Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αν δεν έχεις shotkam δεν μπορείς να υπολογίσεις κανεί ζουμ x4 η Τουφεκιά την πήρε κέντρο είχε πάνω από 15 σκάγια πάνω της!!
Κώστα δεν έχω shotcam, μια εκτίμηση σαν κυνηγός έκανα, φυσικά σαν εικόνα μπορεί να κάνω λάθος
 
S4 ή Sipe? Όποια να ναι είναι κορυφή. Λίγο πιο ζωηρή η S4 και λίγο ιδανικότερη στην διασπορά από την Sipe, ενώ η Sipe λίγο ιδανικότερη για πιο μακρινές βολές.
Οι ιταλοί αποκαλούν La Regina την μπεκάτσα και έχουν κολήσει και ως ιδανικότερη την S4 για αυτήν. Βέβαια είναι τόσο παθιασμένοι με αυτές τις 2 πυρίτιδες που επειδή δεν μπορούν πια να πρωτοδιαλέξουν τις αναμιγνείουν και τις 2 μαζί και την αποκαλούν SS! Αυτά είναι κατάλειπα από τα Ρωμαϊκά όργια να θέλιυν να παρτουζώνουν 2 αδερφάδες.....
 
Με ν 6 τέτοιο δίπλωμα στα 40 μ τόσο μεγάλο πουλι λίγο έως πολυ δυσκολο μου φαίνεται, εγώ σαν εικόνα την υπολογίζω στα 25 μ την τουφεκια
25μ με τίποτα.
Και εγώ έκανα τον υπολογισμό γιατί είμουν περίεργος.
Αν ξέραμε το μήκος της χήνας ακριβώς θα το υπολόγιζα με ακρίβεια 2-3 μέτρων.
Η shotkam είναι μεγάλος ρουφιάνος.
 
Διάβαζα χθες ότι μερικοί λιπαίνουν με ξηρά λιπαντικά τους συγκεντρωτήρες.
Το κάνει κανένας ;
Δεν δινει τιποτα παραπανω , χρήσιμο ποιο πολύ στους Αμερικανούς που κάνουν αναγόμωση σε σκληρούς κάλυκες αλλά και εκεί υπερβολή μου φαινεται . Κάποιοι έλεγαν ότι δινει παραπανω ταχύτητα αλλά το πιθανότερο είναι να είναι αμελητέα από αυτά που χω διαβάσει . Το χρησιμοποιήσαμε κάποτε και δεν είδαμε κάποια σημαντική διαφορά κατά την αναγόμωση .
 
Δεν δινει τιποτα παραπανω , χρήσιμο ποιο πολύ στους Αμερικανούς που κάνουν αναγόμωση σε σκληρούς κάλυκες αλλά και εκεί υπερβολή μου φαινεται . Κάποιοι έλεγαν ότι δινει παραπανω ταχύτητα αλλά το πιθανότερο είναι να είναι αμελητέα από αυτά που χω διαβάσει . Το χρησιμοποιήσαμε κάποτε και δεν είδαμε κάποια σημαντική διαφορά κατά την αναγόμωση .
https://www.ballisticproducts.com/Mica-Wad-Slick-8-oz-jar/productinfo/MICA/
ή κάτι σε γραφίτη ...

Ναι Κώστα και εγώ τώρα που το ξαναείδα δεν φαίνεται να κάνει κάτι σπουδαίο.

Παίδες sorry, λήξη συναγερμού ;) :) :)
 
https://www.ballisticproducts.com/Mica-Wad-Slick-8-oz-jar/productinfo/MICA/
ή κάτι σε γραφίτη ...

Ναι Κώστα και εγώ τώρα που το ξαναείδα δεν φαίνεται να κάνει κάτι σπουδαίο.

Παίδες sorry, λήξη συναγερμού ;) :) :)
Βοηθάει την τάπα να γλιστράει στους κάλυκες είναι αλήθεια , αυτό όμως στις ημιαυτόματες αμερικανικές μηχανές με πολλα στάδια που αν στραβώσουν τα χείλη του κάλυκα είναι λίγο μανίκι να τον αφαιρέσεις .
 
Διάβαζα χθες ότι μερικοί λιπαίνουν με ξηρά λιπαντικά τους συγκεντρωτήρες.
Το κάνει κανένας ;


Βασιλη το ''ψαχνω'' εδω και μερικα χρονια ....... Εχω κανει αρκετες δοκιμες.....Βαζοντας Γραφιτη
ΟΧΙ στο βυσμα αλλα μεσα στο αλευρι κανοντας μιξη.....για να δω διαφορές σε συγκεντρωση και
κατανομη.....
Δεν ειχα ταχογραφο....και μπορουσα να εχω σιγουρα αποτελεσματα .
Τωρα με τον ταχογραφο... και απο λιγες δοκιμες που εκανα....διαπιστωσα οτι εχει ενα μικρο οφελος
οσον αφορα την παραμορφωση των σκαγιων.....και την συγκεντρωση σε σχεση με το σκετο αλευρι.

Και ολο αυτο.....μονο σε μολυβδινα σκαγια....Στα επινικελωμενα δεν ειδα καμια διαφορα !!!!!
Το ''μυστικο'' ειναι στην μιξη....ποσο γραφιτη θα βαλεις στο αλευρι....
Ακομα το ''ψαχνω''..... φιλε !!!! :)
 
Είναι στην έναρξη 15 Σεπτεμβρίου θερμοκρασία είχε 12-13 βαθμούς και σκαγι νο6
και ομως στον καιρο που εχουμε μεχρι τελος οκτωβρη πλέον το 6αρακι κόβει πολυ καλα σε ενα καλα στημενο σετ απ :)
γυρω στα 35 με 40μ την εκανα και γω την αποσταση κωστη!
Την ζεματησες !!!
 
και ομως στον καιρο που εχουμε μεχρι τελος οκτωβρη πλέον το 6αρακι κόβει πολυ καλα σε ενα καλα στημενο σετ απ :)
γυρω στα 35 με 40μ την εκανα και γω την αποσταση κωστη!
Την ζεματησες !!!
Σωστά τα λες.
Χήνα δν έχω τουφεκίση,διότι σπάνια συναντώ...το Ν6 όμως μου δουλεύει τέλεια κ στα σφυριχτάρια κ κουταλάδες με πάγο ως τα 40m max νωρίς το πρωί που έχω ορατότητα σε αυτά τα μέτρα...
 
Παιδια μηπως εχει κανεις δοκιμες με kicks invector ds?
Αγόρασες οπλαρα τι τα θες τα εξτραδακια; χαχαχα!!!!!!!!!!!!!!! Το τσοκ καντο φυσίγγια να το ευχαριστηθείς ρε αγορίνα. Δικιά μου σκέψη αγορίνα, ότι γουστάρεις να κάνεις φίλε μου.
 
Αγόρασες οπλαρα τι τα θες τα εξτραδακια; χαχαχα!!!!!!!!!!!!!!! Το τσοκ καντο φυσίγγια να το ευχαριστηθείς ρε αγορίνα. Δικιά μου σκέψη αγορίνα, ότι γουστάρεις να κάνεις φίλε μου.
Καλα ειναι μωρε αλλα μεχρι το im ειναι αρκετα ανοιχτα ... Το σκ θα δοκιμασω lf full kai xf γιατι δεν προλαβα
 
Παιδια μηπως εχει κανεις δοκιμες με kicks invector ds?
Ένα full είχα για κανένα χρόνο στο 725, δεν με ενθουσίασε σε σχέση με αυτά που είχα δει στη benelli...
Value for money τα Carlson...
Κ τα ανακοντα μου άρεσουν αλλά είναι βαριά για σκοπευτική χρήση αν αυτό αποτελεί κριτήριο στην επιλογή σου...
Πάντως επειδή τα γουστάρω τα κικς θα δοκιμάζα πάλι αν μου δινόταν η ευκαιρία ένα mod και ένα LF...
 
Ένα full είχα για κανένα χρόνο στο 725, δεν με ενθουσίασε σε σχέση με αυτά που είχα δει στη benelli...
Value for money τα Carlson...
Κ τα ανακοντα μου άρεσουν αλλά είναι βαριά για σκοπευτική χρήση αν αυτό αποτελεί κριτήριο στην επιλογή σου...
Πάντως επειδή τα γουστάρω τα κικς θα δοκιμάζα πάλι αν μου δινόταν η ευκαιρία ένα mod και ένα LF...
αμα δω το σαββατο οτι δεν μαρεσει το full και το xfull παω για kicks... στο 525 η κατω κανη ειχε high flyer extrafull και η πανω ενα goblin thunder 0.670 και μου εκανε τρελα κεφια. καθε σπασιμο ηταν αρρωστο!
 
αμα δω το σαββατο οτι δεν μαρεσει το full και το xfull παω για kicks... στο 525 η κατω κανη ειχε high flyer extrafull και η πανω ενα goblin thunder 0.670 και μου εκανε τρελα κεφια. καθε σπασιμο ηταν αρρωστο!
Το φουλ είναι συνήθως 8 δέκατα κ το x full 9 δέκατα σε αυτά τα όπλα, δηλαδή IM κ LF στην ουσία, το High flyer που είχες ήταν 3 άστρα με μολυβδινα σκάγια, ψάξε κ βρες ένα 30 Kiks smoke
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top