Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Το φυσιγγι ειναι ιδιογομωσης με mb 32 35gr n 5 απλα μολυβδινα ελληνικα σκαγια
Τσοκ * gemini ported. Και μια που το λεει κ ο Δημητρης παραπανω σε τενεκε φετας που ειχα δοκιμασει πιο παλια biturbo n 5 με μαμα * τσοκ της μπαικαλ ειχε αν θυμαμαι καλα 3-4 τρυπες... στα 36 μετρα
Αυτην ακριβώς την εικόνα βλέπω και εγώ σε δοκιμές μου...φυσικά ιδιογομωση και setup γύρω στα 410m/s.τιποτα ιδιαίτερο δηλαδή.
Να αναφέρω επίσης πως τα 5αρια τα μετράω με το παχύμετρο στα 2.85mm.
 
Δυο δοκιμουλες με το goose που εκανα προχθες, πρωτο το b&p dual power 6/3 πρωτο που στο χαρτονι ειναι ωραιο στο κυνηγι δεν τα εχουμε βρει! Δευτερη τουφεκια percorso no5 και τα δυο ειναι στα 51 μετρα
66266627
 
Δυο δοκιμουλες με το goose που εκανα προχθες, πρωτο το b&p dual power 6/3 πρωτο που στο χαρτονι ειναι ωραιο στο κυνηγι δεν τα εχουμε βρει! Δευτερη τουφεκια percorso no5 και τα δυο ειναι στα 51 μετρα
View attachment 6626View attachment 6627
Η δεύτερη τουφεκιά είναι εκπληκτική,η πρώτη δεν βγάζει και ματια
 
Δυο δοκιμουλες με το goose που εκανα προχθες, πρωτο το b&p dual power 6/3 πρωτο που στο χαρτονι ειναι ωραιο στο κυνηγι δεν τα εχουμε βρει! Δευτερη τουφεκια percorso no5 και τα δυο ειναι στα 51 μετρα
View attachment 6626View attachment 6627
και η 2 καλες ειναι αλλα ειδες αλλο το χαρτι και αλλο το" πεδιο της μαχης"
 
Δυο δοκιμουλες με το goose που εκανα προχθες, πρωτο το b&p dual power 6/3 πρωτο που στο χαρτονι ειναι ωραιο στο κυνηγι δεν τα εχουμε βρει! Δευτερη τουφεκια percorso no5 και τα δυο ειναι στα 51 μετρα
View attachment 6626View attachment 6627
όντως καλές και οι δύο για αυτά τα μέτρα αλλά το percorso υπερέχει .....α ρε Γκούζε τι μας κάνεις .love.
 
Δυο δοκιμουλες με το goose που εκανα προχθες, πρωτο το b&p dual power 6/3 πρωτο που στο χαρτονι ειναι ωραιο στο κυνηγι δεν τα εχουμε βρει! Δευτερη τουφεκια percorso no5 και τα δυο ειναι στα 51 μετρα
View attachment 6626View attachment 6627
Γιατί λεs ότι δεν τα έχετε βρει?Σου φένεται αργο?Εγώ το ρίχνω στο λαγό και μου φαίνεται πολύ καλο
 
Γιατί λεs ότι δεν τα έχετε βρει?Σου φένεται αργο?Εγώ το ρίχνω στο λαγό και μου φαίνεται πολύ καλο
Δεν ξερω ακριβως τι παιζει αλλα δυο φορες δεν πηρα φασσα με το 1ο που ηταν το 6/3 για λογο που δεν εχω καταλαβει ακομα...δηλαδη με αλλα φυσιγγια που ριχνω την ειχα σιγουρα με το 1ο.
Επισης σε ενα λαγο που πηρα με το συγκεκριμενο βρηκα μονο 3αρια πανω του και καθολου 6αρια στα 40+ με 45 μετρα, την ταχυτητα δεν την εχω τσεκαρει αλλα με την πρωτη ευκαιρια θα κανω τσεκ.
 
8βολο 11/0 με mb36 50 μέτρα ακριβώς με 3* μαμά λαμαρίνα ανοξείδωτη 2mm με δράμια επεξεργασμένα για μέγιστη σκλήρυνση... δύναμη και ταχύτητα δεν έχει βγάλει κανένα άλλο δράμι αγοραστό και μη ευρωπαϊκό και αμερικανικό, που έχω ρίξει...... την καλησπέρα μου κύριοι...;):cool:


Έκανα να μια περιήγηση και έπεσα πάνω σε αυτήν την φωτό... Πραγματικά πολύ καλή δουλειά...Βασικά είναι ότι καλύτερο εχω δει μέχρι τώρα.
Έχω όμως μια απορία, η ντουφέκια δεν θα έπρεπε να έχει πάει λίγο πιο κέντρο;
Μπράβο πάντως για την δουλειά σου!
 
Το εχω πει Γιαννη ειναι φυσιγγαρα το 34 του Ρουμελιωτη, αλλα και η μπενελα ζωγραφισε φιλε, φοβερη τουφεκια!!!
Εκανα κατι σημερα, ιδια δοκιμη στα 36 μετρα με το ic της Remi, 192 στον κυκλο 255 στο χαρτονι, ρε θα με κανετε να τουφεκαω με ic τωρα στα γεραματα?...
Καπου κατα κει.με βλεπω και μενα
 
ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΕΣ ΘΕΩΡΗΤΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ μιας μακρινής τουφεκιάς σε μια τσίχλα

Θα παραθέσω στοιχεία με απλά μαθηματικά:
Μια τσίχλα που κινείται με ταχύτητα 50 km/h, διανύει 13.9 μέτρα το δευτερόλεπτο.
Μια τουφεκιά με 9αρια τραβέρσα/κατακόρυφη με αρχική ταχύτητα 400 m/sec φθάνει στα 40 μέτρα με ταχύτητα όχι μεγαλύτερη των 240 m/sec. Αυτό σημαίνει πως κινείται με μέση ταχύτητα 300 m/sec και καλύπτει την απόσταση των 40 μέτρων σε χρόνο 0.13 sec.

Το μήκος της ατράκτου των σκαγιών (σκληρά σκάγια > 5% αντιμόνιο) εξαρτάται κυρίως από τη πυκνότητα του αέρα, ωστόσο για λόγους τυποποίησης την υπολογίζουμε στο 1 μέτρο. Για λόγους ευκολίας, θα θεωρήσουμε την άτρακτο των σκαγιών σε σχήμα μεγάλης σταγόνας, με μέτωπο 1 τετραγωνικό μέτρο. Κοντολογής τα σκάγια μας ευρίσκονται σε ένα κυβικό μέτρο με τα περισσότερα στο εμπρόσθιο τμήμα του. Όταν φτάσει λοιπόν η άτρακτος στα 40 μέτρα, τότε έχοντας ταχύτητα 240 m/sec, θα διανύσει το τελευταίο μέτρο σε χρόνο 0.04 sec.

Η τσίχλα που κινείται με ταχύτητα 13.9 m/sec, αν συναντηθεί με την άτρακτο των σκαγιών στα 40 μέτρα, θα διαπεράσει το νέφος σε χρόνο 0.072 sec.
Στα 0.13 sec που διαρκεί η άφιξη της ατράκτου των σκαγιών, η τσίχλα διανύει 1.8 μέτρα. Αυτό είναι η απόσταση προσκόπευσης μαθηματικά με τα στοιχεία που παρατίθενται.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ:
Το τράβηγμα της σκανδάλης θα πρέπει να μην λαθέψει σε χρόνο με ακρίβεια +/- 0.04 sec. Αυτό αφορά την απόσταση στομίου κάννης - σημείου συναντήσεως σκαγιών-τσίχλας. Πιο νωρίς η τσίχλα δεν θα έχει φτάσει στο επιθυμητό σημείο συναντήσεως, ενώ πιο αργά η τσίχλα θα έχει περάσει ήδη και η τουφεκιά μας πήγε πίσω.

Η δε προσκόπευση (1.8 μέτρα στη περίπτωσή μας), θα πρέπει να μην επιτρέψει λάθος που αντιστοιχεί σε χρόνο +/- 0.072 sec. Αυτό αφορά τη ταχύτητα της τσίχλας. Ισχύει και εδώ πως πιο νωρίς η τσίχλα δεν θα έχει φτάσει στο επιθυμητό σημείο συναντήσεως, ενώ πιο αργά η τσίχλα θα έχει περάσει ήδη και η τουφεκιά μας πήγε πίσω.

Έτσι λοιπόν με βάση τα μαθηματικά, την άτρακτο των σκαγιών, τη κατανομή τους και τη κινητική τους ενέργεια, έχουμε μια θεωρητικά καλή πιθανότητα >85% να καταβάλλουμε τη τσίχλα.

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΑΣΤΟΧΗΣΟΥΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΗ ΤΣΙΧΛΑ
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Εισαι μεγαλη δυναμη καλα που σ εχουμε στο φορουμ σωβαρολογω
 
Έκανα να μια περιήγηση και έπεσα πάνω σε αυτήν την φωτό... Πραγματικά πολύ καλή δουλειά...Βασικά είναι ότι καλύτερο εχω δει μέχρι τώρα.
Έχω όμως μια απορία, η ντουφέκια δεν θα έπρεπε να έχει πάει λίγο πιο κέντρο;
Μπράβο πάντως για την δουλειά σου!
Σε ευχαριστώ... κέντρο έπρεπε να πάει αλλά μου έφυγε και έχει μια τάση για πάνω αριστερά από εργοστάσιο το όπλο...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top