"Δισκοπάθεια"

Εγω καταλαβαίνω διάφορα... Όπως κ να το κάνεις το όπλο γίνεται μποστοβαρο αρκετά κ μοιραία " ψαλιδιζει" στην επωμιση... Η εικόνα βελτιώνεται αισθητά αν προσθέσεις βάρος στο κοντάκι με ότι συνεπάγεται βέβαια αυτό... Αυτά βάση αυτών που βλέπω στη shotkam κατά τη διάρκεια της επωμισης... Το θέμα λύνεται αν έχεις το νου σου να βάζεις λίγο περισσότερο δύναμη στο αριστερό χέρι...
Η χαρακτηριστική κίνηση αυτή με το ψαλιδισμα φαίνεται στο 2,07 στο παρακάτω βίντεο...

Thanks Άρη, εξαιρετικά πολύτιμες οι πληροφορίες σου.
Μάλλον θα "επενδύσω" τα 1000 € της SHOTKAM σε φυσίγγια ............... ;) ;) ;)
εεεεε με 200 κουτιά ακόμα κάτι θα καταλάβω ........................... χεχεχε......... ελπίζω τουλάχιστον..yel..yel..yel..yel.
 
Θα ήθελα να πειραματιστω πάντως με την Shotkam για να δω κατά πόσο αποτελεί χρήσιμο προπονητικό εργαλείο. Το πρόβλημα είναι πρώτον ότι δείχνει πού κινήθηκε το όπλο αλλά δεν δείχνει το γιατί και δεύτερον δεν δείχνει ποια στιγμή ολοκληρώνεται η επώμιση, το οποίο παίζει τεράστιο ρόλο.
 
Thanks Άρη, εξαιρετικά πολύτιμες οι πληροφορίες σου.
Μάλλον θα "επενδύσω" τα 1000 € της SHOTKAM σε φυσίγγια ............... ;) ;) ;)
εεεεε με 200 κουτιά ακόμα κάτι θα καταλάβω ........................... χεχεχε......... ελπίζω τουλάχιστον..yel..yel..yel..yel.
Να παρεις κάμερα Γιώργο, τρομερό εργαλείο αν αξιοποιοηθει σωστά
 
Θα ήθελα να πειραματιστω πάντως με την Shotkam για να δω κατά πόσο αποτελεί χρήσιμο προπονητικό εργαλείο. Το πρόβλημα είναι πρώτον ότι δείχνει πού κινήθηκε το όπλο αλλά δεν δείχνει το γιατί και δεύτερον δεν δείχνει ποια στιγμή ολοκληρώνεται η επώμιση, το οποίο παίζει τεράστιο ρόλο.
πάντως θα δείχνει πέραν πάσης αμφιβολίας πως κινήθηκε και που έριξε το όπλο , που κατά την ταπεινή μου γνώμη , είναι αρκετά σημαντικό.
 
Θα ήθελα να πειραματιστω πάντως με την Shotkam για να δω κατά πόσο αποτελεί χρήσιμο προπονητικό εργαλείο. Το πρόβλημα είναι πρώτον ότι δείχνει πού κινήθηκε το όπλο αλλά δεν δείχνει το γιατί και δεύτερον δεν δείχνει ποια στιγμή ολοκληρώνεται η επώμιση, το οποίο παίζει τεράστιο ρόλο.
Βάλε άλλες 2 απλές και συγχρόνισε τα video.
Το πιο απλό που μπορώ να σκεφτώ ...
 
Μιά χαρά το σκέφτηκες αλλά.. αν τον γνωρίσεις από κοντά θα καταλάβεις ότι δεν του χρειάζεται.. ;) Αστον να λέει...
Σατανά.big smile.. Βρε εγώ βλέπω πιο πολλά απ'οτι βλέπουν οι κάμερες αλλά δεν εξετάζουμε αυτό. Κοιτάμε αν μπορεί κάποιος να εξάγει πολύτιμα συμπεράσματα προπονωντας τον εαυτό του με αυτό το ρημαδι...
 
Last edited:
ισχύει...........
Εσύ σίγουρα ξέρεις τι εννοώ... Σκέψου να διορθώνεις την εικόνα χωρίς να ξέρεις πού ήταν τα μάτια. Ήταν στην προσκόπευση, στο στόχαστρο ή στον δίσκο και με τι ένταση εστίασης; Η κάννη ήταν ορατή στο τέλος, στη μέση, στην αρχή ή ποτέ; Η τεχνική βγήκε επίτηδες ή καταλάθος; Η προσκόπευση ήταν ενστικτώδης ή συνειδητή; Και τόσα άλλα...
 
Θα ήθελα να πειραματιστω πάντως με την Shotkam για να δω κατά πόσο αποτελεί χρήσιμο προπονητικό εργαλείο. Το πρόβλημα είναι πρώτον ότι δείχνει πού κινήθηκε το όπλο αλλά δεν δείχνει το γιατί και δεύτερον δεν δείχνει ποια στιγμή ολοκληρώνεται η επώμιση, το οποίο παίζει τεράστιο ρόλο.
Αυτο ειναι οντως το μειονεκτημα... Δειχνει μια εικονα,με τρομερο ζουμ κ ευκρινεια αλλα τιποτα αλλο... Στον υπολογιστη, πριν χαλασει η ποιοτητα στο youtube βλεπεις κανονικα καρε καρε τη δεσμη των σκαγιων με καλο φοντο να περναει πισω, πανω η μπρος απο το στοχο... Προσωπικα την τουφεκια σαν ¨συννεφο¨ τη βλεπω κ με γυμνο ματι γενικα κ χωρις την καμερα, ξερω στις περισσοτερες περιπτωσεις γιατι εχασα κατι, υπαρχουν ομως κ ανθρωποι οι οποιοι δεν εχουν τετοια εικονα, μαλλον ειναι στον ανθρωπο αυτο κ στην αντιληψη του... Μου ειχε κανει εντυπωση ενας πιτσιρικας που εριχνε πρωτη φορα στη ζωη του σκοπευτηριο με ενα 36αρι μονοκανο οτι καταλαβαινε στα πρωτα 200 φυσιγγια που εριξε που πηγαινε η τουφεκια του καθε φορα... Εγω την εβλεπα, αυτος μου ελεγε, πανω, κατω, πισω κτλ κ μιλαμε για μικρες εικονες, οχι δυο μετρα αποκλιση....Ειναι ανθρωποι που εχουν ριξει ενα καραβι φυσιγγια κ δεν μπορουν να αντιληφθουν που στελνουν στα σκαγια...
Πρεπει να εχει αντληψη ο χρηστης να συνδυασει αυτο που βλεπει η νιωθει τη στιγμη της επωμισης και της τουφεκιας με αυτο που θα δει στην καμερα νομιζω εγω για να ειναι χρησιμο το αποτελεσμα...
 
Προσωπικα την τουφεκια σαν ¨συννεφο¨ τη βλεπω κ με γυμνο ματι γενικα κ χωρις την καμερα
είχαμε τον ROBOGERY τώρα έχουμε και τον ROBOARI ................ ;) ;) ;)

θα μας τρελάνετε ρε σεις.
Οκ. ένα πράμα είναι ξέρω που πάνε τα σκάγια και άλλο ότι τα βλέπω κιόλας. Εγώ μόνο τον συγκεντρωτήρα βλέπω .
Θα μου πεις εσύ είσαι και κολόγερος , τι να δεις.............. :(:(:(
 
Δεν βλεπω τα σκαγια φυσικα, βλεπω ομως ενα "συννεφο", σαν μια θολουρα που ταξιδευει οταν ειμαι ξεκουραστος... Ετσι μου το περιγραφουν κ αλλοι που μπορουν κ το βλεπουν...
Παντως Γιωργο δεν σε εχω για ανθρωπο που δεν εχει αντιληψη, δεν νομιζω οτι θα σου ηταν τοσο αχρηστη η καμερα εσενα... Ασε που δεν εχει 1000 ευρω, 600 εχει απο Κυπρο...
 
Υπάρχει και αυτή η κάμερα που είναι πάνω στα γυαλιά ηλίου. Σε αυτή φαίνεται το όπλο και η επώμιση. Από ποιότητα και λεπτομέρειες δεν γνωρίζω.
(64) Skeet Shooting - Stand 7. - YouTube
Τα Γιαλιά αυτά τα φόρεσα εγώ πριν 3 εβδομάδες στο Σχιστό, και δεν με βολεψαν καθόλου. Σε κάθε επωμιση έχανα και το πιάτο και το όπλο, λόγω του ότι ο σκελετός μου έρχεται ακριβώς στα ματια
 
630€ Από Κύπρο.. Θα πω και γω πως αλλάζει αρκετά το βάρος μπροστά δλδ το καταλαβαίνεις ότι γίνεται μπροστοβαρο.. Πάντως στις φασσες την κατάευχαριστήθηκα!
 

Attachments

  • 64936FEE-8EAC-4CBE-AEC6-02B5A7BC5033.jpeg
    64936FEE-8EAC-4CBE-AEC6-02B5A7BC5033.jpeg
    180,6 KB · Προβολές: 31
  • 40285FB1-42FA-43B7-B13B-13631F6ED702.jpeg
    40285FB1-42FA-43B7-B13B-13631F6ED702.jpeg
    244,1 KB · Προβολές: 31
Βάλε άλλες 2 απλές και συγχρόνισε τα video.
Το πιο απλό που μπορώ να σκεφτώ ...
Και εδω βλέπουμε το σωστό μοντέλο ώστε να έχουμε όλες τις λήψεις απο κάθε γωνία.. @leo έτσι σε βλέπω να τους προπονείς! .sarcastic.
 

Attachments

  • funny-pictures-action-cameras.jpg
    funny-pictures-action-cameras.jpg
    163,5 KB · Προβολές: 15
630€ Από Κύπρο.. Θα πω και γω πως αλλάζει αρκετά το βάρος μπροστά δλδ το καταλαβαίνεις ότι γίνεται μπροστοβαρο.. Πάντως στις φασσες την κατάευχαριστήθηκα!
RobboGerry κανενα βιντεο θα ανεβασεις? Ασε τα teaser... :p
Αντε γιατι τον Εβρο τον εβγαλα χωρις καμερα κ τωρα που ηρθε επισκευασμενη κ ωραια εχω κατσει στον αξονα...
 
RobboGerry κανενα βιντεο θα ανεβασεις? Ασε τα teaser... :p
Αντε γιατι τον Εβρο τον εβγαλα χωρις καμερα κ τωρα που ηρθε επισκευασμενη κ ωραια εχω κατσει στον αξονα...
Δεν τα έχω μοντάρει ρε συ Άρη.. Τα χω έτοιμα κομμένα κάποια στιγμή θα το κάνω και αυτό. Δεν υπάρχει και επιλογή εδω στο φορουμ να ανέβει κάποιο βίντεο σαν τις εικόνες που είναι πολύ απλό
 
Back
Top