Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.

Καλησπέρα.. όταν ριχνω μονοβολα πιάνει μία στρώσει από μόλυβδο μέσα η κάννη και όταν ριχνω μετά διασποράς η μαλλινοταπα και βρίσκω αυτα μέσα να κρέμονται.. μόλυβδος είναι. Είναι επικίνδυνο;
 
Last edited:
Καλημέρα σας.
Έκανα μια δοκιμή με την sipe στα 32 γραμμάρια σε διασποράς. Το βύσμα ήταν biorimentabile 18 , 20 γραμμάρια ν9 , κομμένος αποκεντρωτηρας (έκοψα το πιατάκι του) και τοποθετημένος ανάποδα μέσα στο ποτηράκι της μισοταπας, 2 χαρτάκια cal12 και πάνω τους 12 γραμμάρια ν8, κλείσιμο με τζαμακι.
Στα 15 μέτρα με 4 αστρα. Κύκλος 76 εκατοστά.
View attachment 35897
Είχα κρεμάσει το χαρτί στην πίσω μεριά του σιδερένιου πίνακα για να βρω τη βυσματωση μετά.
View attachment 35898
Αμα θες ψεκαστιρα για τον δακο εχω.μρ sipe
 
Για πες βρε δακοκτονε....
Στα 15 μέτρα θα τη στραπατσαρει άσχημα τη μακρομυτα...
Έχω αρχίσει να την ερωτεύομαι την sipe κι ας μη μυρίζει σαν την mb32.exciting.

Στα 15 μετρα....εαν η μπεκατσα βρεθει στο κεντρο της τουφεκιας σου....τιποτα δεν θα ''παρεις''.....
θα την μαζευεις με το στιποχαρτο....Στρατο!!!! ;)
 

Καλησπέρα.. όταν ριχνω μονοβολα πιάνει μία στρώσει από μόλυβδο μέσα η κάννη και όταν ριχνω μετά διασποράς η μαλλινοταπα και βρίσκω αυτα μέσα να κρέμονται.. μόλυβδος είναι. Είναι επικίνδυνο;
Επικίνδυνα για "μπαμ" όχι. Δεν είναι όμως και ότι καλύτερο.
Τι μονόβολα ρίχνεις ;

Περίμενε και άλλες απαντήσεις ...
 
Επικίνδυνα για "μπαμ" όχι. Δεν είναι όμως και ότι καλύτερο.
Τι μονόβολα ρίχνεις ;

Περίμενε και άλλες απαντήσεις ...
Μια μέρα στήνω τη sipe ψιλοφορτομένη με piston skeet 23 και Νο6....ρίχνω τη τουφεκιά,ανοίγω να τσεκάρω κάννες για κατάλοιπα κ διακρίνω μέσα ένα δακτυλίδι...:oops: λέω τη στο διάολο..;;;
Τελικά ήταν κομμάτι από τη φούστα του p.skeet.......big smile.
 

Καλησπέρα.. όταν ριχνω μονοβολα πιάνει μία στρώσει από μόλυβδο μέσα η κάννη και όταν ριχνω μετά διασποράς η μαλλινοταπα και βρίσκω αυτα μέσα να κρέμονται.. μόλυβδος είναι. Είναι επικίνδυνο;

Συνονοματε πρωτη φορα βλεπω τετοιο πραγμα!!!!
Δεν ξερω σε τι ποσοτητα τα βρισκεις......αλλα δεν ειναι και οτι καλυτερο...
Ποια μονοβολα ριχνεις ??
 

Καλησπέρα.. όταν ριχνω μονοβολα πιάνει μία στρώσει από μόλυβδο μέσα η κάννη και όταν ριχνω μετά διασποράς η μαλλινοταπα και βρίσκω αυτα μέσα να κρέμονται.. μόλυβδος είναι. Είναι επικίνδυνο;

Βγάζω και εγώ τέτοια όταν ρίξω αρκετά μονοβολα.
 

Καλησπέρα.. όταν ριχνω μονοβολα πιάνει μία στρώσει από μόλυβδο μέσα η κάννη και όταν ριχνω μετά διασποράς η μαλλινοταπα και βρίσκω αυτα μέσα να κρέμονται.. μόλυβδος είναι. Είναι επικίνδυνο;
Και εδω εχθές
 
Έχεις επέμβει στο εσωτερικό της κάνης;
Κώνοι κτλ
Οχι δεν εχω πειράξει τίποτα... όταν ριχνω μονοβολα πιάνει αυτή την στρώσει και μετά εριξα διασποράς ελικοιδες ίσως το έξυσε η από το μπαμ σπάει αυτό το τοιχώμα
 
Οχι δεν εχω πειράξει τίποτα... όταν ριχνω μονοβολα πιάνει αυτή την στρώσει και μετά εριξα διασποράς ελικοιδες ίσως το έξυσε η από το μπαμ σπάει αυτό το τοιχώμα
Δεν έχω άλλη ιδέα.
Δοκίμασε με άλλο όπλο με φυσίγγια από το ίδιο κουτί.
Αν κάνει τα ίδια, φταίνε μάλλον τα βλήματα.
 
Οχι δεν εχω πειράξει τίποτα... όταν ριχνω μονοβολα πιάνει αυτή την στρώσει και μετά εριξα διασποράς ελικοιδες ίσως το έξυσε η από το μπαμ σπάει αυτό το τοιχώμα
Νικόλα μάλλον είναι αυτό που λες, μολυβδιαση από το μονοβολο και ξύσιμο από το διασποράς
 
Νικόλα μάλλον είναι αυτό που λες, μολυβδιαση από το μονοβολο και ξύσιμο από το διασποράς
Λογικά αυτό θα είναι παντός δεν έριξα αλλο να μην πάθω και τίποτα το καθάρισα και έγινε καθρέφτης.
 
Με τα ''ωραια'' φυσιγγια μειναμε Τολη!!!!!
Δεν πεταει τιποτα φιλε!!!! :confused:
Νικο εχθές μου βγήκε ο λαγός όμορφα και ωραία του εριξα τρεις 6αρες κι αυτός ένα ασσοδυο αψαχχαχαχαχα στα 50 μέτρα ξεκίνησε να φεύγει όταν με την άκρη του ματιού μου αντεληφθειν ένα άσπρο φουντακι να χοροπηδα μες την καλάμια στα 60 τον ξεκίνησα συν μία στα 80 αχαχαχαχα ακόμα πάει τα μέτρα τα ξέρω γτ ξέρω πόσο είναι το χωράφι ακρυβως
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top