Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Γιώργο πες μου την άποψη σου για την gold fusion, αντικειμενικά
Από Οκτώβριο του 2002 που την έχω μέχρι και σήμερα εμπλοκή ποτέ και τα πρώτα χρόνια έριχνα και φυσίγγια πολλά σχεδόν σε καθημερινή βάση γιατί πήγαινα για τσιχλες και λόγω επαρχίας είχα τσιχλοκαρτερο φωτιά στα δέκα λεπτά από το σπίτι
Πάντα φρόντιζα να είναι καθαρή όχι κάθε μέρα καθάρισμα φυσικά αλλά και με πολλά φυσίγγια ριγμένα και ακαθάριστη δεν μου είχε κάνει κάτι
Λάκτισμα ελάχιστο παρόλο που είναι ελαφρύ όπλο 3 κιλά νομίζω με 71 πόντους κάννη
Μακρύ κοντάκι για τα γούστα μου και η πιό χοντρή λαβή που έχω συναντήσει εγώ σε όπλο
Οι μοναδικές δοκιμές που έχω κάνει είναι πρίν καμιά 15αρια χρόνια με 10βολα Remington γιατί πήγαινα για γουρούνια ακόμα σε σκάγια δεν την δοκίμασα ποτέ
 
76αρα fusion evolve είχα εγώ αγορασμενο καινούρια από τον Θεοδωρίδη Κένταυρος είχα ρίξει πολλά φυσίγγια μέχρι να την πουλήσω ωραίαο χωρίς ανάκρουση ελαφρύ καλές ντουφεκιες προτιμούσε τα σφιχτά τσοκ δούλευα συχνά τον άσσο κοντά μακριά φυσίγγια 32αρια ψιλά και 36αρια χοντρά είχα ρίξει,αλλα πολλα φυσίγγια οχι λιγα.Καθάρισμα συχνό γιατί μου αρέσει η επαφή με το όπλο αλλά καμία 10αρια εμπλοκές με διαφορετικά φυσίγγια 32αρια χωρίς λογο και όχι όλες μαζί έφταναν για να πάει για πούλημα .
 
Από Οκτώβριο του 2002 που την έχω μέχρι και σήμερα εμπλοκή ποτέ
Το ειχα ξαναπεί πιο παλια......

Αυτό το όπλο με 71 κάννη το πηρε ενας φιλος μου από τρίτο χέρι,ο πρωτος που το είχε ήταν τσιχλάς....
Με ένα κολλημένο τσοκ στην κάννη, για 250€, το ξεκολλησε κ το λειτουργεί μέχρι κ σήμερα....
Για αυτό κ μόνο τον λόγο εγώ θα το εβαζα στην λίστα με τα πολυ καλα αυτογεμη.......

Αυτά είναι όπλα..........
Τα υπόλοιπα τα βρίσκουμαι ευκολα...............
 
Last edited:
Πολλοι τα κραζουν και πιστευω το ξερεις
Εγω κραζω και τις μπενελλι και μπερεττα μπραουνινγ μπρεντα φρανκι που εχω αν λες για μενα πιο πολυ κραζω αυτους που σκωτονουν στα συνεφα ρε φιλε και θελω να με πειτε εσεις με τα αμερικανικα γτ ποτε καμια τους εταιρια δε το διαφιμιζετε και το λετε εσεις εγω στα μερη μου δε βλεπω κανενα να κυνηγαει με αμερικανικα τρεις ξερω ολοι απλα τα εχουνε και λενε ποπο κατι τουφεκιες τα αμερικανικα αυτος κραζω οχι τα οπλα και οτι λεω τα λεω σωβαρα δε κανω πλακα ουτε αυτακια χαιδεβω κραζω τα δικα μου καιοσα ειναι για κραξιμο και οπως βλεπετε εγω μαι παραπονα εχω απ τα δικα μου και τη δουλεια μου κανω παντως
 
76αρα fusion evolve είχα εγώ αγορασμενο καινούρια από τον Θεοδωρίδη Κένταυρος είχα ρίξει πολλά φυσίγγια μέχρι να την πουλήσω ωραίαο χωρίς ανάκρουση ελαφρύ καλές ντουφεκιες προτιμούσε τα σφιχτά τσοκ δούλευα συχνά τον άσσο κοντά μακριά φυσίγγια 32αρια ψιλά και 36αρια χοντρά είχα ρίξει,αλλα πολλα φυσίγγια οχι λιγα.Καθάρισμα συχνό γιατί μου αρέσει η επαφή με το όπλο αλλά καμία 10αρια εμπλοκές με διαφορετικά φυσίγγια 32αρια χωρίς λογο και όχι όλες μαζί έφταναν για να πάει για πούλημα .
Γιάννη καλησπέρα χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους μας. Εμπλοκή στο δεύτερο φυσίγγι η δεν έσκαγε το πρώτο ?
 
Εγω κραζω και τις μπενελλι και μπερεττα μπραουνινγ μπρεντα φρανκι που εχω αν λες για μενα πιο πολυ κραζω αυτους που σκωτονουν στα συνεφα ρε φιλε και θελω να με πειτε εσεις με τα αμερικανικα γτ ποτε καμια τους εταιρια δε το διαφιμιζετε και το λετε εσεις εγω στα μερη μου δε βλεπω κανενα να κυνηγαει με αμερικανικα τρεις ξερω ολοι απλα τα εχουνε και λενε ποπο κατι τουφεκιες τα αμερικανικα αυτος κραζω οχι τα οπλα και οτι λεω τα λεω σωβαρα δε κανω πλακα ουτε αυτακια χαιδεβω κραζω τα δικα μου καιοσα ειναι για κραξιμο και οπως βλεπετε εγω μαι παραπονα εχω απ τα δικα μου και τη δουλεια μου κανω παντως
Εσυ εισαι ο πρωτος φιλαρακι, εγω δεν κραζω κανενα οπλο γιατι δεν μου πεφτει λογος...ουτε και κομπλεξ εχω με τα οπλα.
Με οτι γουσταρει ο καθενας πορευεται, το αν ριχνουν καλα οι αμερικανες ασε να το ξερουν αυτοι που τις εχουν ;)
 
Ενα βυσμα με την ΙΔΙΑ δοσολογια....αλλα με διαφορετικα καψυλια σε ρελιαστο με τζαμακι !!!

Το ιδιο βυσμα με 0,05 πυριτιδα περισσοτερη και διαφορετικα καψυλια...
Με S4 και οι δοκιμες εγιναν για εναν καλο φιλο...

Τις ανεβαζω....Ισως να ενδιαφέρουν και καποιους αλλους φιλους!!!


εικόνα_Viber_2022-01-12_13-52-46-880.jpgεικόνα_Viber_2022-01-12_13-53-00-130.jpgεικόνα_Viber_2022-01-12_13-53-17-694.jpgεικόνα_Viber_2022-01-12_13-53-28-070.jpg
 
Γιώργο μολογα. Ποια φυσίγγια αγαπάει το IJ 58; Έχω καί εγώ ένα και μου έχει κάτσει μετά από πάρα πολλά χρόνια να βγαίνω με αυτό.
Καλησπέρα Κώστα εγώ τα γεμίζω μόνος μου τα φυσίγγια τι κυνηγας κ τι γρ;;;;;
 
Συνεχεια με S4 στο 1,50χ32...

View attachment 39759View attachment 39760View attachment 39761View attachment 39762

Αυτα για την ''ωρα''.....
Θα χρησιμοποιήσω αυτές τις δοκιμές S4 του κ.Νίκου για να σχολιάσω αυτούς που πλειοδότησαν -αν είναι δυνατόν ,ούτε οικολόγοι νάτανε - να κλείσει αυτό το topic .
Αυτές οι δοκιμές είτε κρίνονται ικανοποιητικές είτε όχι ΔΙΔΟΥΝ ΜΙΑ ΒΑΣΗ ΕΙΚΟΝΑΣ σ'όλους για να αλλάξουν ή να χρησιμοποιήσουν ως είναι ή να αυτοσχεδιάσουν για τα 32 γρ της S4 .
Προσωπικά την κρίνω λίγο αδύνατη αλλάυτό είναι το τελευταίο που ενδιαφέρει .
Ποιό είναι το πρωτεύον !!!
Ότι όσοι πρότειναν ή πλειοδότησαν να κλείσει το topic ΔΕΝ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΑΝ ΠΟΤΕ ΔΟΚΙΜΗ ή ψέλλισαν με πόνο καρδιάς
12/65.40 cx2000 C7 1.60 X30 N.9 Z2M 21 60.00 ρέλι .............
H
12/70 MB32 CX2000 1.75 X33 6*
ως ν'αφορούσαν κωδικούς πυρηνικών όπλων υψίστης ασφαλείας !!!
 
Νικο το 1,45 ειναι για αστερι η δοση ,αν και 65 αρης ο καλυκας ανεβα στο 1,5 τουλαχιστο , εγω την δουλευω παντα με 686 καψουλι

Καλησπέρα!

Αν και δεν γεμίζω σε Cal.12, τα παρακάτω από Κυπριακό σαιτ(υπ' οψιν έχουν και ζέστες αυτοί εκεί κάτω...):

"Η S.4 είναι μια άριστη (διβασική) πυρίτιδα , ίσως συγκαταλέγεται ανάμεσα στις 4~5 κορυφαίες κυνηγετικές πυρίτιδες της Ευρώπης.
Δεν προτιμάει καιρούς αλλα σωστά κλεισίματα και ορθολογισμένα γεμίσματα φυσιγγίων.
Αποδίδει σε βάρη απο 28 γρ σε ψιλα σκάγια έως και 34 γρ σε χονδρά νούμερα σκαγιών.
Προσωπική εκτίμηση χωρίς να αποκλείω οποιαδήποτε άλλη άποψη, έιναι το φυσίγγι που σκοπευεται να γεμίσετε με την S.4 να μην είναι ζορισμένο και υπερβολικά ρελιάσμένο.
Αποδίδει καλύτερα σε κάλυκα 67 χιλ και σε βάρη 30~31 γρ.
Οπως και η ξαδέλφη της η Sipe και λόγω υψηλού ποσοστού νιτρογλυκερίνης είναι αρκετά "νευρική" και δεν συγχωρει στριμώγματα και ζορίσματα διότι δίνει φτωχές συγκεντρώσεις και ανεβασμένα bar.
Ενδεικνυόμενα προσωπικά setup....
1. 12/67,50, {688},{1,35~1,40 X 30 No09/10}
2. 12/69,00, {686},{1,40~1,45 X 32 No08/09}
3. 12/69,00, {688},{1,55~1,60 Χ 28 Νο07/08} με ταχύτητες άνω των 440 μ/δ (πρόκειτε για full κόντρα δόση) και πιέσεις περί τα 680~700 bar.Συνιστάται σε εξαιρετικές περιπτώσεις ψύχους και υγρασίας."

Νομίζω ότι με βάση το 2. το 1,45 Χ 32 σε 65αρι κάλυκα, ρέλι με τζαμάκι είναι καλό...και "μαλακό"...

Και το πινακάκι που δουλεύω(εγώ) πάνω - κάτω έτσι λέει...

s4_n.jpg
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top