Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ρε παιδιά βαθουλωματα είναι. Δείτε τη σκιά του τενεκε προς ποια κατεύθυνση πάει και μετά δείτε τις σκιές των βαθουλωματων, αν ήταν εξογκώματα θα ήταν προς την αντίθετη κατεύθυνση.
Είναι απ τι φώτο που την κοιτάς και κάθε φορά τη βλέπεις διαφορετική, όπως η φώτο με τα πιάτα... Οι μισοί τα βλέπουν κανονικά κ οι μισοί ανάποδα. 6503
 
Εγω που έβλεπα ανάποδα και μετά από 3 δευτερόλεπτα κανονικά?
Ο τενεκές φαίνεται να είναι από φέτα που είναι πιο σκληροί από του λαδιού.
Πάντως 5αρι σκαι έπρεπε να τον είχαν διαπεράσει τουλάχιστον τα μισά.
Και τόσο πυκνή κατανομή όπως προαναφέρθηκε μάρτυρα χαμηλή δύναμη.
Έλλειψη ταχύτητας.
 
Τουφεκια στα 40 μετρα με 5αρι f2 classic.Beretta bellmonte 2 +chokeView attachment 6495 brain TM
Πολύ καλή κατανομή Θωμά....Και ο τενεκές να ξέρεις είναι ελάχιστα χιλιοστά (mm) πιό χοντρός, διότι είναι από τυρί....Σε αντίθεση με του λαδιού που είναι πιο ψιλός.... ;)

Και αυτή η όψη είναι η πλευρά "Που ήρθαν" τα σκάγια κ χτύπησαν τν τενεκέ....Φένεται πεντακάθαρα.
Πολύ καλή βολή πάντος.....shake hands.
 
Κατι παιζει με την φωτο 100% ενω στη αρχη την εβλεπα κανονικα με βαθουλωματα μετα απο λιγο φαινοντουσταν σαν εξογκωματα, οπως ειπα και πριν το εγραψε ξεκαθαρα ο φιλος οτι ειναι η πλευρα του τενεκε που τουφεκισε.
Δεν προσπαθω να τρελανω κανεναν...αυτο ειναι το μονο σιγουρο! Θα σας λυσει τις αποριες ο φιλος οταν ξαναγραψει, αν ειναι η μπροστα ή η πισω πλευρα του τενεκε
Φίλε Alex 76 όπως λέει και ο tolisr1 ο τενεκές πρέπει να είναι κομμένος και είναι μόνο η μία πλευρά στη φωτογραφία.
 
Ρε παιδιά βαθουλωματα είναι. Δείτε τη σκιά του τενεκε προς ποια κατεύθυνση πάει και μετά δείτε τις σκιές των βαθουλωματων, αν ήταν εξογκώματα θα ήταν προς την αντίθετη κατεύθυνση.
Είναι απ τι φώτο που την κοιτάς και κάθε φορά τη βλέπεις διαφορετική, όπως η φώτο με τα πιάτα... Οι μισοί τα βλέπουν κανονικά κ οι μισοί ανάποδα. View attachment 6503
Πιθανώς να έχει δίκιο ο Ηλίας.
Χτες το βράδυ αργά, μετά από θέαση ταινίας στον κινηματογράφο 3.5 ώρες, τα έβλεπα ως βαθουλώματα. Σήμερα το πρωί με ξεκούραστο κεφάλι βλέπω τα σκάγια ως εξογκώματα.
Τι να πω η λήψη της φωτογραφίας ίσως να οδήγησε σε"οφθαλμαπάτη".
Εγώ κρατάω τα λεγόμενα του μοναδικού αυτόπτη μάρτυρα, ήτοι του Θάνου που το τουφεκισε, ότι είναι η μπροστινή μεριά. Δεν νομίζω η μειωμένη (;; ) διάτρηση να είναι λόγω τσοκ, αλλά μάλλον αυτού καθεαυτού του φυσιγγίου.
 
Berettakia τα στοιχεία της τουφεκιά τα εξετάζουμε ενιαία φίλε πως να γίνεται αυτό που λες? Είναι μια ωραι τουφεκιά με ένα αξιοπρεπές φυσίγγι. Είναι. Μια κυνηγετική τουφεκιά. Δηλαδή άμα δεν κάνει τρύπα ολόκληρη σε ένα σκληρό υλικό όπως το σιδερο η φασσα δεν πέφτει?
Πέστα Μάριε......
Η συγκεντρωση πολυ καλη, η διατρηση επισης... Στα 40 μετρα μετρημενα ενα συνηθισμενο 5αρι δεν τον τρυπα τον τενεκε...
Συμφωνώ Άρη για την απόδοση της ντουφεκιάς....γνώμη είναι ότι η σωστή διάτρηση που πρέπει να έχει ένα φυσίγγι (όπως την εννοούμε δηλ. να τρυπήσουν τα σκάγια τον τενεκέ από την μιά πλευρά) δεν μετριέται στα 40 μέτρα αλλά σε λιγότερα....
 
Συμφωνώ Άρη για την απόδοση της ντουφεκιάς....γνώμη είναι ότι η σωστή διάτρηση που πρέπει να έχει ένα φυσίγγι (όπως την εννοούμε δηλ. να τρυπήσουν τα σκάγια τον τενεκέ από την μιά πλευρά) δεν μετριέται στα 40 μέτρα αλλά σε λιγότερα....

Εγω στα 40 μετρα δοκιμαζω τα 4αρια, τα 4αρια θελω να τον τρυπανε σε αυτη την αποσταση... αν κ μπορει αυτος ο τροπος να αποτελει εναν μπουσουλα, αλλα εχω ριξει φυσιγγια που δεν τρυπαγαν τον τενεκε οσο αλλα αλλα στο κυνηγι τα εκαιγαν τα πουλια... Αυτο που βλεπω ειναι οτι ουτε το εντονο τρυπημα ειναι επιθυμητο, ουτε κ το καθολου... Μια μεση κατασταση ειναι ιδανικη οταν μιλαμε για φυισολογικες αποστασεις κ συνθηκες...
 
Σε ενα ''συνηθισμενο'' 5ρι ναι.....συμβαινει αυτο που βλεπουμε......Ενα καλο 5ρι τον ντενεκε ειτε λαδιου
ειτε φετας....τον περναει ακρη - παντα......σουρωτηρι τον κανει......αλλιως σε αυτα τα μετρα ο λαγος σου
κουναει το μαντηλι.......
 
Εγω στα 40 μετρα δοκιμαζω τα 4αρια, τα 4αρια θελω να τον τρυπανε σε αυτη την αποσταση... αν κ μπορει αυτος ο τροπος να αποτελει εναν μπουσουλα, αλλα εχω ριξει φυσιγγια που δεν τρυπαγαν τον τενεκε οσο αλλα αλλα στο κυνηγι τα εκαιγαν τα πουλια... Αυτο που βλεπω ειναι οτι ουτε το εντονο τρυπημα ειναι επιθυμητο, ουτε κ το καθολου... Μια μεση κατασταση ειναι ιδανικη οταν μιλαμε για φυισολογικες αποστασεις κ συνθηκες...
Εγώ ένα 6άρι στα 30 μέτρα θέλω να τρυπάει εναν καινούργιο τενεκέ λαδιού...αν το κάνει είμαι ικανοποιημένος με διάτρηση.
Στη συγκεκριμένη βολή το βαθούλωμα που κάνουν τα σκάγια είναι και η μέση κατάσταση που λές....
 
Και πως θα το κάνει αυτό φίλε μου το τσοκ....να κάνει τη ντουφέκια να χάσει δύναμη;;;μη γράφουμε ότι να ναι ρε παιδιά!!! Και πες ότι άντε και το έκανε στα πλευρικά....τα κεντρικά τι έπαθαν κ έχασαν δύναμη κρούσης;;;
Δηλαδή εσύ αν ρίξεις στα 35 μ με το 3* και 5* μαμά...το 5* θα έχει πιο αδύναμη βολή!!!
Τολη τώρα αλήθεια το λες αυτό??? Θέλεις να μου πεις δλδ ότι η δύναμη κρούσης που θα απορροφήσει ένα πουλί όταν του ρίξεις με το 3αρι τσοκ και θα φάει πάνω του 5-6 σκάγια θα είναι η ίδια και όταν του ρίξεις με το 5αρι τσοκ που θα πάρει 1-2??? Όλη αυτή η κινητική ενέργεια του κάθε σκαγιου μεμονωμένα που τερματίζει??? Φυσικά και η συνολική δύναμη (λόγω των περισσοτερων σκαγιων που θα χτυπησουν) του mod είναι μεγαλύτερη από του cyl. Ίσως λόγω λειτουργίας του brain που ουσιαστικά περνάνε τα σκάγια από δύο συσφιξεις(μαζεύουν-απλωνουν-ξαναμαζευουν και ξανά απλώνουν μέσα στο τσοκ) κατά κάποιο τρόπο να αποδυναμωνουν σε κάποιο ποσοστό την ταχύτητα της γόμωσης. Μια σκέψη μου ανέφερα χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις δυνάμεων φυσικής που εμπλέκονται στην συγκεκριμένη πατέντα,δν χρειάζεται να αντιδράς έτσι.
 
Τολη τώρα αλήθεια το λες αυτό??? Θέλεις να μου πεις δλδ ότι η δύναμη κρούσης που θα απορροφήσει ένα πουλί όταν του ρίξεις με το 3αρι τσοκ και θα φάει πάνω του 5-6 σκάγια θα είναι η ίδια και όταν του ρίξεις με το 5αρι τσοκ που θα πάρει 1-2??? Όλη αυτή η κινητική ενέργεια του κάθε σκαγιου μεμονωμένα που τερματίζει??? Φυσικά και η συνολική δύναμη (λόγω των περισσοτερων σκαγιων που θα χτυπησουν) του mod είναι μεγαλύτερη από του cyl. Ίσως λόγω λειτουργίας του brain που ουσιαστικά περνάνε τα σκάγια από δύο συσφιξεις(μαζεύουν-απλωνουν-ξαναμαζευουν και ξανά απλώνουν μέσα στο τσοκ) κατά κάποιο τρόπο να αποδυναμωνουν σε κάποιο ποσοστό την ταχύτητα της γόμωσης. Μια σκέψη μου ανέφερα χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις δυνάμεων φυσικής που εμπλέκονται στην συγκεκριμένη πατέντα,δν χρειάζεται να αντιδράς έτσι.
Πρώτα απ' όλα δεν αντεδρασα άσχημα, απλά σου έγραψα να μην γράφεις ότι σου κατέβει και ειδικά γνώμες χωρίς καμια υπόσταση. Εγώ μίλησα για κρούση σκαγιών ανεξάρτητος τσοκ. Κοίτα εσύ τι απαντας πάλι...καμιά σχέση η απάντηση σου. Αν το πουλί φάει 3 σκάγια είτε αυτά είναι από 5* είτε από 3* ίδια κινητική ενέργεια θα έχουν!!!! Άρα η βολή είτε έγινε με brain 3* είτε με μαμά 3* ανεξάρτητος αριθμού σκαγιών κ κατανομης...τα σκάγια θα έχουν ίδια ενέργεια .
 
Πρώτα απ' όλα δεν αντεδρασα άσχημα, απλά σου έγραψα να μην γράφεις ότι σου κατέβει και ειδικά γνώμες χωρίς καμια υπόσταση. Εγώ μίλησα για κρούση σκαγιών ανεξάρτητος τσοκ. Κοίτα εσύ τι απαντας πάλι...καμιά σχέση η απάντηση σου. Αν το πουλί φάει 3 σκάγια είτε αυτά είναι από 5* είτε από 3* ίδια κινητική ενέργεια θα έχουν!!!! Άρα η βολή είτε έγινε με brain 3* είτε με μαμά 3* ανεξάρτητος αριθμού σκαγιών κ κατανομης...τα σκάγια θα έχουν ίδια ενέργεια .
Ετσι όπως το έγραψες για πιο αδύναμη βολή όπως χαρακτηριστικά είπες ατυχώς εγώ αυτό κατάλαβα και για αυτό απάντησα έτσι. Τώρα όσον αφορά το κάθε σκάγι μεμονωμένα εννοείται πως θα εχεις την ίδια κιν ενέργεια αποτι συσφιξη από κλασσικό τσοκ και αν βληθεί. Μια δοκιμή σε διατρητικοτητα του brain και του εργοστασιακου τσοκ του Θωμά πάντως θα μας την έλυνε την απορία. Όπως προείπα από άποψη κατανομής και για αυτά τα μέτρα αυτός ο συνδυασμός είναι όλα τα λεφτά. Κάποιος που έχει δοκιμάσει με 5αρια στα 40μ υπάρχει να μας πεί τλκ αν έπρεπε να έχει τρυπησει ή οχι?
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top