Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Για να το λες κατι θα ξερεις Τακη, παντως με καποιους που εχω μιλησει για την V3 μου εχουν πει τα καλυτερα απο αποψη τουφεκιας, ισως εχω πεσει στην περιπτωση οπλου...δεν ξερω...αλλα εχει πολυ δυνατες τουφεκιες το δικο μου.
Και οσοι εχουμε κανει δοκιμες μου εχουν πει το ιδιο, θα ρωτησω τον κυρ Μητσο πως ειναι η κανη της δικης του να δω αν εχουν πειραξει το δικο μου οπλο
 
μα βρε Άλεξ ποιός έχει remi και δεν λέει τα καλύτερα ; :D

δεν αναφέρομαι σε κανέναν προσωπικά απλά αυτό ακούγεται χρόνια στην κυνηγετική πιάτσα !
Μηπως ειναι ομως ειναι αληθεια? ;)
Καποτε δεν θυμαμαι σε ποιο θεμα ακριβως ειχε γραψει και ο κυριος Μητσιαλης για τα σκοτωματα των Ρεμ, πιστευω αυτος κατι θα ξερει.
Πολυ vs το καναμε το θεμα αλλα καπου κατανταει αηδια φιλε να κρςζουν καποιοι συνεχως τα αμερικανικα οπλα
 
Τι είπε ο ALEX προηγουμένως για το ψιλό σύρμα; Εγώ όταν καθαρίζω κάνη, πριν ρίξω λάδια ξυδια,την περνάω πρώτα με δράπανο και σύρμα κατσαρόλας. Κάνω ζημιά;.think.
Καλύτερα να λαδωνεις το σύρμα η την κάννη η και τα δύο πριν ξεκινήσεις
 
Για να το λες κατι θα ξερεις Τακη, παντως με καποιους που εχω μιλησει για την V3 μου εχουν πει τα καλυτερα απο αποψη τουφεκιας, ισως εχω πεσει στην περιπτωση οπλου...δεν ξερω...αλλα εχει πολυ δυνατες τουφεκιες το δικο μου.
Mα δεν σημαίνει ντε και καλά πως όποιος κάνει κώνο στο όπλο του, δεν έβγαζε κ πριν καλές τουφεκιές..........
Και σε perazzi μπορεί να γίνει αν κάποιος γουστάρει τα "πειραγματα'.......

Πχ η Ρεμ υποτίθεται ότι έχει καλή κάννη και καλά μαμά τσοκ, αρκετοί όμως επέλεξαν αφτερμαρκετ αναζητώντας κάτι παραπανω........
 
Mα δεν σημαίνει ντε και καλά πως όποιος κάνει κώνο στο όπλο του, δεν έβγαζε κ πριν καλές τουφεκιές..........
Και σε perazzi μπορεί να γίνει αν κάποιος γουστάρει τα "πειραγματα'.......

Πχ η Ρεμ υποτίθεται ότι έχει καλή κάννη και καλά μαμά τσοκ, αρκετοί όμως επέλεξαν αφτερμαρκετ αναζητώντας κάτι παραπανω........
Οπως εγω καλη ωρα αγορασα αφτερ...εχουν κωνο οι Ρεμι απο το εργοστασιο
 
Μην μπερδεύουμε τα "καλά όπλα" γενικού κυνηγιού ή καλύτερα για όλα τα κυνήγια, με αυτά που βγάζουν πάντα σφιχτές ή ανοιχτές τουφεκιές.
Αυτά πίστευε ο παππούς μου το 1958 και αγόρασε δίκανο F και XF.
Το ίδιο και ο πατέρας μου το 1987 και αγόρασε την 303 με στάνταρ φουλ.
Το "καλό όπλο" για όλα τα κυνήγια είναι αυτό που δεν το τρέχεις στον μάστορα για τον μηχανισμό του, ταιριάζει πάνω σου και η κάνη του βγάζει νορμάλ τουφεκιές.
Αν ψάχνεις σκάγι με το Full ή πάει μπάλα με το IC το όπλο είναι "θεϊκό" ή "μάπα" ανάλογα για το τι κυνήγι το θες.
Όσο για το "αυτή η κάνη δεν διαλέγει φυσίγγια" είναι ένα σλόγκαν και μόνο.
Το όπλο του Άλεξ είναι ένα όπλο φαινόμενο.

Το εχω ξαναπεί ...
Όταν η Rem το έφτιαξε, έσπασε το καλούπι.
 
Μηπως ειναι ομως ειναι αληθεια? ;)
Καποτε δεν θυμαμαι σε ποιο θεμα ακριβως ειχε γραψει και ο κυριος Μητσιαλης για τα σκοτωματα των Ρεμ, πιστευω αυτος κατι θα ξερει.
Πολυ vs το καναμε το θεμα αλλα καπου κατανταει αηδια φιλε να κρςζουν καποιοι συνεχως τα αμερικανικα οπλα
Άστο Αλεξ έχουμε δει τι κάνουν οι Αμερικανες κ ιδίως αυτές που αγοράστηκαν από Αμερική, όπως κ auto 5 αγορασμένη απο Αμερικη.
Κυνηγημένα, δοκιμασμένα κ εξακριβωμένα.
Κ παρόλο που κυνηγηθηκαν με ιταλικά φυσιγγια υλικά κτλπ, έδειξαν τι σημαίνει καλή τουφεκιά.
Οι Ιταλοί ακόμα προχθες έψαχναν για απόδοση στις κάννες τους.
 
Τι είπε ο ALEX προηγουμένως για το ψιλό σύρμα; Εγώ όταν καθαρίζω κάνη, πριν ρίξω λάδια ξυδια,την περνάω πρώτα με δράπανο και σύρμα κατσαρόλας. Κάνω ζημιά;.think.
Καμιά ζημιά αλλά να ξέρεις κιόλας το ψιλό σύρμα κατσαρόλας εάν του βάλεις επάνω πετρέλαιο άφοβα τρίβεις όλο το όπλο και από έξω καθαριζει τα πάντα και ψιλοπορους σκουριάς χωρίς να επηρεάζει καθόλου το χρώμα του όπλου.
 
καλή τουφεκιά.
Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος Στέλιο κατά την γνώμη μου, ανεξάρτητα με τον κατασκευαστή του όπλου.
Και θα σου κάνω μια απλή ερώτηση
Τι σημαίνει για εσένα προσωπικά καλή τουφεκιά ;
Πες μου πως είναι μια τέλεια (αλλά ρεαλιστική) για εσένα τουφεκιά στα 36.5μ με #4 ή 208 συνολικά σκάγια στα 36γρ.
Σχεδίασε έναν κύκλο σε ένα χαρτί και βάλε όπου θες τα σκάγια και όσα σκαγια θες.
Φωτογράφησέ το και πόσταρέ το να το συζητήσουμε.
Θα δεις ότι δεν υπάρχει "καλή τουφεκιά".
 
Μηπως ειναι ομως ειναι αληθεια? ;)
Καποτε δεν θυμαμαι σε ποιο θεμα ακριβως ειχε γραψει και ο κυριος Μητσιαλης για τα σκοτωματα των Ρεμ, πιστευω αυτος κατι θα ξερει.
Πολυ vs το καναμε το θεμα αλλα καπου κατανταει αηδια φιλε να κρςζουν καποιοι συνεχως τα αμερικανικα οπλα
έχεις χίλια δίκαια δεν αντιλέγω,,έχω μάθει στη ζωή μου να μην ακούω κανέναν και να δοκιμάζω ο ίδιος έστω και αν σπάσω το κεφάλι μου με την μαλακία που μπορεί να εχω κάνει,,μόνο έτσι μαθαίνω την αλήθεια όμως και όχι επειδή το είπε κάποιος !

είχα ακούσε επίσης από οπαδούς της remi πως με 4* σκότωναν στα 60 μέτρα επαναλαμβανόμενα ,καφέ πίναμε στο ίδιο τραπέζι με την παρέα, το έλεγαν και το πίστευαν κιόλας,,,και εγώ τί έκανα το γύρισα και έπαιζα τον ενθουσιασμένο και τον χαζό .yel.

στο ίδιο τραπέζι καθόταν και ο @nikosdel για να μη νομίζετε ότι λέω ότι μου κατέβει :) . ο λόγος που έγραψα πιο πάνω ότι οποιος έχει remi μόνο τα καλύτερα ακούω !
 
Οπως εγω καλη ωρα αγορασα αφτερ...
Εσυ και άλλοι τόσοι που τα όπλα τους(άλλων εταιριών) είχαν καλες καννες κ καλα μαμα τσοκ, αυτό δεν λέει κάτι......

εχουν κωνο οι Ρεμι απο το εργοστασιο
Αν αυτό "περνει" πειραγμα, να είσαι σίγουρος ότι καπιοι θα το επιχειρήσουν......
Θα δεις ότι δεν υπάρχει "καλή τουφεκιά".
Για αυτό κ εγώ δεν ασχολουμαι με βλητικες δοκιμές....
Αν στο κυνήγι έβλεπα τραγικά πραγματα τότε θα το έψαχνα.........
 
Για να το λες κατι θα ξερεις Τακη, παντως με καποιους που εχω μιλησει για την V3 μου εχουν πει τα καλυτερα απο αποψη τουφεκιας, ισως εχω πεσει στην περιπτωση οπλου...δεν ξερω...αλλα εχει πολυ δυνατες τουφεκιες το δικο μου.
Και οσοι εχουμε κανει δοκιμες μου εχουν πει το ιδιο, θα ρωτησω τον κυρ Μητσο πως ειναι η κανη της δικης του να δω αν εχουν πειραξει το δικο μου οπλο
Αλέξη όλα μα όλα τα όπλα σκοτώνουν...
Ο κώνος πλέον είναι της μόδας,βεβαίως βελτιώνει,όμως δεν είναι αναγκαίος...
 
Αν στο κυνήγι έβλεπα τραγικά πραγματα τότε θα το έψαχνα.........
Εξαρτάται τι κυνήγι Τάσο.
Θα πάρεις δηλαδή καινούργιο όπλο και καινούργια φυσίγγια και θα πας για γουρούνια και λαγό.
Να χάσεις καμιά 10αριά άχαστα και μετά να ασχοληθείς ;;;;

Για τσίχλες ναι, το καταλαβαίνω.
Άρα εξαρτάται από το θήραμα ;)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top