Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ευχαριστώ πολύ Κώστα, τον Ηλιόπουλο δεν τον έχω δοκιμάσει...... Θα δοκιμαστεί πάραυτα!!!

Πολυ καλυτερο με Ηλιοπουλο !!!!
Με 12,3 χιλιοστα κενο χωρο...και ρελιασμενο στα 57 χιλ. πιστευω οτι θα γαζωνει Βαγγελη !!!
 
Νίκο το φυσίγγι που δείχνεις κάνει για λαγό και στα 60 μέτρα αρκεί να ευστοχησεις, αλλά βρει ή δεν βρει τον λαγό, τον κυνηγό τον σακατευει πάντα.
Νομίζω ότι για το κυνήγι του λαγού στα Ελληνικά δεδομένα οτιδήποτε πάνω από 36 γραμμάρια είναι αχρειαστη υπερβολή!!!
 
Νομίζω ότι για το κυνήγι του λαγού στα Ελληνικά δεδομένα οτιδήποτε πάνω από 36 γραμμάρια είναι αχρειαστη υπερβολή!!!

Μην το λες .....Εξαρταται απο τον τροπο που κυνηγαει ο καθε ενας Βαγγελη !!!
Επισεις το φυσιγγιο στηθηκε ετσι και για φτερωτο θηραμα ..παπι και ισως να κανει και για χηνα.
 
Last edited:
Το φυσίγγι νομίζω όσο δυνατά χτυπάει προς τα μπρος, το ίδιο δυνατά κλωτσάει προς τα πίσω.

Ενα πολυ ''νορμαλ'' 12/76 φυσιγγιο ειναι....Ετσι το βλεπω εγω....


Και αυτο την ιδια ταχυτητα εχει....Πιστευεις οτι και αυτο σακατευει τον κυνηγο ???

εικόνα_Viber_2022-05-25_18-31-47-212.jpg
εικόνα_Viber_2022-05-25_18-31-57-515.jpg
 
Με ίδιο βάρος, ίδια αρχική, ναι.
Πριν καμιά δεκαριά χρόνια έπεσαν στην περιοχή μου λόγω ψύχους πολλές χήνες .... Έτσι κι εγώ πήγα και αγόρασα φυσίγγια Νο 2 μάγκνουμ ροτβαιλ γερμανικά........ Μια που έριξα ένα στον πίνακα και άλλη μία τα παρκαρισα στο πιο ψηλό ράφι της ντουλάπας ........ Ακόμη τη θυμάμαι την κλωτσιά της μπενελας..........

.
 
Το φυσίγγι νομίζω όσο δυνατά χτυπάει προς τα μπρος, το ίδιο δυνατά κλωτσάει προς τα πίσω.
Συνήθως συμβαίνει το αντίθετο!
Εαν σε χτυπάει κ σκέφτεσαι το χτύπημα που θα φας όταν πυροβολισεις, 90% έχεις αστοχισει! Οπότε χρησιμοποιούμε φυσιγγια που ταιριάζουν στο όπλο μας κ δεν μας (κλωτσάνε)
 
Με ίδιο βάρος, ίδια αρχική, ναι.

Eχεις να προτινεις κατι καλυτερο σε μαγκνουμ 50 γραμμαριων ???
Κατα την γνωμη σου τι αρχικη επρεπε να εχει ωστε να μην εχει κλωτσο ???
Επισεις τι πιστευεις....ενα φυσιγγιο 36 - 40 γραμμαριων σε καλυκα 12/70 και με αρχικη V1,5-440m/s
εχει λιγοτερο ...τον ιδιο...η περισσοτερο κλωτσο απο το12/76 με 400μ/δ αρχικη ???
 
Eχεις να προτινεις κατι καλυτερο σε μαγκνουμ 50 γραμμαριων ???
Κατα την γνωμη σου τι αρχικη επρεπε να εχει ωστε να μην εχει κλωτσο ???
Επισεις τι πιστευεις....ενα φυσιγγιο 36 - 40 γραμμαριων σε καλυκα 12/70 και με αρχικη V1,5-440m/s
εχει λιγοτερο ...τον ιδιο...η περισσοτερο κλωτσο απο το12/76 με 400μ/δ αρχικη ???
Νικο ο κλωτσος ειναι συναρτηση του βαρους της γομωσης με την ταχυτητα που αναπτησει !! Αδρανιες τριβες και τα λοιπα! ενα φυσιγγι με 50 γρ και 400 μ/δ παντα θα εχει περισοτερο κλωτσο απο ενα 36 440 μ/δ
 
Eχεις να προτινεις κατι καλυτερο σε μαγκνουμ 50 γραμμαριων ???
Κατα την γνωμη σου τι αρχικη επρεπε να εχει ωστε να μην εχει κλωτσο ???
Επισεις τι πιστευεις....ενα φυσιγγιο 36 - 40 γραμμαριων σε καλυκα 12/70 και με αρχικη V1,5-440m/s
εχει λιγοτερο ...τον ιδιο...η περισσοτερο κλωτσο απο το12/76 με 400μ/δ αρχικη ???
Νικο ο κλωτσος ειναι συναρτηση του βαρους της γομωσης με την ταχυτητα που αναπτησει !! Αδρανιες τριβες και τα λοιπα! ενα φυσιγγι με 50 γρ και 400 μ/δ παντα θα εχει περισοτερο κλωτσο απο ενα 36 440 μ/δ
Θα με κάνετε να υπολογίσω και την ενέργεια ανάκρουσης στο excel-άκι.
Δεν το έχω κάνει μέχρι τώρα γιατί είμαι αναίσθητος στην ανάκρουση αχαχα
 
Θα με κάνετε να υπολογίσω και την ενέργεια ανάκρουσης στο excel-άκι.
Δεν το έχω κάνει μέχρι τώρα γιατί είμαι αναίσθητος στην ανάκρουση αχαχα
Εγω να δεις τι αναιθησια εχω στην ανακρουση το εχω ξανα πει κιολας την γουσταρω την μεγαλη ανακρουση και φαντασου ειμαι 1,90 και 130++ κιλα !!!!
 
Νικο ο κλωτσος ειναι συναρτηση του βαρους της γομωσης με την ταχυτητα που αναπτησει !! Αδρανιες τριβες και τα λοιπα! ενα φυσιγγι με 50 γρ και 400 μ/δ παντα θα εχει περισοτερο κλωτσο απο ενα 36 440 μ/δ

Δημητρη εμενα φυσιγγιο σε 12/70 με 36 γραμμαρια Ν5 με MG2 πυριτιδα και αρχικη ταχυτητα V1,5-438m/s
μου φανηκε ποιο δυνατο απο το Ν3 στα 50 γραμμαρια και σε 12/76 καλυκα.
Τωρα οσον αφορα τις τριβες...το αλευρι τις μειωνει....Το δε Ν5 εχει 255 σκαγια και το Ν3 240.
Επισεις ειναι σημαντικη η διαφορα υψους καλυκα....και ο χωρος καυσης...12/76 Ριχνουν πιεσεις
στην ιδια ποσοτητα πυριτιδας .
Εκτος απο ρεμικτον...ποιο αλλο εμπορικο εχει χαμηλοτερες αρχικες απο 400μ/δ. Ρωταω γιατι δεν ξερω...
Παντα σε μαγκνουμ φυσιγγιο .
Στο τελος...θα βγαλουμε ΟΛΑ τα μαγκνουμ αχρηστα ...ετσι οπως το παμε !!!
 
Θα με κάνετε να υπολογίσω και την ενέργεια ανάκρουσης στο excel-άκι.
Δεν το έχω κάνει μέχρι τώρα γιατί είμαι αναίσθητος στην ανάκρουση αχαχα

Υπολογισε το βρε φιλε.....ετσι απο περιεργεια... και να δουμε τι θα βγει .!!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top