Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Στράτο αν βλέπω καλά έχουν τρυπησει γύρω στα 15 σκάγια σωστά? Με τι τσοκ είναι αυτή η δοκιμή? Και με τι φυσιγγιο(εμπορίου ή ιδιογομωσης)???
Το φυσιγγι ειναι ιδιογομωσης με mb 32 35gr n 5 απλα μολυβδινα ελληνικα σκαγια
Τσοκ * gemini ported. Και μια που το λεει κ ο Δημητρης παραπανω σε τενεκε φετας που ειχα δοκιμασει πιο παλια biturbo n 5 με μαμα * τσοκ της μπαικαλ ειχε αν θυμαμαι καλα 3-4 τρυπες... στα 36 μετρα
 
Η τουφεκια του brain ειναι φοβερη κατα γνωμη μου και δεν νομιζω οτι υστερει σε δυναμη, τενεκες με τενεκε εχει διαφορα...δεν ειναι ολοι της ιδιας αντοχης!
Επισης οπως ειναι γνωστο φυσιγγι με φυσιγγι εχει διαφορα, αλλη δυναμη εχει το ενα αλλη το αλλο, μιλαω για διαφορετικα φυσιγγια οχι για ιδια απο ιδιο κουτι...καποιο λιγο φορτωμενο ειναι σιγουρα πιο δυνατο απο καποιο νορμαλ.
Οσο για τον τενεκε δεν μου λεει και πολλα απο θεμα διατρησης...δηλαδη αν δεν τρυπησει εν νο5 τον τενεκε στα 40 μετρα δεν θα παρεις τη φασσα πχ στα 50 μετρα? Ακομα και στα 80 θα την ξερανει αν μπορεις σκοπευτικα και αν εχεις την κατανομη που πρεπει και την τυχη βεβαια!
 
Η τουφεκια του brain ειναι φοβερη κατα γνωμη μου και δεν νομιζω οτι υστερει σε δυναμη, τενεκες με τενεκε εχει διαφορα...δεν ειναι ολοι της ιδιας αντοχης!
Επισης οπως ειναι γνωστο φυσιγγι με φυσιγγι εχει διαφορα, αλλη δυναμη εχει το ενα αλλη το αλλο, μιλαω για διαφορετικα φυσιγγια οχι για ιδια απο ιδιο κουτι...καποιο λιγο φορτωμενο ειναι σιγουρα πιο δυνατο απο καποιο νορμαλ.
Οσο για τον τενεκε δεν μου λεει και πολλα απο θεμα διατρησης...δηλαδη αν δεν τρυπησει εν νο5 τον τενεκε στα 40 μετρα δεν θα παρεις τη φασσα πχ στα 50 μετρα? Ακομα και στα 80 θα την ξερανει αν μπορεις σκοπευτικα και αν εχεις την κατανομη που πρεπει και την τυχη βεβαια!
Εσύ τον τρύπας στα 40μ ή τσάμπα το παινευουμε το εργαλείο σου? .yel.
 
Χαιρετω ολους τους φιλους !!Οπως ξαναειπα ειναι η πλευρα που εριξα.Ο τενεκες ειναι ολοκληρος οχι κομμενος.Εβαλα τη φωτο διοτι η κατανομη με ξαφνιασε ευχαριστα για τα μετρα και τη συσφιξη ΤΜ.Στα 40 μετρα τενεκες τυριου δυσκολα τον τρυπας με 5αρι ..Δοκιμασμενο ξανα και ξανα..Τα βαθουλωματα παντος εδειξαν πολυ καλη δυναμη κρουσης!!
 
Αυτο το τσοκ το εχω μονιμα πανω στο οπλο.Πριν παρω το ΤΜ ειχα μονιμα το εργοστασιακο 2αρι.Το εργοστασιακο * ειναι 17.6mm ενω το ***** ειναι 18.6mm.Οποτε οι αντιστοιχιες τσοκ ηταν λαθος για αυλο 18.4.
Σωστος.
Στο οπλο σου τρομερο τσοκ ειναι το anaconda mid.
 
Το brain το μετραω 17.7 με παχυμετρο.Βγαινει κατι αναμεσα σε demi και βελτιωμενο demi.Μου εχει βγαλει πολυ ωραιες τουφεκιες στη φασσα και στις τσιχλες.Δουλευει πολυ ωραια στο δικο μου οπλο μεχρι στιγμης.Σημαντικο ρολο βεβαια παιζει και το καλο φυσιγγι.Εχω βρει τα φυσιγγια που πανε καλα και πορευομαι..
 
Last edited:
Το φυσιγγι ειναι ιδιογομωσης με mb 32 35gr n 5 απλα μολυβδινα ελληνικα σκαγια
Τσοκ * gemini ported. Και μια που το λεει κ ο Δημητρης παραπανω σε τενεκε φετας που ειχα δοκιμασει πιο παλια biturbo n 5 με μαμα * τσοκ της μπαικαλ ειχε αν θυμαμαι καλα 3-4 τρυπες... στα 36 μετρα

Στρατο τροποποιησε εαν θελεις το σεταπ...και κανε το cx2000-1,80x34+1,35 βρωμαλευρο-drago 17-Ν5-68,5 -56,5.
Δοκιμασε το στα 40 μετρα....και δες αποτελεσματα.....
 
Στρατο τροποποιησε εαν θελεις το σεταπ...και κανε το cx2000-1,80x34+1,35 βρωμαλευρο-drago 17-Ν5-68,5 -56,5.
Δοκιμασε το στα 40 μετρα....και δες αποτελεσματα.....
Νίκο δε κλείνω σε αστέρι (ακόμα) ...μόνο ρέλι.έκανα μια δοκιμή με βρωμαλευρο... και είδα τα πλεονεκτήματα του...
προσπαθώ να βγάλω μια τουφεκιά καλή αλλάζοντας συγκεντρωτήρες , βάρος πυρίτιδας σκαγιών κτλ.
όντως η διάτρηση ήταν πολύ καλύτερη όπως και η συγκέντρωση...
 



Μια δοκιμή που είχα κάνει πριν μερικές μέρες με φυσίγγι ιδιογομωσης. Οι φωτογραφίες είναι ίδιες, 42 μέτρα με πλαγιοκαννο μπαικαλ αριστερή κάννη, *2, 34 γρ. νο 6!
Γαζώνει το πλάγιο, ρίξε το ίδιο σε Νο5.
 
Νίκο δε κλείνω σε αστέρι (ακόμα) ...μόνο ρέλι.έκανα μια δοκιμή με βρωμαλευρο... και είδα τα πλεονεκτήματα του...
προσπαθώ να βγάλω μια τουφεκιά καλή αλλάζοντας συγκεντρωτήρες , βάρος πυρίτιδας σκαγιών κτλ.
όντως η διάτρηση ήταν πολύ καλύτερη όπως και η συγκέντρωση...

Στρατο στο ρελι το 1,80 θα το κανεις 1,85 .....και ολα τα αλλα ιδια φιλε.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top