Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Για τα φυσιγγια της φίρμας "Κουτουμανος" απο Καλαμάτα (τα βγάζει ο Αγγελοπουλος) εχει κάποιος εικόνα ειτε σε ΝΟ 5-6 για φασσες ειτε σε ψιλά 8-10 για τσίχλες ;
Αν ναι, τι φυσίγγι (τύπος - γραμμάρια) προτείνει και στα ψιλά σκάγια ποιο για υγρασία;
 
Το condor θάνατος! Και για τσίχλα και για μεγαλυτερο θηραμα

Το ωμέγα δεν τραβαγε σε κανέναν στην παρέα βαρέθηκαμε να τρέχουμε πισω από τις τσιχλες.... Σε σημείο που τα πεταξα .

Από χοντρά δεν ξέρω .
 
Για τα φυσιγγια της φίρμας "Κουτουμανος" απο Καλαμάτα (τα βγάζει ο Αγγελοπουλος) εχει κάποιος εικόνα ειτε σε ΝΟ 5-6 για φασσες ειτε σε ψιλά 8-10 για τσίχλες ;
Αν ναι, τι φυσίγγι (τύπος - γραμμάρια) προτείνει και στα ψιλά σκάγια ποιο για υγρασία;
Καλησπέρα φίλε...
Τα concord 33γρ τα έριχνα παρά πολλα χρόνια πριν το πάρει ο Αγγελόπουλος το μαγαζί ακόμα. Μέχρι πρόσφατα είχαν mb μπαρούτι και ήταν από τα καλύτερα που είχα δοκιμάσει γενικά..Τα έκοψα όταν πήραν την ανηφόρα στην τιμή
Τα alfa 34γρ είναι πολύ δυνατό .αλλά άριστο και αυτό ..Αυτό το βάζω ακόμα στην μπεκάτσα δεύτερο ...Δώσε κρύο και ότι αλλλο θες .Μην το βάλεις με ψιλοζεστη μέρα κουδουνισες
Το ωμέγα 30γρ είναι με aquila και επίσης το βρίσκω αρκετά ενδιαφέρον ..ιδικα σε καρτέρι απόγευμα με ν8 θα με θυμηθείς...
Τα cobra 32gr είναι με drago έχω ρίξει πολύ λίγα και δεν έχω άποψη ....
Τα 5ρια (olympous) νομιζω τα ελεγε παλιά ήταν γνωστά σε όλη την Ελλάδα Πλέον δεν ξέρω τι κάνουν .....
Ελπίζω να σε βοήθησα
 
Για τσιχλίτσα πάρτε το Ωμέγα. Έμαθα μάλιστα ότι πλέον το προσαρμόζει ανάλογα με την εποχή, στην έναρξη το βγάζει λίγο πιο μαλακό για τα τρυγόνια και στην συνέχεια το "φορτώνει" λίγο παραπάνω.
Πάρτε το σε νούμερο 9....!
 
Το ωμέγα δεν τραβαγε σε κανέναν στην παρέα βαρέθηκαμε να τρέχουμε πισω από τις τσιχλες....
Το ωμέγα 30γρ είναι με aquila και επίσης το βρίσκω αρκετά ενδιαφέρον ..ιδικα σε καρτέρι απόγευμα με ν8 θα με θυμηθείς...
Για τσιχλίτσα πάρτε το Ωμέγα. Έμαθα μάλιστα ότι πλέον το προσαρμόζει ανάλογα με την εποχή, στην έναρξη το βγάζει λίγο πιο μαλακό για τα τρυγόνια και στην συνέχεια το "φορτώνει" λίγο παραπάνω.
Πάρτε το σε νούμερο 9....!
Σκορ 1-2.....:D
 
Για τσιχλίτσα πάρτε το Ωμέγα. Έμαθα μάλιστα ότι πλέον το προσαρμόζει ανάλογα με την εποχή, στην έναρξη το βγάζει λίγο πιο μαλακό για τα τρυγόνια και στην συνέχεια το "φορτώνει" λίγο παραπάνω.
Πάρτε το σε νούμερο 9....!


ν8 είπαμε όχι ν9 ..χαχα χαχα αχαχα
 
Για τα φυσιγγια της φίρμας "Κουτουμανος" απο Καλαμάτα (τα βγάζει ο Αγγελοπουλος) εχει κάποιος εικόνα ειτε σε ΝΟ 5-6 για φασσες ειτε σε ψιλά 8-10 για τσίχλες ;
Αν ναι, τι φυσίγγι (τύπος - γραμμάρια) προτείνει και στα ψιλά σκάγια ποιο για υγρασία;
Για της φασσες παρε τα concord 33 gr σε ν5 .φυσιγγαρα
 
Εγω τα Ωμεγα ειδικα την χρονια με τις πολλες τσιχλες το καταχαρηκα... Σε νουμερο 9 και 10 ηταν πολυ καλα για ανεμιστο, πρωινο κ απογευματινο... Σε 8αρια τα προτιμω σε πιο δυσκολο καιρο, μου φαινονταν λιγο υπερβολικα...
Τα υπολοιπα 32αρια δεν τα εχω δοκιμασει μιας κ εχω βολευτει με τα Ωμεγα...

Γενικα ολα τα φυσιγγια Κουτουμανος ειναι ψιλοτσιμπημενα στην πυριτιδα οποτε δεν χαμπαριαζουν απο ασχημο καιρο, μην πω οτι εκει βρισκουν τον εαυτο τους...
Σε 5 και 6, πολυ καταναλωση εχουν τα Winner 36 gr και τα Olympus 40gr μεχρι κ αυτη τη στιγμη με ΜΒ36 οπως παντα... Στο μελλον αν δεν αλλαξει κατι με την εισαγωγη των πυριτιδων της B&P δεν ξερω...
Τα Concord 33 γρ ηταν τρομερα για παγο, ,με ΜΒ32 κ πολυ καλα κ στα χοντρα σκαγια, αλλα φετος για τον παραπανω λογο γεμιζονται με CH6 κ δεν εχω αποψη...
 
Εγω τα Ωμεγα ειδικα την χρονια με τις πολλες τσιχλες το καταχαρηκα... Σε νουμερο 9 και 10 ηταν πολυ καλα για ανεμιστο, πρωινο κ απογευματινο... Σε 8αρια τα προτιμω σε πιο δυσκολο καιρο, μου φαινονταν λιγο υπερβολικα...
Τα υπολοιπα 32αρια δεν τα εχω δοκιμασει μιας κ εχω βολευτει με τα Ωμεγα...

Γενικα ολα τα φυσιγγια Κουτουμανος ειναι ψιλοτσιμπημενα στην πυριτιδα οποτε δεν χαμπαριαζουν απο ασχημο καιρο, μην πω οτι εκει βρισκουν τον εαυτο τους...
Σε 5 και 6, πολυ καταναλωση εχουν τα Winner 36 gr και τα Olympus 40gr μεχρι κ αυτη τη στιγμη με ΜΒ36 οπως παντα... Στο μελλον αν δεν αλλαξει κατι με την εισαγωγη των πυριτιδων της B&P δεν ξερω...
Τα Concord 33 γρ ηταν τρομερα για παγο, ,με ΜΒ32 κ πολυ καλα κ στα χοντρα σκαγια, αλλα φετος για τον παραπανω λογο γεμιζονται με CH6 κ δεν εχω αποψη...

Αρη τα concord καποτε τα γεμιζε 1,85 μβ32 και επειδη κατι γεροντακια εμεναν με τα ψαλιδια απο τα δικανα στο χερι το εφτασε σιγα σιγα 1,80 1,75...Εαν τωρα με το θεμα της Β&Ρ τα αλλαξε..τρεχα γυρευε....
Αυτο που λες με τον κακο καιρο ειναι μεγαλη αληθεια...Δωστους παγωνιες πρωινες και τιπτ αλλο....Μια χρονια στον καμπο στην αμφικλεια με χιονια γυρω γυρω ξαστερια το βραδυ και ο παγος το πρωι να στραβωνει νυχια..ολη η παρεα μου με κυνηγαγε να τους δωσω φυσιγγια να ριξουν....Τα ιδια και στο καλλιδρομο παλι με παγο..
Πλεον εχω 3-4 χρονια να τα ριξω και δεν ξερω σε τι φαση ειναι...
 
Αυτο που λες με τον κακο καιρο ειναι μεγαλη αληθεια...Δωστους παγωνιες πρωινες και τιπτ αλλο....Μια χρονια στον καμπο στην αμφικλεια με χιονια γυρω γυρω ξαστερια το βραδυ και ο παγος το πρωι να στραβωνει νυχια..ολη η παρεα μου με κυνηγαγε να τους δωσω φυσιγγια να ριξουν....Τα ιδια και στο καλλιδρομο παλι με παγο..
Πλεον εχω 3-4 χρονια να τα ριξω και δεν ξερω σε τι φαση ειναι...

Κ εμενα τα εριξε ενας φιλος σε ποταμια μετα απο βραδινη βροχη, -3 το χαραμα να αχνιζουν ολα κ τις τσιχλες τις βαραγε ρευμα... Ολα αυτα με το ταπεινο Ωμεγα...
Γενικα τα φυσιγγια του Κουτουμανου δεν χαμπαριαζουν απο κακοκαιρια παντως...
 
Κ εμενα τα εριξε ενας φιλος σε ποταμια μετα απο βραδινη βροχη, -3 το χαραμα να αχνιζουν ολα κ τις τσιχλες τις βαραγε ρευμα... Ολα αυτα με το ταπεινο Ωμεγα...
Γενικα τα φυσιγγια του Κουτουμανου δεν χαμπαριαζουν απο κακοκαιρια παντως...
και ακομα τα Ωμεγα πρεπει να τα εχει σε καλη τιμουλα στην κουτα...
 
Αν και κανένα φυσίγγι του Κουτουμάνου δεν έχω ρίξει για να έχω ιδία άποψη...
Σκεφτόμουν...πως ένα τοπικό μαγαζί της Μεσσηνίας (που δεν έχει και τους σκληρούς χειμώνες πλέον) έχει στη φιλοσοφία του, την κατασκευή "τσιμπημένων" φυσιγγίων.
Απ' οτι ακούω όλη η γκάμα του με αυτή τη φιλοσοφία γεμίζεται...
Ποντάρει στις λίγες αυτές μέρες παγωνιάς και κακοκαιρίας που "βρίσκουν τον εαυτό τους";
Να ταν π.χ στον Έβρο να το καταλάβω...

Δεν κρίνω την απόδοση των συγκεκριμένων φυσιγγίων...πως θα μπορούσα άλλωστε αφού δεν τα' χω ρίξει...
Απλά σκέψεις κάνω...
 
Αν και κανένα φυσίγγι του Κουτουμάνου δεν έχω ρίξει για να έχω ιδία άποψη...
Σκεφτόμουν...πως ένα τοπικό μαγαζί της Μεσσηνίας (που δεν έχει και τους σκληρούς χειμώνες πλέον) έχει στη φιλοσοφία του, την κατασκευή "τσιμπημένων" φυσιγγίων.
Απ' οτι ακούω όλη η γκάμα του με αυτή τη φιλοσοφία γεμίζεται...
Ποντάρει στις λίγες αυτές μέρες παγωνιάς και κακοκαιρίας που "βρίσκουν τον εαυτό τους";
Να ταν π.χ στον Έβρο να το καταλάβω...

Δεν κρίνω την απόδοση των συγκεκριμένων φυσιγγίων...πως θα μπορούσα άλλωστε αφού δεν τα' χω ρίξει...
Απλά σκέψεις κάνω...

Σπυρο θεωρω πως παιζει ρολο η φιλοσοφια που εχει ο καθε κατασκευαστης... Ο Κουτουμανος ειδικα στα χοντρα σκαγια δουλευει παρα πολυ με μεγαλες παραγγελιες στην βορεια Ελλαδα, εως πολυ μεγαλες θα ελεγα... Επισης ακομα κ για τους πιο νοτιους κυνηγούς, πλεον οταν θα χρειαστουν τα χοντρα σκαγια θα υπαρχει κακοκαιρια, οποτε κανενα θεμα... Εχουν αφησει μεγαλο ονομα τα φυσιγγια του στη βορεια Ελλαδα, κ οχι αδικα... Ειχε παθος με το παπι ο κατασκευαστης αυτος πολλα χρονια πισω κ αυτο διατηρηθηκε στα φυσιγγια του στην παροδο του χρονου...
Στο θεμα της τσιχλας ειναι λιγο κ τι ζηταει ο κοσμος... Οι περισσοτεροι θελουν κ να σκοτωνει το φυσιγγι κ να το δειχνει (στη συμπεριφορα)... Βλεπω κυνηγους που ριζνω κουτες τα 33αρια κ τα 34αρια στο πρωινο, σε τουφεκιες των 15-20 μετρων, απλα επειδη εχει υγρασια... Ειναι κ εμεις δηλάδη τι ζηταμε...

Παντως τα φυσιγγια του σκοτωνουν καλα...
 
Σπυρο θεωρω πως παιζει ρολο η φιλοσοφια που εχει ο καθε κατασκευαστης... Ο Κουτουμανος ειδικα στα χοντρα σκαγια δουλευει παρα πολυ με μεγαλες παραγγελιες στην βορεια Ελλαδα, εως πολυ μεγαλες θα ελεγα... Επισης ακομα κ για τους πιο νοτιους κυνηγούς, πλεον οταν θα χρειαστουν τα χοντρα σκαγια θα υπαρχει κακοκαιρια, οποτε κανενα θεμα... Εχουν αφησει μεγαλο ονομα τα φυσιγγια του στη βορεια Ελλαδα, κ οχι αδικα... Ειχε παθος με το παπι ο κατασκευαστης αυτος πολλα χρονια πισω κ αυτο διατηρηθηκε στα φυσιγγια του στην παροδο του χρονου...
Στο θεμα της τσιχλας ειναι λιγο κ τι ζηταει ο κοσμος... Οι περισσοτεροι θελουν κ να σκοτωνει το φυσιγγι κ να το δειχνει (στη συμπεριφορα)... Βλεπω κυνηγους που ριζνω κουτες τα 33αρια κ τα 34αρια στο πρωινο, σε τουφεκιες των 15-20 μετρων, απλα επειδη εχει υγρασια... Ειναι κ εμεις δηλάδη τι ζηταμε..
Είσαστε "μπουρλοτιέρηδες" κει κάτω και λέτε για μας τους Κερκυραίους....sarcastic.
Παντως τα φυσιγγια του σκοτωνουν καλα...
Προς Θεού...δεν υπαινιχθηκα κάτι διαφορετικό...
 
Είσαστε "μπουρλοτιέρηδες" κει κάτω και λέτε για μας τους Κερκυραίους....sarcastic.

Προς Θεού...δεν υπαινιχθηκα κάτι διαφορετικό...
Εσεις εισαστε χειροτεροι... .yel. Μετα παει ο Πυργος κ μετα οι υπολοιπο... :D:D:D
Δεν ειπα οτι υπαινιχθηκες κατι διαφορετικο, το λεω γιατι βλεπω πολλους γυρω μου στα καρτερια να ριχνουν με φυσιγγια του κ βλεπω την αποδοση...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top