Διάβασμα του τόπου και εύρεση καρτεριού

Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Άγγελος
Πέρα από την πλάκα, μου βάλατε την ιδέα, το καπέλο παραλλαγής βοηθάει στο καρτέρι; Είχα πάρει ένα και δεν το εχω φορέσει ποτέ
Καπελο παντα φοραω αναλογα πορτοκαλι ή απλο.
Εκτος οταν κανει ψ...κρυο και μπαινει ο σκουφος.
Δεν ξερω αν βοηθαει στην αποκρυψη. Βοηθαει ομως στην αντιλια και στο να βλεπεις καλυτερα με τον ηλιο.

Ακινησία, καρεκλάκι, και καπέλο, γιατί όχι και παραλλαγής ...
Παρακολουθούμε με τα μάτια μόνο τη ρότα των πουλιών, αποφασίζουμε ποιό θα τουφεκίσουμε και σηκωνόμαστε τη τελευταία στιγμή για επώμιση, στόχευση, πυροβολισμό....
Εφέτος το εφαρμόζω αυστηρά με τεράστια (για τα δικά μου μέτρα κ σταθμά) επιτυχία !

Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Λάμπρος
Πέρα από την πλάκα, μου βάλατε την ιδέα, το καπέλο παραλλαγής βοηθάει στο καρτέρι; Είχα πάρει ένα και δεν το εχω φορέσει ποτέ
Προσωπικά το τιμάω το καπελάκι παραλλαγής και πιστεύω πως βοηθάει. Ειδικά αν έχεις κανα θαμνάκι ψηλό μπροστά σου το παραλλαγμένο κεφάλι δεν φαίνεται εύκολα.

Περιοχή
Β.Εύβοια
Όνομα
Θοδωρής
Στα μερη μου συγκεκριμένα στη τσιχλα στα καλά καρτερια σε ολα ισχυουν 3 πραγματα πάντα μιλάω για απογευματινά καρτερια:
1 ολα τα καρτερια κοιτάνε τα μερη της βοσκής δηλαδή χωράφια με ελιές κυρίως
2 Όλα τα καρτερια έχουν στην πλάτη τους πυκνό κυρίως πευκοτα μέρη Αλλά και άλλα πυκνά
3 Όλα τα καρτερια είναι σε ψηλότερο σημείο από αυτο που έρχονται τα πουλιά δηλαδή τα πουλιά το απόγευμα έχουν πορεία από κάτω (βοσκη) προς τα πανω (κουρνια) δεν έχω δει ποτέ το αντίστροφο
Κλασικα Ευβοιώτικα τσιχλοκάρτερα;)

Περιοχή
Xανιά
Όνομα
Βικτωρας
Eπισης κατι που παρατηρησα και ξεχασα να αναφερω. Εαν τυχει και πατε σε καρτερι νωρις παρατηρηστε πως περνανε τα μικρα, σπινοι και τετοια. Κατα 99% το μεγαλυτερο μερος των πουλιων που θα δειτε θα εχει αυτη την κατευθυνση επισης

Περιοχή
Αιγάλεω
Όνομα
Θεόφραστος
Eπισης κατι που παρατηρησα και ξεχασα να αναφερω. Εαν τυχει και πατε σε καρτερι νωρις παρατηρηστε πως περνανε τα μικρα, σπινοι και τετοια. Κατα 99% το μεγαλυτερο μερος των πουλιων που θα δειτε θα εχει αυτη την κατευθυνση επισης
Το είδα για μια φορά μόνο προχθές να περασουν τρεις τσίχλες πίσω από ένα κοπαδάκι μικροπούλια καμιά 15αρι μέτρα παραδίπλα με την ίδια κατεύθυνση, αλλά το θεώρησα τυχαίο.

Περιοχή
Xανιά
Όνομα
Βικτωρας
Οχι, δεν ειναι. Και τα μικρα εχουν την ιδια αναγκη τροφης και ζεστης-προστασιας επειτα. Εχε το υποψιν οταν ξαναπας απογευματινο και θα δεις.

Αυτό που αναφέρετε με τους σπίνους το σκεφτόμουν και εγώ παλαιότερα και περίμενα και τις τσίχλες με παρόμοιες πορείες. Στην πράξη όμως είδα ότι δεν ισχύει. Μπορεί να τύχει και οι τσίχλες να έχουν την ίδια πορεία αλλά τις περισσότερες φορές βλέπω ότι δεν την έχουν. Μερικές φορές έχουν την τελείως αντίθετη πορεία ενώ άλλες έχουν απλά διαφορετική. Επίσης άλλες φορές μπορεί να έχουν περίπου την ίδια πορεία με τους σπίνους αλλά σε διαφορετικό ύψος.
Για αυτούς τους λόγους ή γνώμη μου είναι ότι μπορεί να τύχει να εχουν ίδια πορεία σε ένα καρτέρι αλλά δεν είναι κανόνας.

elias930i

Moderator
Περιοχή
Περιστερι και Άρτα
Όνομα
Ηλιας
Τα καλα καρτερια δεν εχουν φυσιγγια.....
Αναφέρεσαι πιστεύω σε όχι και τόσο πολυσύχναστα μέρη....γιατί για παράδειγμα σε εμάς τους Αθηναίους λίγο πολύ όλοι ξέρουν τα καλά καρτερία στα πέριξ και πολύ απλά πρέπει να πας πολλές ώρες πριν για να έχεις την τύχη να τα πιάσεις!

Αναφέρεσαι πιστεύω σε όχι και τόσο πολυσύχναστα μέρη....γιατί για παράδειγμα σε εμάς τους Αθηναίους λίγο πολύ όλοι ξέρουν τα καλά καρτερία στα πέριξ και πολύ απλά πρέπει να πας πολλές ώρες πριν για να έχεις την τύχη να τα πιάσεις!
Τα κλασικα καρτερια εχουν φυσιγγια αλλα αυτα δουλευουν για λιγες μερες μονο,μετα δουλευουν τα διπλανα που δεν γεμιζουν το ματι στους περισοτερους εκει δεν θα βρεις φυσιγγια;)οσους ξερω μαζευουν παντα τους καλυκες,ακομα και αν δεν εχει των αναμενομενο αριθμο πουλιων.τωρα για εσας στην Αθηνα δεν ξερω αλλα υποθετο με τοσο κοσμο δυσκολα κρατιουνται κρυφα μερη.
Πριν πολλα χρονια,οταν ειχαν ξανανεβει τα σκαγια στα 4ευρο το κιλο ειχαμε βρει ενα μερος για απογευματινο τσιχλας με τον sky fall που καναμε το οριο μεσα σε 1ωρα με διαλεχτες ντουφεκιες χωρις να δινουμε στοχο.οταν φευγαμε δεν υπηρχε τιποτα που νά προδωςει τη υπαρξη καρτεριου στο συγκεκριμενο σημειο;)

elias930i

Moderator
Περιοχή
Περιστερι και Άρτα
Όνομα
Ηλιας
Τα κλασικα καρτερια εχουν φυσιγγια αλλα αυτα δουλευουν για λιγες μερες μονο,μετα δουλευουν τα διπλανα που δεν γεμιζουν το ματι στους περισοτερους εκει δεν θα βρεις φυσιγγια;)οσους ξερω μαζευουν παντα τους καλυκες,ακομα και αν δεν εχει των αναμενομενο αριθμο πουλιων.τωρα για εσας στην Αθηνα δεν ξερω αλλα υποθετο με τοσο κοσμο δυσκολα κρατιουνται κρυφα μερη.
Πριν πολλα χρονια,οταν ειχαν ξανανεβει τα σκαγια στα 4ευρο το κιλο ειχαμε βρει ενα μερος για απογευματινο τσιχλας με τον sky fall που καναμε το οριο μεσα σε 1ωρα με διαλεχτες ντουφεκιες χωρις να δινουμε στοχο.οταν φευγαμε δεν υπηρχε τιποτα που νά προδωςει τη υπαρξη καρτεριου στο συγκεκριμενο σημειο;)
Αυτό είναι και το σωστό....ειδικά σε καρτερία που τα ξέρουν ελάχιστα άτομα και είναι και τόσο αποδοτικά.....Άρτα και Εύβοια και εμείς με τον ίδιο τρόπο λειτουργούμε....αλλά Αθήνα δεν ξέρω αν υπάρχει αυτή η πολυτέλεια!

Περιοχή
Αγιος Δημητριος
Όνομα
Τάσος
Δεν βρήκα κάποιο παρόμοιο θεμα για να ρωτήσω. Η γυναίκα εχει ενα σπιτι που προσφατα ανακαινισαν οι γονεις στης σε ενα χωριο κοντα στη Βυτινα την Καμενιτσα. Υπαρχει κανενα κυνηγετικό ενδιαφέρον στα πέριξ κυρίως για καμιά φάσσα- τσιχλα; Γνωρίζει κανείς από δω την περιοχη να μου πει δύο πράγματα; Γιατί δεν γνωρίζω καθόλου τον τόπο από κει.

elias930i

Moderator
Περιοχή
Περιστερι και Άρτα
Όνομα
Ηλιας
Δεν βρήκα κάποιο παρόμοιο θεμα για να ρωτήσω. Η γυναίκα εχει ενα σπιτι που προσφατα ανακαινισαν οι γονεις στης σε ενα χωριο κοντα στη Βυτινα την Καμενιτσα. Υπαρχει κανενα κυνηγετικό ενδιαφέρον στα πέριξ κυρίως για καμιά φάσσα- τσιχλα; Γνωρίζει κανείς από δω την περιοχη να μου πει δύο πράγματα; Γιατί δεν γνωρίζω καθόλου τον τόπο από κει.
Δημητσάνα έχω μάθει πως δεν παίζουν καθόλου φασσια...η Βυτίνα είναι λίγο πιο χαμηλά!τσίχλες λογικά κάτι θα έχει.. και μεγάλες τσίχλες υποθέτω,γουρούνι πάντως έχει φουλ!