Βελτιώσεις - παρεμβάσεις σε κυνηγετικά όπλα

Αντί να γράψω Ασήμι έγραψα αλουμινίου. Δεν μου έπεσε το όπλο αδερφέ μάλλον ελάττωμα να σε καλά σέ ευχαριστώ.
Καλάι ήταν κατά πάσα πιθανότητα, όχι ασημοκόλληση.
Οι ράβδοι της ασημοκόλλησης (απ ότι ξέρω) έχουν πάστα απ έξω, συνήθως κίτρινη.
 
Καλάι ήταν κατά πάσα πιθανότητα, όχι ασημοκόλληση.
Οι ράβδοι της ασημοκόλλησης (απ ότι ξέρω) έχουν πάστα απ έξω, συνήθως κίτρινη.
H γεφυρα βασιλη στα παλια μοντελα ειχε θεμα διοτι ειχε μικρη εδραση για αυτο επαιρνε δρομο Ευτυχως το διορθωσανε μεγαλυτερη γεφυρα Εαν ειναι σωστος ο μαστορας λογικα πρεπει να το κολλησε με καλαι Το ασημι δεν ενδεικνυται λογο μεγαλων θερμοκρασιων
 
Μετά από ένα καλό πέσιμο του όπλου, έχουμε αυτή την εικόνα. Πώς θα μπορούσε να επισκευαστεί; Απ ότι δείχνει πάντως, η ριγα δεν έχει ξεκολλήσει.
Και εμένα είχε γίνει έτσι και ο οπλουργος μου την έφερε με ένα κατσαβίδι.
 
Η καννη τη γλιτωσε χωρις σημαδι? μαλλον δεν ειχε το εργαλειο που εδειξε ο Βαγγος πιο πανω.
Θα το έπιασε σε μέγγενη,την κάνη περασια και λιιιγο πιο χαμηλά και θα πίεζε στα χείλη της μεγγενης.
Έτσι δεν πληγωνεις την κάνη,διακινδυνεύεις το ξεκολλημα όμως....
 
Η καννη τη γλιτωσε χωρις σημαδι? μαλλον δεν ειχε το εργαλειο που εδειξε ο Βαγγος πιο πανω.
Θα το έπιασε σε μέγγενη,την κάνη περασια και λιιιγο πιο χαμηλά και θα πίεζε στα χείλη της μεγγενης.
Έτσι δεν πληγωνεις την κάνη,διακινδυνεύεις το ξεκολλημα όμως....
Αυτό που λέει ο ΓΙΑΝΝΗΣ
 
Μετά από ένα καλό πέσιμο του όπλου, έχουμε αυτή την εικόνα. Πώς θα μπορούσε να επισκευαστεί; Απ ότι δείχνει πάντως, η ριγα δεν έχει ξεκολλήσει.
Έχω το ίδιο στο δίκανο μπροστά πίσω ακριβώς από τη μοίρα το έχω έτσι χρόνια δεν με ενοχλεί καθόλου αν καλύτερα άστο έτσι πάρα να προσπαθήσεις να το φτιάξεις μόνος
 
Κοσμά,να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι οπλουργος!
Ξέρω περίπτωση όμοιας αβαριας,με ξεκόλλημα στο τελευταίο ποδαράκι,σε crio κάνη, οπου φημισμένος- εμπειρος οπλουργος,δεν έκανε παρέμβαση με την αιτιολογία που ανέφερα!
Η λογική λέει ότι είχε δίκιο!
Επειδή το άκουσα και από άλλον για την θερμοκρασία στο κόλλημα γι'αυτό σέ ρώτησα μήπως ξέρεις κάτι παραπάνω δεν τρέχει τίποτα όλα καλά σέ ευχαριστώ αδερφέ Καλό ξημέρωμα σε όλους.
 
Κοσμά,να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι οπλουργος!
Ξέρω περίπτωση όμοιας αβαριας,με ξεκόλλημα στο τελευταίο ποδαράκι,σε crio κάνη, οπου φημισμένος- εμπειρος οπλουργος,δεν έκανε παρέμβαση με την αιτιολογία που ανέφερα!
Η λογική λέει ότι είχε δίκιο!
μεγαλες θερμοκρασιες γιαννη το ασημι ειδικα στο στομιο που ειναι ο χωρος του τσοκ μπορει να σου κανει την καννη οβαλ και να μην μπαινει το τσοκ η να μπαινει με δυσκολια
 
Τέτοιου είδους ατσάλια όπως οι κανες ήδη διαμορφωμένα δεν αλαζουν μορφή με την κόληση Ρίγας απλά σταδιακό ζεσταμα και κρύωμα ομαλό με λάδι τίποτε δε χαλάει εξαλου οι κανες πρώτα φτιάχνονται και μετά κολανε οι ρίγες επάνω εάν χαλούσαν έτσι οι κανες όλα τα ντουφέκια θα ήταν αριγα .Αλλά είναι δουλειές για γνώστες . όχι για εμάς.Ολοι οι οπλουργοι το κάνουν αλλά κάποιοι είναι πιο επιφυλακτικοί πράγμα όμως που δε σημαίνει ότι έχουν και δίκιο σε ότι λένε .Είναι σημαντικό ότι ζεσταίνεται ομαλά να κρυώνει και ομαλά .Και δεν τα γράφω από το μυαλό μου αυτά έχω δει και από κοντά αρκετά πράγματα χωρίς να διεκδικώ βέβαια κανένα τίτλο.Εχουν κοληθει δεκάδες ρίγες και δακτυλίδια σε κανες στη χώρα μας .
 
Τέτοιου είδους ατσάλια όπως οι κανες ήδη διαμορφωμένα δεν αλαζουν μορφή με την κόληση Ρίγας απλά σταδιακό ζεσταμα και κρύωμα ομαλό με λάδι τίποτε δε χαλάει εξαλου οι κανες πρώτα φτιάχνονται και μετά κολανε οι ρίγες επάνω εάν χαλούσαν έτσι οι κανες όλα τα ντουφέκια θα ήταν αριγα .Αλλά είναι δουλειές για γνώστες . όχι για εμάς.Ολοι οι οπλουργοι το κάνουν αλλά κάποιοι είναι πιο επιφυλακτικοί πράγμα όμως που δε σημαίνει ότι έχουν και δίκιο σε ότι λένε .Είναι σημαντικό ότι ζεσταίνεται ομαλά να κρυώνει και ομαλά .Και δεν τα γράφω από το μυαλό μου αυτά έχω δει και από κοντά αρκετά πράγματα χωρίς να διεκδικώ βέβαια κανένα τίτλο.Εχουν κοληθει δεκάδες ρίγες και δακτυλίδια σε κανες στη χώρα μας .
μιλαμε γιαννη για στομια και οχι για μαστους καννης αλλο το ενα αλλο το αλλο Ακομα και εκει ελλοχευει ο κινδυνος να γινει ζημια στη καννη δλδ εσωτ δακτυλια να ξεφλουδισει το χρωμιο στρεβλωση κλπ Εκει ο μαστορασ χρησιμοποιει ειδικα εργαλεια για αποφυγει αυτες τις καταστασεις οπως ειδικες παστες ωστε να μην εχουμε μεγαλες θερμοκρασιακες μεταβολες κτλ κτλ Εδω και 10χρονια περιπου εχει καργηθει το καδμιο [καρκινογονο] βασικο συστατικο ωστε να μπορει η κοληση να ειναι ρεπτορευστη με οτι συνεπαγεται αυτο Απο τις δεκαδες καννες καποιες εχω κολησει και εγω Αλλο βλεπω αλλο κανω
 
Το ξέρω φίλε ότι θέλει προσοχή αλλά γίνεται έχω δει μπροστά μου και μαστούς και ρίγα εσύ το κάνεις και ξέρεις καλύτερα κάτι πιο σημαντικό είναι αυτό που λες μη σπάσει το χρώμιο εσωτερικά η φουσκώσει.Αλλα έχεις κάνει και σαν γνωστής ξέρεις ότι γίνεται εκεί θέλω να καταλήξω ότι όλα γίνονται αρκεί να γνωρίζεις τον τρόπο γιατί υπάρχουν και κάποιοι που λένε ζέστη στη κανη μακριά εγώ έβγαλα την ρίγα από την 302 μόνος μου όπως είχα κάνει το κοντάκι αγγλε και είχα ελαφρύνει το πιστόνι χωρίς κανένα θέμα και όταν το είπα σε κάποιον πολύ γνωστό οπλουργο πως το κανες μου λέει άκρως επικυνδυνο μπορεί να χαλάσει η κανη κτλ .Του λέω εντάξει δε χάλασε φτιάξε τώρα κάτι άλλο που θέλω και μην ανχωνεσαι άσε να ανχωνομαι εγώ που είναι δική μου.Θελω να καταλήξω εσύ και κάποιοι άλλοι ξερεται και αυτά τα φτιάχνεται και δεν είναι έργα επιστημονικής φαντασίας όπως τα παρουσιάζουν κάποιοι δηλ ξεκολησε η ρίγα και τι θα ψάχνει ο κάθε ένας άλλη κάνη τραγικοποιουν κάποια πράγματα που θέλουν μεγάλη προσοχή αλλά γίνονται.
 
Το ξέρω φίλε ότι θέλει προσοχή αλλά γίνεται έχω δει μπροστά μου και μαστούς και ρίγα εσύ το κάνεις και ξέρεις καλύτερα κάτι πιο σημαντικό είναι αυτό που λες μη σπάσει το χρώμιο εσωτερικά η φουσκώσει.Αλλα έχεις κάνει και σαν γνωστής ξέρεις ότι γίνεται εκεί θέλω να καταλήξω ότι όλα γίνονται αρκεί να γνωρίζεις τον τρόπο γιατί υπάρχουν και κάποιοι που λένε ζέστη στη κανη μακριά εγώ έβγαλα την ρίγα από την 302 μόνος μου όπως είχα κάνει το κοντάκι αγγλε και είχα ελαφρύνει το πιστόνι χωρίς κανένα θέμα και όταν το είπα σε κάποιον πολύ γνωστό οπλουργο πως το κανες μου λέει άκρως επικυνδυνο μπορεί να χαλάσει η κανη κτλ .Του λέω εντάξει δε χάλασε φτιάξε τώρα κάτι άλλο που θέλω και μην ανχωνεσαι άσε να ανχωνομαι εγώ που είναι δική μου.Θελω να καταλήξω εσύ και κάποιοι άλλοι ξερεται και αυτά τα φτιάχνεται και δεν είναι έργα επιστημονικής φαντασίας όπως τα παρουσιάζουν κάποιοι δηλ ξεκολησε η ρίγα και τι θα ψάχνει ο κάθε ένας άλλη κάνη τραγικοποιουν κάποια πράγματα που θέλουν μεγάλη προσοχή αλλά γίνονται.
το κολλημα ριγας μαστου κλπ να ξερεις οτι ειναι μια απο τις ποιο δυσκολες εργασιες επι του οπλου
 
Το θέμα είναι ο τρόπος .
Δεν υπάρχει μαγικός τρόπος ... χρειάζεται να ζεστάνεις πολύ για να λιώσει και να εισχωρήσει η κόλληση.
Αν δεν θερμάνεις σε κατάλληλη υψηλή θερμοκρασία, δεν εισχωρεί.
Οπλουργός δεν είμαι αλλά έχω κάνει πολλές κολλήσεις με ασήμι σε πολλά εξαρτήματα εκτός όπλων.
Σε δική μου κάνη δεν θα έβαζα ποτέ ασήμι.

Για το καλάι ... οκ δεν χρειάζεται να ανεβάσεις θερμοκρασία.
Δεν το είδες το video της perazzi ...
 
Το καλαι δεν έχει μηχανικές αντοχές ούτε άντοχες σε πολύ μεγάλες θερμοκρασίες γι'αυτό οι ρίγες είναι ασημοκοληση κατά πλειοψηφία.Αν σου ξεκολησει ρίγα από καμία τούμπα θα αλλάξεις κανη ενώ μπορεί να κοληθει?Το θέμα μας είναι όχι να κάνουμε πειράματα αλλά αν συμβεί σε καποίον αυτή η ζημιά αν διορθώνεται ή όχι και λέω ότι με προσοχή ένας μάστορας μπορεί να το διορθώσει χωρίς πρόβλημα..Τώρα ο κάθε ένας κάνει όπως κρίνει.
 
Back
Top