Διαδικαστικά για χρήση σκοπευτηρίου

Για να βγάζουν λεφτά είναι. Δεν υπάρχει νόμος που να σε αναγκάζει να βγάλεις σκοπευτική άδεια,εφόσον δε συμμετέχεις σε αγώνες.
Εμένα ο Μπογιάκης μου είπε ότι χρειάζεται να βγάλουμε ,γιατί αν με σταματήσουν για έλεγχο θα με τρέχουν και δεν έχει κανένα πρόβλημα να πάω να ρίξω,αυτός δεν έχει ευθύνη μου είπε.
Μα έλα όμως που η παράγραφος 1 του δελτίου κατοχής μας καλύπτει απόλυτα στην μετάβαση και επιστροφή του όπλου προς το σκοπευτήριο!!!!
Μιλάμε για τρέλα σκέτη, μια νέα μόδα που ξεκίνησε με το συμβάν του Ασπροπύργου...πριν δεν είχαμε τέτοιο πρόβλημα και μιλάω για απλή χρήση,όχι για αγώνες. Εντάξει,μιλάμε ότι για αγώνες αναγκαστικά θα εχεις άδεια,εφόσον θα κατεβαίνεις αθλητικά και πρέπει να είσαι σε σύλλογο.
Εγώ θα πηγαίνω όπως πήγαινα και αν με σταματήσουν,ας μου δείξουν το νόμο που στηρίζεται αυτή η νέα αποφαση....

20170327_224000_zpsttr7qtid.jpg
Οπως για να πας για κυνηγι απαιτειται αδεια θηρας και αποδεικνυει πως πας για κυνηγι ετσι απαιτειται και σκοπευτικη ταυτοτητα που αποδεικνυει πως πας σκοποβολη!
 
Οπως για να πας για κυνηγι απαιτειται αδεια θηρας και αποδεικνυει πως πας για κυνηγι ετσι απαιτειται και σκοπευτικη ταυτοτητα που αποδεικνυει πως πας σκοποβολη!
Ηλία δεν είναι όλοι σκοπευτές αλλά πολλοί θέλουν να ρίξουν κάποιες φορές σε σκοπευτήρια γιατί να μην έχουν το δικαίωμα;;;;
πόσο δύσκολο είναι να δίνουν απόδειξη και να διατηρούν 1 βιβλίο ημερήσιας επισκεψιμότητας αυτών που ρίχνουν σημειώνοντας την ώρα άφιξης και ώρα αποχώρησης όπως και το νούμερο ΑΚΚΟ του όπλου που έριξε ο καθένας κι ακόμα ακόμα να δινουν μια τυπική βεβαίωση με τα 3 αυτά στοιχεία του επισκέπτη;;;;;
όλα λύνονται κι όλα γίνονται όταν θέλουμε θέλουνε :)
 
Last edited:
Ηλία δεν είναι όλοι σκοπευτές αλλά πολλοί θέλουν να ρίξουν κάποιες φορές σε σκοπευτήρια γιατί να μην έχουν το δικαίωμα;;;;
πόσο δύσκολο είναι να δίνουν απόδειξη και να διατηρούν 1 βιβλίο ημερήσιας επισκεψημότητας αυτών που ρίχνουν σημειώνοντας την ώρα άφιξης και ώρα αποχώρησης όπως και το νούμερο ΑΚΚΟ του όπλου που έριξε ο καθένας κι ακόμα ακόμα να δινουν μια τυπική βεβαίωση με τα 3 αυτά στοιχεία του επισκέπτη;;;;;
όλα λύνονται κι όλα γίνονται όταν θέλουμε :)
Μακη θα συμφωνησω μαζι σου!ειδαν οτι τα πιο πολλα εσοδα στα σκοπευτηρια τα αφηνει το σπορτινγκ,ενα αθλημα που δεν απαιτουσε σκοπευτικη ταυτοτητα για να ριξει καποιος μια απλη πουλα....τωρα που ειδαν οτι ολο και πιο πολλοι κυνηγοι αγαπησαν το συγκεκριμενο αθλημα αποφασισαν να μαζεψουν ενα 50αρικακι επιπλεον απο τον καθενα τους!τοσο απλα μακη,για να μην κοροιδευουμε τους εαυτους μας!
 
Μακη θα συμφωνησω μαζι σου!ειδαν οτι τα πιο πολλα εσοδα στα σκοπευτηρια τα αφηνει το σπορτινγκ,ενα αθλημα που δεν απαιτουσε σκοπευτικη ταυτοτητα για να ριξει καποιος μια απλη πουλα....τωρα που ειδαν οτι ολο και πιο πολλοι κυνηγοι αγαπησαν το συγκεκριμενο αθλημα αποφασισαν να μαζεψουν ενα 50αρικακι επιπλεον απο τον καθενα τους!τοσο απλα μακη,για να μην κοροιδευουμε τους εαυτους μας!
συμφωνώ το 50ρικο είναι,αλλά έγινε ολοφάνερο ότι το σκοπευτήριο είναι καθαρά εκμετάλευση κι όχι διασκέδαση όπως το θέλει ο κυνηγός-σκοπευτής ;)
 
Η ΑΚΚΟ στην παράγραφο 1 γράφει: Η οπλοφορία με κυνηγετικά όπλα απαγορεύεται, εκτός των περιπτώσεων της χρήσης αυτών γιά άσκηση θήρας ή σκοποβολής και τη μετάβαση στους χώρους αυτούς και επιστροφή.
Και σας ρωτώ: Πως αποδεικνύεται ότι πάμε γιά κυνήγι; Μα βέβαια με την άδεια θήρας.
Πως αποδεικνύεται ότι πάμε σκοπευτήριο; Με την άδεια σκοπευτή φυσικά.
Άρα όταν σε σταματήσει ο αστυνομικός με ένα όπλο στο αμάξι,και είναι και λίγο τυπικός εύκολα σε πάει στο τμήμα. Αυτός δεν έχει να αποδείξει κάτι, εσύ δυστυχώς πρέπει να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.
Καταλήγουμε λοιπόν ότι αν μας αρέσει το σκοπευτήριο και αν δεν μας αρέσει να περάσουμε κάνα δυο ώρες στην ασφάλεια,στην καλύτερη γιατί δεν θέλω να σκεφτώ την χειρότερη,το να βγάλουμε δελτίο σκοπευτή είναι μονόδρομος. Εκεί που υπολογίζουμε τα 150€ για την άδεια θήρας,θα υπολογίσουμε και 50€ για το σκοπευτήριο. Δε χρειάζονται νεύρα και μαγκιές τύπου ας με πιάσουν και να μου αποδείξουν.
Σας τα λέω αυτά εγώ που εκνευρίζομαι αφάνταστα με αυτό το κράτος που ψάχνει τρόπους να βάζει το χέρι στην τσέπη μου και να μου κλέβει τα χρήματα, χωρίς να μου προσφέρει το παραμικρό.
 
"Νόμος 2168/933,
Άρθρο 11
Μεταφορά όπλων και εκρηκτικών υλών, Χρήση εκρηκτικών υλών
1. Με εξαίρεση την πυρίτιδα κυνηγίου, απαγορεύεται η αγορά, μεταφορά και κατανάλωση εκρηκτικών υλών, χωρίς άδεια της αρμόδιας αστυνομικής αρχής.
Οι όροι και η διαδικασία χορήγησης καθορίζονται με απόφαση του Υπουργού ∆ημόσιας Τάξης.
2. Επίσης απαγορεύεται η μεταφορά των λοιπών ειδών που διαλαμβάνονται στο άρθρο 1 του παρόντος, χωρίς άδεια της αρμόδιας αρχής. Κατ εξαίρεση, δεν απαιτείται άδεια για τη μεταφορά κυνηγετικών και αεροβόλων όπλων, μερών,ανταλλακτικών και φυσιγγίων αυτών,καλύκων και καψυλλίων κυνηγίου,ως και των ειδών που διαλαμβάνονται στο άρθρο 1, παράγραφοι 2 και 3 περίπτ. ε’. "
Όπως αναφέρει ο νόμος, δεν απαιτείται καμία άδεια για την μεταφορά των κυνηγετικών όπλων, για οποιονδήποτε λόγο, είτε πάω για κυνήγι, είτε για σκοποβολή, είτε το μεταφέρω για επισκευή στον οπλουργό. Ακόμα και όταν ταξιδεύω των Ιούλιο για διακοπές μπορώ να το μεταφέρω χωρίς κανένα πρόβλημα (για λόγους ασφαλούς φύλαξης).
Απλά καλώ θα ήταν να τυπώσουμε τον νόμο και όταν μεταφέρουμε όπλα να τον έχουμε μαζί μας για να μπορούμε να αποδείξουμε επιτόπου ότι δεν παρανομούμε.
 
Καλημερα

Το θεμα ειναι να αποφευγεις οσο το δυνατον περισσοτερες κακοτοπιες. Θεωρω το 50αρι το χρονο, ως το ελαχιστοτερο εξοδο, μιας και επισκεπτομαι το σκοπευτηριο συχνοτατα, και τα υπολοιπα εξοδα ειναι απειρως μεγαλυτερα. Αν πηγαινα στη χαση και στη φεξη, ισως να μην εμπαινα καν στην διαδικασια, απλα να ανεβαινα για καφε και κουβεντα μονο
 
Κόντεψαν να με πάνε μέσα για ένα πιστόλι airsoft που είχα στο πορτ μπαγκαζ γιατι έτυχα σε αστυνομικό που δεν ήξερε τι ακριβώς είναι το airsoft και μου έλεγε ότι έπρεπε να το έχω λυμένο (άσχετα αν δεν λύνει).
Όλα είναι σχετικά.
Αν σου βρούν μαχαίρι 20 cm σε πάνε μέσα.
Αν σου βρουν το ίδιο μαχαίρι αλλά μπορείς να τους αποδείξεις ότι πας για αγριογούρουνο, δεν θα σου πουν τίποτα.
 
"Νόμος 2168/933,
Άρθρο 11
Μεταφορά όπλων και εκρηκτικών υλών, Χρήση εκρηκτικών υλών
1. Με εξαίρεση την πυρίτιδα κυνηγίου, απαγορεύεται η αγορά, μεταφορά και κατανάλωση εκρηκτικών υλών, χωρίς άδεια της αρμόδιας αστυνομικής αρχής.
Οι όροι και η διαδικασία χορήγησης καθορίζονται με απόφαση του Υπουργού ∆ημόσιας Τάξης.
2. Επίσης απαγορεύεται η μεταφορά των λοιπών ειδών που διαλαμβάνονται στο άρθρο 1 του παρόντος, χωρίς άδεια της αρμόδιας αρχής. Κατ εξαίρεση, δεν απαιτείται άδεια για τη μεταφορά κυνηγετικών και αεροβόλων όπλων, μερών,ανταλλακτικών και φυσιγγίων αυτών,καλύκων και καψυλλίων κυνηγίου,ως και των ειδών που διαλαμβάνονται στο άρθρο 1, παράγραφοι 2 και 3 περίπτ. ε’. "
Όπως αναφέρει ο νόμος, δεν απαιτείται καμία άδεια για την μεταφορά των κυνηγετικών όπλων, για οποιονδήποτε λόγο, είτε πάω για κυνήγι, είτε για σκοποβολή, είτε το μεταφέρω για επισκευή στον οπλουργό. Ακόμα και όταν ταξιδεύω των Ιούλιο για διακοπές μπορώ να το μεταφέρω χωρίς κανένα πρόβλημα (για λόγους ασφαλούς φύλαξης).
Απλά καλώ θα ήταν να τυπώσουμε τον νόμο και όταν μεταφέρουμε όπλα να τον έχουμε μαζί μας για να μπορούμε να αποδείξουμε επιτόπου ότι δεν παρανομούμε.
Ν

Αν και εφόσον δεν υπάρχει νόμος μετα το 93 που διαφοροποιεί την συγκεκριμένη παράγραφο του 2168/93, είμαστε απόλυτα νόμιμοι οσον αφορά την ΜΕΤΑΦΟΡΑ και δεν βλέπω να υπάρχει κάποια ασάφεια ή κενό στον νομο.
Οποιος γνωρίζει ας μας πει αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο και για ΧΡΗΣΗ του κυνηγετικού μας όπλου στο σκοπευτήριο.Είναι απαράδεκτο να σε αναγκάζουν να βγάλεις άδεια σκόπευτη απο την στιγμή που δεν θέλεις να γίνεις σκοπευτής,ουτε να συμμετέχεις σε αγώνες.Μην μας ξεγελά το 50αρικο,ποιός μας λέει οτι αν συνεχιστεί η τάση ο κόσμος να πηγαίνει στα σκοπευτήρια ολο και περισσοτερο, οτι το η αξια της σκοπευτικής άδειας δεν θα εξισωθει με την άδεια θήρας ας πούμε.
 
Και οταν το μεταφερω απο το χωριο που μενω για επισκευή στο σε καποιο οπλουργο πως μπορω να το δικαιολογησω στο αργανο σεσε τυχον.ελεγχο;
Αφου κατα τα λεγομενο ποιο πανω με την αδεια θηρας αποδεικνύεται οτι παω για κυνηγι, με την σκοπευτικη ταυτοτητα παω σκοπευτηριο.με τον οπλουργο;;;;
Σε λιγο θα ζητησουν και παραπεμπτικό οπως στα νοσοκομεια οτι ειναι αρρωστο για να το μεταφέρουμε.
 
Υπ οψιν πως ειμαι σε φαση έκδοσης ταυτοτητας για τις λιγες φορες που θα παω σκοπευτηριο μεχρι την εναρξη.
Και βγαζω για την μια πιθανοτητα στις τοσες που το οργανο δεν ειναι ενημερωμένο αλλα και δεν λεει να καταλαβει τι θελω να του πω.
Οποτε απο το μπλεξιμο με γραφειοκρατικα γραναζια καλυτερα ενα ποσο Α και ξενοιαστος.
Τωρα αν με.τα χρονια το παρααυξησουν καιναυτο θα παρουν τα μεζεα μου και ξανα επισκεψη γιοκ.
 
Κόντεψαν να με πάνε μέσα για ένα πιστόλι airsoft που είχα στο πορτ μπαγκαζ γιατι έτυχα σε αστυνομικό που δεν ήξερε τι ακριβώς είναι το airsoft και μου έλεγε ότι έπρεπε να το έχω λυμένο (άσχετα αν δεν λύνει).
κ για τα όπλα airsoft για να τα μεταφέρεις κ να αποδείξεις ότι είναι παιχνίδια έπρεπε να δείξεις ταυτότητα από σύλλογο η ομάδα αεροσφαιρισεις (airsoft)
για να μην τρέχεις στο τμήμα
 
Εφόσον δεν υπάρχει νόμος,δεν είμαι υποχρεωμένος να βγάλω,ΤΕΛΟΣ.Όπως υπάρχει ο 2168/93 που αναφέρει για τη μεταφορά του όπλου..... και εφόσον υπήρχε άλλος νόμος και μου έλεγε ότι κατά την επίσκεψη στο σκοπευτήριο,να είμαι εφοδιασμένος με ανάλογη άδεια,εννοείται ότι θα έβγαζα.Όλα όμως βάσει νόμου και όχι επειδή το λέει ο ένας και ο άλλος.
Εφόσον είμαι καλυμένος με την άδεια κατοχής μου και με αυτά που αναφέρει ο περί όπλων,θα πηγαίνω κανονικότατα....παράνομος δεν είμαι!
 
Aλλο η οπλοφορια (η μεταφορα ειναι ενα μερος της) αλλο η οπλοκατοχη και αλλο η οπλοχρησια. Η οπλοκατοχη γινεται νομιμη με την ΑΚΚΟ, η οποια βεβαιωνει και την νομιμη μεταφορα σε τυχον ελεγχο. Η οπλοχρησια ομως, βεβαιωνεται με την αδεια κυνηγιου, κατα τους κυνηγετικους μηνες, και την αδεια σκοποβολης κατα τους μη κυνηγετικους μηνες, τουλαχιστον ετσι το αντιλαμβανομαι.

Η ενσταση μου ειναι οτι η διαταξη δεν ειναι σαφης. Θα μπορουσε να γινει σαφεστερη, να διευκρινιζει τι επιτρεπεται με την αδεια κυνηγιου και την ΑΚΚΟ μονο, και τι απαγορευεται, και ποια ειναι-αν υπαρχουν, τα χρονικα ορια. Επειδη ομως δεν ειναι σαφης, και επειδη δεν εχω καμμια διαθεση να μου χαλασουν τη μερα οι ορεξεις του καθε αστοιχειωτου, προτιμω να ειμαι απο πριν καλυμενος.
 
Παιδιά, νομίζω ότι τα μπερδεύουμε λίγο τα πράγματα. Ο νόμος στο άρθρο 11 που παρατέθηκε παραπάνω από τον συνάδελφο konstanto, αναφέρεται στη "μεταφορά όπλων και εκρηκτικών υλών", την οποία απαγορεύει χωρίς "άδεια της αρμόδιας αστυνομικής αρχής". Από αυτή την "ειδική άδεια" εξαιρεί την πυρίτιδα κυνηγίου (παράγραφος 1) και τα κυνηγετικά όπλα, αεροβόλα, ανταλλακτικά κλπ. (παράγραφος 2). Το συγκεκριμένο άρθρο δεν έχει να κάμει με την κυνηγετική άδεια ή τη σκοπευτική ταυτότητα.
Η παράγραφος που υπάρχει στην ΑΚΚΟ είναι το άρθρο 10, παράγραφος 10-β του νόμου και αναφέρεται στην "οπλοφορία". Το να κυκλοφορείς "οπλισμένος", δηλαδή έχοντας μαζί σου το κυνηγετικό όπλο, (γυμνό - εκτός θήκης), και που την επιτρέπει μόνο για θήρα και σκοποβολή. Εδώ υπάρχει ασάφεια, και όποια ερμηνεία κι αν δοθεί θα είναι αυθαίρετη. Κατά τη γνώμη μου αυτή η περίπτωση δεν περιλαμβάνει, ή δεν θά 'πρεπε, τη μεταφορά με το αυτοκίνητο, ή τη μεταφορά εντός θήκης.
Τώρα, όπως η "άσκηση θήρας" πιστοποιείται με την θεωρημένη κυνηγετική άδεια, λογικά όπως ειπώθηκε και παραπάνω η σκοποβολή πιστοποιείται με την ύπαρξη σκοπευτικής ταυτότητας, παρόλο που ούτε ή μια ούτε η άλλη αναφέρεται ρητά στη συγκεκριμένη παράγραφο. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος ...
Αυτά όσον αφορά τη μεταφορά, που κατά τη γνώμη μου δεν απαιτεί άδειες, αφού υπάρχουν και περιπτώσεις εκτός της θήρας και της σκοποβολής (στον οπλουργό, σε κατάστημα ή ιδιώτη για πώληση - ανταλλαγή, ακόμη και στο αστυνομικό τμήμα για ανανέωση ΑΚΚΟ, κλπ.)
https://skopovoliatlas.gr/sites/default/files/n.2168-93_tropopoiimenos.pdf
Τώρα, για το θέμα αν απαιτείται να έχεις σκοπευτική ταυτότητα για να σου επιτραπεί να ρίξεις καμιά πούλα ή αρκεί η άδεια κατοχής (ΑΚΚΟ), νομίζω είναι θέμα του υπεύθυνου - διαχειριστή του κάθε σκοπευτηρίου. Αλλά επειδή στην Ελλάδα ιδιωτικά σκοπευτήρια δεν επιτρέπονται, και τα υπάρχοντα ανήκουν ή διαχειρίζονται από σκοπευτικούς συλλόγους, η ΣΚΟΕ στην οποία υπάγονται υποχρεωτικά οι σύλλογοι ("πονηρά σκεπτόμενη", για το "μαγαζάκι" της ...) τους υποχρεώνει να απαιτούν σκοπευτική ταυτότητα. (Ασχέτως πως μερικοί σύλλογοι ή σκοπευτήρια κάνουν τα στραβά μάτια και δεν το έχουν εφαρμόσει ... ακόμη ...)
Για τα λεφτά πιστεύω κι εγώ γίνεται όλο το θέμα, για την αύξηση των μελών (και των συνδρομών), δεν λαμβάνουν όμως υπόψη και πόσους κυνηγούς "διώχνουν" έτσι από τα σκοπευτήρια, που θα ήθελαν να πηγαίνουν πότε-πότε.
Τέλος πάντων, άποψή μου κι εμένα είναι ότι όποιος θέλει και του αρέσει να πηγαίνει σκοπευτήριο, καλό είναι να έχει σκοπευτική ταυτότητα, για να αποφύγει πιθανές "κακοτοπιές" και μπερδέματα, το ποσό της ετήσιας συνδρομής δεν είναι πολύ μεγάλο μπροστά στα υπόλοιπα ...
 
Last edited:
Καλημέρα.
Επειδή είμαι & γω στην διαδικασία έκδοσης ΔΕΣΚ πήρα τηλέφωνο σε 2 συλλόγους(δεν ξέρω αν πρέπει να τους αναφέρω).
Ο πρώτος μου ζήτησε ποινικό μητρώο γενικής χρήσης από ΚΕΠ,4 φωτογραφίες,φωτοτυπία ταυτότητας μπρος πίσω & κάτι χαρτιά για γιατρό που τα συμπληρώνει εκεί & το παίρνω & το πηγαίνω στο γιατρό & μετά το πάω πάλι πίσω.
Κόστος 35€ για ΣΚΟΕ & 20€ για το σύλλογο
Ο δεύτερος μου είπε 3 φωτογραφίες,φωτοτυπία ταυτότητας μπρος πίσω & κάτι χαρτιά & αυτός που τα συμπηρώνει ο γιατρός & τα πάω πάλι πίσω.
Κόστος 35€ για ΣΚΟΕ & 15€ για το σύλλογο.
Η απορία μου φυσικά δεν είναι τα 5€(εννοείται αυτό) αλλά γιατί άλλα ζητάει ο ένας & άλλα ο άλλος.
Αν θέλετε να πω ποιοι είναι πολύ ευχαρίστως
 
θα συμφωνήσω με τον προλαλλησαντα Στέλιο ότι οποίος θέλει να έχει τον απ αυτό του καλυμμένο κάλο είναι να γραμμένος σε ένα σκοπευτικό σύλλογο όμιλο,γιατί η ασάφεια είναι πολύ μεγάλη κ από το νόμο κ από το πως πρέπει να λειτουργούν τα σκοπευτήρια κ το ποιοι μπορούν να ρίχνουν ψάχνω από το πρωί τους νομούς κ τροποποιήσεις άκρη δεν έχω βγάλει,αυτό που έβγαλα είναι ότι η σύλλογοι όμιλοι ομοσπονδία θέλουν ενίσχυση
 
κ για τα όπλα airsoft για να τα μεταφέρεις κ να αποδείξεις ότι είναι παιχνίδια έπρεπε να δείξεις ταυτότητα από σύλλογο η ομάδα αεροσφαιρισεις (airsoft)
για να μην τρέχεις στο τμήμα
Είχα ταυτότητα από σκοπευτικό σύλλογο. Δεν καταλάβαινε. κόλλησε στο ότι ήταν βράδυ 21:00 περίπου. Του είπα ότι είναι ψεύτικο και ακίνδυνο για να πάρω την απάντηση ( που ξέρω εγώ ότι δεν θα το χρησιμοποιήσεις σε ληστεία? ) και από τα 4 άτομα που μου έκαναν έλεγχο, ο ένας είχε φάει σκάλωμα. Οι άλλοι είχαν το ύφος " Πάμε να φύγουμε και παράτα τον".
Είναι που θα πέσεις!
 
Kαι αντε και σε τραβηξανε στο τμημα και απεδειξες πως ειναι παιχνιδι. Που ξερουν μετα (κατα τα λεγομενα του φωστηρα) πως δεν θα πας για καμμια ληστεια;

Ειναι μη πεσεις λοιπον στο φωστηρα...
 
Back
Top