Διάβασμα του τόπου και εύρεση καρτεριού

Περιοχή
Αιγάλεω
Όνομα
Θεόφραστος
Οι περισσότεροι έχουν κάποια καρτέρια που τους έχουν υποδείξει οι παλαιότεροι κυνηγοί.
Σε περίπτωση όμως που πρέπει να βρεις μονάχος σου ένα καρτέρι σε ένα μέρος με ποια λογική πρέπει να κινηθείς.
Πχ στην τσίχλα ποια πράγματα παίζουν ρόλο και κατά ποίον τρόπο;
Υψόμετρο, βλάστηση, προσανατολισμός.
Τι είναι αυτό που μπορεί να κάνει ένα καρτέρι 1000 μέτρα μακριά από σένα και "καίγεται" κι εσύ απλά να παίζεις βόλους.....

Περιοχή
Αθηνα-Βριλήσσια & Γιάννενα
Όνομα
Χρήστος
Οι περισσότεροι έχουν κάποια καρτέρια που τους έχουν υποδείξει οι παλαιότεροι κυνηγοί.
Σε περίπτωση όμως που πρέπει να βρεις μονάχος σου ένα καρτέρι σε ένα μέρος με ποια λογική πρέπει να κινηθείς.
Πχ στην τσίχλα ποια πράγματα παίζουν ρόλο και κατά ποίον τρόπο;
Υψόμετρο, βλάστηση, προσανατολισμός.
Τι είναι αυτό που μπορεί να κάνει ένα καρτέρι 1000 μέτρα μακριά από σένα και "καίγεται" κι εσύ απλά να παίζεις βόλους.....
συνήθως το κασετόφωνο !!:D:D
περα απο την πλάκα , πολύ ωραίο θέμα Θεόφραστε. οι έμπειροι κυνηγοί σίγουρα θα έχουν να μας πουν !

Έχω προσπαθήσει να "διαβάσω" νέα μέρη αλλά το μόνο τελικά ασφαλές κριτήριο είναι η γνώση των παλαιότερων....
Πολλές φορές όλα δείχνουν ευνοϊκά και τελικά να μη βλέπεις φτερό.......μόνον οι επαναλαμβανόμενες έξοδοι στα ίδια μέρη μπορούν να φτιάξουν στατιστικά δεδομένα, αλλά ποιός μπορεί πλέον να βγαίνει κάθε μέρα ?
Αν μπορώ να βγαίνω 1-2 φορές την εβδομάδα, και να πρεπει να κάνω και το λιγότερο 2χ100 χλμ τη φορά, δεν τολμώ να "ξοδέψω" μια έξοδο μόνο για παρατήρηση.....
Οι συνάδελφοι που έχουν τον κυνηγότοπο σε 15-30 λεπτά από το σπίτι τους έχουν την ευκαιρία να διαβάζουν τον τόπο τους ..

Περιοχή
Πετρούπολη
Όνομα
Κώστας
Έχω προσπαθήσει να "διαβάσω" νέα μέρη αλλά το μόνο τελικά ασφαλές κριτήριο είναι η γνώση των παλαιότερων....
Πολλές φορές όλα δείχνουν ευνοϊκά και τελικά να μη βλέπεις φτερό.......μόνον οι επαναλαμβανόμενες έξοδοι στα ίδια μέρη μπορούν να φτιάξουν στατιστικά δεδομένα, αλλά ποιός μπορεί πλέον να βγαίνει κάθε μέρα ?
Αν μπορώ να βγαίνω 1-2 φορές την εβδομάδα, και να πρεπει να κάνω και το λιγότερο 2χ100 χλμ τη φορά, δεν τολμώ να "ξοδέψω" μια έξοδο μόνο για παρατήρηση.....
Οι συνάδελφοι που έχουν τον κυνηγότοπο σε 15-30 λεπτά από το σπίτι τους έχουν την ευκαιρία να διαβάζουν τον τόπο τους ..
Καποιοι ομως εχουν το χαρισμα να κοβουν τον τοπο κ πολυ συντομα να εχουν αποτελεσματα! Αυτοι οι τυποι ειναι που θα μας πουν για να μαθουμε κ εμεις οι νεοτεροι κ αυτοι σιγουρα κυκλοφορουν αναμεσα μας!!:)

Περιοχή
καρδιτσα-λιμνη πλαστηρα.....
Όνομα
Λάμπρος
Δεν πηστευω να λετε για καρτερι μπεκατσας...... θα σας ......χαχαχα πλακα κανω.... μακαρι να σας ειχα κοντα να σας παω σε καρτερια φασας και τσιχλας.....
Υγ .....κουτες θα ριχνετες.......shoot. .shoot. .shoot.

Περιοχή
Αιγάλεω
Όνομα
Θεόφραστος
Καποιοι ομως εχουν το χαρισμα να κοβουν τον τοπο κ πολυ συντομα να εχουν αποτελεσματα! Αυτοι οι τυποι ειναι που θα μας πουν για να μαθουμε κ εμεις οι νεοτεροι κ αυτοι σιγουρα κυκλοφορουν αναμεσα μας!!:)
Από κάποιους τέτοιους ανθρώπου πρέπει να μάθουμε μερικά πράγματα. Σίγουρα δεν έχουμε την δυνατότητα της ιχνηλασία, με ταξίδια μόνο για την αναγνώριση του τόπου, αλλά έστω όταν πηγαίνουμε σε ένα μέρος να βρίσκουμε το βέλτιστο, θεωρητικά, καρτέρι. Και θα πω και κάτι άλλο για το οποίο θα με κράξετε αλλά το google maps μπορεί να είναι καλό εργαλείο για έναν πρώτο σχεδιασμό από το σπίτι με την λεπτομέρεια που έχει, το θέμα είναι να ξέρουμε τι ψάχνουμε.

Περιοχή
Πετρούπολη
Όνομα
Κώστας
Δεν πηστευω να λετε για καρτερι μπεκατσας...... θα σας ......χαχαχα πλακα κανω.... μακαρι να σας ειχα κοντα να σας παω σε καρτερια φασας και τσιχλας.....
Υγ .....κουτες θα ριχνετες.......shoot. .shoot. .shoot.
Μην υποσχεσαι γιατι θα σου ρθω.terror.

Περιοχή
Xανιά
Όνομα
Βικτωρας
Κατ'αρχην κοιτας το μερος, στα απογευματινα ειναι ευκολοτερο να κοψεις τις κινησεις των πουλιων. Συνηθως οι τσιχλες στα απογευματινα πιανουν απο καμπο με τροφη, σε λογγο με καλυψη-ζεστη, οποτε αν πχ εχεις ενα χωραφι με πλατη σε κυπαρισσια πυκνα, να ξερεις πως συνηθως τα πουλια θα προσπαθησουν να πανε εκει. Αν δε, ειναι σε ρεματια, που κοβει και ο αερας, ακομα καλυτερα. Απο κει και περα, πρεπει να δεις πως θα κατσεις, ωστε να εισαι κοντα στη ροτα των πουλιων, χωρις φυσικα να φαινεσαι. Εχω παρατηρησει οτι συνηθως τα πουλια περνανε απο τα περισσοτερο δασωμενα μερη ενος χωραφιου, αποφευγοντας τις ανοιχτωσιες και τα ξεχερσωμενα κομματια. Φυσικα το θεμα ειναι οτι πρεπει και να τα βρισκεις, οποτε ενα κριτηριο για το καρτερι σου ειναι αυτο.

Σημειο αναφορας....ολα τα πουλια εχουν μια ροτα προς κατι που ξεχωριζει στην πορεια τους μια συσταδα απο δεντρα,ενα λογγομενο μερος κατι,δειτε το μερος με αναποδη φορα απο εκει που θα κοιτατε και βαλτε τη φαντασια σας να δουλεψει.και οταν λεμε ολα τα πουλια ονοουμε ολα τσιχλες φασσες παπια

Περιοχή
Αιγάλεω
Όνομα
Θεόφραστος
Σημειο αναφορας....ολα τα πουλια εχουν μια ροτα προς κατι που ξεχωριζει στην πορεια τους μια συσταδα απο δεντρα,ενα λογγομενο μερος κατι,δειτε το μερος με αναποδη φορα απο εκει που θα κοιτατε και βαλτε τη φαντασια σας να δουλεψει.και οταν λεμε ολα τα πουλια ονοουμε ολα τσιχλες φασσες παπια
Σημεία που ξεχωρίζουν γενικά η φυσικά μόνο; πχ ένα υδραγωγείο θα μπορούσε να είναι;
Αυτό ισχύει και στα μπασίματα ή όταν πιάσουν τα πουλιά και κάνουν τα καθημερινά τους δρομολόγια;
Κατ'αρχην κοιτας το μερος, στα απογευματινα ειναι ευκολοτερο να κοψεις τις κινησεις των πουλιων. Συνηθως οι τσιχλες στα απογευματινα πιανουν απο καμπο με τροφη, σε λογγο με καλυψη-ζεστη, οποτε αν πχ εχεις ενα χωραφι με πλατη σε κυπαρισσια πυκνα, να ξερεις πως συνηθως τα πουλια θα προσπαθησουν να πανε εκει. Αν δε, ειναι σε ρεματια, που κοβει και ο αερας, ακομα καλυτερα. Απο κει και περα, πρεπει να δεις πως θα κατσεις, ωστε να εισαι κοντα στη ροτα των πουλιων, χωρις φυσικα να φαινεσαι. Εχω παρατηρησει οτι συνηθως τα πουλια περνανε απο τα περισσοτερο δασωμενα μερη ενος χωραφιου, αποφευγοντας τις ανοιχτωσιες και τα ξεχερσωμενα κομματια. Φυσικα το θεμα ειναι οτι πρεπει και να τα βρισκεις, οποτε ενα κριτηριο για το καρτερι σου ειναι αυτο.
Βίκτορα σε μια ρεματιά που γνωρίζω πηγαίνω για περπατητό τα πουλιά παίζουν εκεί μέσα γιατί έχει και τροφή δεν τα εχω πετύχει ποτέ να σηκώνονται ψηλά.

Δεν επηρεάζονται από το υψόμετρο του εμποδίου; δηλαδή αν στην πορεία τους απο το βουνό στον κάμπο παρεμβάλλεται λόφος θα τον περάσουν από το ψηλότερο σημείο του ή από το χαμηλότερο; Η τσίχλα ποια χωράφια προτιμάει για την βοσκή της; Ξέρω για ελιές και κούμαρα, άλλο;
Οι ελαιώνες συνήθως βρίσκονται σε πλαγιές θα κάτσουν εκεί ή θα ψάξουν για τροφή όσο ποιο χαμηλά γίνεται;

Περιοχή
Xανιά
Όνομα
Βικτωρας
Δεν το εχω ψαξει τοσο, απλα σκεψου οτι το αγριο ζωο θα φαει το ευκολοτερο γευμα που θα βρει. Σε σχεση ομως με το να αισθανεται ασφαλεια στο συγκεκριμενο σημειο. Εκει που λες εχει ταυτοχρονα τροφη, και καλυψη, οποτε γιαυτο δεν βγαινουν.

Σημεία που ξεχωρίζουν γενικά η φυσικά μόνο; πχ ένα υδραγωγείο θα μπορούσε να είναι;
Αυτό ισχύει και στα μπασίματα ή όταν πιάσουν τα πουλιά και κάνουν τα καθημερινά τους δρομολόγια;

Βίκτορα σε μια ρεματιά που γνωρίζω πηγαίνω για περπατητό τα πουλιά παίζουν εκεί μέσα γιατί έχει και τροφή δεν τα εχω πετύχει ποτέ να σηκώνονται ψηλά.

Δεν επηρεάζονται από το υψόμετρο του εμποδίου; δηλαδή αν στην πορεία τους απο το βουνό στον κάμπο παρεμβάλλεται λόφος θα τον περάσουν από το ψηλότερο σημείο του ή από το χαμηλότερο; Η τσίχλα ποια χωράφια προτιμάει για την βοσκή της; Ξέρω για ελιές και κούμαρα, άλλο;
Οι ελαιώνες συνήθως βρίσκονται σε πλαγιές θα κάτσουν εκεί ή θα ψάξουν για τροφή όσο ποιο χαμηλά γίνεται;
Φυσικα και στα μπασιματα ισχυει αυτο...πχ. τα καλυτερα μπασιματα φασσα ειναι για καποιο λογο διπλα σε ξωκλησσια...

Ωραίο θέμα Θεόφραστε .well done.
Νομίζω ότι πρέπει να ξεχωρίσουμε για τι καρτέρι μιλάμε.
Μιλάμε για πρωινό ή για απογευματινό ;;;;;
Όπως και να έχει όμως , δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος "μπούσουλας" που να μας καθοδηγεί που ακριβώς να κάτσουμε.
Ίσως το ένστικτο και η πείρα να μας τοποθετούν πολλές φορές στο κατάλληλο σημείο.
Παράδειγμα έχω τον φίλο μου τον Γιάννη (yannis304) ο οποίος αμέσως μετά από τις πρωινές θα μετακινηθεί σε άλλο σημείο το οποίο ΠΑΝΤΑ είναι το σωστό σημείο με ικανοποιητικό πέρασμα πουλιών.
Με λίγα λόγια σίγουρα παίζει ρόλο η μορφολογία της περιοχής αλλά σημαντικότατο ρόλο παίζει και η "διάθεση" των πουλιών την συγκεκριμένη μέρα.
Κατά συνέπεια , η άποψη μου είναι , ότι δεν μπορεί κάποιος να δώσει οδηγίες για το "ιδανικό¨καρτέρι.

Στα απογευματινά ίσως τα πράγματα να είναι πιο απλά αλλά και εκεί ισχύει ο ίδιος κανόνας
Εχω δει αμέτρητες φορές τα καλά απογευματινά καρτέρια να μην δουλεύουν και στα δεύτερα και τρίτα να γίνεται χαμός.
Εχω δει τα πουλιά σε δύο ίδια μορφολογικά σημεία να έχουν τελείως διαφορετική συμπεριφορά χωρίς εμφανή λόγο , προτιμώντας να ανεβαίνουν στο ένα ενώ στο άλλο να δείχνουν αδιαφορία.
Η παρατήρηση είναι μάλλον το καλύτερο που έχει να κάνει κανείς αλλά δυστυχώς πολλοί από εμάς δεν έχουν την πολυτέλεια του χρόνου να ξοδέψουν κάποια απογεύματα ώστε να δουν την "ρότα" των πουλιών.