Γαλότσες

κάτοχοι γαλότσας τύπου Aigle Parcours 2 ( δεν έχουν επένδυση neopren ) τί μέτρα παίρνετε για να μη ξυλιάσει το πόδι στα κρύα ; πέρα από καλές κάλτσες που έχω με 6-8 πλέξεις μαλλί τα δάχτυλα προχθές στα χιόνια δεν τα ένιωθα,,,για ρίξτε καμιά ιδέα ρε παίδες
Παυλαρα η γαλοτσα ειναι γαλοτσα!
Οσο κ κορυφη να ειναι αν δεν εχει επενδυση τα ποδια θα παγωσουν!
Αυτο που εχω κανει εγω κ εχω μετριασει λιγα τα πραγματα ειναι καλτσες merino wool και για πατο εκοψα στο νουμερο μου αλουμινενια ισοθερμικη κουβερτα, την τοποθετησα με την ανακλαστικη επιφανεια προς την πατουσα να μην χανετε η θερμοκρασια! Δουλευει καπως...
 
ευχαριστώ για τις πληροφορίες θα κάνω την πατέντα σου Κώστα με την ισοθερμική κουβέρτα για πάτους και βλέπουμε

βρήκα λίγο χρόνο και έφτιαξα ένα δίχαλο για να βγάζω τις γαλότσες στον κυνηγότοπο χωρίς κόπο,,,ειδικά μετά από περπατητό που είναι πρησμένο και ιδρωμένο το πόδι βγαίνει δύσκολα η γαλότσα

το βιντεάκι,,,ο Θάνος είναι ο κολλητός μη δώσετε βάση .sarcastic.

 
κάτοχοι γαλότσας τύπου Aigle Parcours 2 ( δεν έχουν επένδυση neopren ) τί μέτρα παίρνετε για να μη ξυλιάσει το πόδι στα κρύα ; πέρα από καλές κάλτσες που έχω με 6-8 πλέξεις μαλλί τα δάχτυλα προχθές στα χιόνια δεν τα ένιωθα,,,για ρίξτε καμιά ιδέα ρε παίδες
Παυλε αν θελεις την αποψη μου παρε αυτα...με 10ευρω
https://thalassashop.com/επενδυση-lexpo-greenlander-862-eva
Ταιριάζουν σε αρκετες γαλωτσες απλες(χωρις επενδυση), απλα θα πρεπει να εχει τουλαχιστον μισο νουμερο μεγαλυτερο μεγεθος η μποτα σου.
Δεν ιδρώνεις στο περπατητο οσο με μια γαλοτσα νεοπρεν.
Και σε κρατουν το ποδι ζεστο αρκετα.....δοκιμασμενες εδω και 4 χρονια προσωπικά;)
 
Direct tracer vs Falcon neopren vs demar universal pro. Παρακαλω γνωμη απο τους κατοχους. Με ενδιαφερει να λυγιζει διοτι την θελω για περπατητο.
Κωστα αναμεσα στην Direct tracer και στην Falcon neopren θα προτιμουσα την πρωτη. πολυ καλύτερη....
Τωρα κατι Demar universal pro -Lexpo lemigo- Dry walker και γενικα οσες ειναι απο EVA μακρια....
Για βαρκα ειναι παρα που καλες αλλα για κυνηγι θα σου κοματιαστουν.
Αξιζει μονο η επενδυση τους.....
 
Direct tracer vs Falcon neopren vs demar universal pro. Παρακαλω γνωμη απο τους κατοχους. Με ενδιαφερει να λυγιζει διοτι την θελω για περπατητο.
για περπατητο μονο demar pro δεν θα την καταλαβανεις στο ποδι σου ,της εγω 4 χρονια ,παπι ,μπεκατσα δεν εχουν παθει τιποτα.
 
Direct tracer vs Falcon neopren vs demar universal pro. Παρακαλω γνωμη απο τους κατοχους. Με ενδιαφερει να λυγιζει διοτι την θελω για περπατητο.

για περπατητο μονο demar pro δεν θα την καταλαβανεις στο ποδι σου ,της εγω 4 χρονια ,παπι ,μπεκατσα δεν εχουν παθει τιποτα.
Όπως λέει παραπάνω ο φίλος Κώστας για περπατητο demar.
Δεν έχουν την αντοχή στο χρόνο αλλά είναι απίστευτα ελαφριές και ξεκούραστες στα πολύωρα περπατητα. Εγώ κάθε τρεις σεζόν αγοράζω ένα ζευγάρι και η τιμή τους δεν είναι απαγορευτική. Είχα τις aigle και μετά από κάθε κυνήγι υπέφερα από κράμπες, με τις demar έχω περπατήσει ακόμα και 7 ώρες και ένιωθα σαν να φοραω αθλητικό παπούτσι. Επίσης προσφέρουν και ζέστη λόγω τις επένδυσης.
 
Γιαννάρα μήπως οφείλονται αλλού οι κράμπες και όχι στην γαλότσα ; τις έχω 3 χρόνια τις Aigle και είναι λες και φοράω αθλητικό,με την σόλα που έχουν δεν με κουράζουν στο περπάτημα ,,,αυτές χωρίς επένδυση όμως δεν είναι καθόλου ζεστές ( όπως και άλλες γαλότσες χωρίς κάλτσα ) το μόνο αρνητικό που έχω βρεί,,,όσο για την αντοχή τους κορυφαίες και δεν τις έχω λυπηθεί καθόλου όπως ένας φίλος που έχει τις ίδιες με επένδυση neopren που όταν βρίσκει κλαδιά τα αποφεύγει μη τις σκίσει

θα πάρω τις κάλτσες που προτείνει ο φίλος Χριστόδουλος και πιστεύω να έχω τον τέλειο συνδυασμό !
 
Γιαννάρα μήπως οφείλονται αλλού οι κράμπες και όχι στην γαλότσα ; τις έχω 3 χρόνια τις Aigle και είναι λες και φοράω αθλητικό,με την σόλα που έχουν δεν με κουράζουν στο περπάτημα ,,,αυτές χωρίς επένδυση όμως δεν είναι καθόλου ζεστές ( όπως και άλλες γαλότσες χωρίς κάλτσα ) το μόνο αρνητικό που έχω βρεί,,,όσο για την αντοχή τους κορυφαίες και δεν τις έχω λυπηθεί καθόλου όπως ένας φίλος που έχει τις ίδιες με επένδυση neopren που όταν βρίσκει κλαδιά τα αποφεύγει μη τις σκίσει

θα πάρω τις κάλτσες που προτείνει ο φίλος Χριστόδουλος και πιστεύω να έχω τον τέλειο συνδυασμό !
με της καλτσες ναι θα κανεις δουλεια.
 
Φέτος χρησιμοποιώ τις direct με το φερμουάρ και με εχουν βολέψει αρκετά.Με κάλτσες 50% merino wooll καρτέρι με 2 βαθμους μεχρι 2 ώρες ok.μετα παγωνουν και αυτές.
Στο περπατητό πολύ βολικές και σταθερές.Τις έχω μόνιμα σε θήκη αποθήκευσης γαλοτσών στο αυτοκίνητο και τις εχω ευχαριστηθει. ουτε λάσπες στα μποτάκια ,στα πατάκια κλπ. Τις έχω ευχαριστηθεί πολύ.
 
Γιαννάρα μήπως οφείλονται αλλού οι κράμπες και όχι στην γαλότσα ; τις έχω 3 χρόνια τις Aigle και είναι λες και φοράω αθλητικό,με την σόλα που έχουν δεν με κουράζουν στο περπάτημα ,,,αυτές χωρίς επένδυση όμως δεν είναι καθόλου ζεστές ( όπως και άλλες γαλότσες χωρίς κάλτσα ) το μόνο αρνητικό που έχω βρεί,,,όσο για την αντοχή τους κορυφαίες και δεν τις έχω λυπηθεί καθόλου όπως ένας φίλος που έχει τις ίδιες με επένδυση neopren που όταν βρίσκει κλαδιά τα αποφεύγει μη τις σκίσει

θα πάρω τις κάλτσες που προτείνει ο φίλος Χριστόδουλος και πιστεύω να έχω τον τέλειο συνδυασμό !
Παύλο μόλις άλλαξα γαλοτσες σταμάτησαν και οι κραμπες.
Έχεις δοκιμάσει με ισοθερμικες κάλτσες;
Επίσης υπάρχουν και αυτές οι κάλτσες νεοπρεν που πιστεύω θα βοηθήσουν
https://www.must-dive.gr/image/cache/data/products/_______________N_57d020597a516-1600x1600.jpg
Επίσης καλτσακι κατάδυσης
https://www.skroutz.gr/products/show/37258201
 
Γαλοτσα ξεκούραστη για πολύωρο περπάτημα όπως μου έχει φίλος που κυνηγάει μπεκατσα και περπατάει πολλή είναι και η aigle nemrod, δεν την έχω περπατήσει για να έχω προσωπική άποψη ούτε ξέρω επίσης αν κρατάνε ζεστά τα πόδια..
https://www.kalkantzakos.com/Product/940/nemrod,-galotses-aigle
Ο κουμπαρος μου έχει τις le chameau και είναι υπερευχαρηστιμενος από θέμα άνεσης και αντοχής.
https://www.must-dive.gr/κυνηγι/υποδηση-and-αξεσουαρ/γαλοτσεσ-4639/le-chameau-γαλότσα-country-xl/
 
Ως προς την ανατομία ειδικά για τις γαλότσες, μπορεί να ειπωθούν διαφορετικές απόψεις για το ίδιο μοντέλο. Διαφορετικοί τύποι ποδιών, ίσως και διαφορετικές απόψεις. Ως προς την ποιότητα όμως, οι απόψεις είναι στάνταρτ ασχέτως ανατομίας ποδιού... :)
Οπότε ανάλογα με τη σχέση ποιότητας-τιμής που προτιμούμε, καταλήγουμε σε κάποιον-ους τύπο-ους, δικίμαζουμε το πόδι μας μέσα και αποφασίζουμε για την αγορά μας πάντα λαμβάνοντας και το σχετικό ρίσκο για το αποτέλεσμα στη διάρκεια της χρήσης...
 
ήρθε η επένδυση που πρότεινε ο Χριστόδουλος,φαίνεται καλή και αρκετά ζεστή,,μαζί και ένα ζευγάρι Merino 70% οπότε τέλος και από αυτό !

ευχαριστώ παίδες για τις πληροφορίες
50264381-1868969193211945-7554433168233725952-n.jpg

50587075-1373440866131254-3060558210109800448-n.jpg

50734571-2266668616952551-8821443641470877696-n.jpg

IMG-20190123-101420.jpg

IMG-20190123-101436.jpg

IMG-20190125-102735.jpg
 
Καλημέρα στην παρέα. Εχει κάποιος γνώμη για τις γαλότσες Jack Pyke τις εχει φέρει ο Ζαραλης ο Μενιος και σκέφτομαι να της παραγγείλω Η τιμή είναι 50 ευρώ. Ενω στο must dive η ίδια γαλοτσα είναι πάνω απο τα 100 ευρώ. Ξέρει κανείς τι παίζει?
 
ήρθε η επένδυση που πρότεινε ο Χριστόδουλος,φαίνεται καλή και αρκετά ζεστή,,μαζί και ένα ζευγάρι Merino 70% οπότε τέλος και από αυτό !

ευχαριστώ παίδες για τις πληροφορίες
50264381-1868969193211945-7554433168233725952-n.jpg

50587075-1373440866131254-3060558210109800448-n.jpg

50734571-2266668616952551-8821443641470877696-n.jpg

IMG-20190123-101420.jpg

IMG-20190123-101436.jpg

IMG-20190125-102735.jpg
Αντε καλοφορετες!!
Θα παρουν φωτια τα ποδια σου με τετοιες επενδυσεις .yel.
 
Back
Top