Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Νικο εγω σε ειπα οτι εχω δει και σε εμπορικο φυσιγγι οχι οτι ειναι σωστο τωρα φυσικα ο καθενας εχει την αποψη του σε αυτο εχεις δικιο ουτε εγω θα φτιαξω κατι τετοιο αλλα αλλοι μπορει !!!

Μητσαρα μου και εγω σου ειπα την γνωμη μου!!! Και με εμποριου φυσιγγια εχουν σπασει οπλα....ουκ ολιγα.
Για μενα ειναι απαγορευτικο.....τωρα το τι κανει ο καθε ενας....ειπαμε δικαιωμα του....
 
Δεν έχει θέμα Τόλη, εγώ βάζω σε πολλες συνταγές που φτιάχνω χαρτάκι πανω στα σκάγια , καμια αυξηση σε ταχυτητες η πιέσεις, πιο σωστο κλείσιμο ειδικά σε 8 αστέρι κ σφράγισμα του φυσιγγιου ειδικά σε αλευρι κ καποια αλλα οφέλη, κ εντελώς πληροφοριακα οι κάνες της σωλήνας Benelli δεν σπανε ποτε
Μητσο και μενα οκ μου φανηκανε και ητανε και φαρμακι στο κυνηγι
 
Μητσαρα μου , στο χωριο μου λενε ''νοικουκυρ λουγαει''........Ο καθε ενας μπορει να κανει οτι θελει...και
να πορευεται συμφωνα με αυτα.... δικαιωμα του ειναι!!!! Απλα την γνωμη μου ειπα...και το τι πιστευω φιλε μου!!!!

ΥΓ. Να ξερεις....τα οπλα δεν σπανε τυχαια.....και δεν το λεω για το ''χαρτακι''.....γενικα μιλαω.....
Οχι μονο δεν σπανε τυχαια , αλλα και ζημιες δεν βγαζουν τυχαια. Εχω τρια απο 76, 81, 87 , και δεν εχω δει εμπλοκη , ουτε ζημια ποτε.
Ο ξαδερφος και συγκυνηγος δυο , 90, 96, το ιδιο
Ο ετερος της παρεας τεσσερα, 75, 80, 92, 2012, το ιδιο
Ο θειος μου 68, 80, το ιδιο
Αλλα ολοι αυτοι εχουμε ενα κοινο : 32-36 γρ σοβαρων εταιριων ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ
 
Πολυ ωραια αυτο υποψιαστηκα και εγω...της παει πολυ το 616 ,την νευριαζει
Ακριβώς αυτό... Με μόνη αλλαγή τον κάλυκα κ το καψουλι την αγριευεις... Παίζει ρόλο ο πυθμένας του κάλυκα κ η φλόγα του 616... Κ με φίοκι δουλεύει κ καλοκαίρι αλλά θέλει να ρελιασεις 3-4 δέκατα ψηλότερα κ να μην την πιέσεις...
 
Στην ιδιογομοση ειναι πολλα που γινονται και δεν γραφονται και πολλα που γραφονται και δεν γινονται........Υ.Γ.οποιος μπορι να ταχο.....την mb32 1,70*33 me ,diamante21 με 616 και cx2000 απο περιεργια το 616 σε καλυκα fiocchi 12/70/12 πατημα 57,8 και τα δυο
Καλημερα Ηλια, αυτη η συνταγη με f2×32 στα 57.5 μου εδωσε 425m/sec με 23 βαθμους σε καννη 18.4 / 76 full.
 
Καλημερα Ηλια, αυτη η συνταγη με f2×32 στα 57.5 μου εδωσε 425m/sec με 23 βαθμους σε καννη 18.4 / 76 full.
Να συμπληρωσω, με cx2000.
Με 616 κ fiocchi θα αγριευει πολυ.
ΥΓ. Χρωσταω δοκιμες με την s4, θα στησω κ αυτα με mb32 με πρωτη ευκαιρια θα ριξω να δουμε.
 
Καλησπέρα φίλοι! Η ντουφέκια είναι το σεταπ του Νίκου Π ελαφρώς τροποποιημένη (γιατί δεν έχω 8στερο και αυτή τη στιγμή κάλυκα CHEDDITTE) . Είναι λοιπόν κάλυκας maxam με το δικό του καψουλι , πυρίτιδα Α1 1,60x32 No 7 10 σκάγια / γραμμάριο βύσμα z2m 21 68,50-57,40! To έκλεισα τόσο γιατί το στροφείο είναι sp2 special και κάνει πολύ βαθύ ρελι 2,70-2,,80 mm
Σκάγια 215 από τα 320 ποσοστό 67% με 3* τσοκ στα 36,50 μετρα και με πολύ ομοιόμορφη κατανομή!!!
IMG_20210618_175937.jpg
 
Καλησπέρα φίλοι! Η ντουφέκια είναι το σεταπ του Νίκου Π ελαφρώς τροποποιημένη (γιατί δεν έχω 8στερο και αυτή τη στιγμή κάλυκα CHEDDITTE) . Είναι λοιπόν κάλυκας maxam με το δικό του καψουλι , πυρίτιδα Α1 1,60x32 No 7 10 σκάγια / γραμμάριο βύσμα z2m 21 68,50-57,40! To έκλεισα τόσο γιατί το στροφείο είναι sp2 special και κάνει πολύ βαθύ ρελι 2,70-2,,80 mm
Σκάγια 215 από τα 320 ποσοστό 67% με 3* τσοκ στα 36,50 μετρα και με πολύ ομοιόμορφη κατανομή!!!
View attachment 28299
Θα ναι καλη στο κρυο αυτη φιλε γιατι ο πινακας μοιαζει με βυζι που τσουτσουριασε .sarcastic.
Σοβαρα τωρα ειναι αρκετα καλη
Διακρινονται καλα τα κτυπηματα αρα και απο διατρηση θα ηταν ικανοποιητικη
 
Καλησπέρα φίλοι! Η ντουφέκια είναι το σεταπ του Νίκου Π ελαφρώς τροποποιημένη (γιατί δεν έχω 8στερο και αυτή τη στιγμή κάλυκα CHEDDITTE) . Είναι λοιπόν κάλυκας maxam με το δικό του καψουλι , πυρίτιδα Α1 1,60x32 No 7 10 σκάγια / γραμμάριο βύσμα z2m 21 68,50-57,40! To έκλεισα τόσο γιατί το στροφείο είναι sp2 special και κάνει πολύ βαθύ ρελι 2,70-2,,80 mm
Σκάγια 215 από τα 320 ποσοστό 67% με 3* τσοκ στα 36,50 μετρα και με πολύ ομοιόμορφη κατανομή!!!
View attachment 28299


Bαγγελα μου , καλη η τουφεκια σου......Μπορει να γινει και καλυτερη φιλε !!!
Βαλε CHEDDITE καλυκα...CX2000 καψουλι.....Την ''στριμωξες'' στον ΜΑΧΑΜ καλυκα...της εβαλες και
UEE καψουλι.....αλλαξε ολη η τουφεκια φιλαρα....Το σεταπ οπως το εχω δινει V1,5-396m/s δεν χρειαζεσαι
μεγαλυτερη ταχυτητα φιλε μου!!! Ετσι οπως το εκλεισες σε υπολογιζω στο 410 -415μ/δ ....καπου εκει...
Γι'αυτο εχεις χαμηλοτερη συγκεντρωση ,,,,,απο το δικο μου .
Για του λογου το αληθες....σου βαζω την δοκιμη μου φιλε!!!

εικόνα_Viber_2021-06-07_20-33-50.jpgεικόνα_Viber_2021-06-07_20-34-14.jpgεικόνα_Viber_2021-06-07_20-34-47.jpg
 
Κατι που ηθελα να ρωτησω
Βλεπω οτι πολλα παιδια χρησιμοποιειται το φουλ τσοκ στις δοκιμες σας
Κατανοητος ο λογος που γινεται αυτο
Η ερωτηση μου ειναι εαν το χρησιμοποιειται και στο κυνηγι σας
Συνηθως στα καρτερατα κυνηγια ο μεσος κυνηγος δουλευει το 2-3 τσοκ
Το φουλ τσοκ κατ εμενα αλλα και απο παιδια που ξερω που εχουν κανει δοκιμες με το τσουβαλι ειναι ενα τσοκ αρκετα ιδιομορφο το οποιο δυσκολα το βρισκει κανεις ειδικα στα χοντρα σκαγια και σε βαριες γομωσεις
Θα ελεγα οτι αρκετες φορες το 2 δινει πιο κυνηγετικες κατανομες σε στγκριση με το 1

για πειτε
Χρησιμοποιειται το φουκ τσοκ κατ επιλογη στα κυνηγια σας
Κατοχοι καννων με σταθερο φουλ τσοκ εξαιρουνται απο την ερωτηση
 
Κατ επιλογη χρησιμοποιω full κ 76 cm σε ολα τα κυνηγια εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων.
Εαν γνωριζεις το οπλο σου κ εχεις σωστο κοντακι το φουλ σου φαινεται παιχνιδακι.
Το συνηθεστερο προβλημα ειναι οταν το θηραμα βγαινει μακρυα κ οχι κοντα...
Φυσικα υπαρχουν φυσιγγια που σκορπιζουν με το φουλ λογω παραμορφωσης σκαγιων.
Σε χοντρα σκαγια ν2,3, 4 κ range γομωσης 36-40 εχω δει καταβολες σε απιστευτες αποστασεις.
 
Καλησπέρα φίλοι! Η ντουφέκια είναι το σετα του Νίκου Π ελαφρώς τροποποιημένη (γιατί δεν έχω 8στερο και αυτή τη στιγμή κάλυκα CHEDDITTE) . Είναι λοιπόν κάλυκας maxam με το δικό του καψουλι , πυρίτιδα Α1 1,60x32 No 7 10 σκάγια / γραμμάριο βύσμα z2m 21 68,50-57,40! To έκλεισα τόσο γιατί το στροφείο είναι sp2 special και κάνει πολύ βαθύ ρελι 2,70-2,,80 mm
Σκάγια 215 από τα 320 ποσοστό 67% με 3* τσοκ στα 36,50 μετρα και με πολύ ομοιόμορφη κατανομή!!!
View attachment 28299
Bαγγελα μου , καλη η τουφεκια σου......Μπορει να γινει και καλυτερη φιλε !!!
Βαλε CHEDDITE καλυκα...CX2000 καψουλι.....Την ''στριμωξες'' στον ΜΑΧΑΜ καλυκα...της εβαλες και
UEE καψουλι.....αλλαξε ολη η τουφεκια φιλαρα....Το σεταπ οπως το εχω δινει V1,5-396m/s δεν χρειαζεσαι
μεγαλυτερη ταχυτητα φιλε μου!!! Ετσι οπως το εκλεισες σε υπολογιζω στο 410 -415μ/δ ....καπου εκει...
Γι'αυτο εχεις χαμηλοτερη συγκεντρωση ,,,,,απο το δικο μου .
Για του λογου το αληθες....σου βαζω την δοκιμη μου φιλε!!!

View attachment 28306View attachment 28307View attachment 28308
Δεν είχα αυτή τη στιγμή cheditte Νίκο για αυτό το δοκίμασα έτσι......... Μόλις πάρω θα δοκιμαστεί.........!!!!!!
 
Καλησπέρα φίλοι! Η ντουφέκια είναι το σετα του Νίκου Π ελαφρώς τροποποιημένη (γιατί δεν έχω 8στερο και αυτή τη στιγμή κάλυκα CHEDDITTE) . Είναι λοιπόν κάλυκας maxam με το δικό του καψουλι , πυρίτιδα Α1 1,60x32 No 7 10 σκάγια / γραμμάριο βύσμα z2m 21 68,50-57,40! To έκλεισα τόσο γιατί το στροφείο είναι sp2 special και κάνει πολύ βαθύ ρελι 2,70-2,,80 mm
Σκάγια 215 από τα 320 ποσοστό 67% με 3* τσοκ στα 36,50 μετρα και με πολύ ομοιόμορφη κατανομή!!!
View attachment 28299

Δεν είχα αυτή τη στιγμή cheditte Νίκο για αυτό το δοκίμασα έτσι......... Μόλις πάρω θα δοκιμαστεί.........!!!!!!

ΟΚ .Βαγγελα μου!!! Κανε το ''κουμαντο σου'' φιλε!!!!! :)
 
Κατ επιλογη χρησιμοποιω full κ 76 cm σε ολα τα κυνηγια εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων.
Εαν γνωριζεις το οπλο σου κ εχεις σωστο κοντακι το φουλ σου φαινεται παιχνιδακι.
Το συνηθεστερο προβλημα ειναι οταν το θηραμα βγαινει μακρυα κ οχι κοντα...
Φυσικα υπαρχουν φυσιγγια που σκορπιζουν με το φουλ λογω παραμορφωσης σκαγιων.
Σε χοντρα σκαγια ν2,3, 4 κ range γομωσης 36-40 εχω δει καταβολες σε απιστευτες αποστασεις.
Άρχοντας Στέλιο .
 
Και ένα ωραίο φυσιγγακι με sipe καψουλι 615 1,45x28 No 8 με 14σκαγια
Σκάγια 265 από 362 συγκεντρωση 73% με 3* στα 36,50 μετρα ! Ταχύτητα δε μέτρησα ακομη..........
View attachment 28336
688 να βάλεις Βαγγέλη για 28άρι SIPE .H ωραία κατανομή δεν θ'αλλάξει σε τίποτα .
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top