Βελτιώσεις - παρεμβάσεις σε κυνηγετικά όπλα

Αδελφε ξερεις ποσοι εχουν καταστρεψει τα οπλα τους με αυτες τις μοντιφες ?Παρα πολλοι ,και το εξοργιστηκο ειναι οτι τα πουλανε και την κανουν μουγκα. Απλα εισαι ενας απο τους πολλους που την πατησαν ετσι Εχω μια brow b 80 ,ειχα βρει μια κανη με τσοκ μετνη ,αυτος που την ειχε μου ειπε οτι ηταν αριστη.Οταν του ειπα οτι θα την παω για ελενχο σε οπλουργο αρχισε να τα μασαει και να μου λεει μαλακιες.Τελικα εμαθα οτι η καννη ηταν πειραγμενη με λιγα λογια της ειχαν αλλαξει τα φωτα κωνους κλπ ,οτι τσοκ και να της εβαζες ηταν λες και εριχνες με full
Το καταστρεψει ... μπορεις λιγο να μου το εξηγησεις σε παρακαλω.
 
Αδελφε ξερεις ποσοι εχουν καταστρεψει τα οπλα τους με αυτες τις μοντιφες ?Παρα πολλοι ,και το εξοργιστηκο ειναι οτι τα πουλανε και την κανουν μουγκα. Απλα εισαι ενας απο τους πολλους που την πατησαν ετσι Εχω μια brow b 80 ,ειχα βρει μια κανη με τσοκ μετνη ,αυτος που την ειχε μου ειπε οτι ηταν αριστη.Οταν του ειπα οτι θα την παω για ελενχο σε οπλουργο αρχισε να τα μασαει και να μου λεει μαλακιες.Τελικα εμαθα οτι η καννη ηταν πειραγμενη με λιγα λογια της ειχαν αλλαξει τα φωτα κωνους κλπ ,οτι τσοκ και να της εβαζες ηταν λες και εριχνες με full
Μάριε νομίζω πως το καταστρέψει είναι λίγο άστοχος χαρακτηρισμός,παραπέμπει σε κακοδουλεια που βάζει σε κίνδυνο τον χειριστή!οταν κάνουμε κώνο σε μια κάνη συνήθως περιμένουμε να σφίξει η ντουφεκια μας στο κέντρο,που από τα συμφραζόμενα των γραφομένων σου η παρέμβαση είχε αυτό το αποτέλεσμα!
 
Καλο ειναι οταν θελουμε να κανουμε μια παρεμβαση στο οπλο μας να ξερουμε και τι αποτελεσμα θα εχει πανω σ αυτο οχι απλα να λεμε μετα οτι καταστρεψαμε το οπλο μας..πχ οταν κανουμε επιμηνυνση κωνου περιμενουμε να σφιξει την τουφεκια,οταν κανουμε αποχρωμιωση περιμενουμε οτι θα θελει καλο καθαρισμα μετα το κυνηγι γιατι αλλιως θα εχουμε θεμα με την καννη..οταν κανουμε πορτινγκ ξερουμε οτι αν γινει απο καλο οπλουργο θα μειωσουμε την αναπηδηση της καννης αλλα μπορει να εχουμε θεμα με την ενταση της τουφεκιας στα αυτια μας και αλλες χιλιες δυο παρεμβασεις..γι αυτο πριν σκεφτουμε να κανουμε το οτιδηποτε να διαβαζουμε τι αποτελεσμα θα εχει πανω στο οπλο μας και οχι οταν δουμε το αποτελεσμα και δεν μας αρεσει εμας να δυσανασχετουμε για το αποτελεσμα που θα ειναι το αναμενομενο απο την οποιαδηποτε εργασια εφοσον το ξαναλεω γινει απο οπλουργο γνωστη και οχι απο τον οποιοδηποτε
 
εγώ πάντως άκουσα ( προσέξτε άκουσα δεν το ξέρω) ότι το όπλο πριν πωληθεί το είδε οπλουργός που υπεδειξε ο αγοραστής για να το εκτιμήσει και έπειτα από την έγκριση του οπλουργού έγινε η αγορά.

Αν έγινε έτσι ( λέω αν ... ) τότε πρέπει να δούμε ποιός τελικά φοράει παντελόνια.

Και να συμπληρώσω ότι επειδή το όπλο το είχα δει να ρίχνει κάποιες φορές στο σχιστό , το όπλο "γάζωνε"...
 
Μάριε νομίζω πως το καταστρέψει είναι λίγο άστοχος χαρακτηρισμός,παραπέμπει σε κακοδουλεια που βάζει σε κίνδυνο τον χειριστή!οταν κάνουμε κώνο σε μια κάνη συνήθως περιμένουμε να σφίξει η ντουφεκια μας στο κέντρο,που από τα συμφραζόμενα των γραφομένων σου η παρέμβαση είχε αυτό το αποτέλεσμα!
ο χρακτηρισμος ειναι επιεικης και συνεχιζω οταν εχεις μια καννη με 5 τσοκ και μετα την παρεμβαση αυτα στην ουσια εχουν καταργηθει εσυ πως το βλεπεις? Το ποιο κουλο ειναι πως ακουω απο ορισμενους που λενε ενταξει και τι εγινε εχεις μια κανη για καρτερι Ειχα μπει στο τρυπακι και εγω καποια στιγμη να την κανω την πατατα αλλα καποιοι πραγματικοι γνωστες και 2 σοβαροι οπλουργοι με απετρεψαν,Καποια στιγμη θα σας πω μια ιστορια διαδραματιστηκε στο σκοπευτηριο της μαλακασας με τον κατοχο μιας m2 και τον οπλουργο που του εκανε κωνους.big smile..micle.
 
εγώ πάντως άκουσα ( προσέξτε άκουσα δεν το ξέρω) ότι το όπλο πριν πωληθεί το είδε οπλουργός που υπεδειξε ο αγοραστής για να το εκτιμήσει και έπειτα από την έγκριση του οπλουργού έγινε η αγορά.

Αν έγινε έτσι ( λέω αν ... ) τότε πρέπει να δούμε ποιός τελικά φοράει παντελόνια.

Και να συμπληρώσω ότι επειδή το όπλο το είχα δει να ρίχνει κάποιες φορές στο σχιστό , το όπλο "γάζωνε"...
Θα σου απαντήσω άμεσα διότι αγνοείς κάποια βασικά σημεία...
Όταν η ερώτηση γίνεται ευθέως "έχει πειραγμενο κώνο το όπλο ?"η απάντηση είναι καθετα αρνητική...
Ο οπλουργος λοιπόν είχε να κρίνει μόνο εξωτερικά κατοπιν συννενοησης και ως ένδειξης σεβασμου με την προϋπόθεση οτι η ειλικρίνεια και τα παντελόνια ισχύουν(βασική προϋπόθεση)...
Όταν λοιπόν ο κωνος βρέθηκε πειραγμενος και επιμένεις ότι Δεν τον έκανες εσύ Αλλά ο πρώην ιδιοκτήτης και ότι δεν γνωρίζεις αλλά τελικά εσύ ο ίδιος πήγες το όπλο για την μετατροπή Στον μαστορα (σε έδωσε κόσμος)...
Λεβέντη ρωτά λοιπόν τα ψιλά γράμματα και άσε τα υπόλοιπα Γιατί η μόδα επιτάσσει άλλον ενδυματολογικο κώδικα Και παράλληλα εκτιθεσαι. Φιλικά και με εκτίμηση και χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης...
Παρόλα αυτά το όπλο μπορεί να Γ@μει και μακάρι δλδ...
 
Last edited by a moderator:
Θα σου απαντήσω άμεσα διότι αγνοείς κάποια βασικά σημεία...
Όταν η ερώτηση γίνεται ευθέως "έχει πειραγμενο κώνο το όπλο ?"η απάντηση είναι καθετα αρνητική...
Ο οπλουργος λοιπόν είχε να κρίνει μόνο εξωτερικά με την προϋπόθεση οτι η ειλικρίνεια και τα παντελόνια ισχύουν(βασική προϋπόθεση)...
Όταν λοιπόν ο κωνος βρέθηκε πειραγμενος και επιμένεις ότι Δεν τον έκανες εσύ Αλλά ο πρώην ιδιοκτήτης και ότι δεν γνωρίζεις αλλά τελικά εσύ ο ίδιος πήγες το όπλο για την μετατροπή Στον μαστορα (σε έδωσε κόσμος)...
Λεβέντη ρωτά λοιπόν τα ψιλά γράμματα και άσε τα υπόλοιπα Γιατί η μόδα επιτάσσει άλλον ενδυματολογικο κώδικα Και παράλληλα εκτιθεσαι. Φιλικά και με εκτίμηση και χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης...
Παρόλα αυτά το όπλο μπορεί να Γ@μει και μακάρι δλδ...

.......... μας έχεις τρελάνει αδελφέ...
δλδ . το πήγες σε οπλουργό και αυτός ΔΕΝ είδε ότι έχει πειραγμένο κώνο ??????
τι κοίταγε , αν είχε γρατζουνιές στο κοντάκι ????

........ ρε συ να μας πεις ποιός είναι αυτό το σαίνι για να ξέρουμε......
 
.......... μας έχεις τρελάνει αδελφέ...
δλδ . το πήγες σε οπλουργό και αυτός ΔΕΝ είδε ότι έχει πειραγμένο κώνο ??????
τι κοίταγε , αν είχε γρατζουνιές στο κοντάκι ????

........ ρε συ να μας πεις ποιός είναι αυτό το σαίνι για να ξέρουμε......
Γιώργο γιατί είναι αναγκαίο ο οπλουργός που επικαλέστηκε για να ελέγξει την καλή λειτουργία, να έπρεπε να αναφέρει ή ακόμα και να δει την ύπαρξη επιμηκυμενου κώννου; Ειδικά τα τελευταία χρόνια που οι μάστορες έχουν καταφέρει να κάνουν εξαιρετικές λειάνσεις στους κώννους, μπορεί σε ένα λερωμένο κοίλο, να μην γίνει αντιληπτή με την πρώτη η επέμβαση. Από την άλλη ποιος ο λόγος να λέει τα παραπάνω ο συνάδελφος αν όντως είχε ενημερωθεί από τον οπλουργό;
 
Όταν το πας στον μάστορα.....σου κάνει υποτίθεται έλεγχο επι τις ουσίας...κ όχι εξωτερικά για γρατσουνιές κτλ κτλ....άντε κ σου είπε οτι δεν έχει κάνει κώνο.....ο μάστορας δεν κοίταξε την ριμαδο κάννη μέσσα?? Μπορεί να είχε σκαψίματα!!! Πάντος χωρίς να το έχεις κάνει δοκιμή φίλε το όπλο μην δημιουργείς κ θέμα χωρις λόγο στην ουσία.
 
Όταν το πας στον μάστορα.....σου κάνει υποτίθεται έλεγχο επι τις ουσίας...κ όχι εξωτερικά για γρατσουνιές κτλ κτλ....άντε κ σου είπε οτι δεν έχει κάνει κώνο.....ο μάστορας δεν κοίταξε την ριμαδο κάννη μέσσα?? Μπορεί να είχε σκαψίματα!!! Πάντος χωρίς να το έχεις κάνει δοκιμή φίλε το όπλο μην δημιουργείς κ θέμα χωρις λόγο στην ουσία.
Θοδωρή αν μου επιτρέπεις μια παρέμβαση.οταν πουλάς κάτι πρέπει να λες την αλήθεια.τ όπλο μπορεί να είναι και το καλύτερο του κόσμου.η αλήθεια όμως πρέπει να λέγεται γιατί μιλάμε για όπλο όχι για ρούχα ή παπουτσια.απο κει και πέρα είναι στην κρίση του αγοραστή αν το πάρει ή οχι
 
Θοδωρή αν μου επιτρέπεις μια παρέμβαση.οταν πουλάς κάτι πρέπει να λες την αλήθεια.τ όπλο μπορεί να είναι και το καλύτερο του κόσμου.η αλήθεια όμως πρέπει να λέγεται γιατί μιλάμε για όπλο όχι για ρούχα ή παπουτσια.απο κει και πέρα είναι στην κρίση του αγοραστή αν το πάρει ή οχι
Ευριπίδη φυσικά κ συμφωνώ μαζί σου!!! Δεν αγοράζεις καραμέλες όπλο αγοράζεις.....κ γω κάποτε πουλούσα δικαννάκη κ ειχε σπασμένο εξωλκέα....το ανέφερα πρώτο πρώτο!!! Τώρα όσον αφορά το συγκεκριμένο θέμα....επειδή έτυχε ν ακούσω κ την πλευρά του πωλητή...δεν θα βγάλεις άκρη φαντάζομαι!!!
 
Ευριπίδη φυσικά κ συμφωνώ μαζί σου!!! Δεν αγοράζεις καραμέλες όπλο αγοράζεις.....κ γω κάποτε πουλούσα δικαννάκη κ ειχε σπασμένο εξωλκέα....το ανέφερα πρώτο πρώτο!!! Τώρα όσον αφορά το συγκεκριμένο θέμα....επειδή έτυχε ν ακούσω κ την πλευρά του πωλητή...δεν θα βγάλεις άκρη φαντάζομαι!!!
Ναι εκεί δε μπορώ να γνωρίζω τι έχει προηγηθεί ακριβώς
 
Πόσοι ρε παιδιά έχουν την γνώση να καταλάβουν αν ένα όπλο έχει επιμήκυνση κώνου ή όχι από μας!Και εμενα έαν αυτός που μου πούλησε το όπλο μου έλεγε ψέματα θα με χαλούσε...θα με πείραζε,ο Δημήτρης μοιράστηκε τον προβληματισμό του μαζί μας και ως εκεί!οπως του είπα και στην τηλεφωνική μας συνομιλία είναι η καλύτερη βλητικα μπενελι που έχει περάσει από τα χέρια μου η συγκεκριμένη,ας της δώσει μια ευκαιρία,έχει γίνει καλή δουλειά!
 
Θοδωρή αν μου επιτρέπεις μια παρέμβαση.οταν πουλάς κάτι πρέπει να λες την αλήθεια.τ όπλο μπορεί να είναι και το καλύτερο του κόσμου.η αλήθεια όμως πρέπει να λέγεται γιατί μιλάμε για όπλο όχι για ρούχα ή παπουτσια.απο κει και πέρα είναι στην κρίση του αγοραστή αν το πάρει ή οχι
Καλά που το είπες, να έχω το νου μου αν πουλήσεις ποτέ ρούχα ή παπούτσια .yel.
 
Θεωρώ αντιδεοντολογικό να πω ένα όνομα.Αφενός γιατί δεν είναι μόνο ένας αυτός που έχω στήσει τα οπλα μου και αφετέρου υπάρχουν πολύ καλοίε ως αριστοι μάστορες πανελλαδικά.
Το να παινεύεις ένα οπλουργό γιατί του έχεις εμπιστοσύνη ΔΕΝ είναι αντιδεοντολογικό...... δεν επιμένω αφού δεν θες.
 
Το να παινεύεις ένα οπλουργό γιατί του έχεις εμπιστοσύνη ΔΕΝ είναι αντιδεοντολογικό...... δεν επιμένω αφού δεν θες.
Πιστευω πως είναι για το καλό όλων όσων σκέφτονται μια τέτοια επέμβαση να αναφέρουμε το όνομα αυτού που κάναμε εμείς μια τέτοια και μείναμε ικανοποιημενοι
 
Back
Top