Γαλότσες

large_20170927152351_aigle_nemrod.jpeg
Αυτες τισ έχω τσεκάρει κ γω που θέλω για περπατημα....κρύο βαστάνε η ξυλιάζει το ποδι???
Για στατικό κυνήγι με παγωνιά δεν θα στις πρότεινα, δεν έχει νόημα έτσι και αλλιώς να πάρεις τέτοια γαλότσα για στατικό. Για περπάτημα ακόμα και με μείον και με χιόνια ή πάχνη εγώ τουλάχιστον δεν είχα κανένα πρόβλημα.
 
Για στατικό κυνήγι με παγωνιά δεν θα στις πρότεινα, δεν έχει νόημα έτσι και αλλιώς να πάρεις τέτοια γαλότσα για στατικό. Για περπάτημα ακόμα και με μείον και με χιόνια ή πάχνη εγώ τουλάχιστον δεν είχα κανένα πρόβλημα.
Kαι για καρτερι κ για περπατημα την θελω
 
τις έχω με άλλη ταμπέλα πάνω από 7 χρόνια,αν θυμάμαι καλά,είναι τέλειες και στο περπάτημα.....όσο κάνω εγώ.....πολύ ζεστές με λεπτή κάλτσα τις φοράω :)
υ.σ. αν φοράς 45 νούμερο πάρτες να τις δοκιμάσεις
 
Τις εχω 3 χρονια τ
Τις εχω 3 χρονια τις βαζω μονο σε περπατητο τσιχλας αν εχει λασπηγια κανα 3ωρο καλες ειναι και σε ισιο εδαφος σε στατικο κυνηγι με κρυο δε ξερω τι κανουν δεν μπορω να σου πω γιατι δε κανω τετοια κυνηγια
 
τις έχω με άλλη ταμπέλα πάνω από 7 χρόνια,αν θυμάμαι καλά,είναι τέλειες και στο περπάτημα.....όσο κάνω εγώ.....πολύ ζεστές με λεπτή κάλτσα τις φοράω :)
υ.σ. αν φοράς 45 νούμερο πάρτες να τις δοκιμάσεις
Σπύρο τις εχω κ εγώ με άλλη ταμπέλα όπως τα λέει ο ΜΑΚΗΣ
ζεστες ειναι , αλλα νεχουν βάρος .. στο δικό μου πόδι οταν το έδαφος δεν ειναι φλατ με ενοχλεί εκει που τσακίζει πανω απο το κουτουπιέ .
τισ εχω μόνιμα Γιαννενα για καμιά βόλτα στον κάμπο ή βροχερή μέρα στην φάσα.
ααα το κόκκινο νεοπρέν ξεβάφει στισ κάλτσες
 
Διαβάζω κάτι τιμές για γαλότσες κυνηγίου κ μου πετάγονται τα μάτια .what..what..what..what..what.
Πήρα τις ΟΛΥΜΠΟΣ .gr ελληνικότατες παραλλαγή με € 25 τίς έχω τώρα 2 χρόνια κ είμαι κούλλλλλλ.lazy.
Λαμπη εχουν επένδυση εσωτερικα; Στα πολλα κρυα πως τις ειδες;
 
Για χιόνι και ελαφρύ περπάτημα ότι πρέπει για κυνήγι δεν τις συνιστώ.
και εγω αυτο φοβαμαι.xm.
Μαλον εαν παρω, ( απριλιο-μαιο) θα παρω αυτες:
https://www.amazon.de/gp/product/B000YYCXVG/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A2N4D9SX2RITY5&psc=1
Ότι καλύτερο για τον βάλτο και λασπουρια.
 
Παιδιά υπάρχουν πολλές γαλοτσες στην αγορά. Εννοείται βέβαια την χρήση που προορίζεται να κάνει κανείς, αλλά για να μην γελιομαστε αν η γαλοτσα προορίζεται για περπάτημα (κυνήγι), σκληρη χρήση δηλαδή, πρέπει να έχει κάποιες προϋποθέσεις. Καλούπι που να φέρνει αίσθηση αρβυλου κ υλικό που να κρατά χρόνια τις κολλες του (καθαρό καουτσούκ). Δυστυχώς για τέτοιες μποτες οι επιλογές δεν είναι πολλές κ είναι ακριβές...
Η άποψη μου απο την εμπειρία μου είναι οτι οι Γαλλικές είναι οι Νο1. Oι α'ι'κγλ, οι λετσαμό(κορυφαίες, δεν ξέρω αν εισάγονται πλέον ) κ κάποιες άλλες. Όλες οι μέτριες δυστυχώς δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν χρονικά στην χρήση που προανέφερα...
 
Η σωστή επιλογή γίνεται με προτεραιότητα τη χρήση θα εχει η γαλότσα.
Για καρτέρι ; για λίγο περπάτημα ;για πολύ περπάτημα ; και σε τι εδάφη ;
Η σύγκριση γενικά και αόριστα δεν οδηγεί πουθενά και δεν βοηθάει και αυτον που ψάχνει τι θα αγοράσει.
Ολα τα παραπάνω και με κριτήριο και το οικονομικό οδηγούν στη σωστή αγορά
 
Παιδιά υπάρχουν πολλές γαλοτσες στην αγορά. Εννοείται βέβαια την χρήση που προορίζεται να κάνει κανείς, αλλά για να μην γελιομαστε αν η γαλοτσα προορίζεται για περπάτημα (κυνήγι), σκληρη χρήση δηλαδή, πρέπει να έχει κάποιες προϋποθέσεις. Καλούπι που να φέρνει αίσθηση αρβυλου κ υλικό που να κρατά χρόνια τις κολλες του (καθαρό καουτσούκ). Δυστυχώς για τέτοιες μποτες οι επιλογές δεν είναι πολλές κ είναι ακριβές...
Η άποψη μου απο την εμπειρία μου είναι οτι οι Γαλλικές είναι οι Νο1. Oι α'ι'κγλ, οι λετσαμό(κορυφαίες, δεν ξέρω αν εισάγονται πλέον ) κ κάποιες άλλες. Όλες οι μέτριες δυστυχώς δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν χρονικά στην χρήση που προανέφερα...
Έχεις δίκιο όλα τα υπόλοιπα ειναι φτηνές και μεσοβέζικες λύσεις κ φυσικά ισχύει οτι "τελικά το φτηνό δεν ειναι πάντα φτηνό".....φέτος δεν τα κατάφερα αλλα για την νέα σεζόν θα επενδύσω σε γαλότσα περπατιτου-στατικού κυνηγιου και φυσικά στην μάρκα που ανέφερες, γιατί για μένα τουλάχιστον για τα κυνήγια που κάνω προτιμώ μια πολυ καλη γαλότσα παρα αρβυλάκι.
 
Η σωστή επιλογή γίνεται με προτεραιότητα τη χρήση θα εχει η γαλότσα.
Για καρτέρι ; για λίγο περπάτημα ;για πολύ περπάτημα ; και σε τι εδάφη ;
Η σύγκριση γενικά και αόριστα δεν οδηγεί πουθενά και δεν βοηθάει και αυτον που ψάχνει τι θα αγοράσει.
Ολα τα παραπάνω και με κριτήριο και το οικονομικό οδηγούν στη σωστή αγορά
Συμφωνώ αλλά δεν πρέπει να αγνοουμε οτι τα κυνήγια μας δεν είναι πολύ στάνταρ (στην Ελλάδα). Εννοώ οτι δύσκολα θα πάρει κάποιος μια γαλοτσα με νεοπρενιο κ θα την χρησιμοποιήσει μόνο για καρτέρι. Ίσως το καρτέρι να είναι πολύ μακριά, οπότε θα υδρωσει κ υπάρχουν και οι περιπτώσεις όπου λόγο αδυναμίας δεν μπορει κάποιος να έχει ένα ζευγάρι ανάλογα την εποχή κ το κυνήγι που θα κάνει. Οπότε κάποιες φορές για κυνηγετική σκληρή χρήση κάτι καλό κάνει όλες τις δουλειές..
 
Kαι για καρτερι κ για περπατημα την θελω
Για καρτέρι είχε τύχει να τη φορέσω αρκετές φορές σε τσιχλοκυνήγια σε θερμοκρασίες κοντά και κάτω από το μηδέν. Εξαρτάται που θα στέκεσαι, αν είσαι μέσα σε χιόνι το κρύο θα το νιώσεις. Αν είσαι σε καθαρό δεν θα αισθανθείς άβολα. Εκεί που θα την ακούσεις καλά είναι όταν θα είσαι σε κομμάτι με πάχνες, κατά τη διάρκεια της ανατολής του ήλιου, αλλά εκεί ότι και να φορέσεις χωρίς επένδυση υποθέτω ότι το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο.
 
Back
Top