Γνώμες Φυσιγγίων

Στέλιο άνοιξες κανένα για να δεις μπαρούτι;
Μέχρι πρόπερσι που το έριχνα συστηματικά ήταν εξαιρετικό. Από τρυγόνια μέχρι παπιά και από Αύγουστο μέχρι Νοέμβρη μου έχει δώσει πολλά θηράματα.
Πέρσι είχα στοκ κάποια κουτιά και δεν πήρα. Θυμάμαι ένα μέλος είχε κάνει μια παρουσίαση με τα περσινά και η μπαρούτι δεν ήταν η psb που είχε έως παλιότερα.
Τα τελευταια που πηρα ηταν με psb1 κ 33+gr.
Μου αρεσει πολυ αυτή η μπαρουτη εκει στα 32-35γρ σκαγια.
 
Το NEO VELOX, αυτή την πυρίτιδα είχε ανέκαθεν; Μιλάω για την περίοδο 2000 -2003
Nαι αλλά έχουν υπάρξει κ παρτιδες με csb1..
Πχ Φυσιγγι του 2004..
Csb1 1,80γρ(δοσολογια του τότε...) καψουλι cx 2000 κ βυσμα κλασσικά giovanni 22....

Με αυτες τις δυο πυριτιδες το ίδιο συνέβαινε κ στο γαλαζιο express 32 εκείνης της εποχής......

Τα τελευταια που πηρα ηταν με psb1
Το 2018 που είχα πάρει αυτή είχαν κ φυσικά giovanni...

Αλλά τώρα............
Όταν βλέπεις σε αλλα φυσίγγια του Δορκα ο giovanni να γίνεται καρδαρας κ οι ισπανικες πυριτιδες ιταλικες..........
Όλα άλλαξαν κ όλα θα αλλάξουν........

S4 με gt ,1,45x32 κενταγε
Σωστός...
 
Τα κυπριακά τα victory έρχονται πλέον στην Ελλάδα?
Χρησιμοποιούσα στις τσίχλες παλιά τα starlite (πράσινα) και στα 550 bars ηταν κυριολεκτικά ΦΑΡΜΑΚΙ.Και τουφεκιά ...αεροβόλου.
Δυστυχώς δεν εισάγονται πια από όσο γνωρίζω. Όντως τα victory είναι πολύ ποιοτικά φυσίγγια. Ευτυχώς πήρα δέκα κουτιά victory 36 gr νούμερο 5 πέρυσι από παλιό στοκ. Ελπίζω να τα ξανά φέρουν.
 
Nαι αλλά έχουν υπάρξει κ παρτιδες με csb1..
Πχ Φυσιγγι του 2004..
Csb1 1,80γρ(δοσολογια του τότε...) καψουλι cx 2000 κ βυσμα κλασσικά giovanni 22....

Με αυτες τις δυο πυριτιδες το ίδιο συνέβαινε κ στο γαλαζιο express 32 εκείνης της εποχής......


Το 2018 που είχα πάρει αυτή είχαν κ φυσικά giovanni...

Αλλά τώρα............
Όταν βλέπεις σε αλλα φυσίγγια του Δορκα ο giovanni να γίνεται καρδαρας κ οι ισπανικες πυριτιδες ιταλικες..........
Όλα άλλαξαν κ όλα θα αλλάξουν........


Σωστός...
Ας ελπισουμε να εχουν τα ιδια καλα σκοτωματα.
 
Το 16αρι Lampro πράσινο που έριχνα εγώ εκείνα τα χρόνια ήταν με πυρίτιδα Gm3.
Το 12αρι δεν ξέρω, δεν έτυχε να σφάξω κανένα. Δεν είχα 12αρι όπλο τότε ...
Παλιά ήταν με s4 και πολυ-πολυ μαλακό ,για δίκανα.......
 
Νεα παρτιδα Νεο βελοξ νο7 στους 6 βαθμους εδωσε 396 στο 1.5 με πολυ καλη συγκεντρωση.
Μου φανηκε λιιιγο πιο δυνατο απο τα προηγουμενα.
Δεν θυμαμαι αν το ειχα ριξει με 71 η 76 καννη.
Νομιζω με 71.
Ακομα κ τωρα το ριχνει πολυς λαος σε τσιχλα περδικα.
Αν δεν έχει αλλάξει κάτι τα τελευταία χρόνια είναι πολύ ωραίο φυσίγγακι... Το έχω ρίξει πολύ σε τρυγόνια, μικρά παπιά, φάσσες κ περιστέρια σε 6αρι κ 7αρι.... Μια χαρά είναι για το φθινόπωρο, μαλακό κ σκοτώνει καλά...
Σε σχέση με το express 34 ποιο να πάρω να δοκιμάσω για κυργιαρες και φασσες σε νορμάλ καιρό? Ποιο θεωρείτε καλύτερο σε συγκεντρώσεις ταχύτητες σκοτωματα???
 
Σε σχέση με το express 34 ποιο να πάρω να δοκιμάσω για κυργιαρες και φασσες σε νορμάλ καιρό? Ποιο θεωρείτε καλύτερο σε συγκεντρώσεις ταχύτητες σκοτωματα???
Δεν εχω δοκιμασει σε νορμαλ - μακρυνες βόλες το 34αρι.
Το εχω ριξει πολύ, μόνο σε νο9 σε πάρα πολύ κλειστά καρτέρια max 15 μετρα.
Το velox σε περδικα το βρηκα πολυ καλο, επισης με velox εχω κανει κ το ρεκορ μου σε σερί επιτυχίες σε τσιχλα.
Nsi speed
Παρόλο που ειναι γεμισμενο με c7 (απο τις καλύτερες μπαρουτες για μενα)
δεν τα βρηκα μαζι του.
 
Τι τσοκ χρησιμοποιείς? Το κοντακι το έχεις κοιτάξει? Μείνε με τα νέο velox τότε.
Συνήθως το εργοστασιακό ***αρι και σε πιο ανοιχτά κομμάτια το kicks LF. Το κοντάκι το έχω ρυθμίσει ακριβώς επάνω μου. Το speed δεν μου έδωσε ούτε καν 40% συγκέντρωση στα 45 μέτρα με εργοστασιακό *φουλ και kicks LF. Επίσης στα 40 μέτρα με το μαμά ** με το ζόρι 55%. Ίδια ήταν και η κατάσταση πάνω στα πουλιά με ξεπουπουλιασματα και να φεύγουν τα πουλιά τραυματισμένα. Δεν ταιριάζει στο όπλο μου ούτε σε μενα
 
Σε σχέση με το express 34 ποιο να πάρω να δοκιμάσω για κυργιαρες και φασσες σε νορμάλ καιρό? Ποιο θεωρείτε καλύτερο σε συγκεντρώσεις ταχύτητες σκοτωματα???
Ρε φιλε ίδια φιλοσοφία είναι πάνω κάτω, το Velox το έχω ρίξει πολύ περισσότερο οπότε δεν μπορώ να σου προτείνω ένα από τα δύο... Θεωρώ όμως ότι κ τα δυο θα κάνουν τη δουλειά που θές...
 
Σε σχέση με το express 34 ποιο να πάρω να δοκιμάσω για κυργιαρες και φασσες σε νορμάλ καιρό? Ποιο θεωρείτε καλύτερο σε συγκεντρώσεις ταχύτητες σκοτωματα???
Ρε φιλε ίδια φιλοσοφία είναι πάνω κάτω, το Velox το έχω ρίξει πολύ περισσότερο οπότε δεν μπορώ να σου προτείνω ένα από τα δύο... Θεωρώ όμως ότι κ τα δυο θα κάνουν τη δουλειά που θές...
Και για εμένα στα 33-34 γραμμάρια του Δορκά πας σε neo velox και R12.
 
Και για εμένα στα 33-34 γραμμάρια του Δορκά πας σε neo velox και R12.
Γενικά εμένα τα φυσίγγια του δορκα μου ταιριάζουν σαν φιλοσοφία... Είναι μαλακά κ σχετικά συγκεντρωτικά... Δεν νομίζω ότι υπάρχει κανένα που να έχω πει αυτό δεν θέλω να το ξαναδώ κ τα έχω ρίξει όλα... Το εξπρές 34 ένα φεγγάρι πιο παλιά, πάνε σιγουρα δέκα χρόνια, τα έριχναν πολύ κ στον Έβρο σε νορμάλ καιρό γιατί είχαν καλή τιμή κ από αυτά που έβλεπα σκότωναν μια χαρά...
 
Γενικά εμένα τα φυσίγγια του δορκα μου ταιριάζουν σαν φιλοσοφία... Είναι μαλακά κ σχετικά συγκεντρωτικά... Δεν νομίζω ότι υπάρχει κανένα που να έχω πει αυτό δεν θέλω να το ξαναδώ κ τα έχω ρίξει όλα... Το εξπρές 34 ένα φεγγάρι πιο παλιά, πάνε σιγουρα δέκα χρόνια, τα έριχναν πολύ κ στον Έβρο σε νορμάλ καιρό γιατί είχαν καλή τιμή κ από αυτά που έβλεπα σκότωναν μια χαρά...
Τα ίδια και εγώ,δεν θυμάμαι φορά που να με κρέμασαν.
Τελευταία όμως βλέπω πολλές αλλαγές στα υλικά τους και έχει χάσει κάπως την εμπιστοσύνη μου. Περιττές αλλαγές κιόλας αφού η psb1 που είχαν τα φυσίγγια του συνεχίζει ακόμα να παράγεται.
Έχουν ξεφύγει και οι τιμές του στα πάνω από 32 γρ. , φέτος που ρώτησα για τα βελοξ μου είπαν 13,5 ευρώ.
 
Back
Top