Βελτίωση απόδοσης κάννης και καλής λειτουργίας του κυνηγετικού οπλου

Ο γνωστός Αμερικανός αρθρογράφος και συγγραφέας DON ZUTZ+ το 1985 δημοσιευσε ένα εξαιρετικό βιβλίο για την εποχή του σχετικά με το κυνήγι πάπιας.
Ένα κεφάλαιο του το ονόμασε: Refining the long-range Shotgun. Εδώ αναφέρει στοιχεία από τεχνίτες της αμερικης οι οποίοι κάνουν βελτιώσεις όπλων, μεταξύ των οποίων και επιμήκυνση του κωνου. Τα αποτελέσματα αφορούν κυρίως φυσίγγια ακριβά εμπορικά.
Απλώς παραθέτω τι γράφει, γιατί προσωπικά δεν έχω εμπειρία από κάτι τέτοιο.
IMG_20230729_105416.jpg
IMG_20230729_105642.jpg
IMG_20230729_105036.jpg
IMG_20230729_105558.jpg
IMG_20230729_105518.jpg
 
Να ξεκαθαρίσουμε ότι δεν είναι πάντα ζητούμενο η αύξηση της συγκέντρωσης που χαρακτηρίζει την παρέμβαση στο κώνο...
Υπάρχουν πολλά που μπορείς να κάνει κάποιος,με σκοπό τη βελτίωση (όπως αυτή ορίζεται από τις ανάγκες του)!
Προσωπικά έχω κάνει porting,αποχρωμίωση, ελαφριά διεύρυνση αυλού,αλλαγή στη διαμόρφωση και το βαθμό του σταθερού τσοκ αλλά και αισθητή μείωση στο μήκος της κάννης, με σκοπό να φτιάξω ένα αποτέλεσμα που να βελτιώνει (όπως εγώ ορίζω τη βελτίωση) τη τουφεκιά μου στις μικρές κ μέσες αποστάσεις(κυρίως κυνήγια με σκύλο)! Για το λόγο αυτό δεν επέλεξα την επιμήκυνση στο κώνο!
Και εννοείται ότι το αποτέλεσμα με ικανοποίησε!!!!
 
Last edited:
Ο γνωστός Αμερικανός αρθρογράφος και συγγραφέας DON ZUTZ+ το 1985 δημοσιευσε ένα εξαιρετικό βιβλίο για την εποχή του σχετικά με το κυνήγι πάπιας.
Ένα κεφάλαιο του το ονόμασε: Refining the long-range Shotgun. Εδώ αναφέρει στοιχεία από τεχνίτες της αμερικης οι οποίοι κάνουν βελτιώσεις όπλων, μεταξύ των οποίων και επιμήκυνση του κωνου. Τα αποτελέσματα αφορούν κυρίως φυσίγγια ακριβά εμπορικά.
Απλώς παραθέτω τι γράφει, γιατί προσωπικά δεν έχω εμπειρία από κάτι τέτοιο.
View attachment 75722
View attachment 75723
View attachment 75724
View attachment 75725
View attachment 75726
Είναι ο ίδιος Don Zutz με αυτόν που αναφέρει ο Randy στο τέλος ;
Μπορεί να άλλαξε γνώμη μετά.
Δεν ισχύουν αυτά Γιάννη, γιατί τα 85άρια θα πήγαιναν σύννεφο με χοντρά και ψιλά.
Στην τελική, κάνε έναν κώνο να το δεις με μάτια σου. ;)
Αν ήταν οφθαλμοφανές δεν θα υπήρχαν δεκάδες συζητήσεις σε κάθε σχετικό αμερικάνικο φόρουμ.

https://randywakeman.com/The_Mysterious_Lengthened_and_Elongated_Forcing Cone.htm
 
Last edited:
Ναι αυτός είναι. Το βιβλίο πρέπει να γράφτηκε πριν το άρθρο του RW. Ο ZUTZ επέλεγε και ψαχνοτανε πολύ με τα φυσίγγια, αλλά έπρεπε να γράψει και για κώνους γιατί ήδη ερριχναν σιδερενια σκάγια.
Εγω να κάνω κωνο... γιατί; για να κυνηγάω τσίχλες στους ελαιώνες ή μπεκατσες στα πουρνάρια;
Δεν είμαι παπιοκυνηγος, φασσας, λαγας κλπ να ψάχνομαι στα 50μ. Εγώ άμα τουφεκισω 5 τσίχλες στα 50μ ακόμα καί με σκύλο με τόσα χορτάρια θα βρω τις μισές...
Με αξιοπρεπή ελληνικά εμπορικά φυσίγγια και τα 8 όπλα μου σκοτώνουν πολύ καλά άμα έχω κοιμηθεί καλά,η πίεση είναι κανονική το ίδιο και το ζάχαρο, αλλοιως βαράω στο γάμο του καραγκιόζη.
Το νήμα το άνοιξα από περιέργεια μπας και φιλοτιμηθεί κανένας και βάλει σωστές και μετρημένες δοκιμές μπας και ξεστραβωθουμε.
Πριν και μετά τον κωνο με ότι τσοκ θέλει, όχι οπωσδήποτε μαμά, όχι όμως φρένου.

Σημ. Όταν λέω μπας και καταλάβουμε εννοώ στην πράξη, γιατί από θεωρία έχουμε πήξει. Η μόνη έμμεση γνώση που έχω για κώνους είναι από ένα φίλο φοβερό τουφέκι σε τσίχλες, τρυγόνια, φάσσες, σκοπευτήριο. Έκανε σε γνωστό σκοπευτη κώνους, σε ένα παλιό σούπερ ποζε Σπόρτινγκ. Ωραία δουλειά ομολογώ και γυάλισμα τέλειο. Τυχαμε μαζί 6 άτομα περπατητο στην Αταλάντη. 11 τσίχλες εγώ με ένα ταπεινό win 101 full/full με κώνους του 1970 1-1,5 εκ. 12 ο φίλος που είναι καλύτερος σκοπευτικά από εμένα. Μετά ένα χρόνο το όπλο του έφυγε. Πήρε ένα gue με μαμά κώνους ωραίους, μαθαίνω έφυγε κιαυτο. Μετά πήρε άλλο ιταλικο φθηνότερο. Πριν ένα μήνα τον βρίσκω στο Σχιστο και έριχνε με την παλιά του αγάπη ένα σφιχτό B25 με κώνους όσο πατάει η γάτα.... σαν του δικού μου win. 🤔
 
Last edited:
Να ξεκαθαρίσουμε ότι δεν είναι πάντα ζητούμενο η αύξηση της συγκέντρωσης που χαρακτηρίζει την παρέμβαση στο κώνο...
Υπάρχουν πολλά που μπορείς να κάνει κάποιος,με σκοπό τη βελτίωση (όπως αυτή ορίζεται από τις ανάγκες του)!
Προσωπικά έχω κάνει porting,αποχρωμίωση, ελαφριά διεύρυνση αυλού,αλλαγή στη διαμόρφωση και το βαθμό του σταθερού τσοκ αλλά και αισθητή μείωση στο μήκος της κάννης, με σκοπό να φτιάξω ένα αποτέλεσμα που να βελτιώνει (όπως εγώ ορίζω τη βελτίωση) τη τουφεκιά μου στις μικρές κ μέσες αποστάσεις(κυρίως κυνήγια με σκύλο)! Για το λόγο αυτό δεν επέλεξα την επιμήκυνση στο κώνο!
Και εννοείται ότι το αποτέλεσμα με ικανοποίησε!!!!
Για πες περισσότερες λεπτομέρειες για τις τροποποιήσεις αν θέλεις και τι διαφορά είδες .
 
Δεν είναι όλες σ ένα όπλο! Κ δεν είναι για τον ίδιο λόγο...
Σε 2 διασκευασμένα baikal άνοιξα τσοκ,αποχρωμιωθηκαν, αφαίρεσα ρίγες,μείωσα μήκος καννών,στο ένα έκανα porting.
Όπως καταλαβαίνεις ήταν ανούσιο να κάνω βλητική σύγκριση του πριν κ μετά, εντελώς αλλά τσοκ,εντελώς αλλά όπλα! Μετά τη παρέμβαση έγινα 2 όπλα εξειδικευμένα για το τρόπο που κυνηγάω και με ρεγουλαρισμένα τσοκ αντίστοιχα!
Μια 870 express,μετά από χρόνια χρήσης"συμβατικής" τη μετέτρεψα σε "καλάσνικοφ" !
Κόψιμο στα 53 cm με μεταφορά του σπειρώματος πίσω, τοποθέτηση τριγωνομετρικών (βιδωτών) σκοπευτικών.
Εδώ μια σημειώση περί μήκους κάννης! Το μέγεθος μετράει... Δε ξέρω πόσο σε ταχύτητα, πολύ όμως σε διασπορά! Κάποια στιγμή φέτος θα ξανακάνω το τεστ που είχα κάνει με 51,61,71 εκατοστά κάνες,ίδιες,με ίδιο τσοκ,με ίδιες συνθήκες και θα παρουσιάσω το αποτέλεσμα! Και τέλος... Ένα μονόκανο baikal του άνοιξα το τσοκ από φουλ σε 4* με κόψιμο κάνης κ του έκανα πορτινκ! Η πιο χρήσιμη ίσως παρέμβαση αν δεν το προσφαιρει από τη κατασκευή του ένα όπλο! Το μονό,για να μη με σταυρώσετε για το κόψιμο αντί του αλεζουάρ,να τονίσω ότι απλά δεν ήθελα να το πληρώσω! Και το πορτινκ το άνοιξα μόνος μου σε τοπικό μηχανουργείο!
Είναι η φωτό...
 

Attachments

  • received_10210045976601379.jpeg
    received_10210045976601379.jpeg
    10,8 KB · Προβολές: 45
Last edited:
Δημήτρη σε τόσο κοντές κάννες το Πόρτινγκ δε σε ξεκουφαινει στην τουφεκιά;;
Χμ... Κοίτα... Το πρώτο με πορτινκ ήταν του 1998 μια mossberg 500 combo με μια κάνη 71 τσοκάτη με πορτινκ και μια σλαγκ 61 πορτινκ. Δε κατάλαβα ποτέ τίποτα το ενοχλητικό! Όπως καταλαβαίνεις 61 κάνη σημαίνει ότι η πρώτη τρύπα είναι κάπου στο 45-50 εκατοστό....
Το επόμενο με πορτινκ ήταν ένα 68 εκατοστων s.p. baikal. Δεν είχα θέμα... Το ίδιο και με το μονόκανο που βγήκε αν θυμάμαι καλά μετά το κόψιμο στους 69! Πάρα ταύτα, ενώ ήθελα να κάνω κ στη montefeltro,με φοβησαν και δεν έχω ανοίξει (ακόμα)!
Σημειωτέον έχω εξαιρετική ακοή....
Σίγουρα θόρυβο κάνει η κοντή κάνη...Έχω κυνηγήσει με τη κοντή 53ποντη remigton κ με μια δανεικη montefeltro 51!
 
Πιο αναγκαίο θεωρείται το πόρτινγκ στην κοντή κάννη για να μην σκορπίζει η τουφεκια παρα στη μακρυά.
Πάντως μια κοντή κάννη που έχω σε ρεμ 1100, 53 εκ με thinwall colonial choke 4* και +5 3* ported μια χαρα ρίχνουν με ωραίες κατανομές.
 
Πιο αναγκαίο θεωρείται το πόρτινγκ στην κοντή κάννη για να μην σκορπίζει η τουφεκια παρα στη μακρυά.
Πάντως μια κοντή κάννη που έχω σε ρεμ 1100, 53 εκ με thinwall colonial choke 4* και +5 3* ported μια χαρα ρίχνουν με ωραίες κατανομές.
Κ αν θες τη κοντή για πυκνούρα? Δεν είναι κακό το σκόρπισμα πάντα...
Μια χάρη... Μια φωτό τη 1100 με τη κοντή κάνη! Ολόσωμη!!!! Έψαχνα παλιά την upland special με αγγλέ κ 58 κάνη,δε τη βρήκα και μου μείνε το μαράζι....
 
Κ αν θες τη κοντή για πυκνούρα? Δεν είναι κακό το σκόρπισμα πάντα...
Μια χάρη... Μια φωτό τη 1100 με τη κοντή κάνη! Ολόσωμη!!!! Έψαχνα παλιά την upland special με αγγλέ κ 58 κάνη,δε τη βρήκα και μου μείνε το μαράζι....
Δεν έχεις πριόνια?😎
 
Κ αν θες τη κοντή για πυκνούρα? Δεν είναι κακό το σκόρπισμα πάντα...
Μια χάρη... Μια φωτό τη 1100 με τη κοντή κάνη! Ολόσωμη!!!! Έψαχνα παλιά την upland special με αγγλέ κ 58 κάνη,δε τη βρήκα και μου μείνε το μαράζι....
Ξαναμετρησα την κάννη είναι 58 εκ +τσοκ. Έχει ζυγιστεί το όπλο πολύ καλά. Στη φώτο είναι με τσοκ Colonial 3* +5cm ported, το 4* είναι +1cm.Το πέλμα είναι το original από το 1980 περιπου!
IMG_20230730_112021.jpg
IMG_20230730_112042.jpg
IMG_20230730_111902.jpg
Η κάννη αυτή είναι μαγκνουμ αλλά έκανα και δεύτερη τρύπα αερίων και ρίχνει μέχρι και 28γρ. Έκανα δοκιμές και δίνει πολύ ωραίες κατανομές.
Έχω και δεύτερη κάννη 71 εκ απλή με ρεμ τσοκ + ένα 3*Seminol που μου έχει δώσει απίστευτες καρτερισιες τουφεκιες.
 
Last edited:
Ξαναμετρησα την κάννη είναι 58 εκ +τσοκ. Έχει ζυγιστεί το όπλο πολύ καλά. Στη φώτο είναι με τσοκ Colonial 3* +5cm ported, το 4* είναι +1cm.Το πέλμα είναι το original από το 1980 περιπου!
View attachment 75792
View attachment 75793
View attachment 75794
Η κάννη αυτή είναι μαγκνουμ αλλά έκανα και δεύτερη τρύπα αερίων και ρίχνει μέχρι και 28γρ. Έκανα δοκιμές και δίνει πολύ ωραίες κατανομές.
Έχω και δεύτερη κάννη 71 εκ απλή με ρεμ τσοκ + ένα 3*Seminol που μου έχει δώσει απίστευτες καρτερισιες τουφεκιες.

Στις βάσεις χρησιμοποιεί την ποιο ωραία βαφή η ρεμινγκτον. Να την χαίρεσαι φίλε μου
 
Η λεπτομέρεια κάνει την διαφορά και εξηγούμαι: ο Zutz ήταν από τους πιο καταξιωμενους αρθρογράφους στην Αμερική και όχι άδικα. Στις μετρήσεις που γράφει στο βιβλίο του αναφέρεται σε μολυβδινα χοντρά σκάγια, γεμισμένα σε μεγάλα βάρη με χαμηλές σχετικά μέγιστες πιέσεις. Επιμηκυνοντας τον κώνο στα δύο όπλα που αναφέρει, η γωνίες από 10° περίπου τις μετατρέπει σε ~ 3° με 3,5°, και μου φαίνεται πολύ λογικό να έχουν τις αποδόσεις που αναφέρει. Ο Randy πάλι ,αναφέρεται σε ατσάλινα σκάγια που η διαφορά σε παραμόρφωση πριν και μετά ελάχιστα αλλάζει, κάνει δηλαδή μια πονηρή παράθεση στοιχείων, ορθή μεν αλλά όχι πρέπουσα. Μπορώ να μπω σε πολλές λεπτομέρειες αλλά ίσως κουράσω και το αφήνω ως εδώ.
 
Back
Top