"Δισκοπάθεια"

Η καλύτερη τεχνική σκόπευσης για μένα είναι αυτή που σπάει τα πιάτα.
Ποιός από τους 2 παρακάτω σκοπεύει σωστότερα; Και οι 2 φωτό είναι την στιγμή της εκπυρσοκρότησης !!!
Μάγουλο και χτένι ... και ιστορίες για αγρίους.
Σχολές σκόπευσης υπάρχουν πολλές.
Δεν υπάρχει σωστό και λάθος.
Μόνο καλό και κακό αποτέλεσμα.
Δική μου άποψη.
 

Attachments

  • 2.jpg
    2.jpg
    9,3 KB · Προβολές: 38
  • Untitled 1.jpg
    Untitled 1.jpg
    11 KB · Προβολές: 38
Η καλύτερη τεχνική σκόπευσης για μένα είναι αυτή που σπάει τα πιάτα.
Ποιός από τους 2 παρακάτω σκοπεύει σωστότερα; Και οι 2 φωτό είναι την στιγμή της εκπυρσοκρότησης !!!
Μάγουλο και χτένι ... και ιστορίες για αγρίους.
Σχολές σκόπευσης υπάρχουν πολλές.
Δεν υπάρχει σωστό και λάθος.
Μόνο καλό και κακό αποτέλεσμα.
Δική μου άποψη.
Οι κάνες που είναι σε σχέση με το πιατο ξέρεις να μας πεις στις δυο φωτο ;;;
 
Η καλύτερη τεχνική σκόπευσης για μένα είναι αυτή που σπάει τα πιάτα.
Ποιός από τους 2 παρακάτω σκοπεύει σωστότερα; Και οι 2 φωτό είναι την στιγμή της εκπυρσοκρότησης !!!
Μάγουλο και χτένι ... και ιστορίες για αγρίους.
Σχολές σκόπευσης υπάρχουν πολλές.
Δεν υπάρχει σωστό και λάθος.
Μόνο καλό και κακό αποτέλεσμα.
Δική μου άποψη.

Η καλύτερη τεχνική σκόπευσης για μένα είναι αυτή που σπάει τα πιάτα.
Ποιός από τους 2 παρακάτω σκοπεύει σωστότερα; Και οι 2 φωτό είναι την στιγμή της εκπυρσοκρότησης !!!
Μάγουλο και χτένι ... και ιστορίες για αγρίους.
Σχολές σκόπευσης υπάρχουν πολλές.
Δεν υπάρχει σωστό και λάθος.
Μόνο καλό και κακό αποτέλεσμα.
Δική μου άποψη.
Και οι δύο μάλλον σκοπεύουν εκπληκτικά ,πιο σωστή επωμιση όμως έχει ο αριστερός .
 
Η καλύτερη τεχνική σκόπευσης για μένα είναι αυτή που σπάει τα πιάτα.
Ποιός από τους 2 παρακάτω σκοπεύει σωστότερα; Και οι 2 φωτό είναι την στιγμή της εκπυρσοκρότησης !!!
Μάγουλο και χτένι ... και ιστορίες για αγρίους.
Σχολές σκόπευσης υπάρχουν πολλές.
Δεν υπάρχει σωστό και λάθος.
Μόνο καλό και κακό αποτέλεσμα.
Δική μου άποψη.
οι φωτό είναι τραβηγμένες από διαφορετική γωνία και δεν μπορεί να γίνει σύγκριση.
προφανώς και εκ του αποτελέσματος κρίνεις αλλά..................

το σωστό είναι σωστό και το λάθος λάθος.
τώρα αν είσαι χεράς και μπορείς και "διορθώνεις" το λάθος με το ταλέντο είναι άλλο θέμα.
αλλά αν επάνω στο ταλέντο βάλεις και το σωστό , τότε "ανεβαίνεις" επίπεδο , σε όποια κατηγορία και να είσαι.

λέω εγώ τώρα............
 
Και οι δύο μάλλον σκοπεύουν εκπληκτικά ,πιο σωστή επωμιση όμως έχει ο αριστερός .
Είναι γυναίκα η αριστερή.

Και οι 2 είναι πρωταθλητές παγκοσμίου εμβέλειας στο skeet, τσέχα και αμερικάνος.
Το βίντεο το έτρεξα καρέ καρέ και οι φωτό είναι την στιγμή της εκπυρσοκρότησης.
Ο δεξιός σκοπεύει πιο "κυνηγετικά".
Η αριστερή είναι πιο μηχανάκι.
Δεν είναι οι μοναδικές φωτό πού έχω απομονώσει και όχι μόνο από τους συγκεκριμένους πρωταθλητές ... φαίνεται καθαρά ότι δεν υπάρχει 1 σωστή και απόλυτη τεχνική.

Αυτό τουλάχιστον έχω καταλάβει εγώ.
Αφορμή του πόστ το ότι το χτένι πρέπει να κουμπώνει σώνει και καλά στο ζυγωματικό.
Είμαι ανοιχτός σε άλλες απόψεις.
 
το κούμπωμα στο ζυγωματικό έχει την λογική να υπάρχει ένα "στοπ" ώστε να έχεις πάντα την ίδια επώμιση.
είναι άλλο να σταματάς στον αέρα ή κάπου στο μάγουλο γενικά και άλλο να έχεις συγκεκριμμένο σημείο .
τώρα προφανώς και υπάρχουν πρωταθλητές που έχουν την ικανότητα μέσα από εκατομμύρια επαναλήψεις να έχουν ένα αόρατο στοπ εκεί που βολεύονται.

αν κάποιος μπορεί να το κάνει προφανώς είναι σωστό , αλλά μπορεί ?????
 
Είναι γυναίκα η αριστερή.

Και οι 2 είναι πρωταθλητές παγκοσμίου εμβέλειας στο skeet, τσέχα και αμερικάνος.
Το βίντεο το έτρεξα καρέ καρέ και οι φωτό είναι την στιγμή της εκπυρσοκρότησης.
Ο δεξιός σκοπεύει πιο "κυνηγετικά".
Η αριστερή είναι πιο μηχανάκι.
Δεν είναι οι μοναδικές φωτό πού έχω απομονώσει και όχι μόνο από τους συγκεκριμένους πρωταθλητές ... φαίνεται καθαρά ότι δεν υπάρχει 1 σωστή και απόλυτη τεχνική.

Αυτό τουλάχιστον έχω καταλάβει εγώ.
Αφορμή του πόστ το ότι το χτένι πρέπει να κουμπώνει σώνει και καλά στο ζυγωματικό.
Είμαι ανοιχτός σε άλλες απόψεις.
Δεν τα είδα τα βίντεο ,είδα μόνον της εικόνες οπότε δεν κατάλαβα ότι ήταν γυναίκα ,και ούτε και εάν είναι πρωταθλητές θα το ήξερα μιας και δεν ασχολούμαι με τα ονόματα ,βλέπω βιντεάκια από εδώ που βάζετε έχω δει και κάποια μόνος μου αλλά δεν συγκρατω ονόματα ,υπέθεσα όμως ότι είναι σκοπευτές υψηλού επιπέδου για να τους βάλεις και έτσι έγραψα την άποψη μου .Σαφεστατα και οι σκοπευτές έχουν το δικό τους στυλ ριξιματος και παρόλο που βλέπουμε πράγματα που δεν συμβαδίζουν με αυτά που στην θεωρία ξέρουμε ρίχνουν εκπληκτικά .Άλλωστε και στο κυνήγι έχουμε δει πολλές φορές ανθρώπους που επωμιζουν περίεργα ,που έχουν αντίθετο κοντάκι ,που είναι νευρική που που που που και τελικά δεν τους γλυτώνει τίποτα ,οι άνθρωποι έχουμε τρομερή προσαρμοστικότητα και το υποσυνείδητο και το αυθόρμητο πολλές φορές αναλαμβάνουν και εκμηδενίζουν πολλά λάθη που κάνουμε.
 
Είναι γυναίκα η αριστερή.

Και οι 2 είναι πρωταθλητές παγκοσμίου εμβέλειας στο skeet, τσέχα και αμερικάνος.
Το βίντεο το έτρεξα καρέ καρέ και οι φωτό είναι την στιγμή της εκπυρσοκρότησης.
Ο δεξιός σκοπεύει πιο "κυνηγετικά".
Η αριστερή είναι πιο μηχανάκι.
Δεν είναι οι μοναδικές φωτό πού έχω απομονώσει και όχι μόνο από τους συγκεκριμένους πρωταθλητές ... φαίνεται καθαρά ότι δεν υπάρχει 1 σωστή και απόλυτη τεχνική.

Αυτό τουλάχιστον έχω καταλάβει εγώ.
Αφορμή του πόστ το ότι το χτένι πρέπει να κουμπώνει σώνει και καλά στο ζυγωματικό.
Είμαι ανοιχτός σε άλλες απόψεις.
Είναι εύκολο να ανεβάσεις τα video?
 
το κούμπωμα στο ζυγωματικό έχει την λογική να υπάρχει ένα "στοπ" ώστε να έχεις πάντα την ίδια επώμιση.
είναι άλλο να σταματάς στον αέρα ή κάπου στο μάγουλο γενικά και άλλο να έχεις συγκεκριμμένο σημείο .
τώρα προφανώς και υπάρχουν πρωταθλητές που έχουν την ικανότητα μέσα από εκατομμύρια επαναλήψεις να έχουν ένα αόρατο στοπ εκεί που βολεύονται.

αν κάποιος μπορεί να το κάνει προφανώς είναι σωστό , αλλά μπορεί ?????
Πολύ σωστή τοποθέτηση Γιώργο ,σαφέστατα και αυτοί οι αθλητές μπορούν μιας και η σκιά τους είναι αφημένη κάτω από κάθε βατήρα .Για εμάς σαφέστατα και είναι κάτι δύσκολο.Απο την άλλη υπάρχει τελικά λόγος να βελτιώσει την επωμιση του με βάση τα καθιερωμένα ένας πολύ καλός σκοπευτής κυνηγός ?
 
Για εμάς σαφέστατα και είναι κάτι δύσκολο.
Δεν νομίζω Λευτέρη. Ναι.. με το κοντάκι που έχουμε τώρα ναι.Αν το φτιάξεις για αυτην την επώμιση, σε 4-5 μήνες ρίχνεις κανονικά.
Πιστεύω ότι αν επωμίσεις το κοντάκι του αμερικάνου στο ζυγωματικό, θα βλέπεις την πεταλούδα του όπλου...
Οπως αν επωμισεις το δικό σου χαμηλα στο μάγουλο θα βλέπεις την ριγα τοίχο.
 
Δεν νομίζω Λευτέρη. Ναι.. με το κοντάκι που έχουμε τώρα ναι.Αν το φτιάξεις για αυτην την επώμιση, σε 4-5 μήνες ρίχνεις κανονικά.
Πιστεύω ότι αν επωμίσεις το κοντάκι του αμερικάνου στο ζυγωματικό, θα βλέπεις την πεταλούδα του όπλου...
Οπως αν επωμισεις το δικό σου χαμηλα στο μάγουλο θα βλέπεις την ριγα τοίχο.
Ο Αμερικανός γιατί δεν φτιάχνει ένα κοντάκι που να κουμπώνει στο ζυγωματικο του έστω και εκεί ψηλά που κρατάει το κεφάλι του ? Ερώτηση από περιέργεια καθαρά .
 
Ο Αμερικανός γιατί δεν φτιάχνει ένα κοντάκι που να κουμπώνει στο ζυγωματικο του έστω και εκεί ψηλά που κρατάει το κεφάλι του ? Ερώτηση από περιέργεια καθαρά .
Κάπου είχα διαβάσει ότι κάποιοι δεν θέλουν το τίναγμα, κλώτσημα καθόλου.
Εκει κάτω στο μάγουλο λογικά δεν καταλαβαίνεις τίποτα στο κεφάλι.
 
Ένα από τα video είναι αυτό και μιλάμε για κορυφαίους αθλητές όπως Danka Bartekova, Kim Rhode, Vincent Hancock

Δείτε και αυτό σε slowmo

Ευθείες .... καρέ καρέ στο virtualdub ακριβώς πριν το πάτημα της σκανδάλης

Untitled 2.jpg
Untitled 3.jpg

Untitled 4.jpg
 
Δεν ρίχνω σκοπευτήριο θέλω να το ξεκαθαρίσω αυτό ... ούτε να κάνω τον έξυπνο.
Ασχολήθηκα με τραπ πριν 30 χρόνια με μέση επίδοση περίπου 15/25 ... ζήτημα να έχω ρίξει 30 πούλες σύνολο.
Είχα έναν "δάσκαλο" ο οποίος μου είχε σπάσει τα @@ να πιέζω το κοντάκι στο ζυγωματικό ... προσθήκες στο κοντάκι κτλ.
Όποτε το έκανα αυτό η επίδοση έπεφτε το 8/25 !!! :)

Έτσι αποφάσισα να αναλύσω κάποια video για να δω τελικά αν όλα αυτά τα χρόνια τουφεκάω λάθος.
Κατάλαβα ότι υπάρχουν κάποιες "καλές πρακτικές" αλλά σε καμιά περίπτωση δεν είναι "κανόνες".

Μόλις είδα πως τουφεκάει ο Vincent ... ηρέμησα ... !!! :) :) :)
 
Δεν ρίχνω σκοπευτήριο θέλω να το ξεκαθαρίσω αυτό ... ούτε να κάνω τον έξυπνο.
Ασχολήθηκα με τραπ πριν 30 χρόνια με μέση επίδοση περίπου 15/25 ... ζήτημα να έχω ρίξει 30 πούλες σύνολο.
Είχα έναν "δάσκαλο" ο οποίος μου είχε σπάσει τα @@ να πιέζω το κοντάκι στο ζυγωματικό ... προσθήκες στο κοντάκι κτλ.
Όποτε το έκανα αυτό η επίδοση έπεφτε το 8/25 !!! :)

Έτσι αποφάσισα να αναλύσω κάποια video για να δω τελικά αν όλα αυτά τα χρόνια τουφεκάω λάθος.
Κατάλαβα ότι υπάρχουν κάποιες "καλές πρακτικές" αλλά σε καμιά περίπτωση δεν είναι "κανόνες".

Μόλις είδα πως τουφεκάει ο Vincent ... ηρέμησα ... !!! :) :) :)
εγώ πάντως βλέποντας τον Vincent , ξανά και ξανά ( μιλάμε τέλειο βιντεάκι ) , είδα να εφαρμόζονται ΤΕΛΕΙΑ όσα μου λέει ο @leo
Αλλά τέλεια όμως...............
δλδ δεν μπορώ να φανταστώ τελειότερη εκτέλεση τεχνικής..............
 
Back
Top