Διαδικαστικά για χρήση σκοπευτηρίου

εγω δεν το ηξερα σημερα το εμαθα... και θα δω μαλλον θα βγαλω αλλα οχι τωρα απλα θα σταματισω να το σκοπευτηριο
 
κάποιος που πηγαίνει ευκαιριακά σκοπευτήριο 1έως 7-8 φορές το χρόνο δεν βγάζει άδεια όχι τόσο από το οικονομικό όσο από την φασαρία έκδοσης ανανέωσης
δεν πηγαίνω πάνω από 5 φορές σκοπευτήριο δεν βγάζω αδεια σκοπευτή γνωρίζοντας τις συνέπειες του ελέγχου και της ταλαιπωρίας στην περίπτωση του περίεργου όργανου τάξης
τα σκοπευτήρια αφήνουν να ρίχνουν χωρίς άδεια(καλώς για μένα)και χωρίς ΑΚΚΟ(πολύ κακώς για εμένα)για τον απλό λόγο ότι δεν συντηρούνται οικονομικά και τα έσοδα αυτά είναι αρκετά ;)
 
κάποιος που πηγαίνει ευκαιριακά σκοπευτήριο 1έως 7-8 φορές το χρόνο δεν βγάζει άδεια όχι τόσο από το οικονομικό όσο από την φασαρία έκδοσης ανανέωσης
δεν πηγαίνω πάνω από 5 φορές σκοπευτήριο δεν βγάζω αδεια σκοπευτή γνωρίζοντας τις συνέπειες του ελέγχου και της ταλαιπωρίας στην περίπτωση του περίεργου όργανου τάξης
τα σκοπευτήρια αφήνουν να ρίχνουν χωρίς άδεια(καλώς για μένα)και χωρίς ΑΚΚΟ(πολύ κακώς για εμένα)για τον απλό λόγο ότι δεν συντηρούνται οικονομικά και τα έσοδα αυτά είναι αρκετά ;)
Ετσι 'οπως τα λες ακριβώς ειναι φίλε μου Μάκη και να προσθέσω εγω πριν ανοίξει το Σχιστο ποιος ειχε διάθεση να ρίξει λεφτα και να τρεξει για τα διαδικαστικά της αδεις σκοπευτή με μόνο 1 εως τότε σκοπευτηριο εν ενεργεια στον νομό Αττικής?
 
σημερα παντως που ζητησα το νομο γι αυτα που βρηκα παραπανω δεν υπηρχε κατι επισημο να μου δειξουν ενω ολοι ειπαν οτι χωρις δελτιο σκοπευτη δεν μπορεις να ριξεις νομιμα
 
αν ηταν ετσι δεν θα εβγαζες και αδεια κυνηγιου. θα πηγαινες μονο με το δελτιο κατοχης.
δηλαδη φιλε ευριπιδη,αν σε πιαση η αστυνομια με το δελτιο κατοχης,και το οπλο ειναι μεσα σε θηκη,και του πης το παω στον οπλουργο,θα σε παη αυτοφορο?
 
Γνωρίζεται πόσο χρόνο απαιτήτε για να εκδοθεί το δελτίο σκοπευτή από την στιγμή που καταθέτεις όλα τα δικαιολογητικά;
Δεκα με δεκαπεντε μερες μου ειπε ο προεδρος αλλα σε τρεις τεσσερις μερες αφοτου πανε τα χαρτια στην σκοε μπορεις να ριξεις σε αγωνα και ας μην εχει ερθει η ταυτοτητα!
 
δηλαδη φιλε ευριπιδη,αν σε πιαση η αστυνομια με το δελτιο κατοχης,και το οπλο ειναι μεσα σε θηκη,και του πης το παω στον οπλουργο,θα σε παη αυτοφορο?
φυσικα και οχι αλλα μιλωντας για μενα που στο σκοπευτηριο παω μονο κυριακη δεν νομιζω οτι αν του πω οτι παω στον οπλουργο θα με πιστεψουν. αλλωστε γι αυτο και οι οπλουργοι ζητουν παντα δελτιο κατοχης για να ειναι καλυμενοι. οπως ομως ειπαμε και με τον βικτωρα το οποιο δεν ξερω αν το προσεξες υπαρχει μια τεραστια ασαφεια κι ενα κενο νομου στην ελλαδα κι επισης το εγραψα κι ολας οταν εψαξα τους νομους για να δω αν ειναι υποχρεωτικο το δελτιο σκοπευτη δεν βρηκα τιποτα συγκεκριμενο. αυτα τα εχω γραψει. επειδη λοιπον υπαρχει κενο προσωπικα θελω να ειμαι καλυμενος
 
δηλαδη φιλε ευριπιδη,αν σε πιαση η αστυνομια με το δελτιο κατοχης,και το οπλο ειναι μεσα σε θηκη,και του πης το παω στον οπλουργο,θα σε παη αυτοφορο?
Το θεμα ειναι να μην πεσεις σε περιεργο και σε τραβαει.
 
Δεκα με δεκαπεντε μερες μου ειπε ο προεδρος αλλα σε τρεις τεσσερις μερες αφοτου πανε τα χαρτια στην σκοε μπορεις να ριξεις σε αγωνα και ας μην εχει ερθει η ταυτοτητα!
Σε ευχαριστώ Ηλία.
Την Τετάρτη θα έχω καταθέσει όλα τα χαρτιά για να πάρει τον δρόμο της η διαδικασία.
 
Σε ευχαριστώ Ηλία.
Την Τετάρτη θα έχω καταθέσει όλα τα χαρτιά για να πάρει τον δρόμο της η διαδικασία.
Εγω τα κατεθεσα κυριακη και απο τεταρτη μου ειπε θα ειμαι ενεργος....παντως αμα πεσεις σε καποιον αστυνομικο που ειναι κρανος και δεν εχεις σκοπευτικη ταυτοτητα μπορει και να σε τρεχει στο τμημα!δεν το λεω για εσενα αλλα γενικα για τους φιλους του φορουμ για να εχουν τον νου τους!
 
Nαι, εχεις απολυτο δικιο. Ομως, το ξαναλεω, ακομα και ετσι, εαν υπαρχει ευγενεια και διαθεση για εξηγησεις, θεωρω πως κανενας, οσο στοκος και αν ειναι, δε θα σε παει μεσα, εκτος φυσικα αν θελει να "γραψει" συμβαντα. Σε καθε περιπτωση παντως, με μια αδεια ησυχαζει το κεφαλι σας (μας)
 
Με την ίδια λογική μπορεί να βουτήξουν οποιονδήποτε και με δελτίο αθλητή. Μερικοί αστυνομικοί δεν ξέρουν καν τι είναι αυτό και δεν είναι υποχρεωμένοι να ξέρουν. Εγώ θα έλεγα να τρομοκρατείται ο κόσμος και τρέχει πανικόβλητος να βγάζει αθλητικές ταυτότητες αν δεν τις χρειάζεται πραγματικα
 
Last edited:
Για να βγάζουν λεφτά είναι. Δεν υπάρχει νόμος που να σε αναγκάζει να βγάλεις σκοπευτική άδεια,εφόσον δε συμμετέχεις σε αγώνες.
Εμένα ο Μπογιάκης μου είπε ότι χρειάζεται να βγάλουμε ,γιατί αν με σταματήσουν για έλεγχο θα με τρέχουν και δεν έχει κανένα πρόβλημα να πάω να ρίξω,αυτός δεν έχει ευθύνη μου είπε.
Μα έλα όμως που η παράγραφος 1 του δελτίου κατοχής μας καλύπτει απόλυτα στην μετάβαση και επιστροφή του όπλου προς το σκοπευτήριο!!!!
Μιλάμε για τρέλα σκέτη, μια νέα μόδα που ξεκίνησε με το συμβάν του Ασπροπύργου...πριν δεν είχαμε τέτοιο πρόβλημα και μιλάω για απλή χρήση,όχι για αγώνες. Εντάξει,μιλάμε ότι για αγώνες αναγκαστικά θα εχεις άδεια,εφόσον θα κατεβαίνεις αθλητικά και πρέπει να είσαι σε σύλλογο.
Εγώ θα πηγαίνω όπως πήγαινα και αν με σταματήσουν,ας μου δείξουν το νόμο που στηρίζεται αυτή η νέα αποφαση....

20170327_224000_zpsttr7qtid.jpg
 
Μα έλα όμως που η παράγραφος 1 του δελτίου κατοχής μας καλύπτει απόλυτα στην μετάβαση και επιστροφή του όπλου προς το σκοπευτήριο!!!!

Διαμαντή πρέπει να μπορείς να αποδείξεις ότι πας στο σκοπευτήριο.
Όπως ακριβώς με την άδεια θήρας όταν το μεταφέρεις για κυνήγι.
Κύριοι επειδή η εγκληματικότητα είναι στα ύψη και επειδή ζούμε σε μια οπλοφοβική χώρα μην το διακινδυνεύεται.;)
 
Βάση νόμου δεν χρειάζεται να αποδείξουμε τίποτα μιας και υπάρχει το τεκμήριο αθωότητας, αλλα η αλήθεια είναι ότι δεν ισχύει στην Ελλάδα. Το χειρότερο σενάριο είναι η βόλτα προς το τμήμα για εξακρίβωση αλλα και αυτό τραβηγμένο είναι. Αν δεν έχουμε παρανομήσει δεν χρειάζεται να ανησυχούμε.
 
Διαμαντή πρέπει να μπορείς να αποδείξεις ότι πας στο σκοπευτήριο.
Όπως ακριβώς με την άδεια θήρας όταν το μεταφέρεις για κυνήγι.
Κύριοι επειδή η εγκληματικότητα είναι στα ύψη και επειδή ζούμε σε μια οπλοφοβική χώρα μην το διακινδυνεύεται.;)
Γιώργο με απόδειξη ότι πλήρωσες την πούλα στο σκοπευτήριο βρίσκεις κάποιο δίκιο χωρίς αυτήν που κακώς δεν δίνουν τις περισσότερες φορές τα σκοπευτήρια τότε σίγουρα μπλέκει καποιος :)
 
Back
Top