Βελτίωση απόδοσης κάννης και καλής λειτουργίας του κυνηγετικού οπλου

Είτε αγοράσεις 5 τσοκ είτε "καταστρέψεις" μια κάνη ,η ζημιά σχεδόν ιδια
Αυτο το "καταστρεψεις" παιζεται ...ρωτα και μενα που εχω μια "κατεστραμενη" καννη....(για τις αλλες δυο δεν λεω γιατι δεν εχουν δοκιμαστει στο τεραιν οποτε δεν μπορω να εκφερω αποψη...)
 
Κάπου εχω χαθεί σ αυτό το θέμα ρε παιδιά. Έχουμε μπερδέψει κάννες κώνους ιδιογόμωση, ανάκρουση, ικανότητες σκοπευτή κ.ο.κ. Απ όλα αυτά δεν έχω βγάλει κάποιο συμπέρασμα!
Αν έχεις ανησυχίες κάνεις κώνο και εύχεσαι να πετύχει.
Για εμένα δεν αξίζει αν το όπλο ρίχνει φυσιολογικά.
Αν δεν ρίχνει φυσιολογικά το πουλάς άθικτο.
Οποιαδήποτε μεταβολή είναι μικρή, είτε πάνω είτε κάτω σε νορμάλ μετατροπές.
Προφανώς το κάτω δεν θα βγει κανένας να το φωνάξει.
Αν θες το παραπάνω αλλάζεις φυσίγγι ή τσοκ.
Αυτά με την μεταβολή στην διάτρηση λόγω (λογικού) κώνου για εμένα είναι τρίχες κατσαρές=λεπτομέρειες.
Σε εξωφρενικά μεγάλους εξωεργοστασιακούς κώνους σε ανοιχτά τσοκ και ψιλά φαίνεται να υπάρχει ένα σφίξιμο στην τουφεκιά αλλά αυτό περισσότερο δυσκολεύει τον κυνηγό παρά τον διευκολύνει.

Και για να επανέλθουμε στον Don Zutz
Don Zutz did a couple of specific case studies in his book, Shotgunning Trends In Transition.
The guns modified were a Remington 1100 and a Browning A-5 12 Mag.
Pattern percentages before and after went both up and down, with no universal improvement.
Two of the worst examples were with the A-5, where the forcing cone work took an 86% pattern with #2 steel factory load and changed it into a 70% pattern, also changing a #8 hard shot factory target load from 71% to 65%.
 
Βελτίωση απόδοσης κάνης.Εχετε μεγάλες απαιτήσεις από το όπλο σας,αν ναι μην αγοράζεται με μόνο κριτήριο την ομορφιά και την αξιοπιστία για να μην ψάχνετε για βελτίωση μετά .Τόσο απλά ρωτήστε ψαχτείτε διαβάστε πριν αγοράσετε ντουφέκι .Οτιδήποτε βγαίνει δεν κάνει για όλα τα όπλα και δεν αποδίδει εξίσου καλά σε όλα ας είναι επώνυμο ας είναι ότι θέλει.Ετσι και ο κώνος δεν θα αποδώσει εξίσου καλά σε όλες τις κανες το ίδιο και ένα επώνυμο τσοκ σε κάποια κανη θα αποδώσει το μέγιστο σε κάποια άλλη το ελάχιστο.Απλα ο κώνος είναι κάτι χωρίς επιστροφή η αλλαγή,και δεν συνιστάται σε διευρυμένους αυλούς .Από κει και πέρα το να λέει ο κάθε ένας αυτή η μετατροπή έχει όφελος ή δεν έχει ,αφορά την υποκειμενική του άποψη .Εμπλέκεται πολύ μέσα την φυσική τους τύπους τους κανόνες κτλ.Αλλα βρισκόμαστε σε μονοπάτι δύσκολο και δυστυχώς με πολλά σταυροδρόμια και δεδομένα που δε μπορούμε να κατανοήσουμε και να καταγράψουμε πλήρως.Εδω δε μπορεί η εταιρία να φτιάξει δύο ολόιδιες κανες .Άρα καλό είναι να κρατάμε όλοι μικρό καλάθι .Εμένα προσωπικά βελτιώθηκε οποίο όπλο μου έκανα κώνο και σκότωνε πιο εύκολα ,το τι θα γίνει με του κάθε ενός άλλου,άλλου παπά ευαγγέλιο καθώς μπορεί να κάνει δουλειά διαφορετική σε άλλο μάστορα και να γίνει καλύτερο ή χειρότερο η μπορεί η κανη του να μην δει αξιόλογη η καθόλου βελτίωση.Η ισοπέδωση αυτό είναι καλό και αυτό είναι κακό δεν νομίζω ότι είναι σωστή.Αφου ακόμη και στην ιδιογομωση τα υλικά από παρτίδα σε παρτίδα τείνουν να διαφέρουν.Και να θυμάστε οποίος κεντροντουφεκαει σίγουρα θα σκοτώνει καλύτερα από κάποιον άλλο που μπορεί να έχει και το καλύτερο όπλο και τα καλύτερα Φυσίγγια. Αυτό είναι κανόνας.
 
Αν έχεις ανησυχίες κάνεις κώνο και εύχεσαι να πετύχει.
Για εμένα δεν αξίζει αν το όπλο ρίχνει φυσιολογικά.
Αν δεν ρίχνει φυσιολογικά το πουλάς άθικτο.
Οποιαδήποτε μεταβολή είναι μικρή, είτε πάνω είτε κάτω σε νορμάλ μετατροπές.
Προφανώς το κάτω δεν θα βγει κανένας να το φωνάξει.
Αν θες το παραπάνω αλλάζεις φυσίγγι ή τσοκ.
Αυτά με την μεταβολή στην διάτρηση λόγω (λογικού) κώνου για εμένα είναι τρίχες κατσαρές=λεπτομέρειες.
Σε εξωφρενικά μεγάλους εξωεργοστασιακούς κώνους σε ανοιχτά τσοκ και ψιλά φαίνεται να υπάρχει ένα σφίξιμο στην τουφεκιά αλλά αυτό περισσότερο δυσκολεύει τον κυνηγό παρά τον διευκολύνει.

Και για να επανέλθουμε στον Don Zutz
Don Zutz did a couple of specific case studies in his book, Shotgunning Trends In Transition.
The guns modified were a Remington 1100 and a Browning A-5 12 Mag.
Pattern percentages before and after went both up and down, with no universal improvement.
Two of the worst examples were with the A-5, where the forcing cone work took an 86% pattern with #2 steel factory load and changed it into a 70% pattern, also changing a #8 hard shot factory target load from 71% to 65%.
Βρηκαν οπλα να κανουν κωνο, στα μπενελλι κανουμε κωνο ρεεεεε!!!!
 
Βρηκαν οπλα να κανουν κωνο, στα μπενελλι κανουμε κωνο ρεεεεε!!!!
Μην το λες ... τα Benellia με το 1,5 ρίχνουν όπως οι 1100 με τον 2,5 οπότε το ίδιο είναι.
Για να το κάνει ο Zutz σε αυτά τα όπλα και όχι σε Benelli κάτι θα είχε δει.
 
Μην το λες ... τα Benellia με το 1,5 ρίχνουν όπως οι 1100 με τον 2,5 οπότε το ίδιο είναι.
Για να το κάνει ο Zutz σε αυτά τα όπλα και όχι σε Benelli κάτι θα είχε δει.
Ακόμα κ η μπενελλι μεγαλύτερου τουν έχει απ' τουν θκομ ρε γαμωτ
 
Εδω δε μπορεί η εταιρία να φτιάξει δύο ολόιδιες κανες
Μπορεί αλλά ακόμα και αυτές αν καθίσεις και το ψειρίσεις μπορεί να ρίχνουν διαφορετικά κατά 0,5%.
Αν μπει κάποιος σε αυτό το τρυπάκι των κανών θα κυνηγάει χαρτιά και τενεκέδες αντί για θηράματα.
Μια προβληματική ή μια μοναδική κάνη φαίνονται με 2-3 φυσίγγια.
Δεν χρειάζεται να κυνηγήσεις το όπλο ένα χρόνο και να ρίξεις 3000 φυσίγγια για να το δεις.
 
Πέρυσι τέλος σεζόν, πήρα μια 391 από τις πρώτες που βγήκαν σε άριστη κατάσταση με αυλό 18.3. (γιατί ποτέ μια Beretta δεν είναι αρκετή) 🫣
Μήπως ξέρει κάποιος τι κώνο είχαν αυτές;
Με μια ματιά που έριξα μου φαίνεται γύρω στους 2,5 με 3 πόντους...
Σχεδόν ο μισός από την Optima plus...
 
Πέρυσι τέλος σεζόν, πήρα μια 391 από τις πρώτες που βγήκαν σε άριστη κατάσταση με αυλό 18.3. (γιατί ποτέ μια Beretta δεν είναι αρκετή) 🫣
Μήπως ξέρει κάποιος τι κώνο είχαν αυτές;
Με μια ματιά που έριξα μου φαίνεται γύρω στους 2,5 με 3 πόντους...
Σχεδόν ο μισός από την Optima plus...
Μέτρα τον.
Πάρε ένα πολύ πολύ λεπτό ξυλάκι τοποθέτησέ το στην αρχή και στο τέλος του κώνου και βρες την διαφορά.
Είναι πολύ εύκολο.
Πιθανόν να είναι 2,5cm.
 
Πέρυσι τέλος σεζόν, πήρα μια 391 από τις πρώτες που βγήκαν σε άριστη κατάσταση με αυλό 18.3. (γιατί ποτέ μια Beretta δεν είναι αρκετή) 🫣
Μήπως ξέρει κάποιος τι κώνο είχαν αυτές;
Με μια ματιά που έριξα μου φαίνεται γύρω στους 2,5 με 3 πόντους...
Σχεδόν ο μισός από την Optima plus...
Τόσο 1-0
 
Αν έχεις ανησυχίες κάνεις κώνο και εύχεσαι να πετύχει.
Για εμένα δεν αξίζει αν το όπλο ρίχνει φυσιολογικά.
Αν δεν ρίχνει φυσιολογικά το πουλάς άθικτο.
Οποιαδήποτε μεταβολή είναι μικρή, είτε πάνω είτε κάτω σε νορμάλ μετατροπές.
Προφανώς το κάτω δεν θα βγει κανένας να το φωνάξει.
Αν θες το παραπάνω αλλάζεις φυσίγγι ή τσοκ.
Αυτά με την μεταβολή στην διάτρηση λόγω (λογικού) κώνου για εμένα είναι τρίχες κατσαρές=λεπτομέρειες.
Σε εξωφρενικά μεγάλους εξωεργοστασιακούς κώνους σε ανοιχτά τσοκ και ψιλά φαίνεται να υπάρχει ένα σφίξιμο στην τουφεκιά αλλά αυτό περισσότερο δυσκολεύει τον κυνηγό παρά τον διευκολύνει.

Και για να επανέλθουμε στον Don Zutz
Don Zutz did a couple of specific case studies in his book, Shotgunning Trends In Transition.
The guns modified were a Remington 1100 and a Browning A-5 12 Mag.
Pattern percentages before and after went both up and down, with no universal improvement.
Two of the worst examples were with the A-5, where the forcing cone work took an 86% pattern with #2 steel factory load and changed it into a 70% pattern, also changing a #8 hard shot factory target load from 71% to 65%.
Πόσοι έχουν πραγματικές ανησυχίες και πόσοι ψάχνουν την εύκολη μαγική λύση χωρίς να δοκιμάσουν τι κάνει το όπλο με διάφορα φυσίγγια .Εδώ κάποιοι αγοράζουν όπλο και πριν το πάρουν αγοράζουν εξωεργοστασιακα τσοκ , γιατί έτσι άκουσαν .Τώρα θα μου πεις αν έχεις λεφτά να διαθέσεις και τι έγινε;
 
Πόσοι έχουν πραγματικές ανησυχίες και πόσοι ψάχνουν την εύκολη μαγική λύση χωρίς να δοκιμάσουν τι κάνει το όπλο με διάφορα φυσίγγια .Εδώ κάποιοι αγοράζουν όπλο και πριν το πάρουν αγοράζουν εξωεργοστασιακα τσοκ , γιατί έτσι άκουσαν .Τώρα θα μου πεις αν έχεις λεφτά να διαθέσεις και τι έγινε;
Τι εννοείτε κύριε συνάδελφε?φυσικά παίρνουμε πρώτα τσοκ αφού ξέρουμε τι όπλο θα πάρουμε βεβαίως βεβαιως
 
Τι εννοείτε κύριε συνάδελφε?φυσικά παίρνουμε πρώτα τσοκ αφού ξέρουμε τι όπλο θα πάρουμε βεβαίως βεβαιως
Αν είναι έτσι αλλάζει ,τότε οι υποψηφιοι μπενελακηδες μπορούν κατόπιν συνεννόησης με τον Κύργια να στέλνει κατευθείαν το όπλο στον βελτιωτή για κώνο ,να μην χάνεται χρόνος.
 
Αν είναι έτσι αλλάζει ,τότε οι υποψηφιοι μπενελακηδες μπορούν κατόπιν συνεννόησης με τον Κύργια να στέλνει κατευθείαν το όπλο στον βελτιωτή για κώνο ,να μην χάνεται χρόνος.
Και να το στέλνει κατευθείαν με Gemini porter τσοκ.
 
Τι δουλειά έχεις εδώ;
Τράβα στα τούρκικα όπλα...
Εκεί είναι πλέον η θέση σου εσένα! 🤨
Άντε ρε που έχεις τις μπερετες στη ντουλάπα και βγήκες με τη πορτοκαλοβελγοισπανικη ότι να ναι και έβαλες έξτρα φουλ για να σκοτώσεις 2-3 πουλάκια στα 15 metri.εκει γιατί δε ρωτάς τι κώνο έχει?τρέχα γρήγορα να ουμε
 
Back
Top