Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Είχατε δν είχατε,μου το λερώσατε το δίκαννο.... .yel.
Δοκιμή το setup του μπάρμα ΝίκουΠ.....shake hands.
Ωραίο,με νορμάλ ανάκρουση....
@ΛΑΜΠΗΣ όντως πολύ ωραίο,κ με βλέπω να το βάζω σε τσίχλα,μπεκατσίνη κ τρυγόνι μιας κ τα 31gr είναι από τις σύνηθες γομώσεις μου...
Στο δια ταύτα...

Setup: 12/68,5 688 Sipe 1.50x31 GT 24 No:8,5 στα 57.4mm.....κ.α.χ 11mm
Όπλο Rizzini Hombra 66cm αυλός 18.4
Υ.Γ Κλεισμένο με 2 στάδια (6*)
View attachment 28345View attachment 28346
Ρε την σαιπ και δεν της το ειχα να ναι τοσο καυλωτικη
Ερωτας!!!

Ζηλεψε η c7 τωρα που την ειχα φιλεναδα
 
View attachment 28354

Κληρονομιά ... την βούτηξα από τον πατέρα μου.
Θα βάλω και άλλες φωτό στο κατάλληλο θέμα ;)

Δεν είμαι έμπειρος ...


Βασιλη μου , βαλτην στα παλια ''μαλαματα''.....Αυτη η μπαρουτι ειναι απο την εποχη με τις ''χαρτουτσες''
και 645 καψουλι με 3ρεις εκπνοες.....Εαν θελεις να γεμισεις....παρε μια σφραγισμενη ....να κανεις την
δουλεια σου φιλε!!! ;) :)
 
Οι εμπειροτεροι τι λένε.......SIPE ή S4;;;;;;

Χωρις να ειμαι ειμπειρος....και εχοντας δουλεψει την ς4 με λιγη πυριτιδα απο σφαγμενα φυσιγια
εχω την την εντυπωση οτι ειναι ιδιες.....με ποιο ''ξερη'' τουφεκια αυτην της ς4.
Τα σεταπ της ς4 στο + 0.05 για την sipe.
 
Βασιλη μου , βαλτην στα παλια ''μαλαματα''.....Αυτη η μπαρουτι ειναι απο την εποχη με τις ''χαρτουτσες''
και 645 καψουλι με 3ρεις εκπνοες.....Εαν θελεις να γεμισεις....παρε μια σφραγισμενη ....να κανεις την
δουλεια σου φιλε!!! ;) :)
Όχι Νίκο δεν την γεμίζω.
Απλά βούτηξα από τον πατέρα μου όλα τα εξαρτήματα γεμίσματος.

Να και τα 6.45 με τις 3 εκπνοές σου :)

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Παλιά-φυσίγγια.260/page-424#post-601863
 
Last edited:
Προσωπικά δε ξέρω.......

Η tecna παίζει μπάλα πιο ψηλά σε γομωση!
Μιλαω για έναν κυκλο γομωσης από 28-30 έως 34-35 γρ σε πιο χοντρά!
Οι Ιταλοί λένε βασίλισσα την S4 κ φυσικά είναι, ειδικά στα φορτία που ζητάς, να ξέρεις κ εσυ κ όλοι ότι η S4 μπορεί να φθάσει κ τα 40 γρ
 
Καλησπέρα!

Αφού ξεπεράστηκαν οι «Αναβλητικές δοκιμές», το θέμα «Βλητικές δοκιμές» μετατράπηκε σε «Υλικά και συνταγές ιδιογόμωσης».

Προτείνω στο παρόν νήμα να αναρτώνται μόνο βλητικές δοκιμές με γνωστά φυσίγγια εμπορίου, ενώ, οι συνταγές ιδιογόμωσης να αναρτώνται στο νήμα «Συνταγές και συμβουλές ιδιογόμωσης» με αναφορά στα βλητικά χαρακτηριστικά τους (αν υπάρχουν) και την εμπειρία του ιδιογομωτή.

Για τους περισσότερους, πιστεύω, κυρίως για όσους δεν γεμίζουν, δεν έχει κάποια αξία μια βλητική δοκιμή με ένα ξένο όπλο και ένα φυσίγγι που ποτέ δεν θα τους είναι διαθέσιμο, όσο καλή κι αν είναι.

Αντιθέτως, κάποιος που ενδιαφέρεται για κάποιο φυσίγγι εμπορίου, θα ανατρέξει στο παρόν νήμα ώστε να δει την απόδοσή του σε διάφορα όπλα, τσοκ και μέτρα, ώστε να δει αν καλύπτει τις ανάγκες του και να αποφασίσει για την παραγγελία του.

Φυσικά, το παραπάνω είναι απλά η άποψή μου. Αν οι περισσότεροι θέλετε στο παρόν νήμα να βλέπετε και βλητικές δοκιμές με φυσίγγια ιδιογόμωσης, πάω πάσο.
 
Last edited:
Καλησπέρα!

Αφού ξεπεράστηκαν οι «Αναβλητικές δοκιμές», το θέμα «Βλητικές δοκιμές» μετατράπηκε σε «Υλικά και συνταγές ιδιογόμωσης».

Προτείνω στο παρόν νήμα να αναρτώνται μόνο βλητικές δοκιμές με γνωστά φυσίγγια εμπορίου, ενώ, οι συνταγές ιδιογόμωσης να αναρτώνται στο νήμα «Συνταγές και συμβουλές ιδιογόμωσης» με αναφορά στα βλητικά χαρακτηριστικά τους (αν υπάρχουν) και την εμπειρία του ιδιογομωτή.

Για τους περισσότερους, πιστεύω, κυρίως για όσους δεν γεμίζουν, δεν έχει κάποια αξία μια βλητική δοκιμή με ένα ξένο όπλο και ένα φυσίγγι που ποτέ δεν θα τους είναι διαθέσιμο, όσο καλή κι αν είναι.

Αντιθέτως, κάποιος που ενδιαφέρεται για κάποιο φυσίγγι εμπορίου, θα ανατρέξει στο παρόν νήμα ώστε να δει την απόδοσή του σε διάφορα όπλα, τσοκ και μέτρα, ώστε να δει αν καλύπτει τις ανάγκες του και να αποφασίσει για την παραγγελία του.

Φυσικά, το παραπάνω είναι απλά η άποψή μου. Αν οι περισσότεροι θέλετε στο παρόν νήμα να βλέπετε και βλητικές δοκιμές με φυσίγγια ιδιογόμωσης, πάω πάσο.
Το θέμα είναι ότι βλητικές δοκιμές, συνήθως γίνονται από τους ιδιογομωτές και από αυτούς πάλι, δύο ή τρεις ανεβάζουν δοκιμές, γιατί χρειάζεται πολύ κόπο και χρόνο. Νομίζω ότι αν υπήρχε νήμα, μόνο για δοκιμές με φυσίγγια εμπορίου, θα έπιανε αράχνες. Παράλληλα, δοκιμές χωρίς τιην συνταγή του φυσιγγίων, νομίζω είναι μισή δουλειά.
 
Οι Ιταλοί λένε βασίλισσα την S4 κ φυσικά είναι, ειδικά στα φορτία που ζητάς, να ξέρεις κ εσυ κ όλοι ότι η S4 μπορεί να φθάσει κ τα 40 γρ
Εχω 36αρι θανατος αλλα φωβαμε να το βαλω εδω..(..ΥΓ τωρα διαβασα το μηνα σου για την s4..πια λενε βασιλισσα....)τον ξερω χρονια αυτον τον ερωτα τον ιταλον
 
Εχω 36αρι θανατος αλλα φωβαμε να το βαλω εδω..(..ΥΓ τωρα διαβασα το μηνα σου για την s4..πια λενε βασιλισσα....)τον ξερω χρονια αυτον τον ερωτα τον ιταλον
Δηλαδή πόσα μπάρ μπορεί να φτάνει το 36αρι και ποσο μπορεί να φτάσει με τα 40γρ που προανεφερε ο Δημήτρης @Dimitris benelli και για τι κλείσιμο μιλάμε, αστέρι ή ρελι και σε αυτά τα γραμμάρια μιλάμε για διασποράς ή μεσαίες-μεγαλες αποστάσεις;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top