Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ρουμελιώτης το ποιο ωραίο απ' τα τρία
Ναι αλλά έχει μέσα και 40-50 σκάγια περισσότερα από τα άλλα δύο. Πάντως και από τα 3 έχω πολύ καλη απόδοση και με έχουν αφήσει ευχαριστημενο. Μόνο σε συνθήκες 100% υγρασίας (βροχή) δεν έχουν δοκιμαστεί ακόμα αν και αναμένεται το 4ημερο που μας έρχεται αν βρω πουλιά φυσικά.
 
Ναι αλλά έχει μέσα και 40-50 σκάγια περισσότερα από τα άλλα δύο. Πάντως και από τα 3 έχω πολύ καλη απόδοση και με έχουν αφήσει ευχαριστημενο. Μόνο σε συνθήκες 100% υγρασίας (βροχή) δεν έχουν δοκιμαστεί ακόμα αν και αναμένεται το 4ημερο που μας έρχεται αν βρω πουλιά φυσικά.
Κώστα , επειδή με μπέρδεψες , πως γίνεται στο ίδιο νουμερο και στα ίδια γραμμαρια να έχουν διαφορά 40-50 σκάγια ? Μήπως δεν βλέπω κάτι καλά ?
 
Κώστα , επειδή με μπέρδεψες , πως γίνεται στο ίδιο νουμερο και στα ίδια γραμμαρια να έχουν διαφορά 40-50 σκάγια ? Μήπως δεν βλέπω κάτι καλά ?
Καλά βλέπεις και εγώ επειδή δεν το πίστευα έκοψα και μετρησα εις διπλούν τα σκάγια για σιγουριά. Του Όσκαρ τα 7αρια σκάγια προφανώς είναι 6.5αρια
 
Last edited:
Καλά βλέπεις και εγώ για σιγουριά επειδή δεν το πίστευα έκοψα και μετρησα εις διπλούν τα σκάγια για σιγουριά. Του Όσκαρ τα 7αρια σκάγια προφανώς είναι 6.5αρια
Λέω και γω , το έβλεπα , το ξανάβλεπα.... αν είναι 6,5άρια είναι λογική η διαφορά. Το 34άρι του Ρουμελιώτη όντως υπερέχει, άντε να το δοκιμάσουμε οσονούπω και με αυξημένη υγρασία.......
 
Λέω και γω , το έβλεπα , το ξανάβλεπα.... αν είναι 6,5άρια είναι λογική η διαφορά. Το 34άρι του Ρουμελιώτη όντως υπερέχει, άντε να το δοκιμάσουμε οσονούπω και με αυξημένη υγρασία.......
Το προσεχές 4ημερο. Αρκεί να βρουμε μερικά πουλιά νά γίνει παιχνίδι
 
Για τους υπερβολικους και ''αρρωστους'' ( με την καλη εννοια ) με τα διασπορας για Μπεκατσα!!!

CX2000 - 1,90X38- ΘΩΔΗ 20 -Ν9- 68,5- 63 -Με τζαμακι....και ΤΕΚΝΑ.

25 μετρα -4* αστρα - Στοχος 1,65Χ1,25....

View attachment 35586View attachment 35587View attachment 35588View attachment 35589
Πολύ ωραίο.. Ίσως και υπερβολικό όπως ανέφερες κ Νίκο
 
Ναι αλλά έχει μέσα και 40-50 σκάγια περισσότερα από τα άλλα δύο. Πάντως και από τα 3 έχω πολύ καλη απόδοση και με έχουν αφήσει ευχαριστημενο. Μόνο σε συνθήκες 100% υγρασίας (βροχή) δεν έχουν δοκιμαστεί ακόμα αν και αναμένεται το 4ημερο που μας έρχεται αν βρω πουλιά φυσικά.
Το δεύτερο θα καλασει στα κρύα και το τρίτο θα στρώσει πολύ καλύτερα στα κρύα το πρώτο εγγύηση ενδιάμεση λυση
 
Α ρε Νίκο, υπάρχει δικαιοσύνη στη φύση. Δεν μπορείς να έχεις και τις σκανδιναβες το καλοκαίρι και τα κυνήγια μετά. Εμείς δυστυχώς έχουμε μόνο κυνήγια.

Χασαμε και τα κυνηγια Λευτερη μου!!!!
Δεν ξερω εαν ειναι η ''δικαιοσυνη της φυσης''..... ή τι αλλο μπορει να φταιει !!!! Ξερω οτι ειναι η τριτη συνεχομενη χρονια που συμβαινει αυτη η καταντια εδω στην Σαμο....και αλλη ''ευκαιρια'' δεν θα της δωσω....
Γενικη Αδεια....και ''οπου γης Πατρις'' φιλε!!!!
 
Καλημέρα σας.
Έκανα μια δοκιμή με την sipe στα 32 γραμμάρια σε διασποράς. Το βύσμα ήταν biorimentabile 18 , 20 γραμμάρια ν9 , κομμένος αποκεντρωτηρας (έκοψα το πιατάκι του) και τοποθετημένος ανάποδα μέσα στο ποτηράκι της μισοταπας, 2 χαρτάκια cal12 και πάνω τους 12 γραμμάρια ν8, κλείσιμο με τζαμακι.
Στα 15 μέτρα με 4 αστρα. Κύκλος 76 εκατοστά.
IMG_20211112_175845.jpg
Είχα κρεμάσει το χαρτί στην πίσω μεριά του σιδερένιου πίνακα για να βρω τη βυσματωση μετά.
IMG_20211112_172002.jpg
 
Στρατο , εφτιαξες ενα πολυ καλο και συγκεντρωτικο φυσιγγιο για 15 μετρα....
Αυτο δεν ειναι διασπορας.....Διασπορας θα ηταν εαν ο κυκλος ειχε 1 μετρο διαμετρο.
Παρε ενα απλο φυσιγγιο....ριχτο με 4* αστρα στα 15 μετρα και κοιτα τι αποτυπωση θα σου δωσει !!!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top