Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Νικο καλημερα το εχουμε πει παμπολες φορες τα μπαρ δεν επηρεαζουν την ανακρουση !!! Η πιεση εκτωνονεται προς ολλες τις κατευθηνσεις μεσα στη θαλαμη μπρος-πισω- δεξια-αριστερα-πανω-κατω -διαγωνια προς ολες τις κατευθηνσεις !!!!

Καλημερα Μητσαρα !!! Δεν καταλαβαινω....Δλδ αυτοι που χανουν τα κλειστρα τους απο τα bar... το οπλο τους
δεν εχει ανακρουση ???
 
Καλημερα Μητσαρα !!! Δεν καταλαβαινω....Δλδ αυτοι που χανουν τα κλειστρα τους απο τα bar... το οπλο τους δεν εχει ανακρουση ???
Μπορεί να έχει μπορεί και όχι !!!!!!!!!

Δες βίντεο στο yt όπου φράζουν την έξοδο της κάνης.
Οι πιέσεις στον θεό οι κάνες σπάνε, αλλά ανάκρουση μηδενική.

Στα παρακάτω που θα γράψω η γόμωση δεν έχει βγει από το στόμιο.
Η πίεση γίνεται μέγιστη πριν το βύσμα βγει από τον κάλυκα και μετά μειώνεται.
Αυτή η μέγιστη πίεση διαρκεί ελάχιστα, έχει όμως καταστροφικά αποτελέσματα όταν είναι επαναλαμβανόμενη.

Δες ...
Κλασικά μονόκανα και δίκανα.
Η μεγάλη μέγιστη πίεση έχει την τάση να ανοίξει το όπλο
Καταπονούνται κλειδιά, κλειδώματα κτλ
Συνεχής καταπόνηση οδηγεί σε μικροραγίσματα που με τον καιρό μεγαλώνουν και γίνονται σπασίματα, αυξάνονται οι ανοχές λόγω παραμορφώσεων, κλειδιά κουνάνε κτλ κτλ
Λέμε ότι το όπλο είναι λιωμένο στα φυσίγγια :)

Αυτογεμή αερίων
Την καταπόνηση της Pmax την τρώει όλη το κλείστρο και το κλείδωμά του.
Το κλείστρο τραντάζεται, χτυπάει δεξιά αριστερά (υπερβάλλω λιγάκι), βαράει οδηγούς, πείρους γλωσιδιών ασφάλισης άρα μηχανική καταπόνηση, ραγίσματα κτλ κτλ
Συμβαίνει και κάτι άλλο στα αερίων.
Αν η πίεση των αερίων στο σημείο της τρύπας είναι μεγάλη τότε το κλείστρο απασφαλίζει και κινείται με μεγάλη ταχύτητα προς τα πίσω.
Αν το επανατατικό είναι πεσμένο και οι τυχόν αποσβεστήρες κρούσης φθαρμένοι τότε το κλείστρο σταματά όπου βρει μέταλλο.
Κρούση μετάλλου με μέταλλο, δονήσεις, συνεχόμενες σφυριές, ραγίσματα που τελικά γίνονται σπασίματα ή στο κλείστρο ή στην βάση.

Αυτογεμή αδράνειας
Ότι με τα αερίων αλλά δεν έχουμε το φαινόμενο της "τρύπας".
Η επαναφορά δεν χρησιμοποιεί αέρια.

Με απλά λόγια το "θα χάσεις το κλείστρο" ή το "θα το βρεις στα χορτάρια" είναι τρόπος του λέγειν και δεν γίνεται συνήθως από 1 φυσίγγι αλλά από βιασμό των όπλων κατά συρροή αχαχαχα
 
Eχεις να προτινεις κατι καλυτερο σε μαγκνουμ 50 γραμμαριων ???
Κατα την γνωμη σου τι αρχικη επρεπε να εχει ωστε να μην εχει κλωτσο ???
Επισεις τι πιστευεις....ενα φυσιγγιο 36 - 40 γραμμαριων σε καλυκα 12/70 και με αρχικη V1,5-440m/s
εχει λιγοτερο ...τον ιδιο...η περισσοτερο κλωτσο απο το12/76 με 400μ/δ αρχικη ???
Νίκο, έκατσα και υπολόγισα αυτό που με ρώτησες, 50 γρ σκάγια χωρίς αλεύρι με αρχική 400 μ/δ έχουν ίδια ανάκρουση με 36γρ με 520 μ/δ. Τα 36γρ με αρχική 440 μ/δ έχουν ίδια ανάκρουση με τα 50γρ με 340 μ/δ. Εγώ πάντα βάζω όσο πιο παχύ και μαλακό πέλμα μπορώ να βρω και δεν έχω θέμα με το κλωτσημα, αλλά ρίχνω λίγα φυσίγγια. Ένα θέμα που προκύπτει από την μεγάλη ανάκρουση, ίσως είναι, ( το διάβασα εδώ στο φόρουμ και είναι πολύ σοβαρό και συνηθισμένο σε μας τους κυνηγούς) η αποκόλληση του αμφιβληστροειδους.
 
Τα παρακάτω μην τα παίρνετε σαν δεδομένα.
Θα σας πω τι έχω δει εγώ σε φυσίγγια δυναμίτες (ελλατωματικά).

1. Φλόγα η οποία είναι εμφανής την ημέρα από το στόμιο.
2. Μεγάλος θόρυβος... εκκωφαντικός ;;;
3. Τράνταγμα του όπλου.

Μπορεί να ισχύει μόνο το ένα ή όλα μαζί.
Γενικά όταν κάποιο φυσίγγι το νιώθουμε σαφώς διαφορετικό από τα υπόλοιπα το πιο ασφαλές είναι να καταστρέψουμε το κουτί και με κάποιον τρόπο να ειδοποιήσουμε τον κατασκευαστή.

Καλό είναι να μας πούνε όλοι τι έχουν νιώσει.
 
Μπορεί να έχει μπορεί και να μην έχει Νίκο.
Αυτό που εννοούν οι προλαλήσαντες είναι ότι στον τύπο υπολογισμού της ανάκρουσης η πίεση δεν υπολογίζεται ως παράγοντας της εξίσωσης.

Μπορεί να έχει μπορεί και όχι !!!!!!!!!

Δες βίντεο στο yt όπου φράζουν την έξοδο της κάνης.
Οι πιέσεις στον θεό οι κάνες σπάνε, αλλά ανάκρουση μηδενική.

Στα παρακάτω που θα γράψω η γόμωση δεν έχει βγει από το στόμιο.
Η πίεση γίνεται μέγιστη πριν το βύσμα βγει από τον κάλυκα και μετά μειώνεται.
Αυτή η μέγιστη πίεση διαρκεί ελάχιστα, έχει όμως καταστροφικά αποτελέσματα όταν είναι επαναλαμβανόμενη.

Δες ...
Κλασικά μονόκανα και δίκανα.
Η μεγάλη μέγιστη πίεση έχει την τάση να ανοίξει το όπλο
Καταπονούνται κλειδιά, κλειδώματα κτλ
Συνεχής καταπόνηση οδηγεί σε μικροραγίσματα που με τον καιρό μεγαλώνουν και γίνονται σπασίματα, αυξάνονται οι ανοχές λόγω παραμορφώσεων, κλειδιά κουνάνε κτλ κτλ
Λέμε ότι το όπλο είναι λιωμένο στα φυσίγγια :)

Αυτογεμή αερίων
Την καταπόνηση της Pmax την τρώει όλη το κλείστρο και το κλείδωμά του.
Το κλείστρο τραντάζεται, χτυπάει δεξιά αριστερά (υπερβάλλω λιγάκι), βαράει οδηγούς, πείρους γλωσιδιών ασφάλισης άρα μηχανική καταπόνηση, ραγίσματα κτλ κτλ
Συμβαίνει και κάτι άλλο στα αερίων.
Αν η πίεση των αερίων στο σημείο της τρύπας είναι μεγάλη τότε το κλείστρο απασφαλίζει και κινείται με μεγάλη ταχύτητα προς τα πίσω.
Αν το επανατατικό είναι πεσμένο και οι τυχόν αποσβεστήρες κρούσης φθαρμένοι τότε το κλείστρο σταματά όπου βρει μέταλλο.
Κρούση μετάλλου με μέταλλο, δονήσεις, συνεχόμενες σφυριές, ραγίσματα που τελικά γίνονται σπασίματα ή στο κλείστρο ή στην βάση.

Αυτογεμή αδράνειας
Ότι με τα αερίων αλλά δεν έχουμε το φαινόμενο της "τρύπας".
Η επαναφορά δεν χρησιμοποιεί αέρια.

Με απλά λόγια το "θα χάσεις το κλείστρο" ή το "θα το βρεις στα χορτάρια" είναι τρόπος του λέγειν και δεν γίνεται συνήθως από 1 φυσίγγι αλλά από βιασμό των όπλων κατά συρροή αχαχαχα


Νίκο, έκατσα και υπολόγισα αυτό που με ρώτησες, 50 γρ σκάγια χωρίς αλεύρι με αρχική 400 μ/δ έχουν ίδια ανάκρουση με 36γρ με 520 μ/δ. Τα 36γρ με αρχική 440 μ/δ έχουν ίδια ανάκρουση με τα 50γρ με 340 μ/δ. Εγώ πάντα βάζω όσο πιο παχύ και μαλακό πέλμα μπορώ να βρω και δεν έχω θέμα με το κλωτσημα, αλλά ρίχνω λίγα φυσίγγια. Ένα θέμα που προκύπτει από την μεγάλη ανάκρουση, ίσως είναι, ( το διάβασα εδώ στο φόρουμ και είναι πολύ σοβαρό και συνηθισμένο σε μας τους κυνηγούς) η αποκόλληση του αμφιβληστροειδους.

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας παλικαρια !!!
 
Καλημερα Κωστη!!! Δεν εχω αλλο φυσιγγιο του Ρουμελιωτη...ουτε αλλο εμπορικο στα 28 γραμμαρια.
Και στις δυο δοκιμες που εκανα Ρουμελιωτη και Κενταυρου στα 28 γραμμαρια και τα δυο φυσιγγια
ηταν πολυ κοντα σε ποσοστο συγκεντρωσης. Ρουμελιωτης 80,5% - Κενταυρος 81,5% .

Τωρα να ριξω δικα μου 28 αρια στα 30 και 35 μετρα δεν εχει νοημα....
Και παλι σου λεω το 20-25% μειωση συγκεντρωσης απο τα 30 στα 35 μετρα....μου ειναι αδιανοητο !!!
Κάπου είχα δει έναν πίνακα που από τα 35 μέτρα και μετά η συγκέντρωση φθίνει δυσανάλογα με την απόσταση αλλά δεν μπορώ να τον βρω. Θυμάμαι και με άλλα φυσιγγια που είχα δοκιμάσει από τα 35 μεχρι τα 40 μέτρα χανόταν περίπου το ίδιο ποσοστό. Αν θέλεις και έχεις όρεξη για δοκιμές στείλε μου στοιχεία σε προσωπικό μήνυμα να σου στειλω μερικά 28αρια του ρουμελιωτη να τα ρίξεις στα 30-35-40 μέτρα με το ***αρι τσοκ να δουμε προοδευτικά πως κυμαίνεται η συγκέντρωση ανά 5 μέτρα γιατί εμένα στο σκοπευτήριο με τον κόσμο και με τα περιορισμένα μέτρα μου είναι πολύ δύσκολο..
 
Καλημερα Μητσαρα !!! Δεν καταλαβαινω....Δλδ αυτοι που χανουν τα κλειστρα τους απο τα bar... το οπλο τους
δεν εχει ανακρουση ???
Βασικα Νικο το κλειστρο ειναι το πιο "αδυναμο" σημειο του συνολου! Θαλαμη-κανη-κληστρο οποτε η πιεση που ασκητε σε ΕΚΕΙΝΟ το σημειο μπορει να ειναι καταστροφηκο για το κληστρο
Υ.γ το μπαρ ειναι η πιεση που ασκητε στην τετραγωνικη ιντζα ; Δεν το θυμαμαι ας γραψει ενας τον τυπο !!!
 
Τα παρακάτω μην τα παίρνετε σαν δεδομένα.
Θα σας πω τι έχω δει εγώ σε φυσίγγια δυναμίτες (ελλατωματικά).

1. Φλόγα η οποία είναι εμφανής την ημέρα από το στόμιο.
2. Μεγάλος θόρυβος... εκκωφαντικός ;;;
3. Τράνταγμα του όπλου.

Μπορεί να ισχύει μόνο το ένα ή όλα μαζί.
Γενικά όταν κάποιο φυσίγγι το νιώθουμε σαφώς διαφορετικό από τα υπόλοιπα το πιο ασφαλές είναι να καταστρέψουμε το κουτί και με κάποιον τρόπο να ειδοποιήσουμε τον κατασκευαστή.

Καλό είναι να μας πούνε όλοι τι έχουν νιώσει.
καψύλλι σιδερωμένο στανταρ δειγμα υψηλής πίεσης
 
Κάπου είχα δει έναν πίνακα που από τα 35 μέτρα και μετά η συγκέντρωση φθίνει δυσανάλογα με την απόσταση αλλά δεν μπορώ να τον βρω. Θυμάμαι και με άλλα φυσιγγια που είχα δοκιμάσει από τα 35 μεχρι τα 40 μέτρα χανόταν περίπου το ίδιο ποσοστό. Αν θέλεις και έχεις όρεξη για δοκιμές στείλε μου στοιχεία σε προσωπικό μήνυμα να σου στειλω μερικά 28αρια του ρουμελιωτη να τα ρίξεις στα 30-35-40 μέτρα με το ***αρι τσοκ να δουμε προοδευτικά πως κυμαίνεται η συγκέντρωση ανά 5 μέτρα γιατί εμένα στο σκοπευτήριο με τον κόσμο και με τα περιορισμένα μέτρα μου είναι πολύ δύσκολο..
curve_strozzatura βαλιστικη.gif
 
Κάπου είχα δει έναν πίνακα που από τα 35 μέτρα και μετά η συγκέντρωση φθίνει δυσανάλογα με την απόσταση αλλά δεν μπορώ να τον βρω. Θυμάμαι και με άλλα φυσιγγια που είχα δοκιμάσει από τα 35 μεχρι τα 40 μέτρα χανόταν περίπου το ίδιο ποσοστό. Αν θέλεις και έχεις όρεξη για δοκιμές στείλε μου στοιχεία σε προσωπικό μήνυμα να σου στειλω μερικά 28αρια του ρουμελιωτη να τα ρίξεις στα 30-35-40 μέτρα με το ***αρι τσοκ να δουμε προοδευτικά πως κυμαίνεται η συγκέντρωση ανά 5 μέτρα γιατί εμένα στο σκοπευτήριο με τον κόσμο και με τα περιορισμένα μέτρα μου είναι πολύ δύσκολο..

Κωστη μου δεν ξερω τι ''παιζει'' στα εμπορικα....
Στα δικα μου φυσιγγια τα πραγματα ειναι διαφορετικα καλέ μου φιλε !!!
Σου βαζω δυο δοκιμες μου η μια στα 30 μετρα και η αλλη στα 35 μετρα..και οι δυο με 3* αστρα μαμα
τσοκ.
Μην κοιτας γραμμαρια φυσιγγιου...Ποσοστο συγκεντρωσης κοιτα !!!


εικόνα_Viber_2020-10-17_08-57-12.jpg
εικόνα_Viber_2020-10-17_08-57-43.jpg
εικόνα_Viber_2020-10-17_08-58-13.jpg
Και η επομενη στα 35 μετρα με το ιδιο τσοκ !!!

εικόνα_Viber_2020-12-21_00-23-58.jpg
εικόνα_Viber_2020-12-21_00-24-18.jpg
 
στα 30 και 35 μ σου βγάζει την συγκέντρωση των 10 και 15 μ τουτέστιν έχεις κερδίσει 20 μ, αρα την τσίχλα την παίρνεις και στα 55μ
το ζήτημα είναι να μπορείς βάλεις τις προσκοπεύσεις και να βρεις το θήραμα.
ΑΡΙΣΤΟ ως ειδικό φυσίγγι μεγάλων αποστάσεων
στα 18 με 28 μ που συνήθως τουφεκάω τσίχλες θέλω πολύ πιο ανοιχτό!
 
Κωστη μου δεν ξερω τι ''παιζει'' στα εμπορικα....
Στα δικα μου φυσιγγια τα πραγματα ειναι διαφορετικα καλέ μου φιλε !!!
Σου βαζω δυο δοκιμες μου η μια στα 30 μετρα και η αλλη στα 35 μετρα..και οι δυο με 3* αστρα μαμα
τσοκ.
Μην κοιτας γραμμαρια φυσιγγιου...Ποσοστο συγκεντρωσης κοιτα !!!


View attachment 49175
View attachment 49176
View attachment 49177
Και η επομενη στα 35 μετρα με το ιδιο τσοκ !!!

View attachment 49178
View attachment 49179
Άτιμη ιδιογομωση .RESPECT.Που μπορεί να οφείλεται αυτή η τόση μεγάλη διαφορά από τα εμπορικά όμως?
 
Κωστη μου δεν ξερω τι ''παιζει'' στα εμπορικα....
Στα δικα μου φυσιγγια τα πραγματα ειναι διαφορετικα καλέ μου φιλε !!!
Σου βαζω δυο δοκιμες μου η μια στα 30 μετρα και η αλλη στα 35 μετρα..και οι δυο με 3* αστρα μαμα
τσοκ.
Μην κοιτας γραμμαρια φυσιγγιου...Ποσοστο συγκεντρωσης κοιτα !!!


View attachment 49175
View attachment 49176
View attachment 49177
Και η επομενη στα 35 μετρα με το ιδιο τσοκ !!!

View attachment 49178
View attachment 49179
To 28 άρι AS με 25 άρι βύσμα τί ταχύτητα έχει ;
Eρωτώ διότι το ρίχνουμε σε 67άρι κάλυκα καί Z2M 21 .........
Το 25άρι βύσμα το σκότωσε σε δύναμη .
 
Λοιπόν χθεσινή βολτίτσα στο σκοπευτήριο παρόλο τους 32-33 βαθμούς Κελσίου και αφού σκάσαμε από την ζέστη ρίχνοντας τις πουλες μας ήρθε η ώρα και για μερικές δοκιμές.. Κάθε σχόλιο ευπρόσδεκτο... View attachment 49181View attachment 49182View attachment 49183View attachment 49184View attachment 49185
Τφεκ ❓ τσιοκ(μαμά)❓σούπερ τφικιες‼️
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top