήσουμε οτι το

πιάτο είναι αριστερά αριστερά μπορεί να χρειαστεί να ξεκινήσεις την κίνηση σου κατευθείαν μπροστά από το πιάτο.. Με λίγα λόγια πρέπει να

δούμε και να δουλέψουμε τι κάνει το πιάτο από κάθε βατήρα.. Γιατί μπορεί να είναι το ίδιο πιάτο αλλά από κάθε βατήρα θέλει διαφορετική

διαχείριση.
Αν κοιταξουμε μια πουλα σκοπευτες απο πισω την ωρα που ριχνουν , θα δουμε οτι οι νικητες κοιτανε μονο τα πιατα τους κ κανουν πλανο πως θα τα σπασουν , κ οι υπολοιποι απλως κοιτανε τα πιατα των αλλων , μην δινοντας καμια σημασια στα δικα τους
 
Last edited:
Ο αθλητης δοκιμαζει στην προπονηση κ κανει σκορ μονο στον αγωνα φιλε , πολυ σωστα το εγραψες , κ βεβαια εχεις ακουσει τον εκανα σκονη τον ταδε εκανε 19 κ εγω 20 , κ στον αγωνα εκανα 12 κ αυτος 24 , πως γινεται αυτο ρε φιλε ;;;;
Εκεί είναι που την πατάνε αυτοί που λές!! Σ'άλλο σημείο βολεύει τον Α να σπάσει τον δίσκο κι'άλλο βολεύει τον Β ανάλογα με τα ατομικά χαρακτηριστικά -αντανακλαστικά κλπ .
 
Βρες ένα δάσκαλο στη Σλοβακία, θα έχουν σκοπευτήριο στη Μπρατισλάβα, δε μπορεί
Κι όταν γυρίσεις Ελλάδα δε θα σε φτάνουμε
Ελα ντε.....Ειναι πολυ δυσκολο να βρει μια δασκαλα εκει να του ανοιξει τα ματια .sarcastic.
 
Last edited:
Back
Top