Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Όταν ακούγεται κάτι για χρόνια και από πολλούς δεν είναι μύθος .Η Ρεμί είχε αυτό το χαρακτηριστικό της καλυτερης ντουφέκιας από τα συνήθη όπλα .Όλοι το έχουμε ακούσει και θα συνεχίσουμε να το ακούμε γιατί έτσι είναι σε γενικές γραμμές .
 
Βασίλη βάζοντας πρώτα λάδι δημιουργεί πολύ λάσπη φίλε και μετά θέλει πόλη ώρα καθάρισμα. Χωρίς λάδι πρώτα,σπάνε όλα, και με δυο περάσματα αστράφτει
Κώστα εγώ έτσι το κάνω χωρίς να λέω ότι είναι το σωστό.
Πανιά υπάρχουν :)
 
Εξαρτάται τι κυνήγι Τάσο.
Θα πάρεις δηλαδή καινούργιο όπλο και καινούργια φυσίγγια και θα πας για γουρούνια και λαγό.
Να χάσεις καμιά 10αριά άχαστα και μετά να ασχοληθείς ;;;;

Για τσίχλες ναι, το καταλαβαίνω.
Άρα εξαρτάται από το θήραμα ;)

Αν κυνηγουσα γουρουνι,ναι θα έκανα δοκιμές κυρίως ως προς την ευθυβολια του μονοβολου....
Και αν ημουν κ φανατικός γουρουνας θα αγοραζα γουρουνοτουφεκο με καννη slug.....

Για λαγό ένα επώνυμο κ ποιοτικο φυσίγγι κ τέλος......

Δεν σπαζοκεφαλιαζομαι ευκολα Βασίλη......
 
Last edited:
έχεις χίλια δίκαια δεν αντιλέγω,,έχω μάθει στη ζωή μου να μην ακούω κανέναν και να δοκιμάζω ο ίδιος έστω και αν σπάσω το κεφάλι μου με την μαλακία που μπορεί να εχω κάνει,,μόνο έτσι μαθαίνω την αλήθεια όμως και όχι επειδή το είπε κάποιος !

είχα ακούσε επίσης από οπαδούς της remi πως με 4* σκότωναν στα 60 μέτρα επαναλαμβανόμενα ,καφέ πίναμε στο ίδιο τραπέζι με την παρέα, το έλεγαν και το πίστευαν κιόλας,,,και εγώ τί έκανα το γύρισα και έπαιζα τον ενθουσιασμένο και τον χαζό .yel.

στο ίδιο τραπέζι καθόταν και ο @nikosdel για να μη νομίζετε ότι λέω ότι μου κατέβει :) . ο λόγος που έγραψα πιο πάνω ότι οποιος έχει remi μόνο τα καλύτερα ακούω !
Αυτο που με ενοχλει φιλε ειναι οτι καποιοι εχουν μεγαλο κολλημα με τις αμερικανες και ειδικα με τις ρεμ και μονιμα γραφουν ειρωνειες και διαφορα που θα εχεις διαβασει και αμα πεις τιποτα λενε, μη νευριαζεις ρε πλακα κανουμε...

Να μπαινω εγω πχ στο breda η fabarm team και να γραφω συνεχεια μαλακιες και ειρωνειες για ποιον λογο ρε Παυλο; για τις εντυπωσεις?

Διαβαζω ολα τα θεματα για ολες τις μαρκες και αν ξερω κατι που θα φανει χρησιμο σε καποιον το γραφω, ποτε δεν εγραψα ειρωνειες για κανενα οπλο, δεν μου αρεσει δεν θα το αγορασω.

Τοσο απλα τα βλεπω τα πραγματα, οσο για τους θρυλους και τα παινεματα που λες, συμφωνουμε απολυτα.
Βασιζομαι στο δικο μου οπλο πως ριχνει και τι βλεπω στο κυνηγι, αλλα και καποιες τουφεκιες που εχω δει απο μερικες V3 ηταν επισης πολυ ωραιες.
Πολλα εγραψα παλι, παω να την πεσω για υπνο
 
Αυτο που με ενοχλει φιλε ειναι οτι καποιοι εχουν μεγαλο κολλημα με τις αμερικανες και ειδικα με τις ρεμ και μονιμα γραφουν ειρωνειες και διαφορα που θα εχεις διαβασει και αμα πεις τιποτα λενε, μη νευριαζεις ρε πλακα κανουμε...

Να μπαινω εγω πχ στο breda η fabarm team και να γραφω συνεχεια μαλακιες και ειρωνειες για ποιον λογο ρε Παυλο; για τις εντυπωσεις?

Διαβαζω ολα τα θεματα για ολες τις μαρκες και αν ξερω κατι που θα φανει χρησιμο σε καποιον το γραφω, ποτε δεν εγραψα ειρωνειες για κανενα οπλο, δεν μου αρεσει δεν θα το αγορασω.

Τοσο απλα τα βλεπω τα πραγματα, οσο για τους θρυλους και τα παινεματα που λες, συμφωνουμε απολυτα.
Βασιζομαι στο δικο μου οπλο πως ριχνει και τι βλεπω στο κυνηγι, αλλα και καποιες τουφεκιες που εχω δει απο μερικες V3 ηταν επισης πολυ ωραιες.
Πολλα εγραψα παλι, παω να την πεσω για υπνο
Τα λες καλά φίλε.
Έτσι είναι.
 
Μηπως ειναι ομως ειναι αληθεια? ;)
Καποτε δεν θυμαμαι σε ποιο θεμα ακριβως ειχε γραψει και ο κυριος Μητσιαλης για τα σκοτωματα των Ρεμ, πιστευω αυτος κατι θα ξερει.
Πολυ vs το καναμε το θεμα αλλα καπου κατανταει αηδια φιλε να κρςζουν καποιοι συνεχως τα αμερικανικα οπλα
Ποιος τα κράζει ;;
 
Όταν ακούγεται κάτι για χρόνια και από πολλούς δεν είναι μύθος .Η Ρεμί είχε αυτό το χαρακτηριστικό της καλυτερης ντουφέκιας από τα συνήθη όπλα .Όλοι το έχουμε ακούσει και θα συνεχίσουμε να το ακούμε γιατί έτσι είναι σε γενικές γραμμές .
Θα ξεμείνω και εγώ από μηνύματα σαν τον Τολάρα.

Γιάννη δεν είδα διαφορές συγκέντρωσης και κατανομής στην 1187 και στην Μ2.
Ούτε μεταξύ 1187 και άλλης ίδιας 1187.
Ούτε μεταξύ Μ2 και άλλης Μ2 !!!
Ανεβάζω και φωτό αν θέλετε από το πρώτο
Αυτό σημαίνει το εξής.

1. Έπεσα στις 2 χειρότερες 1187 και στις 2 καλύτερες Μ2, ΑΡΑ (αν δεχθούμε de facto ότι οι Rem είναι καλύτερες από τις Benelli) κάθε κάνη είναι διαφορετική ακόμα και αυτές με ένα νούμερο στο SN διαφορά, ΑΡΑ χρειάζεται να κάνουμε δοκιμές στα χοντρά κυνήγια όταν αγοράζουμε όπλο, άρα δεν υπάρχει καλή μάρκα παρά μόνο καλή κάνη !!!!! και η αγορά όπλου με καλή κάνη είναι λαχείο.

2. Όλα σχεδόν τα όπλα με την ιδια σύσφιξη ρίχνουν περίπου το ίδιο αχαχα

ps
Αν είχα μάρκα "μ'έκαψες" όπλο, αυτό θα ήταν το καλύτερο απ όλα ΔΙΟΤΙ με αυτό θα τουφεκούσα και θα έπαιρνα τα θηράματα.

Το ότι κάποιοι ΛΕΝΕ ότι τα Χ όπλα είναι "καλύτερα" από τα Υ με αφήνει παγερά αδιάφορο μιας και εγώ κάνω τις δικές μου δοκιμές με τα δικά μου όπλα ΜΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ όχι λόγια.
Οπότε δείτε το (1) παραπάνω :)
Και είμαι σίγουρος ότι τις κάνω σωστά.
Έχεις ακούσει πολλές φορές κάποιον γνωστό στον χώρο να λέει ότι τα ιταλικά χρειάζονται κώνο για να "αποδώσουν" ;;;; Όχι και ούτε θα ακούσεις. Εκεί όλοι μιλάνε με τις γνωστές θεωρίες.
 
Θα ξεμείνω και εγώ από μηνύματα σαν τον Τολάρα.

Γιάννη δεν είδα διαφορές συγκέντρωσης και κατανομής στην 1187 και στην Μ2.
Ούτε μεταξύ 1187 και άλλης ίδιας 1187.
Ούτε μεταξύ Μ2 και άλλης Μ2 !!!
Ανεβάζω και φωτό αν θέλετε από το πρώτο
Αυτό σημαίνει το εξής.

1. Έπεσα στις 2 χειρότερες 1187 και στις 2 καλύτερες Μ2, ΑΡΑ (αν δεχθούμε de facto ότι οι Rem είναι καλύτερες από τις Benelli) κάθε κάνη είναι διαφορετική ακόμα και αυτές με ένα νούμερο στο SN διαφορά, ΑΡΑ χρειάζεται να κάνουμε δοκιμές στα χοντρά κυνήγια όταν αγοράζουμε όπλο, άρα δεν υπάρχει καλή μάρκα παρά μόνο καλή κάνη !!!!! και η αγορά όπλου με καλή κάνη είναι λαχείο.

2. Όλα σχεδόν τα όπλα με την ιδια σύσφιξη ρίχνουν περίπου το ίδιο αχαχα

ps
Αν είχα μάρκα "μ'έκαψες" όπλο, αυτό θα ήταν το καλύτερο απ όλα ΔΙΟΤΙ με αυτό θα τουφεκούσα και θα έπαιρνα τα θηράματα.

Το ότι κάποιοι ΛΕΝΕ ότι τα Χ όπλα είναι "καλύτερα" από τα Υ με αφήνει παγερά αδιάφορο μιας και εγώ κάνω τις δικές μου δοκιμές με τα δικά μου όπλα ΜΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ όχι λόγια.
Οπότε δείτε το (1) παραπάνω :)
Και είμαι σίγουρος ότι τις κάνω σωστά.
Έχεις ακούσει πολλές φορές κάποιον γνωστό στον χώρο να λέει ότι τα ιταλικά χρειάζονται κώνο για να "αποδώσουν" ;;;; Όχι και ούτε θα ακούσεις. Εκεί όλοι μιλάνε με τις γνωστές θεωρίες.
Ποιο φυσιγγι έριξες στις δοκιμές ;
 
Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος Στέλιο κατά την γνώμη μου, ανεξάρτητα με τον κατασκευαστή του όπλου.
Και θα σου κάνω μια απλή ερώτηση
Τι σημαίνει για εσένα προσωπικά καλή τουφεκιά ;
Πες μου πως είναι μια τέλεια (αλλά ρεαλιστική) για εσένα τουφεκιά στα 36.5μ με #4 ή 208 συνολικά σκάγια στα 36γρ.
Σχεδίασε έναν κύκλο σε ένα χαρτί και βάλε όπου θες τα σκάγια και όσα σκαγια θες.
Φωτογράφησέ το και πόσταρέ το να το συζητήσουμε.
Θα δεις ότι δεν υπάρχει "καλή τουφεκιά".
Βασίλη να ξεκαθαρίσω ότι όταν μιλάμε για καλή τουφέκια εννοούμε μακρυνη τουφέκια.
Κοντά κ μεσαία όλες καλές είναι.
Καλή για μένα είναι αυτή που σκοτώνει σε όλους τους καιρούς κ σε μεγάλες αποστάσεις,
Κ εδώ έχουμε τα καλά φυσιγγια τα οποία μετατρέπουν μια μέτρια κάννη σε καλή,
Κ τις καλές κάννες που σκοτώνουν καλύτερα κ μακρύτερα από τις άλλες με μεγάλη γκάμα φυσιγγιων( έστω κ λίγο, όμως σκοτώνουν καλύτερα) κρατώντας αναλλοίωτη την ποιότητα της τουφεκιας ακόμα κ μετά από πολλές "συνεχόμενες βολές" .
Επιστημονικά δεν μπορώ να σου το αποδείξω. Όμως το έχω δει πολλές φορές στην πράξη κ από αρκετούς διαφορετικούς χειριστές
Σε σημείο που να μην σηκώνει αμφιβολία.
Δεν ξέρω τι είναι αυτό που δίνει αυτή την υπεροχή σε αυτά τα όπλα, υποψιάζομαι τα μέταλλα φίλε.
Κ εφόσον έχουν μελετήθει πάρα πολύ αυλοι κώνοι τσοκ κτλπ
Αυτό που μας μένει είναι το μέταλλο.
Όπως όλα τα ελατήριου χτυπάνε καλύτερα λόγω του συστήματος, έτσι κ αυτά τα Ρεμ που έτυχε να δω
χτυπάνε διαολεμένα κ δεν είναι τυχαία όλα αυτά που έχω δει.
Μιλάω πάντα για μαμά όπλα τσοκ κτλπ.
Οσο για τη βάση των Ρεμ
Έχω δει κ εγώ φίλου που ράγισε
Όμως έχω δει κ πολλά ιταλικά που ξυνεις τη βάση κ το υλικό φεύγει σαν χαλβάς.
Για μένα τα καλύτερο (για αυτή τη χαμηλή χρηματική κατηγορία) είναι φτιάξιμο ιταλικη βάση με αμερικανική κάννη
 
Θα ξεμείνω και εγώ από μηνύματα σαν τον Τολάρα.

Γιάννη δεν είδα διαφορές συγκέντρωσης και κατανομής στην 1187 και στην Μ2.
Ούτε μεταξύ 1187 και άλλης ίδιας 1187.
Ούτε μεταξύ Μ2 και άλλης Μ2 !!!
Ανεβάζω και φωτό αν θέλετε από το πρώτο
Αυτό σημαίνει το εξής.

1. Έπεσα στις 2 χειρότερες 1187 και στις 2 καλύτερες Μ2, ΑΡΑ (αν δεχθούμε de facto ότι οι Rem είναι καλύτερες από τις Benelli) κάθε κάνη είναι διαφορετική ακόμα και αυτές με ένα νούμερο στο SN διαφορά, ΑΡΑ χρειάζεται να κάνουμε δοκιμές στα χοντρά κυνήγια όταν αγοράζουμε όπλο, άρα δεν υπάρχει καλή μάρκα παρά μόνο καλή κάνη !!!!! και η αγορά όπλου με καλή κάνη είναι λαχείο.

2. Όλα σχεδόν τα όπλα με την ιδια σύσφιξη ρίχνουν περίπου το ίδιο αχαχα

ps
Αν είχα μάρκα "μ'έκαψες" όπλο, αυτό θα ήταν το καλύτερο απ όλα ΔΙΟΤΙ με αυτό θα τουφεκούσα και θα έπαιρνα τα θηράματα.

Το ότι κάποιοι ΛΕΝΕ ότι τα Χ όπλα είναι "καλύτερα" από τα Υ με αφήνει παγερά αδιάφορο μιας και εγώ κάνω τις δικές μου δοκιμές με τα δικά μου όπλα ΜΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ όχι λόγια.
Οπότε δείτε το (1) παραπάνω :)
Και είμαι σίγουρος ότι τις κάνω σωστά.
Έχεις ακούσει πολλές φορές κάποιον γνωστό στον χώρο να λέει ότι τα ιταλικά χρειάζονται κώνο για να "αποδώσουν" ;;;; Όχι και ούτε θα ακούσεις. Εκεί όλοι μιλάνε με τις γνωστές θεωρίες.
Πόσα μηνύματα έχουμε?
 
Ποιο φυσιγγι έριξες στις δοκιμές ;
Ιδιογόμωσης και εμπορικά.
Εδώ είναι όλες στις βλητικές δοκιμές.
Και της 1187.
Αν θες στις στέλνω σε μαιλ.

Αλλά σκορπίζεις τον ντορό.
Οι καλές κάνες αλέθουν όλα τα φυσίγγια, έτσι δεν λέμε ;;;;
 
Ιδιογόμωσης και εμπορικά.
Εδώ είναι όλες στις βλητικές δοκιμές.
Και της 1187.
Αν θες στις στέλνω σε μαιλ.

Αλλά σκορπίζεις τον ντορό.
Οι καλές κάνες αλέθουν όλα τα φυσίγγια, έτσι δεν λέμε ;;;;
Φυσικά, ρίχνουν τα παντα πολυ καλα , δεν μπορώ να σκορπισω, όλο μπάλα μου βγαινει
 
Βασίλη να ξεκαθαρίσω ότι όταν μιλάμε για καλή τουφέκια εννοούμε μακρυνη τουφέκια.
Κοντά κ μεσαία όλες καλές είναι.
Καλή για μένα είναι αυτή που σκοτώνει σε όλους τους καιρούς κ σε μεγάλες αποστάσεις,
Κ εδώ έχουμε τα καλά φυσιγγια τα οποία μετατρέπουν μια μέτρια κάννη σε καλή,
Κ τις καλές κάννες που σκοτώνουν καλύτερα κ μακρύτερα από τις άλλες με μεγάλη γκάμα φυσιγγιων( έστω κ λίγο, όμως σκοτώνουν καλύτερα) κρατώντας αναλλοίωτη την ποιότητα της τουφεκιας ακόμα κ μετά από πολλές "συνεχόμενες βολές" .
Επιστημονικά δεν μπορώ να σου το αποδείξω. Όμως το έχω δει πολλές φορές στην πράξη κ από αρκετούς διαφορετικούς χειριστές
Σε σημείο που να μην σηκώνει αμφιβολία.
Δεν ξέρω τι είναι αυτό που δίνει αυτή την υπεροχή σε αυτά τα όπλα, υποψιάζομαι τα μέταλλα φίλε.
Κ εφόσον έχουν μελετήθει πάρα πολύ αυλοι κώνοι τσοκ κτλπ
Αυτό που μας μένει είναι το μέταλλο.
Όπως όλα τα ελατήριου χτυπάνε καλύτερα λόγω του συστήματος, έτσι κ αυτά τα Ρεμ που έτυχε να δω
χτυπάνε διαολεμένα κ δεν είναι τυχαία όλα αυτά που έχω δει.
Μιλάω πάντα για μαμά όπλα τσοκ κτλπ.
Οσο για τη βάση των Ρεμ
Έχω δει κ εγώ φίλου που ράγισε
Όμως έχω δει κ πολλά ιταλικά που ξυνεις τη βάση κ το υλικό φεύγει σαν χαλβάς.
Για μένα τα καλύτερο (για αυτή τη χαμηλή χρηματική κατηγορία) είναι φτιάξιμο ιταλικη βάση με αμερικανική κάννη
Στέλιο νομίζω την μεγαλύτερη διαφορά στις κάνες, ακόμη και του ίδιου κατασκευαστή, δεν την κάνουν τα μέταλλα ή το τσοκ ,αλλά η εσωτερική ευθύτητα. Γιαυτό δύο κάνες με όλες τις τιμές ίδιες μπορεί να διαφέρουν αρκετά στην βολή.
 
Φυσικά, ρίχνουν τα παντα πολυ καλα , δεν μπορώ να σκορπισω, όλο μπάλα μου βγαινει
Είπαμε όταν ανέβεις Αθήνα θα βρεθούμε σε σκοπευτήριο.
Να το φέρεις μαζί αυτό το όπλο.
Τα φυσίγγια δικά μου :) :) :)
Θα πάρω μέχρι και άδεια για την ημέρα αυτή.

Πως είπαμε ότι το λένε το όπλο ;;; :) :) :)
 
Στέλιο νομίζω την μεγαλύτερη διαφορά στις κάνες, ακόμη και του ίδιου κατασκευαστή, δεν την κάνουν τα μέταλλα ή το τσοκ ,αλλά η εσωτερική ευθύτητα. Γιαυτό δύο κάνες με όλες τις τιμές ίδιες μπορεί να διαφέρουν αρκετά στην βολή.
Ίσως να είναι κ αυτό Λευτέρη
Δεν θέλω να πιστεύω ότι τη σήμερον ημέρα πρέπει να μιλάμε για τέτοιου είδους προβλήματα, αλλά γιατί όχι,
Εδώ τα μισά κ παραπάνω δικαννα ντουφεκανε η μία κάννη στην ανατολή κ η άλλη στη δύση
 
έχεις χίλια δίκαια δεν αντιλέγω,,έχω μάθει στη ζωή μου να μην ακούω κανέναν και να δοκιμάζω ο ίδιος έστω και αν σπάσω το κεφάλι μου με την μαλακία που μπορεί να εχω κάνει,,μόνο έτσι μαθαίνω την αλήθεια όμως και όχι επειδή το είπε κάποιος !

είχα ακούσε επίσης από οπαδούς της remi πως με 4* σκότωναν στα 60 μέτρα επαναλαμβανόμενα ,καφέ πίναμε στο ίδιο τραπέζι με την παρέα, το έλεγαν και το πίστευαν κιόλας,,,και εγώ τί έκανα το γύρισα και έπαιζα τον ενθουσιασμένο και τον χαζό .yel.

στο ίδιο τραπέζι καθόταν και ο @nikosdel για να μη νομίζετε ότι λέω ότι μου κατέβει :) . ο λόγος που έγραψα πιο πάνω ότι οποιος έχει remi μόνο τα καλύτερα ακούω !
Χαχαχαχαχαχα! Ισχύει Παύλο τα θυμάμαι οσα είχαν ειπωθεί και ακόμα χειρότερα..
 
Βρε μην πειράζεστε ... δεν ξέρω αν είναι ο τρόπος που τα γράφω βλοσυρός, μια χαρά "παιδί" είμαι.
Δυστυχώς μόνο με τον @Johnny brow έχω γνωριστεί από κοντά.
Μια χαρά τουφεκάνε όλες οι μαμά Rem που έχω δει και επίσης μια χαρά όλες οι μαμά Benelli.
Είμαι σίγουρος ότι μια χαρά τουφεκάνε όλα τα μη προβληματικά όπλα της σειράς που προορίζονται για όλα τα κυνήγια.
Τα προβληματικά και αυτά που δεν σκοτώνουν τα αγοράζω όλα εγώ για 100€ το τεμάχιο.
Στα χέρια μου θα σκοτώσουν θέλουν δεν θέλουν ;)
Μην τα βάζετε στο car και σας ρίχνουν κατάρες μετά.
 
Βρε μην πειράζεστε ... δεν ξέρω αν είναι ο τρόπος που τα γράφω βλοσυρός, μια χαρά "παιδί" είμαι.
Δυστυχώς μόνο με τον @Johnny brow έχω γνωριστεί από κοντά.
Μια χαρά τουφεκάνε όλες οι μαμά Rem που έχω δει και επίσης μια χαρά όλες οι μαμά Benelli.
Είμαι σίγουρος ότι μια χαρά τουφεκάνε όλα τα μη προβληματικά όπλα της σειράς που προορίζονται για όλα τα κυνήγια.
Τα προβληματικά και αυτά που δεν σκοτώνουν τα αγοράζω όλα εγώ για 100€ το τεμάχιο.
Στα χέρια μου θα σκοτώσουν θέλουν δεν θέλουν ;)
Μην τα βάζετε στο car και σας ρίχνουν κατάρες μετά.
Ο λόγος σου είναι γλυκός σαν το μέλι φίλε Βασίλη
Μόνο εδώ:
Μια χαρά τουφεκάνε όλες οι μαμά Rem που έχω δει και επίσης μια χαρά όλες οι μαμά Benelli.
Ίσως κάνεις λάθος. .sarcastic.
Αλλά δεν πειράζει...
Μπορούμε να σου πούμε όχι βρε????
Εεεεε?????
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top