Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλησπέρα παίδες ! Ήθελα να δω τη γίνεται σε υψηλές θερμοκρασίες και δοκίμασα δύο σεταπ με πυρίτιδα Α1 το πρώτο με καψουλι 688 1,65x32 βύσμα Gt21 σκάγια νούμερο 7 ρελιασμενο με bn2 special στα 58,00 mm! Το δεύτερο κάλυκας maxan καψουλι uee 1,65x32 giovani 20 No7 ρελιασμενο με sp2special στα 57,50! Ξεκινώ από τη δεύτερη έχει 225 σκάγια από 320 δηλαδή 70% συγκέντρωση στα 36,50 μετρα με 3*View attachment 28491 τσοκ! Και η πρώτη 203 σκάγια από 320 δηλ ποσοστό 63,50% στα ίδια μέτρα με ίδιο τσοκ!View attachment 28490
Μεγαλη μαγκια το συρμα !
 
Ούτε εγώ έχω shotkam.
Ομολογώ ότι είναι πολύ ωραίο εργαλείο.

Τι να πρωτοπάρουμε, shotkam, gofish cam, gopro ;;;
Να παρεις τα γυαλια με καμερα αλλα προσχε μη τα φορας στη παραλια και δει η γυναικα που κανεις hard focus αχαχαχαχαχαχαχ
 
Λάμπη και εμένα Μ παρακίνησε η nobel sport που γεμίζει το velox έτσι.......... Αυτό που δε γνωρίζω είναι εάν το γεμίζει με τον GT 18 η το GT 21!!! Σε φυσίγγια με Α1 με σεταπ 686 1,65x32 πήγα καλά σε Πέρδικα με πολύ ζέστη μόνο,αλλά μόλις εσφιγγε λίγο ο καιρός δεν έκανε τίποτα........... Ξεπουπουλιασματα ,ζωντανά πουλιά κλπ

Βαγγελα μου.....τουλαχιστον εσυ και καποιοι αλλοι φιλοι ξερουν οτι μιλαω παντα καλοπροαιρετα φιλε!!!

Οσο για τον φιλο τον Λαμπη.....αν και δεν ''φαινεται''.....ειναι ''πειραχτηρι''!!!! :)

Θα σου πω την γνωμη μου...και εσυ βεβαια κανε αυτο που εσυ νομιζεις καλυτερο.
Απο δοκιμες που εχω κανει.....εχω δει οτι η Α1 δεν της αρεσει ουτε το 688 ουτε το uee.
To καψουλι της ειναι το CX2000 και το 686 στα φορτωμενα σεταπ.

Να ξεκαθαρισουμε τα πραγματα ομως....μιλαω για ζεστη ( αρχη σεζον ) και για νορμαλ θερμοκρασιες...
δεν ξερω τι καψουλι μπορει να χρειαζεται στους μειον βαθμους...

Νομιζω για νορμαλ θερμοκρασιες ακομα και σε φσιγγια ΔΥΟ σταδιων κλεισμενα στα 58 χιλιοστα το
καψουλι της ειναι το CX2000 φιλε!!!

Σου βαζω μια δοκιμη μου στους 28 βαθμους ....με δυο σταδια κλεισμενο το φυσιγγιο στα 58 χιλιοστα...και
βγαλε τα συμπερασματα σου φιλαρα μου!!!!

εικόνα_Viber_2020-10-26_17-09-42.jpgεικόνα_Viber_2020-10-26_17-10-12.jpgεικόνα_Viber_2020-10-26_17-10-38.jpg
 
Βαγγελα μου.....τουλαχιστον εσυ και καποιοι αλλοι φιλοι ξερουν οτι μιλαω παντα καλοπροαιρετα φιλε!!!

Οσο για τον φιλο τον Λαμπη.....αν και δεν ''φαινεται''.....ειναι ''πειραχτηρι''!!!! :)

Θα σου πω την γνωμη μου...και εσυ βεβαια κανε αυτο που εσυ νομιζεις καλυτερο.
Απο δοκιμες που εχω κανει.....εχω δει οτι η Α1 δεν της αρεσει ουτε το 688 ουτε το uee.
To καψουλι της ειναι το CX2000 και το 686 στα φορτωμενα σεταπ.

Να ξεκαθαρισουμε τα πραγματα ομως....μιλαω για ζεστη ( αρχη σεζον ) και για νορμαλ θερμοκρασιες...
δεν ξερω τι καψουλι μπορει να χρειαζεται στους μειον βαθμους...

Νομιζω για νορμαλ θερμοκρασιες ακομα και σε φσιγγια ΔΥΟ σταδιων κλεισμενα στα 58 χιλιοστα το
καψουλι της ειναι το CX2000 φιλε!!!

Σου βαζω μια δοκιμη μου στους 28 βαθμους ....με δυο σταδια κλεισμενο το φυσιγγιο στα 58 χιλιοστα...και
βγαλε τα συμπερασματα σου φιλαρα μου!!!!

View attachment 28493View attachment 28494View attachment 28495
Δεν διαφωνώ κάπου μαζί σου ........... Απλώς κάνω πειράματα......... Δοκίμασα και με 688 και με ισπανικό και βλέπω αξιοπρεπείς κατανομές και μάλιστα σε 36 βαθμούς κελσίου............ Πιστεύω ότι έχει να κάνει και το όπλο,η κανη του με αυτά τα αποτελέσματα γιατί αν είχα το προηγούμενο θα έψαχνα τα σκάγια με το μεγενθυτικο φακό στον πίνακα!!!!
 
Ωραία τουφεκια η δευτερη!
Η διαφορά οφείλεται λόγω συγκεντρωτηρα σε συνδιασμο με το καψουλι;
Πιο είναι πιο ισχυρό 688 ή υεε;
Παρόλο που είναι πιο πατημενο αυτό με το uee πήγε καλυτερα!
Είναι πιο πατημένο αλλά με διαφορετικό βύσμα!!!! Το ένα είναι gt21 και στα 58,00 mm είναι πατημένο και το άλλο giovani 20 και στα 57,50 σχεδόν απάτητο!!!
 
Είναι πιο πατημένο αλλά με διαφορετικό βύσμα!!!! Το ένα είναι gt21 και στα 58,00 mm είναι πατημένο και το άλλο giovani 20 και στα 57,50 σχεδόν απάτητο!!!

Βαγγελα απο την στιγμη που εχεις διαφορετικα βυσματα στην δοσολογια...επρεπε για να εχεις σωστη
εικονα ....να εχεις καψουλια και στον GT -και στον τζιοβανι 688 - uee - cx2000 και στα δυο φυσιγγια...
Τοτε θα εβλεπες ολες τις διαφορές φιλε!!!! :)
 
Λάμπη και εμένα Μ παρακίνησε η nobel sport που γεμίζει το velox έτσι.......... Αυτό που δε γνωρίζω είναι εάν το γεμίζει με τον GT 18 η το GT 21!!! Σε φυσίγγια με Α1 με σεταπ 686 1,65x32 πήγα καλά σε Πέρδικα με πολύ ζέστη μόνο,αλλά μόλις εσφιγγε λίγο ο καιρός δεν έκανε τίποτα........... Ξεπουπουλιασματα ,ζωντανά πουλιά κλπ
Δεν το ξέρω το VELOX αλλά ένα ντόπιο εδώ σε 67άρι κάλυκα γεμίζεται 1.65 Χ32 με cx2000 .

Y.Γ Βαγγέλη σύγκρινε την διάτρηση του σε ίδιο νο.σκαγιού με το άλλο που έφτιαξες με C7 1.65 X 32 .
Θα βγούν καλά συμπεράσματα .Πιστεύω θάναι πολύ κοντά .
 
Last edited:
Δεν το ξέρω το VELOX αλλά ένα ντόπιο εδώ σε 67άρι κάλυκα γεμίζεται 1.65 Χ32 με cx2000 .
Ναι την θυμάμαι αυτή τη συνταγή,την είχες γράψει ......ήταν με gt18 το είχα δοκιμάσει καλό ήταν και πρέπει να κρατάει και στο κρύο!!! Κάτι ανάλογο γεμίζω με 686 σε 1,70x32 σε 67αρι κάλυκα!
 
Λάμπη και εμένα Μ παρακίνησε η nobel sport που γεμίζει το velox έτσι.......... Αυτό που δε γνωρίζω είναι εάν το γεμίζει με τον GT 18 η το GT 21!!! Σε φυσίγγια με Α1 με σεταπ 686 1,65x32 πήγα καλά σε Πέρδικα με πολύ ζέστη μόνο,αλλά μόλις εσφιγγε λίγο ο καιρός δεν έκανε τίποτα........... Ξεπουπουλιασματα ,ζωντανά πουλιά κλπ
Χειμώνα βάλε cx2000 Βαγγέλη...
 
Καλησπέρα παίδες ! Ήθελα να δω τη γίνεται σε υψηλές θερμοκρασίες και δοκίμασα δύο σεταπ με πυρίτιδα Α1 το πρώτο με καψουλι 688 1,65x32 βύσμα Gt21 σκάγια νούμερο 7 ρελιασμενο με bn2 special στα 58,00 mm! Το δεύτερο κάλυκας maxan καψουλι uee 1,65x32 giovani 20 No7 ρελιασμενο με sp2special στα 57,50! Ξεκινώ από τη δεύτερη έχει 225 σκάγια από 320 δηλαδή 70% συγκέντρωση στα 36,50 μετρα με 3*View attachment 28491 τσοκ! Και η πρώτη 203 σκάγια από 320 δηλ ποσοστό 63,50% στα ίδια μέτρα με ίδιο τσοκ!View attachment 28490
Εγώ να πω την αλήθεια μου από της δυο εικόνες μου αρέσει η δεύτερη εικόνα ή πρώτη τουφεκιά δηλαδή και ας εχει λιγότερα σκάγια.
 
Χειμώνα βάλε cx2000 Βαγγέλη...


Οτι και να βαλει Κωστή μου , Α1 θα παραμεινει.....Και το λεω αυτο....γιατι στο παρελθον ουκ ολιγες
φορες με ''πουλησε'' η Α1. Κατι πρωινα με υγρασια και ομιχλη στον Κερκη σεπτεμβρη μηνα .....τον
''επινα'' κανονικα.....Ακομα τρεχουν οι περδικες....Τοτε ομως ημουν απειρος και σαν κυνηγος και σαν
ιδιογομωτης!!!!
Τωρα που ξερω πεντε πραγματα περισσοτερα....Δεν της ''χαριζομαι''......μονο στην τσιχλα και στα δισκακια
την ριχνω.....και πολυ της ειναι!!! Και αυτο μεχρι να τελειωσει....και δεν την ξανα πιανω στα χερια μου !!!
Βεβαια υπαρχουν ιδιογομωτες και κυνηγοι που την εχουν σε μεγαλη εκτιμηση....και καλα κανουν, και δεν
κατηγορω κανεναν.....Απλα λεω οτι για τα δικα μου ''γουστα''....δεν κανει.....

Η Α1, και παντα κατα την γνωμη μου.....''κοιταει'' και ψαχνει την ΜΒ32 με τα κυαλια και σε καιρικες
συνθηκες....και σε αποδοση.
Ολα αυτα με τα δικα μου κριτηρια......

Βαζω μια δοκιμη μου με ΜΒ32 σε ρελιαστο......ριγμενο στα 25 μετρα με 4* αστρα και στα 35 με 3* αστρα
με γνησια μαλλινη ταπα....και τα συμπερασματα δικα σας παλικαρια!!!!


εικόνα_Viber_2021-03-19_07-07-21.jpgεικόνα_Viber_2021-03-19_07-08-13.jpgεικόνα_Viber_2021-03-19_07-08-38.jpgεικόνα_Viber_2021-03-19_07-09-08.jpgεικόνα_Viber_2021-03-19_07-09-30.jpg
 
Οτι και να βαλει Κωστή μου , Α1 θα παραμεινει.....Και το λεω αυτο....γιατι στο παρελθον ουκ ολιγες
φορες με ''πουλησε'' η Α1. Κατι πρωινα με υγρασια και ομιχλη στον Κερκη σεπτεμβρη μηνα .....τον
''επινα'' κανονικα.....Ακομα τρεχουν οι περδικες....Τοτε ομως ημουν απειρος και σαν κυνηγος και σαν
ιδιογομωτης!!!!
Τωρα που ξερω πεντε πραγματα περισσοτερα....Δεν της ''χαριζομαι''......μονο στην τσιχλα και στα δισκακια
την ριχνω.....και πολυ της ειναι!!! Και αυτο μεχρι να τελειωσει....και δεν την ξανα πιανω στα χερια μου !!!
Βεβαια υπαρχουν ιδιογομωτες και κυνηγοι που την εχουν σε μεγαλη εκτιμηση....και καλα κανουν, και δεν
κατηγορω κανεναν.....Απλα λεω οτι για τα δικα μου ''γουστα''....δεν κανει.....

Η Α1, και παντα κατα την γνωμη μου.....''κοιταει'' και ψαχνει την ΜΒ32 με τα κυαλια και σε καιρικες
συνθηκες....και σε αποδοση.
Ολα αυτα με τα δικα μου κριτηρια......

Βαζω μια δοκιμη μου με ΜΒ32 σε ρελιαστο......ριγμενο στα 25 μετρα με 4* αστρα και στα 35 με 3* αστρα
με γνησια μαλλινη ταπα....και τα συμπερασματα δικα σας παλικαρια!!!!


View attachment 28524View attachment 28525View attachment 28526View attachment 28527View attachment 28528
Κλάσεις ανώτερη η ΜΒ32 από την Α1 Νικόλα...
Ωραίες τουφεκιές!!
 
Οτι και να βαλει Κωστή μου , Α1 θα παραμεινει.....Και το λεω αυτο....γιατι στο παρελθον ουκ ολιγες
φορες με ''πουλησε'' η Α1. Κατι πρωινα με υγρασια και ομιχλη στον Κερκη σεπτεμβρη μηνα .....τον
''επινα'' κανονικα.....Ακομα τρεχουν οι περδικες....Τοτε ομως ημουν απειρος και σαν κυνηγος και σαν
ιδιογομωτης!!!!
Τωρα που ξερω πεντε πραγματα περισσοτερα....Δεν της ''χαριζομαι''......μονο στην τσιχλα και στα δισκακια
την ριχνω.....και πολυ της ειναι!!! Και αυτο μεχρι να τελειωσει....και δεν την ξανα πιανω στα χερια μου !!!
Βεβαια υπαρχουν ιδιογομωτες και κυνηγοι που την εχουν σε μεγαλη εκτιμηση....και καλα κανουν, και δεν
κατηγορω κανεναν.....Απλα λεω οτι για τα δικα μου ''γουστα''....δεν κανει.....

Η Α1, και παντα κατα την γνωμη μου.....''κοιταει'' και ψαχνει την ΜΒ32 με τα κυαλια και σε καιρικες
συνθηκες....και σε αποδοση.
Ολα αυτα με τα δικα μου κριτηρια......

Βαζω μια δοκιμη μου με ΜΒ32 σε ρελιαστο......ριγμενο στα 25 μετρα με 4* αστρα και στα 35 με 3* αστρα
με γνησια μαλλινη ταπα....και τα συμπερασματα δικα σας παλικαρια!!!!


View attachment 28524View attachment 28525
Σε cheddite 16αρη κ με Diana 7mm,
ολα τα αλλα ιδια εδωσε 415/418 m/sec
 
Εγώ να πω την αλήθεια μου από της δυο εικόνες μου αρέσει η δεύτερη εικόνα ή πρώτη τουφεκιά δηλαδή και ας εχει λιγότερα σκάγια.
Και μένα αυτή μου αρέσει περισσότερο είναι αλήθεια,δεδομένου ότι είναι και αδικημένη επειδή μου έφυγε αρκετά αριστερά............
 
Οτι και να βαλει Κωστή μου , Α1 θα παραμεινει.....Και το λεω αυτο....γιατι στο παρελθον ουκ ολιγες
φορες με ''πουλησε'' η Α1. Κατι πρωινα με υγρασια και ομιχλη στον Κερκη σεπτεμβρη μηνα .....τον
''επινα'' κανονικα.....Ακομα τρεχουν οι περδικες....Τοτε ομως ημουν απειρος και σαν κυνηγος και σαν
ιδιογομωτης!!!!
Τωρα που ξερω πεντε πραγματα περισσοτερα....Δεν της ''χαριζομαι''......μονο στην τσιχλα και στα δισκακια
την ριχνω.....και πολυ της ειναι!!! Και αυτο μεχρι να τελειωσει....και δεν την ξανα πιανω στα χερια μου !!!
Βεβαια υπαρχουν ιδιογομωτες και κυνηγοι που την εχουν σε μεγαλη εκτιμηση....και καλα κανουν, και δεν
κατηγορω κανεναν.....Απλα λεω οτι για τα δικα μου ''γουστα''....δεν κανει.....

Η Α1, και παντα κατα την γνωμη μου.....''κοιταει'' και ψαχνει την ΜΒ32 με τα κυαλια και σε καιρικες
συνθηκες....και σε αποδοση.
Ολα αυτα με τα δικα μου κριτηρια......

Βαζω μια δοκιμη μου με ΜΒ32 σε ρελιαστο......ριγμενο στα 25 μετρα με 4* αστρα και στα 35 με 3* αστρα
με γνησια μαλλινη ταπα....και τα συμπερασματα δικα σας παλικαρια!!!!


View attachment 28524View attachment 28525View attachment 28526View attachment 28527View attachment 28528
Νίκο δεν έχεις άδικο για την Α1 απλά χρειάζομαι μια πυρίτιδα για χαμηλές - μέσες γομώσεις ευγενική με τα δίκανα που κυνηγάω.......... Είχα βρει προπερσι την anigrina lamelare πραγματικά εξαιρετική στα 32-33 γραμμάρια με πολύ ωραία και φονική ντουφέκια ,με παρόμοια σύσταση με την MB!! Δυστυχώς δεν μπορώ να την ξαναβρώ ...........,. Εάν βάλω στο saint Etienne που κυνηγάω που ζυγίζει 2650 gr την παραπάνω γόμωση με mb32 και αλεύρι θα μείνει το όπλο σταθερό και εγώ θα εκτοξευτω προς τα πίσω οπως βλέπαμε μικροί στα κινούμενα σχέδια!!!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top