Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Η αλήθεια είναι ότι δεν θα ξεκίναγα με τιποτα να πάω για πέρδικες με ν8..
Παρότι έχω πάρει πουλια με αυτό το νούμερο σε περπατητα τσιχλας όπως κ με 9αρια κ ξέρω τι μπορούν να κάνουν σε κοντινές αποστάσεις..
Φίλος τις κυνηγάει με ν9 πρώτο κ ν8 δεύτερο με μεγάλη επιτυχία όμως ρίχνει πάντα σε κοντινό πουλια αλλιώς δεν σηκώνει όπλο στην περδικα..
Αν τα πουλια ειναι ηρεμα κ δεχτούν φερμα κ ο κυνηγός έχει πλησιάσει κοντά τοτε τα 8αρια κ μάλιστα στα 35γρ θα κεραυνοβολησουν..κ θα δεις σκοτωματα καλύτερα απο ότι αν έριχνες με 6αρι..
εαν ειναι πραγματικο 8αρι και καλο το φυσιγγιο δεν υπαρχει πρωβλημα , και λεω πραγματικο ,γιατι ανηξα ενα παλιο 8αρι της λαμπρο μπλε και το μετρησα στα 2,1 και 2,2 , και εχω 13 κουτια , παρολα αυτα εχω παρει αρκετες περδηκες , και τα 7αρια σε μπλε παλυ παλια φυσιγγια ειναι στα 2,3 χιλιοστα παχος , εχω την εντηποση οτι τα σκαγια λαυριου που υπηρχαν παλια ηταν κατα ενα νουμερο ψηλοτερα απο τα σημερηνα , το καλυτερο για την περδηκα ειναι το σημερηνο 7αρι με παχος 2,5 χιλιοστα , και σε μερηκες περιπτοσης δευτερο 6αρι
 
Καλησπερα κυριοι.
Εχω φαει τον τοπο και εδω στο φορουμ και γενικα στο ιντερνετ.
Θα ηθελα να μου πει καποιος εαν υπαρχει ενα φυσιγγι με τα εξης χαρακτηστιστικα:
Να αποδιδει σε συνθηκες κρυου και υγρασιας, ισως αυτο μεταφραζεται να ειναι γεμισμενο με διβασικη πυριτιδα αλλα δεν ειμαι ειδικος ωστε να γνωριζω.
Να ειναι κυμαινεται απο 30-32 γραμμαρια.
Να ειναι ή μισοταπο ή μαλλινη ταπα.
Και να ειναι σχετικα οικονομικο εως 8 ευρω.
Αν ειναι και ελληνικης παραγωγης ακομα καλυτερα.

Λογικα πολλοι θα μου πουν γιατι δεν γεμιζω μονος μου τα φυσιγγια μου ωστε να τα φερω στα μετρα μου.
Προς το παρων δεν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα οποτε ψαχνω καποιο φυσιγγι εμποριου.
 
Last edited:
το gorilla το ειχα παρη παλιοτερα για ορτυκια,
δεν εριξα ουτε ενα,το χρησιμοποιησα στη μπεκατσα αργοτερα,
και εκανε κηδειες,μεχρι τα δυνατα κρυα.εκει ειχε θεμα.
για του δορκα δε ξερω με ενδιαφερη και εμενα ,γιατι τα κυνηγια μου ειναι ολα με σκυλο αντε και κανενα περπατητο με παρεα για τσιχλα.
Σεττερμαν καλησπερα.
Γνωριζεις τι πυρίτιδα εχουν τα quail??
 
Καλημέρα καμια γνωμη-εμπειρίες για τα δορκας ντιορ και τα γκοριλλα quail?
Gorilla Quail νο9,5 γάζωσε το χειμώνα σε περπατητά τσίχλας και σε περπατητά τον Αύγουστο σε τοπιάρικα τρυγόνια.
Express bior ένα κουτί έριξα μόνο σε νο9, το χειμώνα σε περπατητό, νορμάλ πράγματα δεν ξετρελάθηκα. καλή απόδοση.
Σεττερμαν καλησπερα.
Γνωριζεις τι πυρίτιδα εχουν τα quail??
ισπανική θα έχουν λογικά!
 
Σεττερμαν καλησπερα.
Γνωριζεις τι πυρίτιδα εχουν τα quail??

δε ξερω φιλε ,ουτε εχω δει στο σαιτ του τιποτα,γραφη μονο τροποποιημενες μονοβασικες.
Παλιά, πριν 4 χρόνια, που είχα ανοίξει το Quail είχε G3000 (Β&Ρ)...
Αλλά απ' ότι έχω ακούσει, τελευταία έχει αλλάξει τις πυρίτιδες σε πολλά φυσίγγια του με ισπανικές, οπότε πιθανόν να έχει τώρα κι αυτό ισπανική (csb1) ... αλλά δεν είμαι σίγουρος ...
 
Καλησπερα κυριοι.
Εχω φαει τον τοπο και εδω στο φορουμ και γενικα στο ιντερνετ.
Θα ηθελα να μου πει καποιος εαν υπαρχει ενα φυσιγγι με τα εξης χαρακτηστιστικα:
Να αποδιδει σε συνθηκες κρυου και υγρασιας, ισως αυτο μεταφραζεται να ειναι γεμισμενο με διβασικη πυριτιδα αλλα δεν ειμαι ειδικος ωστε να γνωριζω.
Να ειναι κυμαινεται απο 30-32 γραμμαρια.
Να ειναι ή μισοταπο ή μαλλινη ταπα.
Και να ειναι σχετικα οικονομικο εως 8 ευρω.
Αν ειναι και ελληνικης παραγωγης ακομα καλυτερα.

Λογικα πολλοι θα μου πουν γιατι δεν γεμιζω μονος μου τα φυσιγγια μου ωστε να τα φερω στα μετρα μου.
Προς το παρων δεν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα οποτε ψαχνω καποιο φυσιγγι εμποριου.
σε αυτο που θελεις και οικονομικο λιγο δυσκολο,το φυσιγγι σου ειναι special game 32gr.[nobel sport]
 
Παλιά, πριν 4 χρόνια, που είχα ανοίξει το Quail είχε G3000 (Β&Ρ)...

Κ εγω το ιδιο... 3 η 4 χρονια πριν το ειχαμε παρουσιαση στο Hunter Passion κ ειχαν g3000... Mαλιστα ηταν πολυ καλα κ στον πινακα κ σε μπεκατσινια κ λιγα ορτυκια νομιζω που το ειχα ριξει...
Σημερα με τα παρατραγουδα απο τις πυριτιδες της B&P ισως εχουν καποια ισπανικη, δεν το γνωριζω...
 
Και τα hunting perfection Tsihla, με g3000 είναι. Ακόμη υπάρχει απόθεμα της συγκεκριμένης πυρίτιδος στον Καραμανίδη. Αν αλλάξει την πυρίτιδα, θα ενημερώσει. Και 6,50€ έτσι όπως έφθασαν τα φυσίγγια, είναι μια μέτρια λύση για την τσέπη των τσιχλάδων.
Αναμένεται σε λίγες μέρες, ενα νέο φυσίγγι από τον Καρδαρά στα 32γρ.,που θα βγαίνει λίγο πιο κάτω από 6€. Εν αναμονή λοιπόν...
 
Ακριβό είναι Διαμαντή!πατάνε στην τρέλα του κυνηγου...μποικοταζ τους χρειάζεται με ελάχιστες εξαιρέσεις!
Σύμφωνοι! πιος θα το κάνει όμως,εγώ εσύ ο άλλος; Τέλος πάντων για να μη βγαίνουμε και εκτός, θα πώ ότι μερικοί δίνουν και περισσότερα από 6,50€, μην πω και 7+ για την τσίχλα.Εδώ ρίχνουν τα F2 επειδή είναι όντως ένα πολύ καλό φυσίγγι,στα 7,80€ από 7,50€ που είχε.
Εγω φέτος θα ρίξω τα νιτρο 32 στα 6,20€( 6€ στην κούτα) και θα περιμένω να δοκιμάσω και τα καινούρια του Καρδαρά,όταν παραληφθούν.
Μέχρι 6€ το πολύ, πιστεύω ότι είναι μια καλή επίλογή για τα σημερινά δεδομένα, για τσιχλοφύσιγγα της προκοπής όμως.
 
Σύμφωνοι! πιος θα το κάνει όμως,εγώ εσύ ο άλλος; Τέλος πάντων για να μη βγαίνουμε και εκτός, θα πώ ότι μερικοί δίνουν και περισσότερα από 6,50€, μην πω και 7+ για την τσίχλα.Εδώ ρίχνουν τα F2 επειδή είναι όντως ένα πολύ καλό φυσίγγι,στα 7,80€ από 7,50€ που είχε.
Εγω φέτος θα ρίξω τα νιτρο 32 στα 6,20€( 6€ στην κούτα) και θα περιμένω να δοκιμάσω και τα καινούρια του Καρδαρά,όταν παραληφθούν.
Μέχρι 6€ το πολύ, πιστεύω ότι είναι μια καλή επίλογή για τα σημερινά δεδομένα, για τσιχλοφύσιγγα της προκοπής όμως.
Αν και προτιμώ γενικά τα σκοπευτικά φυσίγγια για την τσίχλα και γω φέτος θα δοκιμάσω τα όσκαρ νίτρο 32γρμμ. και του φαντομ τα 31 γραμμ. 5,50 ευρώ. Και για μένα πάνω από 6 ευρώ το θεωρώ υπερβολή .
 
Αν και προτιμώ γενικά τα σκοπευτικά φυσίγγια για την τσίχλα και γω φέτος θα δοκιμάσω τα όσκαρ νίτρο 32γρμμ. και του φαντομ τα 31 γραμμ. 5,50 ευρώ. Και για μένα πάνω από 6 ευρώ το θεωρώ υπερβολή .
Απο που πηρες;καβαλα;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top