Βελτιώσεις - παρεμβάσεις σε κυνηγετικά όπλα

Σε
Μετά από ένα καλό πέσιμο του όπλου, έχουμε αυτή την εικόνα. Πώς θα μπορούσε να επισκευαστεί; Απ ότι δείχνει πάντως, η ριγα δεν έχει ξεκολλήσει.
Φτιάχνεται σε οπλουργο μην ανχωνεσαι αλλά μην προσπαθήσεις μόνος γιατί θα κάνεις ζημιά η λιγότερη που θα κάνεις θα είναι να γδαρεις τα μετάλα και να θέλουν βάψιμο η χειρότερη να ξεκολλήσει τη ρίγα στο μάστορα και φτιάχνεται.
 
Last edited:
Γιάννη καλησπέρα. Κοσμά με λένε, μία ερώτηση. Έχω τη benelli crio η ρήγα της είναι από ανθρακόνημα μπαίνει συρταροτα και μόνο η βάση μπροστά κάτω από τό στόχαστρο δένει με μία βίδα.Μου είχε ξεκολλήσει η βάση την πήγα σε οπλουργο και την κόλλησε τον ρώτησα αν υπάρχει θέμα λόγω θερμοκρασίας για την κάννη μου είπε όχι.Ελιωνε με φλόγιστρο μια βέργα από αλουμινίου πρέπει να ήταν και όλα ΟΚ. Αδερφέ λες να χάλασε η κρυογενη κατεργασία με αυτό το τρόπο η να έπαθε κάτι άλλο λόγω θερμοκρασίας;
Η ερώτηση και για όποιον άλλο γάτο γνωρίζει ας μου απαντήσει. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Δεν ήταν βέργα από αλουμίνιο ήταν ασημοκοληση η οποία θέλει πολύ υψηλή θερμοκρασία για να λιώσει απλά ήταν μάγκας και την ψιλοελιωνε χωρις να την ακουμπάει στη κανη και έκανε το τελειωτικό ζεσταμα κατά την εφαρμογή αλλιώς αναιβαζει πολύ μεγάλες θερμοκρασίες με αποτέλεσμα να ξεβαφεί η κάνει τοπικά και να θέλει βάψιμο.Δεν νομιιζω ότι παθαίνει κάτι η κανη με αυτήν την τοπική και για μικρό διάστημα θερμοκρασία ούτε χαλάει η κρυογονικη επεξεργασία που έχει .Περίεργο όμως το ξεκολημα μάλλον είχε ελατωμα η αρχική κόληση εάν δε την κοπανησες κάτω .Είχα την πρώτη centro και την πρώτη becacia που είχαν τέτοιες ρίγες και τις είχα αλλάξει σε sporting και τις δύο φαρδιές και υπερυψωμένες με δίδυμο σκόπευτρο .
 
Last edited:
Για άμεσα δε το πιστεύω.. Θα χρειαστεί το ελάχιστο κάνα 3μηνο να στείλει αυτή εδω στην Ιταλία έτσι ώστε να χτυπήσουν τους ίδιους αριθμούς πάνω σε νέα κάνη. Ισως λέω κ βλακειες
Δεν νομίζω να χτυπηθούν ίδιοι αριθμοί.
 
Εννοώ Ότι μαλλον δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα στο όπλο του φίλου... Έτσι ειναι η Ρίγα με ανθρακονημα
όχι, η Μ2 Speed έχει σιδερένια ρίγα.
το μόνο σημείο που δεν υπάρχει κόλληση, είναι στη θαλάμη, για τις συστολές-διαστολές.
στο στόμιο έπρεπε να είναι κολλημένη.
 
Εννοώ Ότι μαλλον δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα στο όπλο του φίλου... Έτσι ειναι η Ρίγα με ανθρακονημα
Αν λες για τη δική μου όχι δεν είναι ανθρακονημα.. Κανονική είναι και δεν έχει κολληθεί σωστά απ το εργοστάσιο
 
Α αυτό ομολογώ δε το ξερα.. Ναι αλλά μέχρι τότε εγώ θα κυνηγάω κανονικά η κάνη θα γρατζουνιστει μεσα στο πυκνό, μη βρει πάτημα εκεί και μου πει έχει γρατζουνιες δε στη αλλάζω
Γιάννη Αυτό είναι καλό να του το ξεκαθαρίσεις. Αν και θα σου το προτείνει και ο ίδιος, ότι δεν θα έχει απολύτως κανένα πρόβλημα εμένα τουλάχιστον με είχε διαβεβαιώσει σε αυτό το κομμάτι ότ,ι ότι και να πάθει δεν φέρω καμία ευθύνη ακόμα και να πέσει και να χτυπήσει η κάνη.

ΥΓ. καλό είναι με το που λήξη το κυνήγι να την στείλεις γρήγορα.
 
Γιάννη Αυτό είναι καλό να του το ξεκαθαρίσεις. Αν και θα σου το προτείνει και ο ίδιος, ότι δεν θα έχει απολύτως κανένα πρόβλημα εμένα τουλάχιστον με είχε διαβεβαιώσει σε αυτό το κομμάτι ότ,ι ότι και να πάθει δεν φέρω καμία ευθύνη ακόμα και να πέσει και να χτυπήσει η κάνη.

ΥΓ. καλό είναι με το που λήξη το κυνήγι να την στείλεις γρήγορα.
Εννοείται.. Εδώ μας πέφτει κάνα αρβυλο προβληματικό κ. Μας το αλλάζουν τη κάνη που τη χρυσοπληρωσα δεν θα αλλάξει;;; Μήπως γίνει κ πιο γρήγορα η αλλαγή πριν λήξει το κυνήγι.
 
Δεν ήταν βέργα από αλουμίνιο ήταν ασημοκοληση η οποία θέλει πολύ υψηλή θερμοκρασία για να λιώσει απλά ήταν μάγκας και την ψιλοελιωνε χωρις να την ακουμπάει στη κανη και έκανε το τελειωτικό ζεσταμα κατά την εφαρμογή αλλιώς αναιβαζει πολύ μεγάλες θερμοκρασίες με αποτέλεσμα να ξεβαφεί η κάνει τοπικά και να θέλει βάψιμο.Δεν νομιιζω ότι παθαίνει κάτι η κανη με αυτήν την τοπική και για μικρό διάστημα θερμοκρασία ούτε χαλάει η κρυογονικη επεξεργασία που έχει .Περίεργο όμως το ξεκολημα μάλλον είχε ελατωμα η αρχική κόληση εάν δε την κοπανησες κάτω .Είχα την πρώτη centro και την πρώτη becacia που είχαν τέτοιες ρίγες και τις είχα αλλάξει σε sporting και τις δύο φαρδιές και υπερυψωμένες με δίδυμο σκόπευτρο .
Αντί να γράψω Ασήμι έγραψα αλουμινίου. Δεν μου έπεσε το όπλο αδερφέ μάλλον ελάττωμα να σε καλά σέ ευχαριστώ.
 
Γιάννη καλησπέρα. Κοσμά με λένε, μία ερώτηση. Έχω τη benelli crio η ρήγα της είναι από ανθρακόνημα μπαίνει συρταροτα και μόνο η βάση μπροστά κάτω από τό στόχαστρο δένει με μία βίδα.Μου είχε ξεκολλήσει η βάση την πήγα σε οπλουργο και την κόλλησε τον ρώτησα αν υπάρχει θέμα λόγω θερμοκρασίας για την κάννη μου είπε όχι.Ελιωνε με φλόγιστρο μια βέργα από αλουμινίου πρέπει να ήταν και όλα ΟΚ. Αδερφέ λες να χάλασε η κρυογενη κατεργασία με αυτό το τρόπο η να έπαθε κάτι άλλο λόγω θερμοκρασίας;
Η ερώτηση και για όποιον άλλο γάτο γνωρίζει ας μου απαντήσει. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Κοσμά,να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι οπλουργος!
Ξέρω περίπτωση όμοιας αβαριας,με ξεκόλλημα στο τελευταίο ποδαράκι,σε crio κάνη, οπου φημισμένος- εμπειρος οπλουργος,δεν έκανε παρέμβαση με την αιτιολογία που ανέφερα!
Η λογική λέει ότι είχε δίκιο!
 
Back
Top