"Δισκοπάθεια"

εγώ πάντως βλέποντας τον Vincent , ξανά και ξανά ( μιλάμε τέλειο βιντεάκι ) , είδα να εφαρμόζονται ΤΕΛΕΙΑ όσα μου λέει ο @leo
Αλλά τέλεια όμως...............
δλδ δεν μπορώ να φανταστώ τελειότερη εκτέλεση τεχνικής..............
Γιώργο δες τον Stefan Nilsson πως ρίχνει στον τελικό τον Μάρτη στην Κύπρο ,εγώ έπαθα την πλάκα μου με την ηρεμία του τύπου και το ποσό ευθυτενής ήταν σε όλη την διαδικασία ,εκπληκτικός !!!!!! Πολύ τον γουσταρα όπως έριχνε ,από την άλλη δες και αυτόν τον Gil πόσο ένταση και πόσο ρομπότ σε όλη την διαδικασία είναι και όμως πήρε τη δεύτερη θέση κάτι που δεν το περίμενα ,έλεγα πως με τόση ενέργεια και ένταση στον βατήρα θα κλαταρη και όμως έριχνε πολύ καλά .Ο Nilsson φαίνεται εκνευριστικα σίγουρος για το αποτέλεσμα .
 
Αυτόν τον @leo πρέπει να τον γνωρίσω ... :)

@george s k Πρόσεξε την τουφεκιά μόλις ακουμπήσει το κοντάκι στο μάγουλο ... !!!

Τον τύπο αυτόν (Vincent) τον πάω πολύ ... έχω την εντύπωση ότι βλέπει παπιά αντί για δίσκους μπροστά του :) :)

ps
Την Danka την πάω για άλλους λόγους ...
 
Γιώργο δες τον Stefan Nilsson πως ρίχνει στον τελικό τον Μάρτη στην Κύπρο ,εγώ έπαθα την πλάκα μου με την ηρεμία του τύπου και το ποσό ευθυτενής ήταν σε όλη την διαδικασία ,εκπληκτικός !!!!!! Πολύ τον γουσταρα όπως έριχνε ,από την άλλη δες και αυτόν τον Gil πόσο ένταση και πόσο ρομπότ σε όλη την διαδικασία είναι και όμως πήρε τη δεύτερη θέση κάτι που δεν το περίμενα ,έλεγα πως με τόση ενέργεια και ένταση στον βατήρα θα κλαταρη και όμως έριχνε πολύ καλά .Ο Nilsson φαίνεται εκνευριστικα σίγουρος για το αποτέλεσμα .
Λευτέρη το έχω δει. Μιλάμε για δύο εκ διαμέτρου αντίθετα στυλ σε κορυφαίους σκοπευτές.
Όντως εντυπωσιακό και αυτός ο Νιλσον λες και έριχνε απλά για να κάψει φυσίγγια , χωρίς να τον νοιάζει το αποτέλεσμα.
Άμα ρε παιδί μου είσαι βόρειος την "κρυάδα" την έχεις μέσα σου. ;) ;) ;)
 
Αυτόν τον @leo πρέπει να τον γνωρίσω ...
όντως πρέπει , στο συνιστώ ανεπιφύλακτα.

@george s k Πρόσεξε την τουφεκιά μόλις ακουμπήσει το κοντάκι στο μάγουλο ... !!!
για εξήγα τι εννοείς ???

Τον τύπο αυτόν (Vincent) τον πάω πολύ ... έχω την εντύπωση ότι βλέπει παπιά αντί για δίσκους μπροστά του :)
χεχεχε ............. μάλλον δολάρια βλέπει και συμβόλαια.............. ;) ;)
 
Λευτέρη το έχω δει. Μιλάμε για δύο εκ διαμέτρου αντίθετα στυλ σε κορυφαίους σκοπευτές.
Όντως εντυπωσιακό και αυτός ο Νιλσον λες και έριχνε απλά για να κάψει φυσίγγια , χωρίς να τον νοιάζει το αποτέλεσμα.
Άμα ρε παιδί μου είσαι βόρειος την "κρυάδα" την έχεις μέσα σου. ;) ;) ;)
Ναι έτσι σαν να λέει στους υπόλοιπους δεν σας βλέπω γατάκια .Κρύο αίμα .
 
Δεν ρίχνω σκοπευτήριο θέλω να το ξεκαθαρίσω αυτό ... ούτε να κάνω τον έξυπνο.
Ασχολήθηκα με τραπ πριν 30 χρόνια με μέση επίδοση περίπου 15/25 ... ζήτημα να έχω ρίξει 30 πούλες σύνολο.
Είχα έναν "δάσκαλο" ο οποίος μου είχε σπάσει τα @@ να πιέζω το κοντάκι στο ζυγωματικό ... προσθήκες στο κοντάκι κτλ.
Όποτε το έκανα αυτό η επίδοση έπεφτε το 8/25 !!! :)

Έτσι αποφάσισα να αναλύσω κάποια video για να δω τελικά αν όλα αυτά τα χρόνια τουφεκάω λάθος.
Κατάλαβα ότι υπάρχουν κάποιες "καλές πρακτικές" αλλά σε καμιά περίπτωση δεν είναι "κανόνες".

Μόλις είδα πως τουφεκάει ο Vincent ... ηρέμησα ... !!! :) :) :)
Όποτε πίεσα τον εαυτό μου να κουμπώσει "στο κόκαλο" μάζεψα μόνο κλωτσιδια χωρίς να κερδίσω τίποτα παρά κλειδωμένο κορμί και ένταση. Κάθε σκοπευτής είναι μοναδικός. Μαγκιά είναι να βοηθάς τον καθένα να βρίσκει τον καλύτερο εαυτό του και να τον φτάσεις στο 100% όχι αυτού που φαντάστηκε για την πάρτη του αλλά των πραγματικών του δυνατοτήτων, είτε είναι παραπάνω είτε παρακάτω από τις προσωπικές του βλέψεις. Όταν καταφέρεις μετά από πολλές χιλιάδες τουφεκιές να βλέπεις ξεκάθαρα τα δύο στόχαστρα των καννών σου και τη ρίγα ανάγλυφη, ταυτόχρονα με λεπτομέρειες πάνω στον δίσκο, τότε έχεις επιτύχει το "ιερό δισκοπότηρο" και κουμπωσεις δεν κουμπωσεις το αποτέλεσμα δεν αλλάζει.
 
Όποτε πίεσα τον εαυτό μου να κουμπώσει "στο κόκαλο" μάζεψα μόνο κλωτσιδια χωρίς να κερδίσω τίποτα παρά κλειδωμένο κορμί και ένταση. Κάθε σκοπευτής είναι μοναδικός. Μαγκιά είναι να βοηθάς τον καθένα να βρίσκει τον καλύτερο εαυτό του και να τον φτάσεις στο 100% όχι αυτού που φαντάστηκε για την πάρτη του αλλά των πραγματικών του δυνατοτήτων, είτε είναι παραπάνω είτε παρακάτω από τις προσωπικές του βλέψεις. Όταν καταφέρεις μετά από πολλές χιλιάδες τουφεκιές να βλέπεις ξεκάθαρα τα δύο στόχαστρα των καννών σου και τη ρίγα ανάγλυφη, ταυτόχρονα με λεπτομέρειες πάνω στον δίσκο, τότε έχεις επιτύχει το "ιερό δισκοπότηρο" και κουμπωσεις δεν κουμπωσεις το αποτέλεσμα δεν αλλάζει.

Εγώ έχω ένα στόχαστρο ρε μάστορα..
 
ΚΑΛΗΜΕΡΑ παιδια, πιστευω οτι επιτελους πρεπει να δοθει μια σχετικη λυση στο θεμα το να μπορουν οι απλοι κυνηγοι να προσερχονται ξανα ελευθερα στα σκοπευτηρια, (μονο για προπονησεις). Ετσι πιστευω οτι η κυνηγετικη σκοποβολη θα αναπτυχθει περαιτερω στην Ελλαδα. Ποια ειναι η γνωμη σας...
 
ΚΑΛΗΜΕΡΑ παιδια, πιστευω οτι επιτελους πρεπει να δοθει μια σχετικη λυση στο θεμα το να μπορουν οι απλοι κυνηγοι να προσερχονται ξανα ελευθερα στα σκοπευτηρια, (μονο για προπονησεις). Ετσι πιστευω οτι η κυνηγετικη σκοποβολη θα αναπτυχθει περαιτερω στην Ελλαδα. Ποια ειναι η γνωμη σας...
SKOE KSE.JPG
 
Δεν αμφιβαλλω οτι ειπωθηκαν αυτα, αλλα η αληθεια δεν ειναι ακριβως ετσι.
Υπαρχουν πολλες λεπτομερειες επι του θεματος και απ οσο γνωριζω το θεμα δεν εχει σταματησει αλλα θα εχει και συνεχεια.
για πες ρε Jacob , τι ξέρεις ??
 
για πες ρε Jacob , τι ξέρεις ??
Κοιτα Γιωργο, το σιγουρο ειναι οτι δεν εχει τελειωσει το θεμα. Ειναι μεσα στα πλαισια καποιων διαβουλευσεων που θα γινουν και γινονται στην πορεια των θεματων που απασχολουν τις ΚΟ. Νομιζω οτι απ τη νεα σαιζον θα ειναι στην επικαιροτητα.
 
Back
Top