Γαλότσες

Συμφωνώ αλλά δεν πρέπει να αγνοουμε οτι τα κυνήγια μας δεν είναι πολύ στάνταρ (στην Ελλάδα). Εννοώ οτι δύσκολα θα πάρει κάποιος μια γαλοτσα με νεοπρενιο κ θα την χρησιμοποιήσει μόνο για καρτέρι. Ίσως το καρτέρι να είναι πολύ μακριά, οπότε θα υδρωσει κ υπάρχουν και οι περιπτώσεις όπου λόγο αδυναμίας δεν μπορει κάποιος να έχει ένα ζευγάρι ανάλογα την εποχή κ το κυνήγι που θα κάνει. Οπότε κάποιες φορές για κυνηγετική σκληρή χρήση κάτι καλό κάνει όλες τις δουλειές..
Σίγουρα.Ομως καπου θα μετριάσεις τα πραγματα και θα κανεις συμβιβασμούς.
Προσωπικά δεν θα αγόραζα ποτέ γαλότσα με νεοπρέν γιατί πρώτον , θα τη χρησιμοποιήσω σε περπατητά και μάλιστα αρκετών χλμ.Δευτερον ,αν τις χρησιμοποιήσω σε καρτέρι πρωτιμώ να φορέσω διπλές καλές κάλτσες η και γιατι όχι αν θελει καποιος καλτσα νεοπρέν.
Περσι στον έβρο με -6 και -8 καποιες μερες φόρεσα τις παρκουρ που εχω χωρίς νεοπρεν με κάλές καλτσες και ήμουν καλά.
Εναι και πόσο κρυουλιάρης είναι έκαστος.....buy.
 
Last edited:
Σίγουρα.Ομως καπου θα μετριάσεις τα πραγματα και θα κανεις συμβιβασμούς.
Προσωπικά δεν θα αγόραζα ποτέ γαλότσα με νεοπρέν γιατί πρώτον , θα τη χρησιμοποιήσω σε περπατητά και μάλιστα αρκετών χλμ.Δευτερον ,αν τις χρησιμοποιήσω σε καρτέρι πρωτιμώ να φορέσω διπλές καλές κάλτσες η και γιατι όχι αν θελει καποιος καλτσα νεοπρέν.
Περσι στον έβρο με -6 και -8 καποιες μερες φόρεσα τις παρκουρ που εχω χωρίς νεοπρεν με κάλές καλτσες και ήμουν καλά.
Εναι και πόσο κρυουλιάρης είναι έκαστος.....buy.
Σίγουρα.Ομως καπου θα μετριάσεις τα πραγματα και θα κανεις συμβιβασμούς.
Προσωπικά δεν θα αγόραζα ποτέ γαλότσα με νεοπρέν γιατί πρώτον , θα τη χρησιμοποιήσω σε περπατητά και μάλιστα αρκετών χλμ.Δευτερον ,αν τις χρησιμοποιήσω σε καρτέρι πρωτιμώ να φορέσω διπλές καλές κάλτσες η και γιατι όχι αν θελει καποιος καλτσα νεοπρέν.
Περσι στον έβρο με -6 και -8 καποιες μερες φόρεσα τις παρκουρ που εχω χωρίς νεοπρεν με κάλές καλτσες και ήμουν καλά.
Εναι και πόσο κρυουλιάρης είναι έκαστος.....buy.
Σωστός... Υπάρχουν άλλωστε περιοχές που κ νεοπρεν κ διπλές καλές κάλτσες κ πατοι μπαίνουν στο παιχνίδι για να κρατηθουμε ζεστοι .xm.
 
large_20170927152351_aigle_nemrod.jpeg
Αυτες τισ έχω τσεκάρει κ γω που θέλω για περπατημα....κρύο βαστάνε η ξυλιάζει το ποδι???
Δεν εχουν μονωση αλλα για περπατιμα ειναι κορυφη . Αν αλλαζεις κ καλτσες ανα 4-5 ωρες περπατημα στα ολοημερα τις μπεκατσας δεν βαζεις αλλη
 
Υπαρχουν κολλες για pvc και rubber, τις οποιες χρησιμοποιουν σε μικροεπισκευες μικρων φουσκωτων!! https://www.marinastores.gr/subcategory/111-kolles-kai-set-episkefis
Μια αλλη λυση που χτυπαει ασχημα ομως στο ματι αλλα δοκιμασμενη , ειναι μπαλαμα σαμπρελας!
 
Υπαρχουν κολλες για pvc και rubber, τις οποιες χρησιμοποιουν σε μικροεπισκευες μικρων φουσκωτων!! https://www.marinastores.gr/subcategory/111-kolles-kai-set-episkefis
Μια αλλη λυση που χτυπαει ασχημα ομως στο ματι αλλα δοκιμασμενη , ειναι μπαλαμα σαμπρελας!
Οι μπότες που λεει ο Σάκης αν ειναi παρκούρ , ειναι καουτσούκ και δεν νομίζω να γίνει δουλειά μ αυτές τις κόλλες Κώστα.
 
Υπαρχουν κολλες για pvc και rubber, τις οποιες χρησιμοποιουν σε μικροεπισκευες μικρων φουσκωτων!! https://www.marinastores.gr/subcategory/111-kolles-kai-set-episkefis
Μια αλλη λυση που χτυπαει ασχημα ομως στο ματι αλλα δοκιμασμενη , ειναι μπαλαμα σαμπρελας!
με μπαλωμα σαμπρελας ειχα κανει τις παλιες αλλα αυτες ειναι ακομα καινουριες, εσκασα :(
 
Κατάλαβα.Αυτες με το κορδόνι εμπρός.
Αν εχει χρησιμοποιήσει καποιος κόλλα σε γαλότσες καουτσούκ ας μας πει τα αποτελέσματα.
Ένα αρνητικό στο καουτσούκ είναι ότι δεν κολλάει, εύκολα τουλάχιστον. Μόνο με την πρεσσα, θερμοκρασία, όπως κολλάνε τις σαμπρελες κάτι γίνεται κ πάλι όχι για πολύ καιρό. Αν η τρύπα είναι πολύ μικρή κάνει δουλειά κ η σιλικόνη.
 
Λοιπον εβαλα την παραπανω κολα, ακολουθησα τις οδηγιες που δινει κ επειδη ηθελε πατημα στο σημειο τις κολησεις εβαλα απο μεσα 1 μεταλικο κυλινδρο κ απεξω 1 ισχυρο μαγνητη. Αφησα την μποτα ετσι σε ζεστο μερος για 3 μερες. Δειχνη μια χαρα κ την δοκιμασα κ σε κουβα με νερο, ποσο θα αντεξη μονο ο χρονος θα δειξη
 
Σήμερα παρόλο που δεν είχε λάσπες είπα να δοκιμάσω τις demar universal pro που πήρα πρόσφατα..απίστευτη άνεση κ ζεστασιά..νόμιζα ότι περπατάω ξυπόλητος..
Πολυ εύκαμπτες κ μαλακές,αυτο όμως δεν μου γεμίζει κ τόσο το μάτι από άποψη αντοχής στον χρόνο..
Θα δείξει η συνέχεια..
 
Σήμερα παρόλο που δεν είχε λάσπες είπα να δοκιμάσω τις demar universal pro που πήρα πρόσφατα..απίστευτη άνεση κ ζεστασιά..νόμιζα ότι περπατάω ξυπόλητος..
Πολυ εύκαμπτες κ μαλακές,αυτο όμως δεν μου γεμίζει κ τόσο το μάτι από άποψη αντοχής στον χρόνο..
Θα δείξει η συνέχεια..
Όπως τα λες ειναι Τάσο. Τις έχω τρίτη χρονιά αλλά είναι ευαίσθητες και εγώ τη μια τη τρυπησα σε ξερό στο υψος του αστραγάλου και την επισκευασα με θερμοπιστολο σιλικόνης και αγκίστρωνουν και τα βάτα!
Επισης το άλλο αρνητικό για εμένα το πέλμα από κάτω αν κατεβεις κατηφόρα σε λάσπη πρέπει να προσεχεις γιατί γλιστρανε!
 
Ωχ κατάλαβα..εχω όπου σκαλωσω δεν βάζω χέρι,προχωράω κ ξηλωνω..
Με βλέπω να κολυμπάω σε κανα λόμπο με νερά...sarcastic.
Στην τελική της ρίχνω κ απο μια δικαννια στο κάθε ζευγάρι κ ολα καλα ολα ωραία...hunter..sarcastic.
Παντως είναι σαν να φοράς αθλητικά και πολύ ζεστες. Με το προπερσινο χειμωνα δε κατάλαβα τίποτα, νερά, λαγκάδια με το παπί κρυο μηδέν!
 
Κατάλαβα.Αυτες με το κορδόνι εμπρός.
Αν εχει χρησιμοποιήσει καποιος κόλλα σε γαλότσες καουτσούκ ας μας πει τα αποτελέσματα.
Έχω βάλει εγώ στις συγκεκριμένες και δύο χρόνια δουλεύει μια χαρα..
Βέβαια η τρύπα ήταν μικρή (από αγκαθι/ξυλαφτου
 
Back
Top