Πάλι κουβά πήγαμε

Status
Not open for further replies.
Μη τα μπερδεύεται τα πράγματα, είχα την ίδια περίπου αποψει αλλα όταν πήγα και πήγα στα βάθη της Τουρκίας και ήρθα σε επαφή με τους άοπλους ανθρώπους τα πράγματα και η απόψεις ειναι διαφορετικές. Κάπως έτσι ειναι και εδώ, φανατική υπάρχουν παντού.
Ουτε τα μπερδευω ουτε φανατικος ειμαι απλα αν δεν υποστηριξεις το σπιτι σου θα πεση να σε πλακωση
 
YER-10.jpg



Κείμενο του ιστολόγιου 3/5/2018

Η φωτογραφία είναι από την εκδήλωση του υπουργείου Πολιτισμού της Τουρκίας που έγινε στην ¨Ένωση Τουρκικής Νεολαίας Κομοτηνής¨(GTGB) . Ομιλητής στο πλάνο είναι ο υποπρόξενος Ιμπραήμ Σακλί. Τα μηνύματα που περνάει αυτή η φωτογραφία κατά την άποψη μας είναι τα εξής:

α) Η GTGB λειτουργεί κανονικότατα, οι αποφάσεις της ελληνικής δικαιοσύνης είναι στον κάλαθο, δεν εφαρμόζονται.

β) Η παρανομία αυτή επιβραβεύεται με την παντοειδή στήριξη της GTGB από την Τουρκία και με την αυτοπρόσωπη παρουσία του εκπροσώπου της, που προφανώς και αυτός δείχνει να γράφει τις αποφάσεις της ελληνικής δικαιοσύνης στα παλιά του τα παπούτσια.

γ) Δίπλα στον υποπρόξενο είναι η αφίσα από το καραβάνι του τουρκο-πολιτισμού που ενώ αναφέρει άλλες χώρες των Βαλκανίων με το όνομα τους, για τις εκδηλώσεις του στην Ελλάδα, γράφει ¨Δυτική Θράκη¨. Δηλαδή άλλο η Ελλάδα, άλλο η ¨Δυτική Θρακη¨…

Τα μηνύματα είναι σαφή.




Χωρίς να θέλω να κάνω τον υπερ-πατριωτη

σε αυτά τα γουρούνια το μόνο που θα τους έδινα θα ήταν μια ευχή :
ΨΟΦΟΣ
 
Δυστυχώς έχουν μπει για τα καλά στη χώρα μας με διάφορα προϊόντα ρούχα, όσπρια κ.α και όσο αφορά τα όπλα όλα τα ιταλικά beretta,benelli,franchi και όχι μόνο φτιάχνονται εκεί, έτσι λοιπόν άμεσα η έμμεσα τα λεφτά εκεί καταλήγουν.
 
Τα μισά ρούχα που φορατε, τα περισσότερα σεντόνια που κοιμάστε, τα περισσότερα ποτήρια που πίνετε και πολλά από τα αυτοκίνητα που οδηγατε και η λίστα δεν τελειώνει... είναι φτιαγμένα ή οι πρώτες ύλες προέρχονται από εκεί. Οι ελληνικές εξαγωγές προς την Τουρκία είναι πολύ υψηλές επίσης και συνήθως το ισοζυγιο είναι υπέρ μας λόγω μεγαλύτερης αγοράς εκει αν το ψάξετε λιγο... Ένα αμοιβαίο μποϋκοτάζ θα είχε μεγαλύτερο αντίκτυπο σε εμάς λοιπόν. Κάντε αυτό που νιώθετε λοιπόν αλλά ας αφήσουμε τις υπερπατριωτικες κορώνες στην άκρη. Κερδισμένοι είμαστε όπως είναι η κατάσταση. Το εμπόριο είναι παρε-δωσε...
 
Εμείς βγάλαμε για λίγο στο επίκεντρο τον τάφο της Αμφίπολης και μετά τον ξαναθαψαμε πάλι σαν να μην υπήρξε ποτέ γιατί άραγε?
Ενώ κάποιοι άλλοι περηφανεύονται και διασώζουν ευρήματα που καμία σχέση δεν έχουν με αυτούς .
 
Με την ίδια λογική θα πρέπει να επιβραβεύσουμε και να στηριξουμε τις επιχειρήσεις που μετακόμισαν στα Σκόπια --Βουλγαρια-Αλβανια
και ας άφησαν πίσω τους χιλιάδες εργαζόμενους στον δρόμο
Θα πρέπει να επιβραβεύσουμε τις εισαγωγές από Τουρκία και να στηριξουμε
τις οικονομίες των γειτονικών χωρών αγοράζοντας ασυζητητί τα προϊόντα τους
και ας ψάχνουμε να βρούμε με το κιαλι το μεροκάματο στην βιοτεχνία στο εργαστήριο στην φάμπρικα
Η ελληνική αγορά κατάντησε μη βιώσιμη από τότε που κάποιοι αποφασισαν να αραξουν σε μια πολυθρονα
παριστάνοντας τους εμπορους-εισαγωγεις- μεταπωλητες
αναγκάζοντας τις παραγωγικές μοναδες
να βάλουν λουκετο λόγω μη ανταγωνισμου
Θέλουμε να συνεχίσουμε να τους στηρίζουμε ?
Ας κάνει ο καθένας ότι πιστεύει
μόνο μην φτάσουμε στο σημείο να μας χτυπήσει την πόρτα ο εφιάλτης της ανεργίας και τότε.......
 
Πάντως εμένα την περασμένη εβδομάδα που μπήκα σε ένα μαγαζί με ρούχα, μου έλεγε ο μαγαζάτορας ότι ο Τούρκος χοντρέμπορας τον παρακάλαγε να μην του βάλει έμβασμα στην Εθνική και αν ποτέ πήγαινε κάποιος από εκεί, να του έδινε τα λεφτά χέρι με χέρι. Μα τι λες ρε άνθρωπε, του έλεγε ο Έλληνας, δεν θες μια εγγύηση, μου εστειλες εμπόρευμα, δεν φοβάσαι μην χάσεις τα λεφτά σου. Όχι, δεν με νοιάζει, προκειμένου να γλυτώσω την διαδικασία να μου εκταμειευθούν τα λεφτά, δεν με νοιάζει. Εξάλλου θα με ξαναχρειαστείς, του είπε.
Πολύ large ο Τούρκος, είδες που καταντήσαμε, μου λέει....! Εγώ πάντως πήγα σήμερα το πρωί και του τα έβαλα.
 
http://avlakforum.com/frm/index.php?topic=191330.0

Σε καμια περιπτωση δεν θελω να κανω διαφήμιση ουτε στο οπλο ουτε στον κυριο στο βιντεακι. Μου εκανε εντυπωση ποσο γρήγορα προχωρανε οι τουρκοι. Μεχρι και διευρυμένος αυλος? Αφθονία μεταλευματος κ ξυλεια μαζι με τα φθηνά εργατικά χέρια σε λίγα χρονια θα κατακτήσουν και την αγορα των οπλων οπως πανε. Δυστυχώς για εμας
"Istabul" arms.shake hands....Στο ραφι να σου μεινουν...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top