Διάβασμα του τόπου και εύρεση καρτεριού

Επισης πολλες φορες ενα καλο καρτερι μπορει να μη δουλευει λογω ατσαλης συμπεριφορας εκεινου που καθεται εκει, και τα πουλια να πηγαινουν σε αλλες μεριες.
Το καρεκλακι βαραει τα πουλια.... γιατι ειμαστε ποιο ηρεμοι και ποιο μαζεμενοι

Περιοχή
Xανιά
Όνομα
Βικτωρας
To μυστικο ειναι η ενδυμασια-και το κυριοτερο οι αποτομες κινησεις. Περιεργες παραλλαγες νομιζω οτι δρουν σχετικα αρνητικα σε σχεση με ρουχα με πιο διακριτικα χρωματα, οι αποτομες κινησεις σιγουρα δεν βοηθουν, οπως και οι ομιλιες και τα γαμωσταυρα. καρεκλακι ή ηρεμια και επωμιση σωστη χωρις βεβιασμενες κινησεις

Περιοχή
Αιγάλεω
Όνομα
Θεόφραστος
οι αποτομες κινησεις σιγουρα δεν βοηθουν, οπως και οι ομιλιες και τα γαμωσταυρα. καρεκλακι ή ηρεμια και επωμιση σωστη χωρις βεβιασμενες κινησεις
.vert funny.
Δυστυχώς οι Αθηναίοι δεν έχουμε χρόνο, ούτε χρήμα για αναγνωριστικές βόλτες, και επίσης οι γνώστες είναι πολύ φειδωλοί στην παροχή πληροφορίας :(
Και εστω καλώς ή κακώς βρέθηκες σε ένα σημείο πχ ενα υψωμα, που να κάτσεις; Στην κορυφή στην βόρεια πλευρά στην νότια, δεν παίζει ρόλο.xm.
Πάντως η αλήθεια είναι πολύ δύσκολο να παλουκωθώ κάπου παρόλο το πρόβλημα με την μέση μου και το καινούργιο μου καρεκλάκι:) συνέχεια προσπαθώ να κυνηγήσω τα πουλιά, αν δω να περνάνε 200 μέτρα δεξιά θα τα μεζεψω και θα πάω εκεί κτλ Ο νόμος του μερφυ βέβαια ισχύει απόλυτα και εκεί

Περιοχή
Xανιά
Όνομα
Βικτωρας
Λοιπον, βρισκεσαι σε ενα νεο μερος. Κοιτας να ανεβεις οσο το δυνατον ψηλοτερα ωστε να βλεπεις τα πουλια τη ροτα τους. Ταυτοχρονα ακους και τουφεκιες αν υπαρχουν ωστε να βλεπεις τις θεσεις των αλλων. Δεν κυνηγας τα πουλια μολις δεις καποιο, οταν ομως δεις 3-4 επαναλαμβανομενα και εχουν μια ροτα, και περνανε ατουφεκιστα, τοτε πας προς τα κει. Κοιτας κατω για τυχον υπολλειματα καρτεριου, και κοιτας αν τα πουλια πιανουν σε καποιο ασφαλες μερος για κουρνια ή απλα τα σηκωσαν και πηραν μια πορεια.

Στα μερη μου συγκεκριμένα στη τσιχλα στα καλά καρτερια σε ολα ισχυουν 3 πραγματα πάντα μιλάω για απογευματινά καρτερια:
1 ολα τα καρτερια κοιτάνε τα μερη της βοσκής δηλαδή χωράφια με ελιές κυρίως
2 Όλα τα καρτερια έχουν στην πλάτη τους πυκνό κυρίως πευκοτα μέρη Αλλά και άλλα πυκνά
3 Όλα τα καρτερια είναι σε ψηλότερο σημείο από αυτο που έρχονται τα πουλιά δηλαδή τα πουλιά το απόγευμα έχουν πορεία από κάτω (βοσκη) προς τα πανω (κουρνια) δεν έχω δει ποτέ το αντίστροφο

Last edited:
Τα καλα καρτερια δεν εχουν φυσιγγια.....
Αυτό που λες θεωρώ ότι είναι μεμονωμένες περιπτωσεις.
Ελάχιστοι είναι αυτοί που μαζεύουν του κάλυκες για να μην μαρτυρούν το καρτερι.
Και αν το κάνουν πρέπει να μαζεύψουν κ τους κάλυκες των άλλων,εφόσον το καρτέρι είναι καλό θα είναι κ πολυσύχναστο.
Όπως κ να έχει το μπαμ μπουμ δεν κρύβετε..

Περιοχή
Αχαρνές
Όνομα
Στέφανος
Εγώ για διάφορους λόγους, κυρίως οικονομικούς, τα τελευταία χρόνια είχα μείνει χωρίς κυνηγετική παρέα. Οπότε τα μέρη που κυνηγάω τα έχω ανακαλύψει μόνος μου. Στο περπατητο τα πράγματα είναι εύκολα. Ακόμα και καλοκαίρι όταν βολταρω το μάτι μου παρατηρεί τα μέρη και καταλαβαίνω που θα κρατάει τσίχλες. Στα μπασιματα όμως το μέρος που έχω βρει το βρήκα μετά από ψάξιμο. Εκαψα κάποιες εξόδους παίρνοντας λίγα έως καθόλου πουλιά, σε μια περιοχή ώστε να παρατηρήσω τα περάσματα και τα καρτερια. Δυστυχώς το κυνήγι είναι ακριβή ενασχόληση και το ψάξιμο είναι μονόδρομος. Στο απογευματινό όπως είπαν οι περισσότεροι είναι πολύ συγκεκριμένα αυτά που πρέπει να δεις για το κατάλληλο καρτέρι. Ένα χωραφακι πριν τη λογγομενη ρεματιά με τον κάμπο μπροστά σου είναι ιδανικό σημείο.
Στη φασσα τώρα τα πράγματα είναι διαφορετικά και πιο δύσκολα. Τα μέρη είναι πιο μακρινά και το ψάξιμο μέσα στα βουνά πιο δύσκολο, οπότε χρειάζεσαι διημερα και τριήμερα και βέβαια πληροφορίες... Γι'αυτό διαλέγω να τις κυνηγάω κυρίως στα Τζουμέρκα που πάνω κάτω γνωρίζω τα μέρη.

Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Άγγελος
Το διαβασμα του τοπου που δεν ξερεις και πας για πρωτη φορα γινεται επιτοπου και με την αξιολογησει των περασματων των πουλιων.
Αναλογα παντα και με το ειδος του πουλιου και με τις καιρικες συνθηκες.
Οι φολες που τρωμε και οι χαμενες ωρες σε αναμονη ειναι η εμπειρια που κερδιζουμε για την επομενη φορα.

Μπραβο Τεο, εξαιρετικα ενδιαφερον το θεμα και με παρα πολλες ιδιαιτεροτητες. Να πω οτι σημερα, φευγοντας απο το - οχι σπουδαιο αλλα "ησυχο" καρτερι μου - κοντα στο Ασπροχωρι, πλησιαζοντας στην παλια εθνικη οδο, σε ενα μικρο αμπελι υπηρχαν αρκετες τσιχλες, μεχρι και γερακοτσιχλα ειδα, η οποια μαλιστα ελαχιστα ενοχληθηκε παρ' ολο που σταματησα ξαφνιασμενος.Τα πουλια ηταν πεινασμενα, πραγμα που σημαινει οτι αυτο τον καιρο αναζηταμε αμπελωνες.
Οσον αφορα το τρυγονι, θεωρω απαραιτητη την υπαρξη νερου - σαφως και την υπαρξη τροφης - αλλα οπου λειπει το νερο λειπουν και τα τρυγονια.
Οσον αφορα τα απογευματινα, ενα σχετικα καθαρο δρομακι μεταξυ δυο πυκνων μπορει να αποδωσει τελεια απο την μετακινηση των πουλιων απο το ενα πυκνο στο αλλο για την διανυκτερευση, οπως επισης η υπαρξη ενος μαντριου "βολευει" την τσιχλα στο πυκνο γυρω - γυρω γιατι το πουλι γνωριζει οτι εκει δεν θα τουφεκισθει. Αρα καθομαστε στο καλυτερο - κατα την γνωμη μας - σημειο μεταξυ βοσκης και κουρνιας.
Στα μπασιματα επιλεγω σημεια με καλη ορατοτητα, το βασικοτερο ομως ολων ειναι ο χωρος γυρω μου να ειναι καθαρος σε μια ακτινα 70 - 80 μετρα, ωστε να βρω οπωσδηποτε το θηραμα, δεν τουφεκαω ποτε αν δεν ειμαι σιγουρος οτι θα βρω το πουλι. Σαφως και παρασυρομαι μερικες φορες αλλα ειναι κανονας. Παραθαλασσια υψωματακια παντα δινουν καλυτερα αποτελεσματα αλλα και περισσοτερα χαμενα. Σπουδαιο ρολο παιζει και ο προσανατολισμος.
Υπαρχει ενα σημειο στην Αρκαδια οπου η υπαρξη χιλιαδων φυσιγγιων μαρτυρα το τι γινεται εκει. Θελω πολυ να το επισκεφθω και ελπιζω καποια στιγμη να το κανουμε με φιλους απο εδω.

Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Άγγελος
Καλησπερα πλεον διοτι μεσημεριασε καλα.
Σημερα παρατηρησα πως και απο που περιμεναμε να ερθουν οι φασσες και μου ηρθαν εικονες απο πρωινο καρτερι τσιχλας αλλα και αλλα καρτερια φασσας του χειμωνα. Παρατηρησα πως σχεδον ολες τις φορες περιμενουμε τα πουλια εχοντας τον ηλιο μπροστα ή μπροστα δεξια ή αριστερα.
Αρα τα πουλια εχουν στην πλατη τους ή πισω δεξια ή αριστερα αναλογα πως μπαινουν την ανατολη.
Αυτο βεβαια για τα μερη που πηγαινω εγω.
Δεν ξερω κατα ποσο μπορει να ειναι κανονας.

Περιοχή
Αιγάλεω
Όνομα
Θεόφραστος
Ή να σε βλεπουν καλυτερα τις ημερες με ηλιοφανια μιας και το προσωπο φωτιζεται και φαινεσαι απο μακρυα.
Εδω βοηθανε οι σκουφοι ήτα δυχτια που καλυπτουν το προσωπο.
Το μουστάκι;.sarcastic.

Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτης
Όνομα
Μυρος
Ίσως αυτό τα βοηθάει να βλέπουν καλύτερα το μέρος από το να έχουνε τον ήλιο κόντρα.
Α μπράβο! Και βοηθάει και εμάς να βλέπουμε την σκιά του πριν έρθει πάνω μας!