Βελτιώσεις - παρεμβάσεις σε κυνηγετικά όπλα

Πως το καταφερνεις αυτο?
Πιέζοντας τη σκανδάλη με το ακροδαχτυλο ..
Θέμα συνήθειας όλα ....πριν ,την σκανδάλη την τοποθετούσα σχεδόν στο μέσο του δαχτύλου...πήγαινε τραβηχτη .
...αποτέλεσμα ...τουφέκια κάτω κ αριστερά...τώρα κέντρο ...κι ας είναι σχεδόν 3.5 κιλά το βάρος της....μου φαιφαίνε ελαφρια
 
Πιέζοντας τη σκανδάλη με το ακροδαχτυλο ..
Θέμα συνήθειας όλα ....πριν ,την σκανδάλη την τοποθετούσα σχεδόν στο μέσο του δαχτύλου...πήγαινε τραβηχτη .
...αποτέλεσμα ...τουφέκια κάτω κ αριστερά...τώρα κέντρο ...κι ας είναι σχεδόν 3.5 κιλά το βάρος της....μου φαιφαίνε ελαφρια
και εγω με το ακροδαχτυλο την παταω μαλιστα στο κοντακι που εχω πανω τωρα ειναι 40 εκατοστα το μηκος.
Τα αλλα μου οπλα που εχουν παιδικα κοντακια για τα μετρα μου παταω με πιο μεσα το δακτυλο ειμαι κεντρο γιατι οι σκανδαλες τους ειναι πιο μαλακες.
 
Δωσε περισσοτερες πληροφοριες.
Που εκανες την μετατροπη?
Απο ποσο αρχικο βαρος σε τι τελικο πηγες? Κατα τα αλλα πως την ειδες την μετατροπη περα απο αυτο που αναφερεις?
Μονος μου την εκανα περιπου 1,5 κιλα ηταν σε μπενελι 123 αλλα με παγωνια δεν την επερνα γιατι δεν ειχα κοντρολ
 
Ειναι ισως ο βασικοτερος λογος που δεν συμπαθησα ποτε , ουτε ειχα ουτε θα εχω , κανενα τυπο δικανου. με οσα εριξα φιλων μου (και κυνηγησα) δεν τα βρηκα ποτε με τις σκληρες σκανδαλες. Λορδους φιλους δεν εχω για να δοκιμασω ...."αλλα" δικανα.
με παγωμενα δαχτυλα και καμμια φορα απο τη ζωνη μου , φευγει καμμια τουφεκια απο την 303, αλλα παντα ειναι υπο ελεγχο.
το μονοκανο investarm exei οντως πολυ σκληρη σκανδαλη και χαμηλοτουφεκαω αλλα το διορθωνω βλεποντας αρχικα μιση ριγα .
 
Ειναι ισως ο βασικοτερος λογος που δεν συμπαθησα ποτε , ουτε ειχα ουτε θα εχω , κανενα τυπο δικανου. με οσα εριξα φιλων μου (και κυνηγησα) δεν τα βρηκα ποτε με τις σκληρες σκανδαλες. Λορδους φιλους δεν εχω για να δοκιμασω ...."αλλα" δικανα.
με παγωμενα δαχτυλα και καμμια φορα απο τη ζωνη μου , φευγει καμμια τουφεκια απο την 303, αλλα παντα ειναι υπο ελεγχο.
το μονοκανο investarm exei οντως πολυ σκληρη σκανδαλη και χαμηλοτουφεκαω αλλα το διορθωνω βλεποντας αρχικα μιση ριγα .
Τα δικαννα εχουν πιο ψαγμενες σκανδαλες και δη τα σκοπευτικα.
Οταν κατι μας ενοχλει ειναι δυσκολο στη γρηγορη ντουφεκια να κανουμε πατεντες πιστευω να το αντισταθμισουμε
 
Καλημέρα παιδιά. Θα ήθελα μία μικρή βοήθεια. Σε καρτέρι τσίχλας προχθές Κυριακή ο φίλος μου πού πάμε μαζί για κυνήγι. Γνώρισε ένα παιδί από την Αθήνα και έριξε με το τουφέκι του λιγες τουφεκιές. Το παιδί του είπε ότι έχει φτιάξει κώνο στο κύριο ψυλλακη μάλιστα του έδωσε και το τηλέφωνο αλλά δεν το αποθηκευσε σωστά και το εχασε. Με παρακάλεσε λοιπόν να γράψω στο forum γιατί και αυτός σαν και εμένα δεν τα πάει καλά με τους υπολογιστές. Μήπως κάποιος από εδώ μέσα ξέρει που μπορούμε να βρούμε τηλέφωνο η διεύθυνση του κυρίου ψυλλακη.
 
Ετυχε κ ειδα αυτες τις μερες κωνο του Ψυλλακη και πραγματικα η δουλεια ηταν εξαιρετικη... Γυαλισμα σε βαθμο που δυσκολευοσουν να ξεχωρισεις τον κωνο σε σχεση με την υπολοιπη χρωμιωμενη κανη...
Μπραβο του!!
 
και εγω με το ακροδαχτυλο την παταω μαλιστα στο κοντακι που εχω πανω τωρα ειναι 40 εκατοστα το μηκος.
Τα αλλα μου οπλα που εχουν παιδικα κοντακια για τα μετρα μου παταω με πιο μεσα το δακτυλο ειμαι κεντρο γιατι οι σκανδαλες τους ειναι πιο μαλακες.

Ίδιο μήκος κοντακιου εχουμε.my man.
 
Αν και δεν είμαι μπερετακιας ακόμα δεν βρέθηκε Benelli που να έχει καλύτερη διάτρηση από οποιοδήποτε Beretta. Aκόμα και από την Vitoria ακόμα και από την Stoeger που είναι και τουρκική...ήμουν χρονιά κολλημένος με τις Benelli όταν άρχισα να τις τεστάρω με διάφορα όπλα διαπίστωσα ότι έπασχαν από διάτρηση. Tο καλύτερο μου Benelli ήταν ένα 121 και ένα μ2 από τα πρώτα σε κυκλοφορία άλλα και πάλι ακόμα και με κώνο που του έφτιαξα τις μπερέτα δεν μπορούσε να τις φτάσει..δεν άργησα να ψαχτώ λίγο περισσότερο και να τεστάρω SBE2, α400 super Magnum, Browing A5, Browing μάχης και μία Fabarm XLR 5..το Benelli ήταν τελευταίο από όλα σε κατανομή και σε διάτρηση, δεύτερο ερχόταν το α5 μαζί με το μάχης πάιζαν στα ίδια πάνω κάτω ανάλογα το φυσίγγι μετά σειρά είχε το α400 και τελευταίο το XLR σε ότι αφορά την διάτρηση..έτσι επέλεξα το μάχης..και ακόμα δεν έχω βρει Benelli που να έχει καλύτερη διάτρηση από αυτό..δεν ξέρω βέβαια τα καινούρια με τις power bore κάνες τι κάνουν..
Καλημέρα!θέλω να ρωτήσω αν κάποιος φίλος ,έχει φτιάξει κώνο σε beretta es 100. Κ αν όντως έχει διαπιστώσει σημαντικές διαφορές ως προς την τουφέκια του.διατρηση,κατανομή.κ πόσο μήκος κώνου έχει φτιάξει.ευχαριστω πολύ!
 
μετα απο ανταλαγη επικρουστηρα των μπαικαλ σουπερ ποζε που εχω το ενα σε 12αρι και το αλλο σε 28αρι , διαπιστοσα οτι παλυ στα 10 φυσιγγια που ρηχνω με το 12αρι η κατο κανη μου ρηχνει τα 8 , στα δυο ,κανει ενα μικρο σημαδι χωρης να τα σκαει , στην αρχη νομηζα οτι εφτεγαν τα καψουλια , εβαλα ομως καψουλια καινουρια , και συνεχηζει να το κανει , εχω την εντηποση οτι θελει αλαγμα το ελατηριο της σφηρας
 
μετα απο ανταλαγη επικρουστηρα των μπαικαλ σουπερ ποζε που εχω το ενα σε 12αρι και το αλλο σε 28αρι , διαπιστοσα οτι παλυ στα 10 φυσιγγια που ρηχνω με το 12αρι η κατο κανη μου ρηχνει τα 8 , στα δυο ,κανει ενα μικρο σημαδι χωρης να τα σκαει , στην αρχη νομηζα οτι εφτεγαν τα καψουλια , εβαλα ομως καψουλια καινουρια , και συνεχηζει να το κανει , εχω την εντηποση οτι θελει αλαγμα το ελατηριο της σφηρας

Η να εχει φθαρει η ακρη της βελονας, μην παιδευεσαι μονος σου..
Πηγενε το σε καποιον οπλουργο,ειναι απο τις ευκολες εργασιες..
Εγώ δεν νομίζω να συμβαίνει ούτε το ένα ούτε το άλλο ... Αφού ο Νίκος λέει ότι άλλαξε βελόνες και πάλι το κάνει.
Αν πάλι είχε αδυνατίσει τόσο πολύ το ελατήριο δε θα έσκαγε κανένα καψούλι ή θα το έκανε 8 στα 10 κι όχι 2 στα 10 (δηλαδή πολύ πιο συχνά, εννοώ). Αυτό όμως Νίκο μπορείς να το τσεκάρεις, αν προσπαθήσεις να ανασηκώσεις με το χέρι τις σφύρες, με κάποιο κατσαβίδι ή άλλο εργαλείο που θα σε βολέψει. Να δεις αν έχουν διαφορά η μια από την άλλη στη δύναμη που χρειάζεται.
Εγώ πιστεύω ότι κάτι φρενάρει πότε-πότε τη σφύρα όταν πέφτει, γι'αυτό κάνει μικρό σημάδι στο καψούλι χωρίς να το σκάει.
Στο δικό μου δίκαννο όταν μου παρουσίασε παρόμοιο θέμα βρήκα την αιτία εύκολα και το διόρθωσα, αλλά ο μηχανισμός του SKB είναι τελείως διαφορετικός. Το Baikal σουπερποζέ δεν το έχω μελετήσει από κοντά και δεν μπορώ να πω τι ακριβώς συμβαίνει, μπορεί να έχει στραβώσει ο οπλιστήρας της σφύρας, ή να υπάρχει κάποιο γρέζι κάπου ή κάποιο μικρό ξένο σώμα, και φρενάρει τη σφύρα. Ή μπορεί κάτι να φρενάρει τον επικρουστήρα, δοκίμασε να πιέσεις και τους επικρουστήρες από πίσω μερικές φορές, να δεις αν κινούνται ελεύθερα και αν τερματίζουν μπροστά εύκολα και οι δυο.
 
Ενα αλλο παλιο αλανθαστο μεσο για να φανει η δυναμη τον επικρουστηρων - ελατηριων ειναι δυο μικρα κερματα στις οπες αυτων,το οπλο εννοειται οτι καθε φορα λυνεται αφου οπλισει πρωτα.
Βγες σε ανοιχτο χωρο κ δες ποσο ψηλα θα πανε τα δυο κερματα απο την επικρουση κ αν θα υπαρξει διαφορα στην δυναμη κ κατα συνεπεια στο υψος..
Εαν υπαρχει μεγαλη διαφορα τοτε μπορει να το επαληθευσεις χτυπωντας σε ενα σταθερο σημειο πχ ενα ταβανι λιγο ψηλο κ ετσι θα φανει η διαφορα ορμης του ενως απο τον αλλον επικρουστηρα..
Το εχω δοκιμασει για πλακα πολλες χωρις λογο φορες κ ολα καλα..κ παντα οι επικρουστηρες αφηνουν σημαδια στα κερματα...
 
Last edited:
Ποτέ προλάβει να τον δοκιμάσεις βρε φίλε και δεν σου κάνει τα χατήρια? ?
Την δοκίμασα φιλε μου μια σεζόν φέτος, δεν εχω προλάβει ομως να Τεσταρω και να μετρήσω διάτρηση κλπ.η μετατροπή έχει στόχο τις μεγάλες γομωσεις magnum ,super magnum σε σχέση με τον συμβατικό 18.4 του sbe3
 
Last edited:
Την δοκίμασα φιλε μου μια σεζόν φέτος, δεν εχω προλάβει ομως να Τεσταρω και να μετρήσω διάτρηση κλπ.η μετατροπή έχει στόχο τις μεγάλες γομωσεις magnum ,super magnum σε σχέση με τον συμβατικό 18.4 του sbe3
Και που υστερεί ο 18.4??Ένα κονο 5-6 cm πατησε του και είσαι έτοιμος. Έχω μαύρο αετο1 φίλε μου. Ένα κονο φτιάξε και είσαι σούπερ σε ολλα.
 
Back
Top