Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Σκεφτόμουν...πως ένα τοπικό μαγαζί της Μεσσηνίας (που δεν έχει και τους σκληρούς χειμώνες πλέον) έχει στη φιλοσοφία του, την κατασκευή "τσιμπημένων" φυσιγγίων.
Απ' οτι ακούω όλη η γκάμα του με αυτή τη φιλοσοφία γεμίζεται...
Ποντάρει στις λίγες αυτές μέρες παγωνιάς και κακοκαιρίας που "βρίσκουν τον εαυτό τους";

φιλε ο καμπος της μεσσηνιας λογο των βουνων γυρω του αλλα και των πολλων ποταμων παραποταμων ..πιστεψε με τα πρωινα ολο τον χειμωνα η θερμοκρασια παλευει να ειναι κοντα στο 0..για την υγρασια δεν το συζηταω
Ειναι δυσκολος τοπος για πρωινο κυνηγι...εχει πολλους παγους κατω,,,
 
Ίδια γνώμη έχω κ εγώ για τα ωμέγα Νικο..
Καλοκαίρι κ μου είχαν σπορποσκαγιασει εντονα για ελαφρά φυσίγγια..
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βλητικές-Δοκιμές.106/page-36
Λέω άστα για πιο μετά..δεν ξετρελάθηκα..
Ίσως με πολύ κρύο χιόνι κλπ να ήταν θανατος..
Μπορεί να έπεσα σε παρτίδα για αυτές τις συνθήκες κ όχι για πολύ πιο ηπιες..
 
Τα Concord 33 γρ ηταν τρομερα για παγο, ,με ΜΒ32 κ πολυ καλα κ στα χοντρα σκαγια, αλλα φετος για τον παραπανω λογο γεμιζονται με CH6 κ δεν εχω αποψη...
Πάρε σε παρακαλώ νεαρέ δύο κουτάκια ν.4 και ν.6 και βάλτα στην άκρη :)
 
όντως...ο πάγος θέλει λίγα γραμμάρια κ παραπάνω μπαρούτι
Συνήθη συμβουλή του πατέρα μου αλλά και άλλων γνωστών μου κυνηγών της προηγούμενης γενιάς...
"Στην παγωνιά αφαίρεσε 2γρ. σκάγια από την κανονική δοσολογία"
Μιλάνε βέβαια για τα "δικά" τους μπαρούτια και υλικά γομώσεων...
Ισχύει όμως σαν λογική και με τα σημερινά υλικά...
 
Συνήθη συμβουλή του πατέρα μου αλλά και άλλων γνωστών μου κυνηγών της προηγούμενης γενιάς...
"Στην παγωνιά αφαίρεσε 2γρ. σκάγια από την κανονική δοσολογία"
Μιλάνε βέβαια για τα "δικά" τους μπαρούτια και υλικά γομώσεων...
Ισχύει όμως σαν λογική και με τα σημερινά υλικά...
ναι ...ήταν όλοι τους γεμιστακιδες...οικονομικοί λόγοι...γνησιες μαλλινες...κ σιπ η Τγαλιας οι μπαρουτες...κ τότε όμως τις διακυμάνσεις τους τις είχαν....αλλα χρόνια...τοτε το κυνήγι δεν ήταν χόμπι...αλλα βιοπορισμος
 
ναι ...ήταν όλοι τους γεμιστακιδες...οικονομικοί λόγοι...γνησιες μαλλινες...κ σιπ η Τγαλιας οι μπαρουτες...κ τότε όμως τις διακυμάνσεις τους τις είχαν....αλλα χρόνια...τοτε το κυνήγι δεν ήταν χόμπι...αλλα βιοπορισμος
Όντως για το οικονομικό ήταν το κυριότερο και η ανυπαρξία ποικιλίας φυσιγγίων εμπορίου...ειδικά επαρχία...
Άντε να φέρνανε κάνα Αμερικάνικο και κάνα Γερμανικό Rottweill και αυτά τα πουλούσαν χύμα..3-4 κομμάτια τη φορά...
Μπαρούτια υπήρχαν σε αρκετά μεγάλη ποικιλία...
Σε κάποιες φάσεις ήταν και βιοπορισμός αλλά και τότε για τους περισσότερους κυνηγούς το κυνήγι ήταν τρόπος ζωής...με τα δικά τους ήθη, συνήθειες και πρακτικές βέβαια...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top