Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Δεν ξερω ακριβως τι παιζει αλλα δυο φορες δεν πηρα φασσα με το 1ο που ηταν το 6/3 για λογο που δεν εχω καταλαβει ακομα...δηλαδη με αλλα φυσιγγια που ριχνω την ειχα σιγουρα με το 1ο.
Επισης σε ενα λαγο που πηρα με το συγκεκριμενο βρηκα μονο 3αρια πανω του και καθολου 6αρια στα 40+ με 45 μετρα, την ταχυτητα δεν την εχω τσεκαρει αλλα με την πρωτη ευκαιρια θα κανω τσεκ.
Mαλλον πωs σε αυτα τα μετρα τα 6αρια δεν τρυπησαν αν ηταν μαζι με τα 3αρια. Δεν ξερω πωs δοκιμαζειs την ταχύτητα αλλά μου φενετε καπώs αργο ισωs για αυτό να μην πηρεs και τα πουλιά με την πρώτη ιδιαίτερα αν έχειs συνηθίσει σε άλλα πιο γρηγορα
 
Mαλλον πωs σε αυτα τα μετρα τα 6αρια δεν τρυπησαν αν ηταν μαζι με τα 3αρια. Δεν ξερω πωs δοκιμαζειs την ταχύτητα αλλά μου φενετε καπώs αργο ισωs για αυτό να μην πηρεs και τα πουλιά με την πρώτη ιδιαίτερα αν έχειs συνηθίσει σε άλλα πιο γρηγορα
Και στις δυο αποψεις συμφωνω Κωστα, την ταχυτητα την μετραω μπακαλιστικα...δηλαδη θα τουφεκισω κατι στα 50 μετρα και εχω μια στανταρ εικονα με αυτα που ριχνω συνηθως ποσο κανουν να φτασουν τα σκαγια, μπορει να ειναι κατι μεταλλικο μια κορφη απο καποιο δεντρο η κατι αλλο...λογικα ειναι πιο αργο και εμεινα πισω στις τουφεκιες.
 
Και στις δυο αποψεις συμφωνω Κωστα, την ταχυτητα την μετραω μπακαλιστικα...δηλαδη θα τουφεκισω κατι στα 50 μετρα και εχω μια στανταρ εικονα με αυτα που ριχνω συνηθως ποσο κανουν να φτασουν τα σκαγια, μπορει να ειναι κατι μεταλλικο μια κορφη απο καποιο δεντρο η κατι αλλο...λογικα ειναι πιο αργο και εμεινα πισω στις τουφεκιες.
Έχω ξανά ακούσει και εδώ να μετράνε έτσι την ταχύτητα αλλά εγώ προσωπικά δεν την καταλαβαίνω αυτή τη μέτρηση. Γενικά τα bp μου φαινοντε αργα φυσιγγια χωριs αυτο να ειναι κακο για εμενα τουλαχιστον
 
Σπαζω τωρα τη μπενελλι
Δοκίμασε το ίδιο φυσίγγι, το ρίχνουμε στο λαγό με beretta 391-400, Benelli Vinci, sbe3, και το πλάγιο μου. Μαλακό και συγκεντρωτικό, στην ζέστη του Σεπτέμβρη Οκτώβρη γίνεται πιο δυνατό χωρίς να κλωτσάει.
 
Έχω ξανά ακούσει και εδώ να μετράνε έτσι την ταχύτητα αλλά εγώ προσωπικά δεν την καταλαβαίνω αυτή τη μέτρηση. Γενικά τα bp μου φαινοντε αργα φυσιγγια χωριs αυτο να ειναι κακο για εμενα τουλαχιστον
Ειναι πολυ ευκολη μετρηση φιλε, ειδικα αν εχεις δοκιμασει αρκετες φορες τ φυσιγγια που ριχνεις καταλαβαινεις αμεσως τη διαφορα απο ενα πιο αργο η πιο γρηγορο
 
Δοκίμασε το ίδιο φυσίγγι, το ρίχνουμε στο λαγό με beretta 391-400, Benelli Vinci, sbe3, και το πλάγιο μου. Μαλακό και συγκεντρωτικό, στην ζέστη του Σεπτέμβρη Οκτώβρη γίνεται πιο δυνατό χωρίς να κλωτσάει.
Για πες λιγο σε παρακαλω γτ λιγο χαθηκα πιο φυσιγγι λες
 
Γνοριζει καποιος πως λεγεται ο τυπος που μας δινει τον συντελεστή διάτρησης; ειναι εμβαδο διατομης×βαρος αν δεν κανω λαθος αλλα δεν θυμαμε πως αποκαλείτε
 
Παιδιά θα ηθελα την γνώμη σας. Η φωτογραφία που ανεβάζω ειναι μια τουφεκιά στα 36.5 μετρα με Ρουμελιώτη 30γρ. Ν.8 με ραφαελλο 18.3 και τσοκ 2* αλλα μετρημένο στην ουσία ειναι 3*. Ο κυκλος ειναι 76 εκ.. Σκάγια 207 απο 450,ήτοι 46% (θεωρητικά το 450). Το κεντρο της τουφεκιάς ειναι στο μοβ σημαδάκι. Το χαρτόνι ειναι 117x80 περιπου. Ειναι πολύ σκόρπια η τουφεκιά;IMG_20191127_134721.jpg
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top