Γνώμες Φυσιγγίων

Ομάδα τα φώτα σας. Γνωρίζει κάποιος το neo velox με τι είναι γεμισμένο και αν το στήσιμο του είναι χειμωνιάτικο ή ενδυκνειται για φθινοπωρινές θερμοκρασίες? Επίσης απόψεις γενικότερα ως προς την συγκέντρωση/ταχύτητα κτλ από άτομα που το έχουν χρησιμοποιήσει θα βοηθούσαν.. Θέλω να το δοκιμάσω για κυργιαρες και φασσες σε νο7.
Cal 12
Μέταλλο: 12mm
Βάρος σκαγιών: 33gr(+-0.5)

Κλεισιμ﨨Αστεροειδες
Νο σκαγιών: από 5 έως 10
Συσκευασία: 25/250
VO: 418m/s (+-10)
V10: 330m/s (+-5)
Bars: 650 (+-50)
 
Γιαννο, το λαμπρο πρασινο,τι πυριτιδα ειχε?
νομιζω s4 ,θα θυμαται ο γιαννης η ο στελιος.
Το 16αρι Lampro πράσινο που έριχνα εγώ εκείνα τα χρόνια ήταν με πυρίτιδα Gm3.
Το 12αρι δεν ξέρω, δεν έτυχε να σφάξω κανένα. Δεν είχα 12αρι όπλο τότε ...
 
S4 το εριχνα πάντα με δίκαννο και κένταγε. Τώρα βγάζει το royal αλλά είναι άλλο φυσίγγι και πιο ακριβό.
Αυτό είναι σχετικά πιο πρόσφατο, το Classic. Τα παιδιά μάλλον εννοούν το πιο παλιό, προ Ναυπλιώτη εποχής.
 
Το NEO VELOX, αυτή την πυρίτιδα είχε ανέκαθεν; Μιλάω για την περίοδο 2000 -2003 που ήταν πολύ στα πάνω του. Τα ρίχναμε στις τσίχλες και ήταν φυσίγγι και πουλί. Αργό φυσίγγι μεν, αλλά θέριζε. Τότε δεν ψαχνόμασταν για πυρίτιδες κλπ, αλλά από στόμα σε στόμα μαθαίναμε πιο είναι καλό φυσίγγι.
Υπήρχε ποιότητα στα φυσηγγια τοτε
 
Νεα παρτιδα Νεο βελοξ νο7 στους 6 βαθμους εδωσε 396 στο 1.5 με πολυ καλη συγκεντρωση.
Μου φανηκε λιιιγο πιο δυνατο απο τα προηγουμενα.
Δεν θυμαμαι αν το ειχα ριξει με 71 η 76 καννη.
Νομιζω με 71.
Ακομα κ τωρα το ριχνει πολυς λαος σε τσιχλα περδικα.
Μια χαρά είναι ,η τιμή έχει ξεφύγει .
Το έριχνα συστηματικά απο τα τελη δεκαετίας 80. Πολυ καλό . Καποια στιγμή εγινε καποια αλλαγή άλλα και παλι πολύ καλό. Μετα το σταμάτησα για πολλά χρόνια λογω τιμής και ξαναπηρα γυρω στα 40 κουτια πριν κατι χρονια προσφορα στα 6€ η 5,80 ,δε θυμά.αι ακριβώς .
Τώρα εγινε πύραυλος η τιμη του.
 
Νεα παρτιδα Νεο βελοξ νο7 στους 6 βαθμους εδωσε 396 στο 1.5 με πολυ καλη συγκεντρωση.
Μου φανηκε λιιιγο πιο δυνατο απο τα προηγουμενα.
Δεν θυμαμαι αν το ειχα ριξει με 71 η 76 καννη.
Νομιζω με 71.
Ακομα κ τωρα το ριχνει πολυς λαος σε τσιχλα περδικα.
Στέλιο άνοιξες κανένα για να δεις μπαρούτι;
Μέχρι πρόπερσι που το έριχνα συστηματικά ήταν εξαιρετικό. Από τρυγόνια μέχρι παπιά και από Αύγουστο μέχρι Νοέμβρη μου έχει δώσει πολλά θηράματα.
Πέρσι είχα στοκ κάποια κουτιά και δεν πήρα. Θυμάμαι ένα μέλος είχε κάνει μια παρουσίαση με τα περσινά και η μπαρούτι δεν ήταν η psb που είχε έως παλιότερα.
 
Back
Top