Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Νίκο εγώ με τον lb6 δεν κατάφερα ποτέ να βγάλω πολύ μεγάλη συγκέντρωση ότι πατέντα και να έκανα για μένα δεν λέει τίποτα σαν βυζμα για μεγάλες αποστάσεις
Αντίθετα όλα τα long range φισιγγια που έχω κάνει είναι με μάλλινη και αλεύρι πραγματική μάλλινη όχι diana

Δεν εχεις και αδικο.....Ωστοσο δοκιμασε και αυτο το στησιμο που θα σου δωσω...και ισως σου ''κατσει''
φιλε!!!
Ακοπος ο LB6-8 πεταλα 5χιλιοστα βαθος - 2,5 γραμμαρια σκαγια Ν9 στον πυθμενα του + το πλαστικο μπλε
ταπακι απο τον Ελληνικο LB6 με την πατουρα του να βλεπει προς τα χειλη του καλυκα και ο πατος του τα Ν9 σκαγια + 3 χιλιοστα φελλο βαλε χοντρα σκαγια....και ριχτο με φουλ τσοκ στα 65-70 μετρα. ( το μπλε ταπακι ) δημιουργει και αυτο αμορτισερ.....Μην το ''φοβηθεις''....
Δεν δοκιμασα ακομα το στησιμο FLY -LB6 .....Οταν το δοκιμασω θα σου πω αποτελεσματα!!! :)
 
Έχεις απόλυτο δίκιο κ Νίκο έκανα λάθος. Του ρουμελιωτη το 34αρι που έριξα είναι νο5 με 250 σκάγια μέσα (μετρημένα ένα ένα). Άρα έχουμε 250-132=53%!!! Την καλύτερη απόδοση μετά φυσικά από τον δικό σας πύραυλο που ήταν καλύτερο από όλα με διαφορά.. Πάντως τετοια κλωτσιά που έφαγα από το περκορσο σήμερα δεν θυμάμαι να έχω ξαναφαει από φυσιγγιο. Και απόδειξη είναι ότι σκόρπισε τόσο πολύ ενώ το nsi colombo με τα 39γρ και ομοίως το ίδιο βύσμα (antigelo) δούλεψε μια χαρά. Τι μπορεί να συνέβη??? .think.

Κωστή μου το εχω ξανα πει....και λεω και τωρα. Το περκορσο δεν ειναι σταθερο φυσιγγιο....οι αποκλισεις
που εχει στην δοσολογια του δημιουργουν αυτα τα προβληματα φιλε!!!
Εαν δεν ημουν ιδιογομωτης.....Ολα τα φυσιγγια εμπορικα που δοκιμασες θα τα πεταγα στα ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ
Μονο του ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗ αξιζουν....και ΜΟΝΟ αυτο θα εβαζα στο οπλο μου!!!
Δεν το λεω γιατι ειναι χορηγος....του φορουμ....χέστηκα εαν ειναι...Το λεω γιατι ειναι ΑΛΗΘΕΙΑ και το
βλεπω και στις δοκιμες σου φιλε μου!!!
Απο μενα ΜΠΡΑΒΟ στον ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗ....ο ανθρωπος ξερει να γεμιζει!!!! :cool:
 
Σημερινή εξόρμηση για τσίχλες στο μπάσιμοκαρτερο αλλά δυστυχώς όσα πουλιά πέρασαν ήταν σε δυσθεώρητα ύψη. 3-4 που έκαναν το λάθος να κατέβουν χαμηλότερα καταριφθηκαν με αποτέλεσμα όμως να χάσω τις 2/3 στα ψηλά χόρτα και θάμνους. Κρίμα... Ακολούθησαν δοκιμές 9 φασσοφυσιγγων στα 45 μετρα με το kicks LF. Στα θετικά την παράσταση έκλεψε το φυσίγγιο ιδιογομωσης δώρο ενός καλού μου φίλου από εδώ μέσα που τον ευχαριστώ πολύ. Στα αρνητικά η φτωχή κατανομή αλλά και η πολύ δυνατή ανάκρουση (σαν φυσιγγιο μαγκνουμ) του nsi percorso που δεν ξέρω που οφείλεται. Τείνω να πιστέψω πως στο όπλο μου το kicks με το βύσμα αντιτζελο που έχει μέσα το περκορσο δεν πολυσυμπαθιουνται καθώς έχω πάρει και άλλες φορές με αυτό το συνδυασμό πολύ φτωχά αποτέλεσματα σε θεμα συγκέντρωσης. Η τόση πολύ ανάκρουση του όμως με έβαλε σε σοβαρές σκέψεις για το τι μπορεί να συμβαίνει. View attachment 34406View attachment 34407View attachment 34408View attachment 34409View attachment 34410
μην μπλεκεις τα αλευρια με τα υπολοιπα
 
Κωστή μου το εχω ξανα πει....και λεω και τωρα. Το περκορσο δεν ειναι σταθερο φυσιγγιο....οι αποκλισεις
που εχει στην δοσολογια του δημιουργουν αυτα τα προβληματα φιλε!!!
Εαν δεν ημουν ιδιογομωτης.....Ολα τα φυσιγγια εμπορικα που δοκιμασες θα τα πεταγα στα ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ
Μονο του ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗ αξιζουν....και ΜΟΝΟ αυτο θα εβαζα στο οπλο μου!!!
Δεν το λεω γιατι ειναι χορηγος....του φορουμ....χέστηκα εαν ειναι...Το λεω γιατι ειναι ΑΛΗΘΕΙΑ και το
βλεπω και στις δοκιμες σου φιλε μου!!!
Απο μενα ΜΠΡΑΒΟ στον ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗ....ο ανθρωπος ξερει να γεμιζει!!!! :cool:
κ Νίκο για μένα πάντως όπως έχω ξαναπεί το 50% συγκέντρωση στα 45-50 μέτρα είναι αυτό που ψάχνω ως ελάχιστο αποδεκτό. Από εκεί και πάνω όμως όσο ανεβαίνει η συγκέντρωση προϋποθέτει σωστά κοντακια πάνω μας, προσεκτική σκόπευση με τεχνικές κτλ κτλ
 
κ Νίκο για μένα πάντως όπως έχω ξαναπεί το 50% συγκέντρωση στα 45-50 μέτρα είναι αυτό που ψάχνω ως ελάχιστο αποδεκτό. Από εκεί και πάνω όμως όσο ανεβαίνει η συγκέντρωση προϋποθέτει σωστά κοντακια πάνω μας, προσεκτική σκόπευση με τεχνικές κτλ κτλ

Το βασικο για μενα Κωστη μου ειναι να εχεις ενα σταθερο φυσιγγιο στην θαλαμη σου με μια
αξιοπρεπη συγκεντρωση !!!
Σταθερο φυσιγγιο.....πανω απο ολα....το ποσοστο συγκεντρωσης το επιλεγεις αναλογα τις σκοπευτικες
σου ικανοτητες και τα μετρα που ριχνει ο καθε ενας μας!!!
Το σημαντικο ειναι να ξερεις οτι αστοχησες....και ΟΧΙ να αναρωτιεσαι εαν σε πουλησε το φυσιγγιο φιλε μου!!! ;)
 
Το βασικο για μενα Κωστη μου ειναι να εχεις ενα σταθερο φυσιγγιο στην θαλαμη σου με μια
αξιοπρεπη συγκεντρωση !!!
Σταθερο φυσιγγιο.....πανω απο ολα....το ποσοστο συγκεντρωσης το επιλεγεις αναλογα τις σκοπευτικες
σου ικανοτητες και τα μετρα που ριχνει ο καθε ενας μας!!!
Το σημαντικο ειναι να ξερεις οτι αστοχησες....και ΟΧΙ να αναρωτιεσαι εαν σε πουλησε το φυσιγγιο φιλε μου!!! ;)
Συμφωνώ απόλυτα..
 
Σημερινή εξόρμηση για τσίχλες στο μπάσιμοκαρτερο αλλά δυστυχώς όσα πουλιά πέρασαν ήταν σε δυσθεώρητα ύψη. 3-4 που έκαναν το λάθος να κατέβουν χαμηλότερα καταριφθηκαν με αποτέλεσμα όμως να χάσω τις 2/3 στα ψηλά χόρτα και θάμνους. Κρίμα... Ακολούθησαν δοκιμές 9 φασσοφυσιγγων στα 45 μετρα με το kicks LF. Στα θετικά την παράσταση έκλεψε το φυσίγγιο ιδιογομωσης δώρο ενός καλού μου φίλου από εδώ μέσα που τον ευχαριστώ πολύ. Στα αρνητικά η φτωχή κατανομή αλλά και η πολύ δυνατή ανάκρουση (σαν φυσιγγιο μαγκνουμ) του nsi percorso που δεν ξέρω που οφείλεται. Τείνω να πιστέψω πως στο όπλο μου το kicks με το βύσμα αντιτζελο που έχει μέσα το περκορσο δεν πολυσυμπαθιουνται καθώς έχω πάρει και άλλες φορές με αυτό το συνδυασμό πολύ φτωχά αποτέλεσματα σε θεμα συγκέντρωσης. Η τόση πολύ ανάκρουση του όμως με έβαλε σε σοβαρές σκέψεις για το τι μπορεί να συμβαίνει. View attachment 34406View attachment 34407View attachment 34408View attachment 34409View attachment 34410
Το setup από το ιδιογομωσης θα μας ενδιέφερε....
 
Το setup από το ιδιογομωσης θα μας ενδιέφερε....
Σε αυτό φιλε Δημήτρη δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί 1ον δεν είναι δικό μου και 2ον δεν έχω ιδέα από ιδιογομωση. Όταν το δει ο κ Νίκος λογικά θα σου το στείλει..
 
Δεν εχεις και αδικο.....Ωστοσο δοκιμασε και αυτο το στησιμο που θα σου δωσω...και ισως σου ''κατσει''
φιλε!!!
Ακοπος ο LB6-8 πεταλα 5χιλιοστα βαθος - 2,5 γραμμαρια σκαγια Ν9 στον πυθμενα του + το πλαστικο μπλε
ταπακι απο τον Ελληνικο LB6 με την πατουρα του να βλεπει προς τα χειλη του καλυκα και ο πατος του τα Ν9 σκαγια + 3 χιλιοστα φελλο βαλε χοντρα σκαγια....και ριχτο με φουλ τσοκ στα 65-70 μετρα. ( το μπλε ταπακι ) δημιουργει και αυτο αμορτισερ.....Μην το ''φοβηθεις''....
Δεν δοκιμασα ακομα το στησιμο FLY -LB6 .....Οταν το δοκιμασω θα σου πω αποτελεσματα!!! :)
Ο fly δουλεύει καλύτερα αλά είναι πολύ μπελελιδικο αν το φτιάξεις μην το χαράξεις καθόλου όπως είναι
 
Ο fly δουλεύει καλύτερα αλά είναι πολύ μπελελιδικο αν το φτιάξεις μην το χαράξεις καθόλου όπως είναι

Για να λες , ( μην τον χαραξεις ) θα το εχεις δοκιμασει!!!
Εχω κλεισει 3 φυσιγγια οπως το δεινει ο κατασκευαστης του....δεν αξιωθηκα ακομα να τα ριξω... Θελω
να τα δοκιμασω στα 60 -70 μετρα. Το κανω απο περιεργεια....ασχετα με το αποτελεσμα δεν θα
ασχοληθω περισσοτερο.
Για μενα δεν εχουν νοημα οι βολες σε αυτα τα μετρα Τεο.
Ειτε καλως , ειτε κακως....δεν σηκωνω οπλο στα 50 μετρα.... μεχρι τα 45 μετρα ριχνω φιλε εκτος
απο λαθος υπολογισμου αποστασης.
 
Σήμερα ασχοληθήκαμε με κάποιες ελάχιστες τσίχλες που πέρασαν και μου χάρισαν μερικές πανέμορφες τουφεκιες σε συνδυασμό με τα οσκαρ 34 νο7 που θα δοκιμαστούν και στις γαλάζιες. Δοκιμαστηκαν επίσης δύο φυσιγγια του ρουμελιωτη στα 35 και 38 γραμμάρια νο5 και τα δύο. Απόσταση 45 μετρα. Τσοκ kicks LF. Οπλο: beretta 391 18.3. Η απόδοση του 35αριου για αυτά τα μέτρα πολύ υψηλή.my man.DSC_2105.JPGDSC_2106.JPG
 
Σήμερα ασχοληθήκαμε με κάποιες ελάχιστες τσίχλες που πέρασαν και μου χάρισαν μερικές πανέμορφες τουφεκιες σε συνδυασμό με τα οσκαρ 34 νο7 που θα δοκιμαστούν και στις γαλάζιες. Δοκιμαστηκαν επίσης δύο φυσιγγια του ρουμελιωτη στα 35 και 38 γραμμάρια νο5 και τα δύο. Απόσταση 45 μετρα. Τσοκ kicks LF. Οπλο: beretta 391 18.3. Η απόδοση του 35αριου για αυτά τα μέτρα πολύ υψηλή.my man.View attachment 34668View attachment 34669
Ποιο μοντέλο της σειράς 391 έχεις; ; και τι τσοκ εχει μομπιλ ;
 
Σήμερα ασχοληθήκαμε με κάποιες ελάχιστες τσίχλες που πέρασαν και μου χάρισαν μερικές πανέμορφες τουφεκιες σε συνδυασμό με τα οσκαρ 34 νο7 που θα δοκιμαστούν και στις γαλάζιες. Δοκιμαστηκαν επίσης δύο φυσιγγια του ρουμελιωτη στα 35 και 38 γραμμάρια νο5 και τα δύο. Απόσταση 45 μετρα. Τσοκ kicks LF. Οπλο: beretta 391 18.3. Η απόδοση του 35αριου για αυτά τα μέτρα πολύ υψηλή.my man.View attachment 34668View attachment 34669
Αφου σου ειπα ρε φιλαρακι, γαζωνουν τα φυσιγγια του!
 
Last edited:



Εδω είχα κάνει μια σύγκριση με την urica 391 και την stonecoat.. μπορείς κύριε Βασίλη gvp9000 αν θυμάμαι καλά έκανες κάποια επεξεργασία και μετραγε τα σκαγια η έβαζε κουκίδες στις τρύπες ώστε να φαίνεται καλύτερα η ντουφεκια.. ευχαριστώ.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top